Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ihtarname masraflari

Old 18-10-2006, 11:08   #1
Gelecegin Hukukcusu

Varsayılan Ihtarname masraflari

Merhaba,
B nin A ya borcu var ve ödemiyor.
Almanya hukukuna göre A, B ye bir ihtar mektubu gönderir ve belirli zaman icinde ödemesi icin zaman tanir. Bu zaman icinde ödenme yapilmaz ise, A bir avukata basvurur ve bilgi alir. Bu basvurudan kaynaklanan tüm masraflar, gecikme nedeni ile B tarafindan üstlenmesi gerekir.Yani bu masraflar ihtar mektubundan sonra dogan "gecikme zarari" olarak (zamaninda ödeme yapilsaydi avukata basvurmam gerekmezdi) B tarafindan karsilanir.

Sorum su: Acaba Türkiye de böyle bir sey varmi. Internette bu konuda birsey bulamadim.
Borclu ödemezse noter araciligi ile ihtarname gecilmesi gerektigi söyleniyor.
Noter araciligi ile olmasi sartmi? (yani kendim bir ihtar mektubu yazarsam, ve ödeme yapilmazsa bunun resmi gecerliligi varmi?)
Eyer noter araciligi ile olmasi sart ise, bu ihtarnameden dogan masraflari kimin karsilamasi gerekiyor?
Cevaplarininz icin tesekkürler
Old 19-10-2006, 11:58   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gelecegin Hukukcusu
Merhaba,
B nin A ya borcu var ve ödemiyor.
Almanya hukukuna göre A, B ye bir ihtar mektubu gönderir ve belirli zaman icinde ödemesi icin zaman tanir. Bu zaman icinde ödenme yapilmaz ise, A bir avukata basvurur ve bilgi alir. Bu basvurudan kaynaklanan tüm masraflar, gecikme nedeni ile B tarafindan üstlenmesi gerekir.Yani bu masraflar ihtar mektubundan sonra dogan "gecikme zarari" olarak (zamaninda ödeme yapilsaydi avukata basvurmam gerekmezdi) B tarafindan karsilanir.

Sorum su: Acaba Türkiye de böyle bir sey varmi. Internette bu konuda birsey bulamadim.
Noter araciligi ile olmasi sartmi? (yani kendim bir ihtar mektubu yazarsam, ve ödeme yapilmazsa bunun resmi gecerliligi varmi?)
Eyer noter araciligi ile olmasi sart ise, bu ihtarnameden dogan masraflari kimin karsilamasi gerekiyor?
Cevaplarininz icin tesekkürler

Sayın Geleceğin Hukukçusu,

Soru yeterince açık olmadığı için yanıt alamamış olabilirsiniz. Çünkü borcun kaynağını belirtmemişsiniz. Bazı borçlar için borçlunun temerrüde düşürülmesi gerekir. Örneğin kira borcu sözkonusu ise ve kiracının tahliye edilmesi düşünülüyorsa, kiracıya ihtarname keşide edip 30 günlük ödeme süresi vermeniz şarttır.Ancak bundan sonra temerrüd nedeniyle tahliye davası açabilirsiniz.

Bazı işçi alacakları için de, işveren davadan önce
temerrüde düşürülmezse, ancak dava tarihinden itibaren yasal faiz istenebilmektedir.

Gördüğünüz üzere ihtimaller üzerine yanıt verebiliyorum.

1- Alacaklı/Davacı, Borçlu/Davalı vekalet vermiş oldukları avukatlarına ödedikleri vekalet ücretini davada talep edemezler.

2- Genellikle ispat kolaylığı bakımından ihtarnamenin noterden keşide edilmesinde fayda vardır.

3- İhtarname masrafı adı altında bir taleple karşılaşmadığım gibi, hiç bir mahkeme kararında bu ad altında yargılama giderine hükmedilmedi.

Saygılarımla
Old 19-10-2006, 15:13   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:

İhtarname masraflarını, yargılama giderlerini talep edebilirsiniz, bu talebinizi engelleyen bir durum yoktur. Sayın Ergin'in bahsettiği gibi ihtarname masraflarının karşı tarafa hükmedildiğini ben de duymadım. Fakat bir çok dava dilekçesinde ihtarname masraflarının istendiğini biliyorum.

BK. 101 maddeye göre borçluyu temerrüde düşürmeniz için ihtarname çekilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir, bu durumda ihtarnamenin noter vasıtasıyla olma şartı yoktur. Noterden gönderilen ihtarnamelerin ispat kabiliyeti yüksek olmasından dolayı, noterden gönderilmesi uygundur.

Bir hususu da belirtmekde fayda vardır, ihtiyadi tedbir veya dedil tespiti masrafları yargılma gideri olarak kabul edilmektedir. Bu durumu gözeterek bazı ihtarnamelerin masraflarının davada haksız çıkan tarafa yüklenmesid uygun olabilir kanısındayım.
Old 19-10-2006, 15:26   #5
Admin

Alıntı:
İhtarname masrafı adı altında bir taleple karşılaşmadığım gibi, hiç bir mahkeme kararında bu ad altında yargılama giderine hükmedilmedi.
Bir davamızda ihtarname masrafını (noter giderleri + avukatlık giderleri) makbuzlarını ibraz edip talep etmiştik ancak Mahkeme davayı kabul ettiği halde bu gideri kabul etmedi (gerekçe de bildirmedi) ve bu yönden yaptığımız temyiz de sonuç vermedi.
Old 19-10-2006, 16:12   #6
Gelecegin Hukukcusu

herkeze tesekkürler,
bu arada aradigim kelimeyide bulmus oldum
(temerrüde düsürmek

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi