Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Kredilerin Yeniden Yapılandırılmasında Tahsil Edilen Ücretler Hukuka Aykırıdır

Yanıt
Old 25-04-2012, 15:44   #31
Mesut AVCI

Merhaba, konu ile bağlantılı bir sorum olacaktı;

Şu an konut kredisi yapılandırma sırasında alınan ücretlere ilişkin iki dava açmam gerekiyor, sizce önce bankaya ihtarname çekmeye gerek var mıdır, yoksa doğrudan dava açabilir miyim?Teşekkürler
Old 28-04-2012, 16:21   #32
Av.Nadir GÜLGEÇ

Alıntı:
Yazan Ovacık
Aslında; 4077 sayılı Kanunun 22.maddesine göre "Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir." Buna rağmen, Mahkeme temyiz yolu açık olmak üzere karar vermiş ve karar temyiz edilerek Yargıtay'a gitmiş ve onanmıştır.

Sayın Ovacık,
Kesin olan kararlar, 5. fıkraya göre verilen kararlardır. Uyuşmazlık miktarı 6. fıkraya giriyorsa, Tüketici Mahkemesi, kararını itiraz üzerine vermiş bile olsa, karar temyiz edilebilir. Yanılıyor muyum.
Old 11-05-2012, 00:39   #33
anehta

Varsayılan Banka %40 icra inkar tazminatına mahkum edildi

İskenderun 3.Asliye Hukuk Mahkemesi 2012/213 E. sayılı dosyası ile kredinin yapılandırılmasına ilişkin masrafın iadesi için yapılan icra takibine banka tarafından yapılan itirazın iptaline karar vermekle birlikte bankanın haksız ve hukuka aykırı itirazı nedeniyle banka aleyhinde %40 icra inkar tazminatına hükmetti. Ayrıca mahkeme bu kararında zamanaşımının sözleşmeye dayanıldığı için 10 yıl olduğuna karar verdi.
Old 14-05-2012, 11:54   #34
Av.Gök

Sayın meslektaşım,

Doğrudan icra takibi mi yaptınız yoksa önce temerrüt söz konusu mudur? Ben önce bankaya yazılı başvuruda bulunmayı düşünüyorum.
Old 14-05-2012, 13:03   #35
anehta

Alıntı:
Yazan Av.Raşiteser
Sayın meslektaşım,

Doğrudan icra takibi mi yaptınız yoksa önce temerrüt söz konusu mudur? Ben önce bankaya yazılı başvuruda bulunmayı düşünüyorum.
Öncelikle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdum. Miktar 1.625 TL olduğu için takdirinize bağlıdır bu husus zorunlu değildir. Daha sonra bu karara dayanarak icra takibi yaptım. Direk icra takibi yapmanızı tavsiye ederim çünkü %40 icra inkar tazminatı da almanız muhtemeldir. Mail adresinizi gönderirseniz kararı size mail olarak gönderebilirim
Old 21-05-2012, 17:02   #38
bb6549

Acil TaahhÜt Var İse Durum Ne Olacak

Kişi bankaya başvurduğu zaman banka yapılandırmayı kabul ediyor ancak müvekile ;ana para borcumun 785 tl komisyon ödeyerek aylık 0,71 faiz oranı ile yeniden yapılandırılmasını kabul ve talep ediyorum şeklinde bir belge imzalatılıyor.Sayın meslektaşlarım kafam çok karıştı bu durumda da yeniden yapılandırma masrafını mahkemeden talep etsek,mahkeme böyle bir belgenin varlığı ve kabul sebebiyle bu talebimizi red eder mi...yoksa bu durumu yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile bu belgeye rağmen kabul mu eder.????
Old 04-09-2012, 09:38   #39
Av.Gök

Varsayılan Banka Faİz Yapilandirma Talebİ

Sayın Ovacık, karar düzeltme sonuçlanmış.Yargıtay dilekçenin reddine karar vermiş.Karar kesinleşmiş oldu.Bilgileri aşağıdadır.

İyi çalışmalar dilerim

Dosya Ayrıntı Bilgileri
İlgili Yargıtay Dairesi : 13. Hukuk Dairesi
Esas Numarası : 2012/4871
Tebliğname Numarası :
Savcı İstem :
Geliş Tarihi : 28/02/2012
Mahkemesi : Ankara 7. Tüketici Mahkemesi
Mahkeme Esas Numarası : 2010/858
Mahkeme Karar Numarası : 2011/309
Mahkeme Karar Tarihi : 14/04/2011
Savcılık Esas Numarası :
Savcılık Tarihi :
Dava/Suç Türü : Tüketicinin hakem kurulu kararına itirazı
Durum : Postalandı
İlişkili Dosya Listesi :
Dosya Sonuç Bilgileri
Karar Numarası : 2012/7018
Yargitay Kararı : DİLEKÇENİN REDDİ
Karar Tarihi : 16/03/2012
Dosya Kapatma Tarihi : 07/05/2012
Old 04-09-2012, 12:59   #40
Ovacık

Sayın Av.Raşiteser;
Bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim. Dava değeri karar düzeltme sınırının altında olduğu için, dilekçenin reddine karar verilmesi gerekiyordu zaten.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi