Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

bir günlüğüne biz kürsüde olalım......

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2011, 08:56   #1
hltydmr

Varsayılan bir günlüğüne biz kürsüde olalım......

Yer : Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi
Yıl : 2004
Meslek hayatımın ilkduruşmasının verdiği heyecanla, dosyayı gece boyunca inceleyerek, saat 09.45’teicra edilecek olan duruşmaya hazırlandım. Saat 09.15’te adliyeye giriş yaptımve doğruca Asliye Ticaret Mahkemesi duruşma salonunun önüne gittim. Kapının yanındaduran uzuuuun duruşma listesi uzaktan fark ediliyordu. Bereket duruşmam 09.45’teve kuvvetle muhtemel ilk sıralardayım düşüncesi ile duruşma listesiniincelemeye başladım. Birinci sıradan aşağı doğru taramaya başladım. Birinci sayfabitti. Dosya numaramı göremedim. İkinci sayfa… yine aynı. Ve sonunda üçüncüsayfada dosya numaramı buldum. Sayın Mahkeme!!!09.00-09.15 arası 15 adet, 09.15-09.30 arası 15 adet ve 09.30-09.45 arası da 15 adet dosya olmaküzere toplam 45 dosyayı 45 dakikaya sığdırmıştı. Ve benim dosyam 09.45’te 45. Sıradaydı. Duruşmaya12.35’te girebildim. Ve o anda bende ne heyecan kalmıştı ne de bir istek.

Yer : Ankara İş Mahkemesi (Ankaralı meslektaşlarım tahmin edecektir LL )
Yıl :2011
Saat 10.15 duruşmama saat 14.25’tegirebilmenin verdiği o dayanılmaz hazla ofisime gidiyorum…….
Ve aklımda bir soru…. Neden herşey normalmiş gibi davranıyor??? Neden bu duruma ses çıkarmıyoruz? Neden, neden, neden…
Avukatlar günü için bir önerimvar. Aynı 23 nisanlarda olduğu gibi….. bir günlüğüne avukatlar hakim kürsüsündeolsunlar ve,fazla değil, 3 tane dosyayla hakimlerimiz avukat olsunlar…..
Old 05-10-2011, 10:41   #2
Av.Duygu Işık Behrem

HMK'nın bu derdimizi çözeceği söyleniyor, öyle vaadlerle geliyor ki yargı bir anda hızlı tren misali rayların üzerinde süzülecek sanki. İnsanoğlu da umut etmeye o denli aç ki (en azından ben öyleyim)bir hevesle olacakları bekliyorum! Kötü düşünmeyeyim diyorum, diyorum da bazen akla öyle şeyler düşüyor ki şöyle bir kitleniyorum...

Bakalım uygulama sırasında göreceğiz; vatandaşın da bizlerin de zamanının (her anlamda) kıymetli olduğu artık anlaşılmış mı...

Burada çoğu zaman hakimlere de kızamıyorum baktıkları dosya sayısı yıl bazında, dört basamaklı sayılara vurmuşken onların da eli kolu bağlanıyordur. Ancak elbette ilk örneğinizde duruşma saatini 15'er 15'er yığmak yerine 9 ile 12 arasına dağıtabilirlerdi.

Önerinizi ben beğendim doğrusu! Her iki tarafın da birbirinin halini anlaması ve empati kurabilmesi için çok iyi bir fikir.
Old 05-10-2011, 15:10   #3
Avukat Hakan Eren

Şu anda, 60 dosya için aynı saate duruşma veren İstanbul'daki bir yargıcı, HSYK'na şikayet eden dilekçemi yazıyorum.

Durumu İstanbul Barosu'na da bilgi mahiyetinde bildireceğim. (Gerçi baronun bana vereceği yanıtı biliyorum; Başkanlığın, Bakanlı'ğa yazdığı falan tarih ve falan sayılı yazıyı sonra da bakanlığın falan tarih falan sayılı yanıtını ekleyecekler... Yani "biz elimizden geleni yaptık" demeye getirecekler.)

Nerden mi biliyorum? Ee biliyorum işte...

Ne gariptir ki, 1 (yazı ile bir) avukatın yapabildiği ile dünyanın en kalabalı... pardon en büyük barosunun yapabildiği şey aynı.

Deli Emin'in (Vizontele) dediğini gibi, "ya mezarı çok uzağa yapmışım ya da türkü çok kısadır..."

Sabır, kolaylıklar ve mücadele gücü dilerim...
Old 05-10-2011, 16:58   #4
Avukat Hakan Eren

Dilekçemi eleştiri ve önerileriniz için aşağıya aktarıyorum.
Selam ve saygılarımla...

(Kopyalayıp yapıştırınca biraz kaymalar oldu ama...)

HAKİMLER ve SAVCILAR YÜKSEK KURULU
BAŞKANLIĞINA

gönderilmek üzere
İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BAKANLIK BÜROSUNA

ŞİKAYET EDEN : Avukat Hakan EREN – İstanbul Barosu 22201

ŞİKAYET OLUNAN : Yargıç *** – ***

KONUSU : Şikayet olunan yargıç hakkında disiplin soruşturması açılması istemidir.

AÇIKLAMALAR :

Şikayet olunan, ***** Mahkemesi’nde görevli yargıçtır. Bizler de, bu mahkemede, 20**/*** esas sayılı ile görülmekte olan davanın davacı vekilleriyiz.

05.10.2011 günü saat 10.00’da yapılacak duruşmaya katılmak üzere ******* Mahkemesi duruşma salonuna gittiğimizde, 60 dosyanın saat 10.00’a bırakılmış olduğunu gördük.

60 dosyanın tarafları, taraf vekilleri adliye koridorunda saat 10.00 duruşmalarını beklemekteydiler. **** sırada olan duruşmamıza ancak saat 12.15’te girebildik. 60. işin duruşmasının yapılıp yapılmadığını, yapılabilmiş ise saat kaçta yapılabildiğini kurulunuzun takdirine ve araştırmasına bırakıyoruz.

Yargının ve özelde de yargıçların iş yükü avukat olarak tarafımızdan da yakinen bilinmektedir. Ancak bu iş yükü, duruşma saatlerinin yargıcın o mahkemedeki tecrübesine göre 3’er 5’er ya da 10’ar dakika ara ile belirlenmesine asla engel değildir. Nitekim uygulamada aynı hatta belki de daha fazla iş yoğunluğuna sahip mahkemelerin, her bir duruşma saatini belirli aralıkla tayin etmek suretiyle hak aramak için adliyeye gelmiş olan vatandaşı ve onun vekilini mağdur etmeden de işlerini görebildiği bizzat tecrübe ettiğimiz bir pratiktir.

Duruşma saatlerini belirli aralıklarla tayin eden mahkemelerde gecikme de olsa, tam saatinde duruşmaya girilememiş de olsa bu durum davanın tarafları ve özellikle de avukatlar tarafından hoş karşılanmaktadır. Çünkü en azından mahkeme, üzerine düşeni yapmış ve duruşmaları saat olarak birbirinden ayırmıştır.

Buna rağmen, yaşanan sorunlar /gecikmeler olursa da mesleki hoşgörü ve dayanışma potasında eritilmektedir.

Şikayet olunan yargıç, 60 duruşma dosyasını da saat 10.00’a bırakmak suretiyle görevinde kayıtsızlık ve özensizlik sergilemiştir. Bu sebeple hakkında disiplin soruşturması açılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra (en azından o gün) tutulan tüm duruşma tutanaklarına “belli gün ve saatte celse açıldı” demek suretiyle sanki 60 duruşmanın da saat 10.00’da yapıldığı gibi bir izlenim yaratılmıştır. Yargılama hukukunda kanayan bir yara olan “belli gün ve saatte duruşma açıldı” klişesi yerine duruşmanın gerçekten saat kaçta başladığının tutanağa yazmaması aksi sabit oluncaya kadar geçerli ve doğru addedilen duruşma tutanaklarının gerçek dışı bir cümle ile başlamasına yol açmaktadır. Bu son durum, sadece kurulun dikkatine sunmak istediğimiz bir konu olup mahkemelerde yaşanan genel bir sorundur; şikayetimize konu edilmemiştir.

SONUÇ VE İSTEM : İncelemenin yapılarak Yargıç **** hakkında disiplin soruşturması açılması saygılarımızla talep olunur.

Avukat Hakan EREN – 22201
Old 05-10-2011, 22:32   #5
Av.AAO

Hakan Bey,
Çok akıcı ve öz kaleme almışsınız. Günü gelip kafam attığında, dilekçenizden alıntı yapmak üzere peşinen izninizi istiyorum
Belki şikayetlerimiz çoğaldıkça bir nebze kendilerine çeki düzen verirler.
Old 06-10-2011, 01:08   #6
hltydmr

Sayın Hakan Eren.. dert aynı olunca fazla söze gerek kalmıyor. Hemen belirtmek isterim.. Şayet bu yerinde ve lüzumlu şikayet dilekçenizle ilgili Ankara'da yapılması lazım gelen ufak bir takibi dahi seve seve ifa edeceğimi belirteyim. iyi çalışmalar. Av. Halit Aydemir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04236794 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.