Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tespit-Maddi Hasarlı Trafik Kazası

Yanıt
Old 09-03-2007, 21:34   #1
av_ser

Varsayılan Tespit-Maddi Hasarlı Trafik Kazası

Sayın Forum Üyeleri,
Maddi hasarlı trafik kazasında değerine göre açacağım (Sulh veya asliye) tespit davasında hasarın tespiti, kusur oranının tespiti ve tedbir talebini aynı davada açabilir miyim? Şimdiden Çok Teşekkür ederim..
Old 10-03-2007, 00:57   #2
A.Turan

kusur tesbitini delil tesbiti ile isteyemezssiniz isterseniz de reddedilir. diğerlerini isteyebilrsiniz.
Hasar tesbiti yaptırmanız iyi olur. dava değereni az çok belirlersiniz.
Old 10-03-2007, 00:59   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın av ser,

İhtiyati tedbirle tespit talebinizin aynı dilekçede olması mantıksız. Hasar ve kusur tespit taleplerinize ilişkin tespit sırasında yapılacak keşfi müteakip verilecek rapor 10 günden fazla bir zaman alabilir. Oysa sizin tedbir kararından itibaren en geç 10 içinde eda davanızı açmanız gerekir, aksi halde ihtiyati tedbir kararı ortadan kalkar. Yanı sıra, Mahkeme yargılama sırasında zaten tespit raporlarıyla yetinmeyerek, yeniden keşif ve bilirkişi incelemesi yapacak. Bu nedenle usul ekonomisine pek uygun düşmeyecek tespit isteğiniz. Ancak eğer delillerin tespit edilmesinde hukuki yararınız varsa , zaman içinde delillerin yok olacağına inanıyorsanız, o halde hemen tespit başvurunuzu yapın, bir kaç gün sonra da ihtiyati tedbir talepli ve fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tuttuğunuz , talep edeceğiniz tüm tazminatları içeren eda davanızı açın.

Tespit talebinizi sulh veya asliye, her ikisinden de isteyebilirsiniz. Müddeabihin önemi yok. Tedbir talepli eda davanızıysa şüphe yok ki dava değerine göre açacaksınız.

Saygılarımla...
Old 29-01-2008, 11:49   #4
av.damla

Merhabalar, hasar tespiti yaptırdım. Bilirkişi raporu tebliğe çıkmış bana henüz ulaşmadı. Haricen öğrendim. Sigorta henüz ödeme yapmadı maddi olarak sınırlı ödeme yapacakmış. Ben sigortanın karşılamadığı zararı araç malikinden istemek üzere tespit yaptırdım. Henüz araç tamir aşamasında ne kadar bedel tutacağı da net değil. Sorum şu, bu şartlarda eda davasını 10 gün içinde açmam gerekir mi?
Old 29-01-2008, 11:53   #5
Av.Cengiz Aladağ

Eda davası açmak için yasanın öngördüğü 10 günlük süre, ihtiyati tedbir ile ilgilidir, delil tespiti ile bir ilgisi yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi