Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mesleğe Kabul için Vicdan Testi

Yanıt
Old 06-07-2006, 14:09   #1
neslegen

Varsayılan Mesleğe Kabul için Vicdan Testi

insanların herhangi bir mesleğe kabul edilmeleri için önceden bir vicdan testine tabi tutulmaları imkansız mı?veya böyle bir yöntemin uygulanmasının zorluğu bu yönteme duyulan ihtiyaçtan fazla mı?
Old 07-07-2006, 11:34   #2
PINAR YILMAZ

Varsayılan Kaygınızı Anlıyorum

Hukukçuların mesleğe başlamadan önce bir vicdan testine tabi tutulmasını ve böylece daha adil bir hukuk sistemine kavuşmamızı istiyorsunuz..Ama vicdan soyut bir kavram olduğu için bunu ölçmek kolay bir iş değil.En azından hangi kriterlere göre insanların vicdanlı olup olmadığına karar vereceğiz.Bunu belirlemek oldukça güç.Zaten Bu tamamen göreceli bir kavram olduğu için oartak bir paydada buluşmak imkansız gibi birşey.Yine de bazı somut ölçütler belirlenebilir tabi.Mesela ben her hukukçunun , seçeceği meslk ne olursa olsun, işe başlamadan önce psikolojik bir muayeneden geçmesini düşünüyorum.Bu muayeneden olumlu rapor alamayanlar hukukçu olamamalı.Bizim mesleğimizde hukukçunun psikolojisi vicdani değerlerini belirlemek açısından çok önemli.Hoşcakalın..
Old 07-07-2006, 13:50   #3
hukukçu42

Varsayılan Aman ÖSYM duymasın

Ütopik bir yaklaşım da olsa güzel fikir aslında. Ama bence sadece vicdan testi yeterli olmaz.

Takip ettiği bir davada meslektaşının başka bir il veya ilçeden geleceğini bildiği halde haber vermeden dosyaya mazeret sunan bir avukata

Duruşma saati geldiğinde meslektaşının hemen yandaki bir başka salonda duruşması olduğunu bildiği halde dosyayı alan avukata

Önce insanlık testi yapılmalı.

Daha saymak isterim ama şimdilik yeter.

Haa sakın bu sınavlardan ÖSYM nin haberi olmasın. Bu sınavıda ben yapmalıyım derse nice olur o sınavın hali. ÖSYM nin sınav mantığı belli zaten
Old 08-07-2006, 15:39   #4
neslegen

sorunlar öyle zor ki çözmek için yorulan beyin ancak ütopya üretebiliyor maalesef haklısınız
Old 08-07-2006, 23:28   #5
Murat Serdar

bu kadar zor sorunlar arasında en azından hayal kurabilenlerimiz var bence buda güzel!
Old 08-07-2006, 23:41   #6
recep71

Vicdan mı?? Kimin vicdanı?? O nedir?? Gelişmiş işgalci ABD nin yöneticilerinin vicdanı mı? Kulelerde binlerce insanı öldüren insanlarınmı?? Kriter ne?? E onlar gibi olmayanların vicdanı dersen katılırım da o vicdan hiç bir zaman söz sahibi olamadıki...
Old 10-07-2006, 17:06   #7
attorneytalay

Bilindiği gibi herkesin savunulma hakkı vardır, dolayısıyla avukatlar da istedikleri kişiyi çeşitli sebeplerden dolayı savunabilirler, bu kişilerin vekilliklerini üstlenebilirler. Ama acaba avukatlık mesleğini icra eden kişi her türlü davayı almalı mıdır? bu sorunun cevabı sanırım kişiden kişiye göre değişir, zira bu soruya verilecek cevaplar bir ölçüde o cevabı verenlerin hayat görüşünü de kapsamaktadır. Sadece avukatların değil, tüm meslek mensuplarının önce insan olmaları ve maddiyatı daima bazı manevi değerlerden aşağı tutmaları gerekir. Bu olursa bir ölçüde düzelme yaşanabilir diye düşünüyorum.....
Saygılarımla
Old 10-07-2006, 21:46   #8
Gemici

Varsayılan Vicdanın Terazisi

Alıntı:
insanların herhangi bir mesleğe kabul edilmeleri için önceden bir vicdan testine tabi tutulmaları imkansız mı?veya böyle bir yöntemin uygulanmasının zorluğu bu yönteme duyulan ihtiyaçtan fazla mı?

Kimin ne kadar vicdanlı olduğuna kim karar verecek?
Soruları kim hazırlıyacak?
Vicdanın ölçüsü ne olacak, kaç puan üzerinden değerlendirme yapılacak?
Vicdan testine hazırlık için özel dershane açacakmıyız, kopya çekenleri ne yapacağız?
Testi kazandıktan sonra vicdanını satanları ne yapacağız?
Vicdan testini başaramıyanları nereye göndereceğiz?
Old 12-07-2006, 00:00   #9
neslegen

Varsayılan evet harika

daha klişe sorularınız varsa onları da bekliyorum
Old 12-07-2006, 23:24   #10
Gemici

Sayın neslegen,
Yönelttiğim soruları 'klişe sorularınız' olarak değerlendirmenizden hem kendi adıma hemde Türk Hukuku adına üzüldüm. O soruları yöneltmemin gerekçesi, soruları ciddiye alır ve konu üzerinde biraz düşünürsünüz düşüncesine dayanıyordu. Belki düşündünüz belkide hiç düşünmediniz ve soruları kişiliğinize bir saldırı olarak görüp klişe olarak nitelendirdiniz.

Siteye verdiğiniz üyelik bilgilerden hukuk fakültesi öğrencisi olduğunuzu gördüm. Temel hak ve hürriyetler, bu arada din ve vicdan hürriyeti’de temel bir hak olarak hukuk fakültelerinde anayasa hukuku dersinde okutulur. Belki’de daha okumadınız, bilemiyorum. Ama bana öyle geliyorki okumuş olsaydınız, veya konuyu siteye taşımadan önce biraz araştırma yapmış olsaydınız, tartışmaya konu olan mesajı yazmazdınız. Bu en azından benim bir hukukçu adayından beklentim.

Din ve vicdan hürriyeti tüm hukuk sistemlerinde önemli bir yer alır. Tüm milletlerarası belgelerde ve anayasalarda yer alan din ve vicdan hürriyetinin bu belgelere ve anayasalara geçirilmesi ve bugün geldiğimiz noktaya gelinmesi dünden bugüne ve kendiliğinden gerçekleşmemiştir. Din ve vicdan hürriyetinin temel bir hak olarak kabul edilmesinin tarihi, insanların din ve vicdanlarından dolayı zindanlarda çürütülmesinin, köle olarak kullanılmasının ve öldürülmesinin karanlık tarihidir. Çağdaş hukuk uygulamalarında bu türden ağır cezalar uygulanmıyor, buna karşılık bazı ülkelerin uygulamada din ve vicdan konularında ayırımcı bir tutum içinde oldukları görülüyor. Bu türden uygulamalar bazen ülkenin kendi yargısı tarafından, çoğu zaman'da uluslararası yargı tarafından durduruluyor. Bu tarihi gelişmeyi ve modern hukukun temel hak ve özgürlükler konusundaki tutumunu bilmeden veya bilerek, insanları mesleğe alırken vicdan testinden geçirelim diye bir öneride bulunmak, hiçbir art düşünce olmadan, sırf meslek etiğini koruma amacına yönelik olsa bile, temel hak ve hürriyetleri hiçe sayan bir yaklaşım.

Alıntı:
TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI
VI. Din ve vicdan hürriyeti
MADDE 24. – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ
Madde 18
Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğü vardır. Bu hak, din inancını değiştirme özgürlüğünü ve din ya da inancını, tek başına ya da topluca ve açık ya da özel olarak öğretme, uygulama, tören ve ibadet yoluyla açıklama özgürlüğünü içerir.

Bizde herhangi bir örneğinin olup olmadığını bilmiyorum ama Avrupa Ülkelerindeki Mahkemeler işe alınmada din ve vicdan bakımından bir ayırımcılığı temel hak ve hürriyetlere aykırı buluyor ve bu türden uygulamaları müeyyide altına alıyor.

Saygılarımla
Old 16-07-2006, 20:58   #11
neslegen

öncelikle bi hukukçu adayına karşı bu hassas tavrınızdan dolayı teşekkürler.belirtmek isterim ki sorularınızı kişiliğime bi saldırı olarak algılamadım.sözlerinizin böyle bi anlam taşımadığı gayet açık.sadece bunun bi ütopya olduğunu zaten belirtmiş olmama rağmen bunu günümüz şartları içinde değerlendirme çabanıza bi anlam veremedim.bu olanaksız öneriyi burda tartışmaya açmamdaki sebep de zaten durumun ne kadar çözümsüz olduğunu göstermekti.gerçekten de düşündüğünüzde bundan daha az imkansız bi çözüm bulabiliyorsanız benimle paylaşmanız beni çok sevindirir.vicdan hürriyeti konusuyla bağlantı kurmanız da sanki zoraki bir karşıt tepki izlenimi uyandırıyor.çünkü burada kimsenin vicdani tercihlerine bir müdahale olmaksızın özgürce tercihlerini yapmış insanlar arasından mesleğe uygun tercihler yapanların seçilmesini kastetmiştim.sanırım kamu yararı bu noktadan sonra gözetilebilir.vicdan derken ben halk dilindeki anlamyla kullanmıştım.yani din,siyasi görüş..vs gibi anlamları kapsadığında arkasında durulacak bi fikir gibi görünmüyor elbette.umarım anlaşılabilmişimdir.saygılar
Old 16-07-2006, 21:00   #12
neslegen

beni gerçekten çok yanlış anlamışsınız.yazınızın sonunu yeni farkettim de
Old 28-07-2006, 11:32   #13
terazi87

vicdan testi yapılırken bile kendine uymayan yanlış cevap verecek olanlar bunu kendilerine vicdan yapabilceklermi acaba?hiç sanmam'''özgürlüklerin çok olduğu bir ortamda yasalar kurtarıcı olur özgürlükler ise baskıcı'''
Old 03-08-2006, 10:49   #14
seyitsonmez

sevgili neslegen duyarlılığını ve neyi anlatmaya çalıştığını cok derinden anlıyorum...aslında tüm toplumu sarmış olan yozlaşmadan sözettiğini biliyorum.... ama maalesef işte somut çıkarımlar yapılamıyor bu durumda...tek çare insan olmakta, kamil insan olmakta oda kımsenin kimseyi ezemediği bir toplumda olacaktır...ben tek çarenin sosyalizm olduğunu düşünüyorum...tai ideal anlamda..
Old 03-08-2006, 11:23   #15
devrimneval

İnsanlar için ortak bir vicdan anlayışı var mıdır sorusu aslında insanlar için ortak doğrular var mıdır ?sorusuna yakın.İnsanlar için ortak doğrular vardır.İnsanlık evriminin yüzyıllardan sonra vardığı Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinin biribirinden farklı olsa da özünde tüm değer yargısı sistemlerine aykırı bir tarafı yoktur örneğin.Ya da açık bir haksızlık karşısında sızlayan yeriniz, insanlıktan çıkmadıkça her insada aynı yerdir.Vicdan vardır .Ortak bir vicdan da vardır. Ama bunu test etmek sağlıklı sonuç vermez.Yalan makinasına benzer biçimde başka yeteneklerini kullanarak insanlar bu testten geçebilirler.Türkiyede Bakan tanıdığı olan bu testten geçebilir.Sonra bu işin dershanesi çıkar, parası olan dershaneye gidip testten geçebilir...Vicdan ,kendisiyle yüzleşebilen insanın sesini duyabileceği inceliktedir.Hukuktan da vicdanı çıkarırsanız, bir takım kurallarınız olur ama bu kurallar güç dengelerine hizmet etmek için oluşturulmuş bir dizi meşrulaştırılmış zorbalık olur. Tarihte bir çok farklı ülkenin katliamları meşrulaştıran yasalarını bulabilirsiniz.Malesef bu tür yasaları hemen bugün de bulabilirsiniz. Kara gözlü Lübnanlı çocukların gözyaşı içinizi acıtıyorsa, bu vicdandır.Ve eğer bu gözyaşını engelleyecek hukuki mekanizmalarınız, ulusal ve uluslararası ölçeklerde kurallarınız varsa, hukuk vardır.O gözyaşını tam tersine büyüten artıran sözde kurallarınız varsa o zaman hukuk, zorbalığın ehliyetidir,hukuk değildir.
Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme bilinci kaç insanda var?İşte bu,daha rasyonel biçimde test edilebilir hale getirilebilir belki.Hatta teste de gerek yok.Sonuçlar belli.
Old 23-09-2006, 13:58   #16
azize

Alıntı:
Yazan neslegen
bence vicdan testi çok güzel bir fikir hele yaşadığımız yer türkiye ise cidden çok çok mükemmel bir fikir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi