Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adli tatilde Avukatlar çalışmalı mıdır?

Yanıt
Old 17-08-2010, 11:52   #1
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan Adli tatilde Avukatlar çalışmalı mıdır?

Bildiğiniz üzere hukuku ve buna bağlı olan kanunları uygulamakla yükümlü olan hukukçular adli tatilde de çalışmalı mıdır? Adli tatilde yasalarımızın gerekli gördüğü bir düzenlemedir. Ancak yazları yazlık yerlerdeki avukatlar bir tek icra işlemlerinden para kazanabildiklerinden yazın alacak davası yerine icra takibi yparak geçimlerini sağlamaktadırlar. Ancak hukukun bir bütün olduğunu düşünmek ve yazlık yerler için istisnai bir durum var ise bunun düzeltilmesine çalışılmasını istemekteyim. Avukatı işçi kabul etmeli miyiz. yoksa hem işçi hem özel satatülü mü çalışmaktadır? Statüsü nedir?
Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz?
Old 17-08-2010, 15:57   #2
Ekin EKŞİ YILMAZER

Maliyecilerin mali tatilleri öğretmenlerin yaz tatilleri olduğunda normal izin süresine ek bir süre olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca işçilerin de işçi bayramı buna benzetilebilir.
Ancak Adliye sistemi bizim okullarda gördüğümüz dallara ayrılmayıp asliye sulh gibi yapılandırılmaya gidince kanunumuz da sulh mahkemelerinin farklı bir statüde olduğu görüşünü benimsemiştir.Ancak ceza mahkemelerinde böyle bir adli tatil meselesinin olmadığına dikkatinizi çekerim. Ancak 2000 yılından sonra yapılan düzenlemelerle (sanırım daha sonradan kondu) ceza ve idare mahkemelerinde de adli tatil konusu düzenlenmiştir.
Konuyu doğru bir yönden nasıl değerlendirebiliriz.
Old 17-08-2010, 19:27   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Avukatı işçi kabul etmeli miyiz. yoksa hem işçi hem özel statülü mü çalışmaktadır? Statüsü nedir?

Avukatın statüsü avukatın isteğine bağlıdır:
İsterse serbest avukatlık yapar, vekil olur.
İsterse ücretli avukatlık yapar, işçi olur.
İsterse maaşlı avukatlık yapar, memur olur. Kısmet...

Öte yandan vekilin sorumluluğu işçinin sorumluluğuna ait hükümlere tabidir. (Borçlar Kanunu 390)
Alıntı:
hukukçular adli tatilde de çalışmalı mıdır? yazlık yerlerdeki avukatlar …Ancak hukukun bir bütün olduğunu …istisnai bir durum var ise.. Maliyeciler.. öğretmenler… işçiler… Ancak Adliye sistemi … Konuyu doğru bir yönden nasıl değerlendirebiliriz.

Bu sorularınız çok kazık: Yanıtlayamadım.

Saygılarımla
Old 17-08-2010, 21:19   #4
Ekin EKŞİ YILMAZER

Yaptığınız açıklama çok güzel bir de konuya şu aşıdan bakarsak eğer :
1- serbest çalışan avukatlar adli tatilde duruşmalara katılmadıkları gerekçesi ile bürolarına da gitmeseler olur mu? serbest çalışan avukatların tek işi duruşmalara girmek değildir diyebilirsiniz.
2- işçi avukatlar adli tatil gerekçesi ile işyerlerine gitmeseler olur mu? bunların tek işi adliyeye gitmek değildir diyebilirsiniz
3- Memur avukatlar adli tatil gerekçesi ile kurumlarına gitmeseler olur mu? Ancak kurum avukatlarının danışma ücreti alma gibi fazladan bir mesaileri yoktur. tapu takibi gibi iş takibi yapmayabilirler. Dolayısı ile tek işleri duruşmalara girmektir diyebiliriz.
sonuç olarak işçilik vasfı dışında memurluk olarak ne düşünmek gerekmektedir?
Old 17-08-2010, 22:53   #5
Av. Can DOĞANEL

1- Serbest çalışan Avukat kendi kendisinin patronudur. Sadece adli tatilde değil dilediği zaman işe gider dilediği zaman gitmez. Kendisi bilir. Kötü bir izin planlaması yapar veya müvekkillerinin işini aksatırsa çuvallar. Kendisi zarar görür.
2- İşçi Avukatların yapacakları izin İş Kanununda yazar. İşvereni ile işleri aksatmayacak şekilde izin planlaması yapmalıdır. Kanunen hakkı olan izni adli tatil içinde veya dışında işvereninin de uygun göreceği şekilde kullanır.
3- Memur Avukatların da yapacakları izin kanunda yazar. Kanunen verilmiş hakkı aşağı yukarı işçi Avukatlar gibi kullanması ideal olandır. Ancak işçi Avukat kadar işverene bağımlı değildir. Nispeten daha rahattır. Daire müdürü uygun görüyorsa Adli tatil içinde veya dışında istediği gibi izin kullanabilir.

-Hukuk Duruşmasında bulunmak (tanık dinlenmesi veya taraf yemini alınması gibi istisnalar hariç) Avukat için çoğunlukla gereksiz bir eziyettir. Çoğunlukla çıkılıp dilekçenin tekrar edildiği beyan edilir.
-Ceza duruşmalarında durum daha farklıdır. Her an müdahale etmesi gereken bir durum olabilir.
-Adli tatilin önemi yalnızca duruşma yapılmaması değildir. Sürelerin işlememesi çok daha önemlidir. Aksi takdirde Adli tatil içerisinde izin planlamak imkansız hale gelir.
Old 19-08-2010, 07:41   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan HAGEAL
Adli Tatil tamamıyle kaldırılsa ?
Hakim savcı sayısı yeterince arttırılmadan adli tatil kaldırılırsa zaman kaybı daha fazla olur diye düşünüyorum.
Old 19-08-2010, 11:22   #8
HAGEAL

tabi adliyelerimizde düzeltilecek, kaldırılacak, göz ardı edilen , o kadar sorun var ki, adli tatil in kaldırılması tartışmaları hafif kalıyor, ama yinede kaldırılmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
Old 19-08-2010, 14:27   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan HAGEAL
Adli Tatil tamamıyle kaldırılsa ?

Hep tatil olsa mesala...
Old 19-08-2010, 14:40   #10
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan HAGEAL
tabi adliyelerimizde düzeltilecek, kaldırılacak, göz ardı edilen , o kadar sorun var ki, adli tatil in kaldırılması tartışmaları hafif kalıyor, ama yinede kaldırılmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
Sürelerin işlemediği bir döneme kesinlikle ihtiyaç var. Her gün ve her an süre takip etmekle yükümlüyüz. Tatile çıktığınızda arkanızdan bir tebligat gelip gelmediğini ve bir sürenin başlayıp başlamadığını düşünerek tatil yapmak hiç hoş değil. Ancak sürekli sabit bir biçimde ağustos ayında tatil yapmak durumunda olmak da hiç hoş değil.
Old 19-08-2010, 14:49   #11
avrupayakası

Serbest Avukat her zaman çalışır çalışır çalışır
Old 19-08-2010, 15:37   #12
HAGEAL

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hep tatil olsa mesala...
NERDEEEEEE ??? KEŞKEEE
Old 19-08-2010, 15:49   #13
Av. Güneş

Alıntı:

Bildiğiniz üzere hukuku ve buna bağlı olan kanunları uygulamakla yükümlü olan hukukçular adli tatilde de çalışmalı mıdır?
Avukatlar tatil zamanlarını, kendi iş durumları ve şahsi tercihleri doğrultusunda belirleyebilirler. adli tatilde çalışmamayı tercih edebilecekleri gibi adli tatilde çalışıp bir başka zaman diliminde de tatil yapabilirler.
Bunun yanında, (tabelasından anladığım kadarıyla) bir kaç avukatın çalıştığı bir hukuk bürosunun kapısında "Adli tatil nedeniyle 12 eylüle kadar kapalıyız" yazısını görünce şaşırdığımı da itiraf etmeliyim.

Alıntı:
Ancak yazları yazlık yerlerdeki avukatlar bir tek icra işlemlerinden para kazanabildiklerinden yazın alacak davası yerine icra takibi yparak geçimlerini sağlamaktadırlar. Ancak hukukun bir bütün olduğunu düşünmek ve yazlık yerler için istisnai bir durum var ise bunun düzeltilmesine çalışılmasını istemekteyim.
Bu cümle ile neyin kastedildiğini sorunun tam olarak ne olduğunu ise anlayamadım. Zira yazlık bölgelerde çalışan meslektaşlarımızın adli tatilde icra takibi yapmalarında bi sorun olmadığı gibi, tatillerini istedikleri başka bir zamanda da yapabilirler.
Adli tatil dışında bir zamanda tatil yapıldığında, avukatın takip ettiği işler bakımından sürelerin işlemesinin durmayacağı, bunun sıkıntı yaratacağı düşüncesi ile mi soru yöneltilmiştir acaba?
Alıntı:

1- serbest çalışan avukatlar adli tatilde duruşmalara katılmadıkları gerekçesi ile bürolarına da gitmeseler olur mu? serbest çalışan avukatların tek işi duruşmalara girmek değildir diyebilirsiniz.
2- işçi avukatlar adli tatil gerekçesi ile işyerlerine gitmeseler olur mu? bunların tek işi adliyeye gitmek değildir diyebilirsiniz
3- Memur avukatlar adli tatil gerekçesi ile kurumlarına gitmeseler olur mu? Ancak kurum avukatlarının danışma ücreti alma gibi fazladan bir mesaileri yoktur. tapu takibi gibi iş takibi yapmayabilirler. Dolayısı ile tek işleri duruşmalara girmektir diyebiliriz.
Statüsü ne olursa olsun hiçbir avukatın tek işi duruşmaya katılmak değildir.
Serbest çalışan avukatların mesleki yaşantıları da duruşmaya katılmak ve danışma ücreti almaktan ibaret değildir.
Duruşma öncesinde ve sonrasında yapılacak bir çok iş olduğu gibi duruşmasız olarak açılıp takip edilecek bir çok dava ve iş de vardır.
Old 19-08-2010, 17:15   #14
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan Dikkatinizi çekmek istediğim bir husus da şudur:

Avukatlardan bahsederken yukarıda bahsedilenlerden yola çıkarak bir noktayı da unutmamak gerekiyor: Hakim ( Yargıç ) ile savcılar arasında da bir ayrım var. Adli tatilde savcılar da çalışmaktadırlar. Ancak savcılar da şöyle bir yol izlemektedir: sedece ve sadece adli tatilde görülen davalara girmemektedir.
Old 15-09-2010, 16:31   #15
Av.Fatih KISA

Avukat sadece adli tatilde değil, cumartesi-pazar tatilleri ile dini ve milli bayram tatillerinde, resmi tatil günlerinde de çalışmalıdır. Çünkü bu şartlarda ne insanca yaşamak için yeterli bir gelir elde edebilir normal çalışma temposunda; ne de bir sürü beklentisi olan alacaklı, borçlu, müvekkil, karşı taraf vs kşileri memnun edebilir.

Hatta avukata tatil yasaklanmalı, emeklilik hakkı da elinden alınmalıdır.

Biraz daha radikal bir önerim var: Avukatlar ücret almalı mı almamalı mı diye bir referandum yapılmalı, bu konuda anayasa değişikliği yapılarak anayasal hüküm haline getirilmelidir.

Old 23-07-2012, 16:17   #16
suskun_juliette

Adli tatil, kime tatil? Avukata olmadığı kesin. Zira hakimler izinliyken bile mazeret beyanında biz bulunuyoruz.
Stajyer avukatken, duruşma yoğunluğumun olması sebebiyle duruşmaya katılamayacağım yönünde matbu mazeret imzalatmışlardı. Ne yoğunluğu olacaksa artık Kimi kandırıyorsakAdli tatil adaletli olsun, bitsin avukatın çilesi, başını yastığa kahırsız ve rahat koysun. Ütopik bir biçimde olaya yaklaştığımın farkındayım; ama umutsuz da yaşanmaz.
Old 24-07-2012, 10:16   #17
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan Av.Fatih KISA
Avukat sadece adli tatilde değil, cumartesi-pazar tatilleri ile dini ve milli bayram tatillerinde, resmi tatil günlerinde de çalışmalıdır. Çünkü bu şartlarda ne insanca yaşamak için yeterli bir gelir elde edebilir normal çalışma temposunda; ne de bir sürü beklentisi olan alacaklı, borçlu, müvekkil, karşı taraf vs kşileri memnun edebilir.

Hatta avukata tatil yasaklanmalı, emeklilik hakkı da elinden alınmalıdır.

Biraz daha radikal bir önerim var: Avukatlar ücret almalı mı almamalı mı diye bir referandum yapılmalı, bu konuda anayasa değişikliği yapılarak anayasal hüküm haline getirilmelidir.

Bence, avukatların da ayrı ayrı belli şartlara bağlanmış sıfatları ( uzman, kıdemli vs gibi ) olmalı ve maaş almalıdır...
Old 24-07-2012, 11:15   #18
hukukkızı

Stajyer avukatları unutmayalım lütfen,hakkaniyet gereği

Ben adli tatil geldi diye bir sevinmiştim bir sevinmiştim sormayın

Stajyerliğin cilvesi olsa gerek bir heves adli tatili beklemek
Old 24-07-2012, 13:28   #19
av.medine

Adlİ Tatİlde GÖnÜl RahatliĞi İle Tasasiz Bİr Şekİlde ( Aylik Mutat Ödemelerİ Kastedİyorum. ) Tatİl Yapan Avukat Var Midir Acaba ? Yada Bİr Avukatin Adlİ Tatİl SÜresİ Yanİ BÜroya UĞramama SÜresİ Ne Kadardir ? Bİr ArkadaŞim Bana Zİyarete ( Yatili Olarak )geleceĞİnde( Bu Arada Ben Serbest Avukatim ) Ne Zaman İzne ÇikacaĞimi SormuŞtu Da Öylesİne Aklima Geldİ ??
Old 25-04-2013, 22:28   #20
Av.Nur Hayat BURAN

Adli tatilde de KDV ödüyoruz, Maliye "siz tatildesiniz, dokunmayalım bu ay" demiyor...
Old 26-04-2013, 08:38   #21
av.murat kılıç

Adli tatilde isteyen avukat çalışsın isteyen avukat çalışmasın.
Ben 1 ay tatil yapamıyorum. Geçen sene 3 gün yapmıştım. Bu sene ayrı zamanlarda iki hafta tatil yapmayı planlıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi