Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mali ve hukuki yönden kendimi nasıl savunabilir, koruyabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2012, 16:24   #1
Konuk

Varsayılan Mali ve hukuki yönden kendimi nasıl savunabilir, koruyabilirim?

8 aylık evliyiz. Düğün sürecinde pek çok sıkıntılarımız oldu. Ailelerimiz bir türlü sıcak ilişkiler geliştiremedi. Bu durum evliliğe de yansıdı, yansımakta. Uzun süren flört dönemimize rağmen eşimin hiç tanıyamadığım yönleri ile evlenince tanıştım. Hayata karşı öyle büyük hayal kırıklıkları taşıyorum ki içimde. Oysa çok mutlu bir yuvam olsun istemiştim. Şimdi ise neredeyse hergün yastığım ıslanıyor geceleri ağlamaktan. Bütün bu üzücü süreçte beni en çok yaralayan eşimin beni sık sık boşanma ile tehdit etmesi oluyor. Köy kökenli bir aileden geliyorum ve bizim oralarda boşanmak bir kadın için büyük bir ayıp, ailesi için de. Oysa onun kültürü bambaşka. Dedesi bile üç kez evlenmiş, onlar için evliliği sürdürmek adına büyük çabalara girmeye gerek yok. Eşim herşeyin farkında ve bu yüzden beni bu zayıf noktamdan vuruyor. Bunu söylemeye hakkım yoktur belki ama artık usandım. İyi bir işim ve gelirim var. Bir yandan da doktora eğitimimi sürdürüyorum. Evlendiğimizden beri eşimle hesaplarımız ayrı, harcamalarımız da. Ben yeni bir iş ve yatırım planı içindeyim. Ancak eşime güvenmiyorum. Beni yarı yolda bırakmasından, boşanıp onlarca yıllık emeğimde hak iddia etmesinden endişeliyim. Bu nedenle kariyerimde önemli bir adım olacak bu iş yatırımını yapamıyorum, ve yapmak için de boşanmayı beklemek istemiyorum. Bilemiyorum belki de mutlu oluruz. Ben sadece yoluma bakmak, odaklanmak istiyorum. Birikimimi ve enerjimi harcayarak kuracağım bu işten onu nasıl izole edebilirim. Mali ve hukuki yönden kendimi nasıl savunabilir, koruyabilirim?
Old 08-05-2012, 19:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz ile bir sözleşme yapmamışsanız evlenmekle yasal mal rejimi olan " edinilmiş mallara katılma" rejimi içinde bulunmaktasınız.

Bu rejimde bulunurken boşanma gerçekleşecek olur ise;evlilik içinde karşılığı verilerek elde edilmiş mali kazanımlar ve yatırımların yarı değeri karşı tarafın katılım alacağı olarak dava konusu yapılabilir.

Boşanma olasılığı karşısında bir kaç seçenek denenebilir;

1-Eşiniz ile mal ayrılığı sözleşmesi yapabilirsiniz.(Noterde)Bu sözleşme tarihinden sonra elde edilen mali değerler için karşı taraf katılım alacagı talep edemeyecektir.Fakat yeni sözleşme tarihinde önceki mal rejimi tasfiye edilecektir.Evliliğin başlangıcından sözleşme tarihine kadar olan kazanımlardan eşiniz feragat etmez ise sonradan bir davaya konu edebilir.Çünkü yasa gereği sözleşme ile önceki mal rejimi tasfiye edilebilir duruma gelmektedir.

2-Yeni bir mal rejimi sözleşmesi yapılmaz ve mevcut yasal mal rejimi devam eder,fakat eşiniz ile bu mal rejimi kapsamında anlaşma yapabilirsiniz.

Alıntı:
TMK MADDE 221.- Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

Bir avukattan doğrudan yardım ve danışma alarak size en uygun olan yasal olanağı seçmenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi