Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Son Değişiklikler Işığında Taşınmaz Satışı

Yanıt
Old 08-01-2013, 00:08   #1
SHODAN

Önemli Son Değişiklikler Işığında Taşınmaz Satışı

Değerli meslektaşlarım;

Bildiğiniz gibi İİK' nın bazı yeni hükümlerinin zaman itibariyle uygulamasına 05.01.2013 tarihinden itibaren başlanmış bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de taşınmaz satışıdır.

Yeni değişikler ışığında taşınmaz satışındaki prosedür nasıl olacaktır?

Paylaşım için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Old 08-01-2013, 15:44   #3
Avukat Hakan Eren

Hakan Pekcanıtez hocamızın güzel bir makalesi var. Birçok kaynaktan ulaşabileceğiz gibi aşağıdaki linkte de mevcut.

faydalı olması dileğiyle...

http://www.denizlibarosu.org.tr/Deta...6259&Tip=Haber
Old 08-01-2013, 16:17   #4
SHODAN

Pekcanıtez hocanın makalesi bilhassa zaman itibariyle uygulama bakımından çok faydalı. Teşekkür ederim.
Old 09-01-2013, 23:33   #5
SHODAN

Önemli

5.1.2013 tarihinden önce konulan taşınmaz haczi bu tarihten sonra hala sona ermemiş ise yeni yasa mı geçerli olacaktır ?

Bu durumda haciz düşmüş süre kaçmış olmayacak mı ?

Mesela; 20.04.2011 de taşınmaza haciz konmuş. Bu durumda bu haciz düşmüş mü olacak ?
Old 10-01-2013, 09:35   #6
ferah feza

Taşınır ve taşınmazlarda getirilen yeni süreler,yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan haciz işlemlerinde geçerli olacak. Örneğinizde ise yasa yürürlüğe girmeden haciz kararı alındığı için yeni süreden etkilenmeyecek ve haczin düşmesi için en son tarih 20.04.2013 dür diyebilirim.
Old 10-01-2013, 11:32   #7
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan FEYLAW
5.1.2013 tarihinden önce konulan taşınmaz haczi bu tarihten sonra hala sona ermemiş ise yeni yasa mı geçerli olacaktır ?

Bu durumda haciz düşmüş süre kaçmış olmayacak mı ?

Mesela; 20.04.2011 de taşınmaza haciz konmuş. Bu durumda bu haciz düşmüş mü olacak ?

Sayın ferah feza'ya katılıyorum.

05.01.2013 tarihinden önce konmuş olan hacizlerde, yasa değişikliği öncesi sürelerin (menkul 1 yıl - taşınmaz 2 yıl) uygulanması gerekir.

Geçici 10 madde "Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürülüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir" denmektedir.
Old 10-01-2013, 13:20   #8
SHODAN

Buraya dikkat çekmek istiyorum.

5.1.2013’ten önce başlamış ve bu tarihten önce sona ermemiş satış isteme süresi, yeni Kanuna göre hesaplanacak, yani süre kısalacaktır. Çünkü Geçici m. 10’un aradığı takip işlemi, bir taraf takip işlemi olan satış talebidir. Sürenin devam ettiği dönemde, henüz yapılmamış (başlatılmamış) takip işlemi niteliğindeki satış talebine yeni Kanun uygulanacaktır.

Pekcanıtez hocadan alıntıdır.
Old 10-01-2013, 13:33   #9
ferah feza

Alıntı:
Yazan FEYLAW

5.1.2013’ten önce başlamış ve bu tarihten önce sona ermemiş satış isteme süresi, yeni Kanuna göre hesaplanacak, yani süre kısalacaktır. Çünkü Geçici m. 10’un aradığı takip işlemi, bir taraf takip işlemi olan satış talebidir. Sürenin devam ettiği dönemde, henüz yapılmamış (başlatılmamış) takip işlemi niteliğindeki satış talebine yeni Kanun uygulanacaktır.

sayın Feylaw :Eğer haciz 05.01.2013 ten sonra talep edilmişse artık yeni yasadaki süreler dikkate alınarak taşınırlar için 6 ay,taşınmazlar için 1 yıllık satış isteme süresi geçerli olacaktır ve satış süresi de taşınırlar için 2 ay, taşınmazlar için 3 ay olarak uygulanır.
Old 10-01-2013, 13:45   #10
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan FEYLAW

Bunu anlamak mümkün değil.

5.1.2013 tarihinden önce bir mala haciz konmuş ise, satış isteme süresi yasanın eski hükümlerine göre (1 yıl - 2 yıl) hesaplanmalıdır.

Burada başlamış olan işlem "haciz" işlemidir. Satış isteme işlemi değil.

Haciz işlemi yapıldığı tarihteki yasal sürelere bağlı olmalıdır.
Old 10-01-2013, 13:56   #11
ferah feza

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Bunu anlamak mümkün değil.

5.1.2013 tarihinden önce bir mala haciz konmuş ise, satış isteme süresi yasanın eski hükümlerine göre (1 yıl - 2 yıl) hesaplanmalıdır.

Burada başlamış olan işlem "haciz" işlemidir. Satış isteme işlemi değil.

Haciz işlemi yapıldığı tarihteki yasal sürelere bağlı olmalıdır.
Evet Hakan Eren,eğer haciz yeni yasa yürürlüğe girmeden talep edilmişse 1-2 yıllık süreler uygulanır.Katılıyorum size haklısınız.
Old 27-01-2013, 14:41   #12
scoskun72

Ben de bağlantılı bir konuyu araştırırken Hakan Pekcanıtez hocanın makalesine internette Ankara Barosu Yasa izleme Merkezinin sitesinde rastladım.Ancak çok faydalanamadım.Zira hocanın çoğu yorumu bana göre yasanın hem lafzına hem özüne pek uygun düşmemiş.Hele Hele bu 106.maddeye ilişkin yorumu dehşet verici.Burada esas alınması gereken takip işlemi "satış İşlemidir" şeklindeki yorum son derece hatalı.İşlemin temeli zaten "Haciz İşlemi" Bu yüzden Haciz İşlemi esas alınmalı ve satış isteme süresi Haczin 5.1.2013 tarihinden önce ya da sonra konulmuş olmasına göre belirlenmeli.Aksi takdirde Hoca'nın yorumuna itibar edilirse şu an icralardaki hacizlerin % 30'u 5.1.2013 de kendiliğinden düşmüş sayılır...
Old 27-01-2013, 15:30   #13
SHODAN

Alıntı:
Yazan scoskun72
Ben de bağlantılı bir konuyu araştırırken Hakan Pekcanıtez hocanın makalesine internette Ankara Barosu Yasa izleme Merkezinin sitesinde rastladım.Ancak çok faydalanamadım.Zira hocanın çoğu yorumu bana göre yasanın hem lafzına hem özüne pek uygun düşmemiş.Hele Hele bu 106.maddeye ilişkin yorumu dehşet verici.Burada esas alınması gereken takip işlemi "satış İşlemidir" şeklindeki yorum son derece hatalı.İşlemin temeli zaten "Haciz İşlemi" Bu yüzden Haciz İşlemi esas alınmalı ve satış isteme süresi Haczin 5.1.2013 tarihinden önce ya da sonra konulmuş olmasına göre belirlenmeli.Aksi takdirde Hoca'nın yorumuna itibar edilirse şu an icralardaki hacizlerin % 30'u 5.1.2013 de kendiliğinden düşmüş sayılır...

Bende önceki mesajlarımda bunu vurgulamaya çalıştım.
Peki şuan bu sebeple haczi düşmüş sayan daire ile karşılaşan var mı acaba ?
Old 30-05-2013, 16:05   #14
av.barışgünay

Sayın Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez'in makalesi neticesinde Denizli İcra Müdürlüklerinde haczin düştüğü yönünde kararlar verilmekte.
Bu kararlardan bir tanesi de bize nasip oldu.
Henüz erken sayılır ama konuya ilişkin elinde güncel yargıtay kararı olan varsa ekleyebilir mi?
Old 28-08-2013, 19:27   #15
Mehmet Kocatürkmen

Uygulama ile ilgili tereddütler henüz giderilmiş değildir.Ben de şu anda aynı problemi yaşıyorum.İcra müdürü ile bu konu ile ilgili görüştüğümde 05.01.2013 tarihine kadar satış avansını yatırmam gerekliymiş bu nedenle 09.02.2012 tarihinde konulan haczimin düştüğünü ifade etti.2004 Sayılı Kanunu'nun Geçici 10. maddesi gereğince satış isteme süresi olayımızda 2 yıl değil midir?Bu konu ile ilgili hem görüşlerinizi hem de varsa yargıtay kararı paylaşabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi