Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

referansınız kim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2006, 14:39   #1
allcaylion

Varsayılan referansınız kim?

her cv nin altında referans yazma zorunluluğu var.Yok olur mu öyle şey diyenler olabilir ama bu bir Türkiye gerçeği haline geldi.Peki referans kimdir nedir bunları bir bilen daha göremedim.Kişinin tanıdığı üst düzey bir insan( göreceli bir durum tabi) referans olarak gösterilir ama her zaman durum bence hep bu değil.Özellikle hukuk söz konusu olduğunda en büyük referans Ankara Hukuk dan mezun olmaktır.Bu durumun neden böyle olduğunu araştırmak ya da tartışmak derdinde değilim ama bu anlayışın acilen ve en azından hukukçular tarafından yıkılmasını temenni ediyorum...
Old 01-10-2006, 19:37   #2
yargıç isa

Kitap ......

Artık hukuk fakültesinden çıkınca hangi işle uğraşmak isterseniz, o mesleğin sınavına girmek zorundasınız. ( En son avukatlık sınavı ile bu tamam oldu.) Nasıl üniversite sınavını kazanınca mezun olunan lisenin bir önemi kalmıyorsa, hukutada öyle olmuştur. Bu yüzden referans bölümü zamanla değişip, girmiş olduğunuz (x) sınavından almış olduğunuz not şeklinde olacağına kuşkum yok. Çünkü devlet bile herkesin saygıyla baktığı ANKARA,İSTANBUL VE İZMİR' DEKİ fakültelere güvenmeyip herkesi sınava tabi tutmuştur.Bireysel çabanın daha baskın hale getirildiği bu sistemde bağlı olunan fakülteden ismi dolayısı ile şüphe etmek yersizdir.

saygılarımla...
Old 02-10-2006, 15:45   #3
seyitsonmez

anlıyorum sızı allcaylıon...... daha nice anlamsız şeyle karşılaşacaksınız sistem içerisinde....sabır ve sevgıler...
Old 02-10-2006, 15:50   #4
ISIL YILMAZ

Arkadaşlar,

Referans, işe alınmak için önemli bir etken olabiliyor. Referans verdiğiniz "kişi" aranarak, sizin hakkınızdaki görüşlerinin, çalışma biçiminiz, kişiliğiniz ile ilgili bilgisinin istenmesi gayet normaldir. Bunda bir çarpıklık göremiyorum. Referansınız yoksa yazmazsınız, zorunlu bir unsur değil. Bu durumun işe alınmama sebebi olacağını sanmıyorum.

Referansın üstdüzey bir kişi olması de gerekli değil. Sizi tanıyan, çalışmanızı bilen, değerlendirebilecek yeterliliğe sahip olan biri olması yeterli.

Mezun olduğunuz üniversite referans bölümünde değil de eğitim bölümünüde yer alır, ki bu da son derece normaldir. İş başvurunuzu değerlendiren kişi zaten eğitim durumunuzu öncelikle inceleyecektir. Ancak bu, her zaman tek başına yeterli bir "referans" sağlamayacağından yukarıda belirttiğim nitelikleri haiz birini referans göstermeniz anlamlı olur.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05031991 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.