Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli davada banka borcu ödenmez ve banka evi satarsa mal rejim davasi nasıl yapılır

Konuyu Kilitleyin
Old 06-08-2022, 03:04   #1
Konuk ayyüce

Soru Çekişmeli davada banka borcu ödenmez ve banka evi satarsa mal rejim davasi nasıl yapılır

120ay vadeli konut kredisi çektim kefilde eşimdi,51.ci taksite geldigimizde çekişmeli boşanma davası açtım,haliyle hemen şerh koydu , küçük bebeğim olduğu için işimi bırakmak zorunda kaldım çünkü hem kredi hem bakıcı parasıni karsilayamadım,işsiz kalınca bukez banka kredisini odeyemedim , 1-banka taksitleri kesin olarak kefilden alabilirmi
2- banka evi satabilir mi
3- banka evi satarsa kalan bakiyeyi benim hesabıma yatıracak çekişmeli dava olduğu için ve eşimde bu davayı uzatabildigim kadar uzatacagim diyor peki 3/5 sene sonra boşandık diyelim mal rejimi bankada ki paraya göremi hesaplanacak
4- ben bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir zararlı çıkmamak için
Cvlariniz için tşk ederim 🙏
Old 06-08-2022, 14:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

*Boşanma davası açılmakla mal rejimi sona erer ve boşanma dava tarihindeki malın o andaki durumu güncellenerek hesaplanır.

Dolayısı ile boşanma davasını açtığınız tarihe kadar ödenen kredi oranına göre hesaplama yapılacaktır.Eğer evin alınması sırasında kişisel malınızdan( miras , takı, evlilik öncesi malın yerine geçen para, bağış vb) evin alınmasına katkı yapmışsanız bu katkı denkleştirme hesabında dikkate alınacak ve kişisel malınızdan gelen oran korunarak geri kalan kısım üzerinden eşinizin katılma alacağı hesaplanacaktır.

Taşınmaz değeri, evlilik içinde ödenen oran ve kişisel malınızdan yaptığınız katkı oranı karar tarihindeki güncel değer üzerinden hesaplanacaktır.

*Bu arada boşanma dava tarihinden sonraki ödemeler için eşinizin katılma alacağı talep hakkı bulunmamaktadır.

*Boşanma davası açıldıktan sonra kredilerin ödenip ödenmediği, kimin ödediği, ödenmemesi halinde kefile gidilmesi veya satışa çıkarılması mal rejimi davasının asıl konusu değildir.

*Diğer yandan eğer sizden/ kefilden de tahsilat yapılamaz ise banka taşınmazın paraya çevrilmesi için satışa çıkarabilir, borçlar ödendikten sonra kalan para taşınmazın malikine ödenir.

*Eşiniz ise mal rejimi tasfiye alacağı davası açarak satış sonrası eğer kalırsa-kalan bakiyeye tedbir konmasını isteyebilir.

*Hatırlatalım ki mal rejimi alacak davası hakkında karar ancak boşanma kararı kesinleştikten sonra verilebilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 08-08-2022, 23:56   #3
Konuk ayyüce

Varsayılan Hesap neye göre yapılacak

Öncelikle cvp için çok tşk ederim 🙏 Lakin anlayamadığım bir konu var , taşınmazın değeri , evlilik içinde ödenen oran karar tarihinde ki güncel değerden hesaplanır demişiniz , farzedelim bu evi şuan banka sattı , geriye benim hesabıma ( malik olduğum için ) 500 bin yatırdı , dava 3 sene sürdü diyelim evin değeri oldu 4 milyon , ama benim bankada 500 binim var , mal rejimi davasında 4 milyon dan hesap görülmesi beni zarara sokar , ben zaten mağdur olmuşum çünkü evi ben değil banka satmış , bunu hiç mantığım almıyor , hesap neye göre yapılacak ? 500 bin'e göre mi yoksa 4 milyona göre mi ?
Old 10-08-2022, 10:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Evlilik içinde ödenen taksitlerin tüm taksitlere oranı bulunacaktır. Diyelim ki ödenen taksitlerin oranı % 42 olsun

2- Mal rejimi alacağı davasının karar tarihine en yakın taşınmaz taşınmaz değeri de 4.000.000.TL olsun.

4.000.000.X 42 %= 1.680.000 TL Edinilmiş mal ve artık değerdir.

3-Eşiniz artık değerin yarısını talep edebilir. Bu halde eşinizin alacağı 1.680.000/2=840.000. TL olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi