Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukatın vergi-muhasebe işleri. - Muhasebeci tutmadan avukatlık yapmak

Yanıt
Old 21-12-2009, 20:37   #1
GECE

Varsayılan avukatın vergi-muhasebe işleri. - Muhasebeci tutmadan avukatlık yapmak

çiçeği burnunda avukatların iş yoğunluğu genelde fazla olmadığından ve de muhasebeci ücretinden kurtulmak için, avukatın vergi-muhasebe işlerini kendi yapması mümkün olur mu, bu tür işlerini kendi yapan avukat arkadaşımız var mı? bir avukat arkadaşım kendisinin yapmaya kalkıştığını, beyan zamanını vs. kaçırdığı için cezası ile vs. toplam 7-8 bin civarı borcu olduğunu söyledi, açıkçası gözüm korktu...
bu hususta bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar varsa paylaşmaları faydalı olacaktır...
Old 21-12-2009, 21:02   #2
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım,
Muhasebe ve vergi işlemleri hususunda ben de böyle düşünüyordum.Aslında çok zor değil ancak fazla şekilsel işlemler.Sizin de bahsettiğiniz gibi yapılabilir.Zira THS'de bazı forumlarda vergi işlerini kendi takip ettiğini belirten meslektaşlarımız da var.Benim tavsiyem çoğunluğun da hemfikir olduğu gibi "bir muhasebeci ile anlaşmak".Ben muhasebecimle oturup anlaşmaya vardım.Onlar neler yapılacağını söylüyor ve bu karışık işlerle uğraşmamış oluyor insan.Mesleğin başında inanın alacak olduğunuz bir iş zaten vaktinizin çoğunu alacaktır yakında.Şimdiden başarılar...
Saygılarımla
Old 22-12-2009, 10:59   #3
Admin

Bir muhasebeci (veya herhangi bir vatandaş) "benim her ay düzenli yapılması gereken bazı hukuki işlerim ve işlemlerim oluyor ama avukat ücretinden kurtulmak istiyorum, kendim yapmamı önerir misiniz?" dese cevabınız ne olur?

Her vatandaş kendi hukuki işlerini kendi takip edebileceği gibi, kendi vergi işlerini de kendi takip edebilir elbette. Ancak hukuki konuların hukukçu olmayanlar için karışıklığı ve yanlış adımların ağır ve geri dönüşü güç (veya imkansız) sonuçları olduğu gibi, vergiye ilişkin konuların da aynı yönleri var.

Eğer vergi mevzuatını yakından takip ediyorsanız, kendi vergi işlerinizi de kendiniz takip etmeyi deneyebilirsiniz. Aylık beyannemeleri hazırlamak/vermek vs. çok karışık işler değil. Ancak karışık ve tehlikeli olan vergi mevzuatının geneli, sürekli değişen yapısı, değişikliklerin kanun bazında takibi dahi güçken, çoğu değişikliğin bir de idarenin tebliğleri ile yapılması ve en önemlisi de cezalarının ağırlığı. Dolayısıyla bu mevzuatı yakından takip etmiyorsanız, kendi vergi işlerinizi de kendinizin yapmasını önermem, zira emin olun astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

Belki küçük kasaba ve şehirlerde mükellefler ile vergi dairelerinin yakın çalışma ve memurlardan yardım alma imkanı olan durumlarda bu katlanılabilecek bir risktir, ancak büyük şehirlerde vergi dairelerinde değil size yardımcı olup önemli hatırlatmalarda bulunacak, yüzünüze dahi bakacak bir memur bulmak zor olduğundan, büyük şehirlerde hiç önermem.

Örnek: Herşeyi öğrenip, tarihine göre beyannemelerinizi güzel güzel verirken, idare o seneye özgü bir tebliğ çıkarıp X konusunda Y tarihine kadar bir ek beyanname verilmesini isterse (ki nedendir bilinmez sık sık yapıyorlar!), bu bilgiyi öğreneceğiniz bir kaynak olması gerek. Zira idare bu tip bir uygulama getirdiğinde, bu işlemi süresinde yapmamanın cezası da genellikle 2-3 asgari ücret veya 2-3 milyar gibi bir rakam oluyor. Takdir edersiniz ki riskine girilecek bir rakam değil.

Bu nedenle bence muhasebeci tutmanın da ötesinde, ÇOK İYİ bir muhasebeci tutmak sadece avukatlar için değil, tüm serbest çalışanlar için bir zorunluluk.
Old 22-12-2009, 14:16   #4
Av.YBayrak

Merhabalar sayın meslektaşlarım.
Mesleğe başladığımda hem vergi dairesi memurlarından, hem muhasebecilerden ve mali müşavirlerden yardım aldım. Ancak, süreç içerisinde kendi muhasebemi tutmayı ve beyannamelerimi doldurmayı ve vermeyi daha uygun buldum. Şimdi ise zaten çok daha kolay. O nedenle, Avukatın, eğer işleri yoğun değilse vergiye ilişkin işlerini kendisinin yürütmesini doğru buluyorum ve farklı düşünüyorum.
Şöyle ki :
1) Kendi vergi işlerinizi takip ederken, vergi mevzuatından ve işleyişinden de kopmuyorsunuz ve önünüze gelecek bir vergi ihtilafına daha sıcak yaklaşabiliyorsunuz.
2) Avukatın geliri bellidir, serbest meslek makbuzu ile düzenlenir ve basittir. Gideri de sadece belirli kalemler olabilir. Büro kirası, elektrik, su, telefon faturası, Baro'ya ödediği aidatı, mesleki kitaplarına yaptığı ödemeler. Eğer yanında eleman çalıştırıyor ise o zaman ona ödediği ücret ve SGK primi.
Serbest meslek defterinde gelir ve giderlerini kendi sütunlarına yazdıktan sonra, o gelir ve giderlerin faturalarda gösterilen KDV lerini de KDV sütununa yazdıktan sonra ay sonu (aylık) KDV sini KDV beyannamesi(1015 A), dönemsel olarak(3 er aylık) Gelir geçici vergisini(1032), ve ödediği kiranın stopajını da Muhtasar(3 aylık)(1003) beyanname ile doldurarak beyan edecektir. Her beyannamenin doldurulması azami 5 dakikanızı alır.
3) Beyannameler artık gelir idaresine e-beyanname ile verildiğinden, önce bağlı bulunulan vergi dairesine müracaatla şifre alınacak, beyanname proğramları sayfasından bilgisayara indirildikten sonra, bu beyannamelerde her beyanname doldurulacağı gün Gelir İdaresi'nin sayfasına girilerek bilgisayarınıza indirdiğiniz proğramı güncellemeniz gerekmektedir. Zaten güncellemediğinizde İdareye beyannameyi veremiyorsunuz, proğram o kadar güzel ki bizim uyap yanında halt etmiş. Çünkü, hata yaptığınızda hata uyarısı veriyor ve beyannameyi kabul etmiyor, dönüp o kısmı düzeltiyorsunuz.
Akşamleyin oturduğunuzda gecenin hangi saati olursa olsun sakin sakin düzenleyip otomatik gönderiyorsunuz.
4) Hangi kısmı nasıl düzenleyeceğiniz konusunda tereddüt olursa, bu emsalsiz, muhteşem Türk Hukuk Sitesi ne güne duruyor, buradakiler neyin gayretinde, yardımlaşmanın değilmi? sorarsınız, bilen yardımcı olur.
5) Eskiden değişikliklerden haberimiz olmayabiliyordu, ancak şimdi Gelir idaresince yayınlanan tebliğler kendi sayfasında yayınlanıyor; ayrıca Muhasebecilerin sitelerinde de yayınlanıyor. Eğer ek bir form gerekirse oradan öğreniyoruz. Beyannameleri verme süreleri hem buralarda, hem de Baro Ajandalarında, takvimlerde de belirtilmektedir. Ayrıca, Capital dergisinin her sene Aralık ayı sayısında vergi mevzuatına ilişkin ek kitapçık yayınlanmaktadır. Ben her sene alırım, çok da işe yarıyor.
Hem de defter ve belgeleriniz elinizin altında oluyor, beyannamenizi verdikten sonra ödemeyi zamanında yapamasanız bile uygulanan faiz çok yüksek değil.
Mart ayında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi verdikten sonra, tahakkuk fişinizde görünen matrahınız ile tahakkuk eden vergi miktarınızı vergi levhanıza yazıyorsunuz, vergi levhanız ve tahakkuk fişinizle vergi dairesine giderek levhanızı onaylatıyorsunuz. Bu, sadece yılda bir kez ve dairede 5 dakikanız yeterli.
Vergi beyannamelerinizi e-beyanname ile verdiğiniz gibi, tahakkuk fişinizi de aynı internet sitesinden alıyorsunuz ve ödemenizi de her hangi bir bankadan yapabiliyorsunuz, vergi dairesine gitmenize gerek yok.
Defter her sene Aralık ayı'nda alınır ve noter'e tasdik ettirilir. Makbuz ise bittikçe alınır ve tasdik ettirilir. 3,5.- TL, noter masrafı 36,50.-TL = 40,00.- TL. Muhasebecinin istediği en az 150,00.- TL. Birçok muhasebeci ve mali müşavir arkadaşım, dostum var, bana söyledikleri "ne kadar çok inceliyorsun, irdeliyorsun" şeklindedir. Yani, defterlerinizi kendilerinde saklayacaklar, ne yaptıklarını dahi göremeyecek, daha da önemlisi bilemeyeceksiniz... ayda da asgari ücretten azından 100,00.- TL nin üzerinde bir ücret ödeyeceksiniz... vb.
Muhasebeciler de, -özellikle çok sayıda mükellefi için kullanışlılığı hesabıyla- vergi dairesinin proğramından farklı ve piyasada yazılımı yapılmış farklı proğramlar kullanıyorlar ve güncelleme sorunu, farklılıklar söz konusu olabiliyor. Aynen bizim icra proğramlarımızda olduğu gibi.
Ben çok emin ve kesin kararlılıkla söylemek istiyorum ki, kendi muhasebemi kendim tutmaktan son derece rahat ve memnunum, kesinlikle ücretsiz de olsa muhasebeciye vermem.
Bu paraya bir meslektaşımın 1 ay boyunca çalıştığını düşündükçe, zaman zaman çebinde yemek parası olmayabileceğini düşündükçe açıkçası üzülüyorum.
Başarı ve mutluluklar dileğiyle.
NOT : Bu yazımı gözden geçirdiğimde gerekli eklemeler yaptım, okuyan meslektaşlarım tekrar okumakta yarar görebilirler.
Saygı ve sevgi ile...
Old 22-12-2009, 22:55   #5
üye8180

Büroyu açtığım ilk günden bu yana muhasebecim var. 2004 yılından beri aynı abimizle çalışıyorum. Emekli maliye memuru. Bu işin piri kendisi. Sayesinde vergi dairesiyle hiç problem yaşamadım. Sürekli makbuz kesen bir avukat olduğum halde, vergi borcundan giderleri, baroya kestiğim makbuzlardaki stopajları indirir, az bir ödenecek vergi ortaya çıkarır. Sanırım Türkiye'nin en düzgün çalışan ve güvenilir muhasebecisi bende. Bu konuda çok şanslı olduğumu biliyorum.

Ayda en fazla ödeyeceğiniz 150 lira muhasebe ücreti için, vergi dairesine gidip gelmekle, orada işlem sırası beklemekle uğraşmayın, ayrıca kendinizi riske de atmayın derim. Muhasebeci ücreti, tasarruf edilebilecek bir büro gideri asla değildir. Muhasebe tutmak, muhasebecilerin işi, olmalı.
Old 23-12-2009, 00:50   #6
YALÇIN ÖNDER

Çiçeği burnunda bir avukat olarak şimdiden başarılı ve vergi cezasız bir mesleki yaşam diliyoruz.

Evet, denildiği gibi bir avukatın defterini tutmak, beyannamelerini vermek "bilenler açısından "bir mali müşavir olarak söylemem gerekir ise aslında çok zor değildir. Hukuksal olarak da hiç bir avukat muhasebeciyle çalışmak zorunda değildir.

Fakat öğrenesiye kadar, riske girmemek açısından bir muhasebeciyle çalışmanızdan çok yararlanabileceğinizi de hesaplayabilirsiniz.

Öte yandan yıl sonu beyannamelerinizi bir mali müşavire/muhasebeciye danışarak düzenlemeniz hata yapma riskinizi azaltır.

Çünkü en basit bir beyan cezası bu yıl için 1.600,00 TL.'den başlamaktadır.

Yılda 12 KDV, 4 Geçici Vergi, 4 Muhtasar ve 1 yıllık sigortalı personeliniz yok ise en az 21 beyanname eder.
21 x 1.600,00 = 33.600,00 TL. lık mali mesuliyet sigortası da yaptırabilirsiniz. Muhasebeciye ödeyeceğiniz tutar, karşılaşabileceğiniz cezaların yanında tabiri caiz ise, devede kulak kalır.

Fakat, ticari davalarda kesielecek makbuzlar ve mahsup işlemleri pek çok avukatın içinden çıkamayacağı kadar karmaşıklaştırılmış olduğundan, çoğunuz mahsup talebinde bile bulunmadan beyanname vererek, muhasebeciye ödeyeceği ücretten tasarruf ettiğini sanmaktadır.

Öte yandan avukatların, defterleri, avukatların kendi işyerlerinde tutulmasında yarar vardır. Aksi halde, idare (hatalı da olsa) günü gününe yazmamaktan, ceza yazmaktadır.

Böylece sık sık (hemen hergün borsametre gibi) değişen mevzuatı takip etmeyi öğrenmiş olursunuz.

Aslında kendi işinde, kendisini aşmayı hedefleyen bir avukatın, sistemin iş bölümü ve iş birliği kuralları içinde iyi bir Muhasebeci/Mali Müşavir ile çalışmasından kaynaklı olarak pek çok yarar sağlayabilir.

Öte yandan muhasebeciyim diye, geçinen ruhsatsız pek çok insandan, yardımcı elemanlardan ve/veya maliye teşkilatındaki tanıdıklarınızdan bu işlerde uzak durmaya çalışmanızı da önemle hatırlatırım.

"Gelin benim defterimi benim işyerimde benim gözümün önünde işleyin, beyannamelerimi de birlikte internetten gönderelim" şeklinde bir anlaşma yapmaya çalışmalısınız.
Old 23-12-2009, 12:23   #7
Av.Sedat Yahşi

Değerli Meslektaşlarım,

25 yılı aşkın meslek hayatım boyunca defterlerimi kendim tuttum,beyannamelerimi verdim.Bu süre içersinde sadece üç kez ceza ödemesi tahakkuk ettirildi.Bunların biri gelir vergisi 2.taksit ödemesini yatırmadığım içindi ki o ay evlenmiştim ve düğün telaşı içersinde unutmuştum.İkincisi 2008 yılındaydı,e-beyanname gönderme sırasında internet hatlarındaki aksaklık nedeniyle birgün geç beyanda bulunabilmiştim,ceza tahakkuk ettirildi.Üçüncüsü ise bu yıl Ağustos ayında gönderilen geçici vergi beyannamesinin süresini takvimime yanlış işaretlediğimden yine süreyi kaçırmam nedeniyle tahakkuk ettirilmişti.Bunların dışında tarafıma vergi nedeniyle tahakkuk ettirilen başkaca bir ceza da olmadı.

İşleri çok yoğun olmayan meslektaşlarımın kendi defterlerini tutmalarının bir zorluğu yok.Burada dikkat edilmesi gereken husus süreleri kaçırmamak.Zaten bir tek serbest meslek defteri tutuyoruz.Gider olarak gösterebileceğimiz çok az şey var.Her yıl vergi daireleri o yıla ait vergi takvimlerini broşür olarak yayınlıyorlar.Aynı takvimi E-Mail adresinize de gönderiyorlar.Ben bu takvime göre beyanname tarihlerini masaüstü takvimime not alıyorum ve o tarihlerde e-beyannamemi düzenliyorum.E-beyannameye geçilmeden önce sadece yıllık gelir vergisi beyannamesini hazırlarken bir muhasebeci arkadaşımdan yardım alıyordum.Şimdi buna da gerek kalmadı.Zaten bir sorunla karşılaştığınızda vergi dairesinin 444 lü bir hattı var oradan size on-line yardım ediyorlar.
Yukarda da değindiğim gibi işi fevkalade yoğun olmayan ve düzenlilik konusunda problem yaşamayan genç arkadaşlarım bu işi rahatlıkla kendi başlarına yapabilirler.Beyanname verme süresini kaçırmamak çok önemli.En çok ceza tahakkukuyla burada karşılaşıyoruz.Bu yüzden vaktim yok,takip edemem,uğraşamam diyorsanız astarı yüzünden pahalı olmaması için muhasebeciyle çalışmak en doğrusu.

Herkese kolaylıklar dilerim
Old 24-06-2010, 11:58   #8
selcukgulten

Varsayılan Muhasebe

Benim muhasebe bürosunu ilk açtığımda ilk ve tek müşterim bir avukattı. Sonra o 4 tane arkadaşını getirdi derken bende 15 avukat defteri oldu. Arkadaşlar ne yapacaksın avukatları hem para da vermezler hemde çok vaktini alırlar diyorlardı. Ancak ben avukat arkadaşlardan çok şey öğrendiğim gibi işlerini titiz yapmaları, evrak ve belge düzenine önem vermeleri nedeniyle de yaptığım işten zevk aldım. Bir kaç tanesi incelemeye girdi ancak hiç ceza yemediğimiz gibi üstüne üstlük hep teşekkür aldık. Bu arada işleri büyüyen avukatların defterlerini avukat arkadaşın bürosunda tutmaya oraya muhasebe programı almayada başladık. Git gide büyüyen gelişen sağlıklı bir sistem kurduk. O yüzden bir avukata defterini kendi tutmasını tavsiye etmem. Birincisi mevzuat çok sık değişir. İkincisi muhasebe aslı işi olmadığı için avukat arkadaşlara angarya gibi gelir. Severek yapılmayan iştenden çok hayır beklenmez. Ancak genede kendisi takip etmek isteyen arkadaşlara Murat YILDIZ'ın avukatlık kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili kitabını tavsiye ederim.
Old 24-06-2010, 13:57   #9
onurdemirci1980

Ben de 3 sene defterlerimi kendim tuttum, beyannamelerimi kendim hazırladım. Ancak ödediğim iki vergi cezası muhasebeci vereceğim ücretii şimdiden geçti. Her işi ehline bırakmak gerekir.
Old 25-06-2010, 00:25   #10
Av.Selim Balku

Gelir gider defteri muhasebecimde durduğu için ceza yemiştim. Bu defterler muhasebecide değil bende olması gerekiyormuş. Muhasebecim olmasaydı o ceza bana gelmezdi.

Önemli not: o cezayı muhasebecim ödedi. Ben istemedim, kendisi ısrar etti ödemek için...

Cezayı yediğim gün,bundan sonra kendi muhasebemi kendim tutacağım dedim.

Cezayı muhasebecimin ödediği gün, onsuz asla yapamayacağımı anladım.

Muhasebeci ile çalışmaya başladınız mı artık ondan kopamıyorsunuz. Mesleğe bugün başlayanların bu işi rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum...

Kolay Gelsin
Old 25-06-2010, 11:32   #11
raskalnikow

Bence mesleğe yeni başlayanlar için muhasebeci önemli
bir muhasebeci sizi vergi daireleri ile muhatap etmez ve asıl işinize daha fazla vakit ayırmanızı sağlar, bu arada zaman içinde size yeni insanlar ve yeni işler getirebilir. Unutmayalım muhasebecilerin hukuki problemleri çok olan ve çözüm arayan bir dolu mükellefleri olacaktır.
Tavsiyem işinizi uzmanına yaptırın ve bir muhasebeciniz var ise ödediğiniz rakam kat be kat fazlası ile size dönecektir.
Old 25-06-2010, 18:59   #12
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Av. Selim Balku
Gelir gider defteri muhasebecimde durduğu için ceza yemiştim. Bu defterler muhasebecide değil bende olması gerekiyormuş. Muhasebecim olmasaydı o ceza bana gelmezdi.
Sayın Balku,benim muhasebecim tecrübeli birisi, ancak bir yılı aşkın süre olmasına rağmen,gelir-gider defterinin bende kalması gerektiği gibi bir şey söylemedi bana.Acaba neden?Bunun hukuki dayanağının ne olduğunu merak ettim. İlk fırsatta soracağım muhasebecime.Hiç yere cezalarla uğraşmayalım bir de.Başka bizde kalması gereken belge ya da defterler nelerdir acaba?
Old 26-06-2010, 12:00   #13
Av. Tevrat DURAN

Ben de 2009 ağustosundan bu yana kendi muhasebemi kendim tutuyorum. Çok basit bir işlem ...
Old 28-06-2010, 13:05   #14
Pasha Cem

merhaba,
yenı bır ofıs acan avukatların adı ortaklık kurabılecegını, tek defter tek gelır gıder ıle baslıyabılecegını ogrendım.
3 ortaklı olacak bu hukuk burosuna ıyı bıldıgınız bır muhasebecı tavsıye edebılırmısınız? bı kac tane muhasebıcı ıle konustum ama hıc bırı adı ortaklıgı tavsıye etmedı ve yapanıda bulamadım. onerılerınızı beklıyorum.
sımdıden tessekkur edıyorum.
Old 28-06-2010, 14:44   #15
avmurat

İşinizin boyutu ne olursa olsun muhasebeci bence gereklidir.Bunu mesleğin başında alışkanlık edinmenizde fayda var.İşinizin az olması, muhasebeciye ödeyeceğiniz ücretin belirlinmesinde önem kazanır.İşiniz as ise zaten ödeyeceğiniz ücret de azdır.Unutmayalım ki artık muhasebeci dediğimiz meslek gurubu da aukatlar kadar denetlenen, mesleklerini icra etmek için belirli aşamalardan geçmek zorunda olan kişilerdir.Yani olay sadece iki çızıktırmaktan ibaret değildir ki ; ne olacak canım ben de çızıktırırım, param da cebimde kalır diyelim.Benim açımdan muhasebecinin asıl fonksiyonu, ayda bir beyanname vermekten çok ötedir.Maliye boyutu olan bir konuda işlem yapmadan önce kendisine mutlaka danışırım.Bana sorarsanız siz de danışın.Ben avukatlık ve muhasebeci-mali müşavir mesleklerini çok benzetirim.Biz de bazen ayın durumla karşılaşmazmıyız.Hatalar yapılır ve sonrasında avukata gelinir.Amaç avukata verilecek ücretten kaçmak.Siz muhasebecinize vereceğiniz ücretten kaçmayın.Ne olur ne olmaz.
Old 28-06-2010, 14:46   #16
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Balku,benim muhasebecim tecrübeli birisi, ancak bir yılı aşkın süre olmasına rağmen,gelir-gider defterinin bende kalması gerektiği gibi bir şey söylemedi bana.Acaba neden?Bunun hukuki dayanağının ne olduğunu merak ettim. İlk fırsatta soracağım muhasebecime.Hiç yere cezalarla uğraşmayalım bir de.Başka bizde kalması gereken belge ya da defterler nelerdir acaba?

Normalde muhasebe ile alakalı tüm belgeler ofiste bulunmak zorundaymış. Uygulamada muhasebenizi tutan muhasebecilerin ayrı bir ofisleri olduğu için, getirip götürme zor oluyor.

Yanılıyorsam düzeltsinler, gelir gider bilgilerini artık internet üzerinden girildiğini biliyorum.

Ne değişti, ne yapılması lazım açıkçası bu soruya muhasebeci site iyelerinin cevaplanması gerekmektedir.

Kolay gelsin...
Old 25-03-2011, 11:11   #17
av.yağmur deniz

merhabalar buyazılardan hareketle muhasebecimden gelir gider defterimi istedim.Ancak sadece serbest meslek defterinin ben de durması gerektiğini söyledi üstelemekte istemedim.Sürekli birşeyler soruyorum artık yoruldum.Her ay kdv damga vergisi ödemem gerektiğini söyledi 20 tl bu doğru mu? interaktif bankacılık aracılığıyla ödesem dedim." olmaz makbuz almanız lazım" dedi.Muhasebecime güvenmek istiyorum ama aklımda hep şüphe oluşuyor ilişkilerinizden bahsedetseniz de ben de güvensem.İstediği her vergi masrafından şüphe duymasam.
Old 25-03-2011, 11:30   #18
Admin

Alıntı:
Her ay kdv damga vergisi ödemem gerektiğini söyledi 20 tl bu doğru mu?
Doğru. KDV'niz 0 olsa bile, beyanname vermek ve bunun için damga vergisi ödemek zorundasınız.

Alıntı:
İstediği her vergi masrafından şüphe duymasam.
Bir sonraki ödemenizi yaparken, bir önceki ayın yaptığı ödemelere ait makbuzlarını size vermesini isteyin, böylece güven sorunu kalmaz.

Veya tüm belgelerinizin vs. sizde kalsın, beyannemeleri kendiniz verip, vergileri de bizzat yatırın, muhasebeciniz sadece büronuza gelip defterleri işleme, beyannemeleri hazırlama işini üstlensin, böylece paranın kontrolü onda olmayacağından şüpheleneceğiniz bir durum da kalmamış olur.
Old 25-03-2011, 16:31   #19
Av.Bilgin Elial

Bence muhasebeciniz olmalı ama sizde ne yapıldığını nasıl yapıldığını az-çok bilmelisiniz.
Old 25-08-2014, 21:03   #20
SYAZICI

Merhabalar meslektaşlarım, konuyla ilgili nisan ayında ofis açtım vergi levhası açılışı yapıldı ve bir muhasebeci ile anlaştık.. Kendisi 4 ayda 40tl vergi mahsubu çıkarmış.. Bu normal midir işin içinden çıkamadık kira 150 tl bu bile tek başına daha fazla olması gerekmez mi ? Teşekkürler
Old 25-02-2015, 18:13   #21
av.sebahattin

Merhaba Üstad;
E Beyanname programında hangi bölümleri dolduracağımı bir türlü anlayamadım yardımcı olursanız sevirinim.

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Merhabalar sayın meslektaşlarım.
Mesleğe başladığımda hem vergi dairesi memurlarından, hem muhasebecilerden ve mali müşavirlerden yardım aldım. Ancak, süreç içerisinde kendi muhasebemi tutmayı ve beyannamelerimi doldurmayı ve vermeyi daha uygun buldum. Şimdi ise zaten çok daha kolay. O nedenle, Avukatın, eğer işleri yoğun değilse vergiye ilişkin işlerini kendisinin yürütmesini doğru buluyorum ve farklı düşünüyorum.
Şöyle ki :
1) Kendi vergi işlerinizi takip ederken, vergi mevzuatından ve işleyişinden de kopmuyorsunuz ve önünüze gelecek bir vergi ihtilafına daha sıcak yaklaşabiliyorsunuz.
2) Avukatın geliri bellidir, serbest meslek makbuzu ile düzenlenir ve basittir. Gideri de sadece belirli kalemler olabilir. Büro kirası, elektrik, su, telefon faturası, Baro'ya ödediği aidatı, mesleki kitaplarına yaptığı ödemeler. Eğer yanında eleman çalıştırıyor ise o zaman ona ödediği ücret ve SGK primi.
Serbest meslek defterinde gelir ve giderlerini kendi sütunlarına yazdıktan sonra, o gelir ve giderlerin faturalarda gösterilen KDV lerini de KDV sütununa yazdıktan sonra ay sonu (aylık) KDV sini KDV beyannamesi(1015 A), dönemsel olarak(3 er aylık) Gelir geçici vergisini(1032), ve ödediği kiranın stopajını da Muhtasar(3 aylık)(1003) beyanname ile doldurarak beyan edecektir. Her beyannamenin doldurulması azami 5 dakikanızı alır.
3) Beyannameler artık gelir idaresine e-beyanname ile verildiğinden, önce bağlı bulunulan vergi dairesine müracaatla şifre alınacak, beyanname proğramları sayfasından bilgisayara indirildikten sonra, bu beyannamelerde her beyanname doldurulacağı gün Gelir İdaresi'nin sayfasına girilerek bilgisayarınıza indirdiğiniz proğramı güncellemeniz gerekmektedir. Zaten güncellemediğinizde İdareye beyannameyi veremiyorsunuz, proğram o kadar güzel ki bizim uyap yanında halt etmiş. Çünkü, hata yaptığınızda hata uyarısı veriyor ve beyannameyi kabul etmiyor, dönüp o kısmı düzeltiyorsunuz.
Akşamleyin oturduğunuzda gecenin hangi saati olursa olsun sakin sakin düzenleyip otomatik gönderiyorsunuz.
4) Hangi kısmı nasıl düzenleyeceğiniz konusunda tereddüt olursa, bu emsalsiz, muhteşem Türk Hukuk Sitesi ne güne duruyor, buradakiler neyin gayretinde, yardımlaşmanın değilmi? sorarsınız, bilen yardımcı olur.
5) Eskiden değişikliklerden haberimiz olmayabiliyordu, ancak şimdi Gelir idaresince yayınlanan tebliğler kendi sayfasında yayınlanıyor; ayrıca Muhasebecilerin sitelerinde de yayınlanıyor. Eğer ek bir form gerekirse oradan öğreniyoruz. Beyannameleri verme süreleri hem buralarda, hem de Baro Ajandalarında, takvimlerde de belirtilmektedir. Ayrıca, Capital dergisinin her sene Aralık ayı sayısında vergi mevzuatına ilişkin ek kitapçık yayınlanmaktadır. Ben her sene alırım, çok da işe yarıyor.
Hem de defter ve belgeleriniz elinizin altında oluyor, beyannamenizi verdikten sonra ödemeyi zamanında yapamasanız bile uygulanan faiz çok yüksek değil.
Mart ayında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi verdikten sonra, tahakkuk fişinizde görünen matrahınız ile tahakkuk eden vergi miktarınızı vergi levhanıza yazıyorsunuz, vergi levhanız ve tahakkuk fişinizle vergi dairesine giderek levhanızı onaylatıyorsunuz. Bu, sadece yılda bir kez ve dairede 5 dakikanız yeterli.
Vergi beyannamelerinizi e-beyanname ile verdiğiniz gibi, tahakkuk fişinizi de aynı internet sitesinden alıyorsunuz ve ödemenizi de her hangi bir bankadan yapabiliyorsunuz, vergi dairesine gitmenize gerek yok.
Defter her sene Aralık ayı'nda alınır ve noter'e tasdik ettirilir. Makbuz ise bittikçe alınır ve tasdik ettirilir. 3,5.- TL, noter masrafı 36,50.-TL = 40,00.- TL. Muhasebecinin istediği en az 150,00.- TL. Birçok muhasebeci ve mali müşavir arkadaşım, dostum var, bana söyledikleri "ne kadar çok inceliyorsun, irdeliyorsun" şeklindedir. Yani, defterlerinizi kendilerinde saklayacaklar, ne yaptıklarını dahi göremeyecek, daha da önemlisi bilemeyeceksiniz... ayda da asgari ücretten azından 100,00.- TL nin üzerinde bir ücret ödeyeceksiniz... vb.
Muhasebeciler de, -özellikle çok sayıda mükellefi için kullanışlılığı hesabıyla- vergi dairesinin proğramından farklı ve piyasada yazılımı yapılmış farklı proğramlar kullanıyorlar ve güncelleme sorunu, farklılıklar söz konusu olabiliyor. Aynen bizim icra proğramlarımızda olduğu gibi.
Ben çok emin ve kesin kararlılıkla söylemek istiyorum ki, kendi muhasebemi kendim tutmaktan son derece rahat ve memnunum, kesinlikle ücretsiz de olsa muhasebeciye vermem.
Bu paraya bir meslektaşımın 1 ay boyunca çalıştığını düşündükçe, zaman zaman çebinde yemek parası olmayabileceğini düşündükçe açıkçası üzülüyorum.
Başarı ve mutluluklar dileğiyle.
NOT : Bu yazımı gözden geçirdiğimde gerekli eklemeler yaptım, okuyan meslektaşlarım tekrar okumakta yarar görebilirler.
Saygı ve sevgi ile...
Old 02-03-2015, 11:04   #22
huulya

Ben de bir sene kadar kendi muhasebemi yaptım; bir arkadaş desteğiyle ama.. Meslektaşlarımızın da dediği gibi yapılabilir; çünkü her ay genelde aynı işlemler, bize zor gelmiyor; fakat şekli işlemler çok olduğu için bizim açımızdan ekstra bir iş,,Bir muhasebeciyle anlaşın,rahat edin
Old 24-12-2018, 20:32   #23
Adalet1903

Sayın meslektaşlarım birlikte çalıştığım muhasebecimle geçen ay yollarımı ayırdım . Bildiğiniz üzere beyanname vermemiz için bugün son gün . kasım ayı için kestiğim bir fatura var bunun beyannamesini önümüzeki ay versem benim için problem olur mu? Şimdiden teşekkür ederim .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi