Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

"Hukukçuluk", sadece hakimlik, savcılık veya avukatlık ile sınırlandırılabilir mi?

Yanıt
Old 29-09-2006, 14:11   #1
Procurement Law

Karar "Hukukçuluk", sadece hakimlik, savcılık veya avukatlık ile sınırlandırılabilir mi?

Değerli hukukçular,

Bazen hukukçular arasında yapılan tartışmalarda, gerçek manada "hukukçu" olabilmek ve hukuku icra edebilmek için avukat, hakim veya savcı olmanızın zorunlu olduğu, bu mesleklerden farklı mesleklere yönelen kişilerin anılan unvana sahip olamayacağı iddia edilmektedir. Bu görüşe ben şahsen katılmıyorum. Katılmama gerekçem ise, hukukun belli kesimlere hasredilememesi ile iligli.
Sizin bu husustaki değerli görüşleriniz nedir?
Old 29-09-2006, 23:40   #2
Onur dönmez

..Sayın Serdar Bey, hukuk elbette belirli bir kesime hasredilemez.Bilakis hukuk; içerik itibari ile varolan toplum düzeni içerisinde yer alan tüm özel ve tüzel kişilikleri ilgilendirir ve ilgilendirmek zorundadır."Hukuk"u sadece bir meslek olarak kabul edip,hukukçuların; hakimlerin savcıların,avukatların ve genel olarak söylemek gerekirse hukuk fakültesi mezunlarının harcı olarak görmek büyük bir handikaptır ve aslında bireylerin mesleklerinin köküne vurduğu bir balta gibidir.Her birey yaşadığı ortamı çözümlerken hukuk ilminin dinamiklerini iyi bilmek ve bunu da yaşama uygulamak zorundadır.Dolayısı ile her birey aslında bir "hukuk teknisyeni" olmak zorundadır.Böylece meslekler, buna bağlı olarak meslek odaları ve birey grupları özel ve tüzel kişlierin karşısında daha bilinçli güçlü ve kalıcı olurlar.Böylece herkes birer hukukçu olamaz ama "hukuk teknisyeni" olabilir.
Old 29-09-2006, 23:48   #3
Tiocfaidh

Sayın Serdar Bastık,

Her ne kadar Hukuk Türkiye'de birçokları için sadece 'yargı mekanizması' demek ise de, ben bir kimsenin hukukçu sıfatını haiz olabilmesi için mutlaka yargı mekanizmasında bir meslek icra etmesi gerektiğini düşünmüyorum.

Hukuk sadece mahkemelerde iddia, savunma ve muhakeme üçlüsünün arasına sıkıştırılamayacak kadar geniş bir ilim dalı. Şahsen ben de öncelikli olarak almış olduğum hukuk eğitimini tıpkı sizin gibi uzmanlık, teftiş veya denetim makamlarında kullanmak istiyorum. Peki bu benim hukukçu olduğum gerçeğiyle çelişen bir durum mudur? Tabiki hayır.
Old 30-09-2006, 00:24   #4
Av.Duygu Keleş

Avukatlar,hakimler ve savcılar hukuk uygulayıcısıdır.Bu ülkede kanunların nasıl olması gerektiğini hukukçular tayin etsede uygulamaya geçişte ve yasalaşmada hukukçularınd evre dışı kaldığıda bir gerçek.Dolayısıyla hukuk sadece bu 3 meslek mensubuna maalesefhasredilemiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi