Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptali tescil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2007, 15:39   #1
avmurat

Varsayılan tapu iptali tescil

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.2003 yılında tapu sicil müdürlüğünün açtığı bir dava sonucu, 4 bloktan oluşan gayrimenkuldeki bloklardan birinde fiilen 17 bağımsız bölüm varken toplam 16 adet bağımsız bölüm olduğuna karar verilmiş.Fakat bu arada kooperatif kura çekimi yapmış ve bu 17 numaralı bağımsız bölümü bir üyeye tahsis etmiş.Tescil için gidildiğinde tapu müdürlüğü bunun mümkün olamayacağını belirtmiş.Üye de Kooperatif aleyhine dava açmış fakat ilginç olan nokta Ticaret Mahkemesinde açılan bu dava sonucu mahkemece aynen şu karar verilmiş "17 nolu bağımsız bölümün davacı adına tapu kütüğüne kayıt ve tesciline" Tabii ki tapu şu anda tapuda kayıtlı olmayan yerin tescilini yapamam diyerek kararı infazdan kaçınıyor.Ne yapılabileceği konusunda fikri olanların yardımını rica ediyorum.
Old 15-05-2007, 15:52   #2
HÜLYA ÖZDEMİR

Anladığım kadarı ile inşaatla ilgili tapuya sunulan inşaat projesi ve kat irtifakı 16 daire üzerinden yapılmasına rağmen, fiilen 17 daire yapılmıştır. Bu nedenle tapu sicil müdürlüğünce ilgili daire için kat irtifakı kurulamamış ve mahkeme kararı infaz edilememiştir.

İnşaatla ilgili tadilat projesi çizilerek, eğer yasal olarak tadilat projesi ile 17. dairenin yapımı mümkün ise taşınmazda yeniden kat irtifakı ve pay oranları tesis edilerek mahkeme kararının infazı sağlanabilir.

Mahkeme yargılama sırasında tapu kaydı celp ederek 17 nolu bağımsız bölümün varlığını tespit etmeden nasıl tesçil karararı vermiş anlamakta güçlük çektim.

Eğer tadilat projesi ile yasal olarak 17. dairenin yapımı mevzuata uygun ise ve diğer bağımsız bölümlerin tapu kaydı kooperatifçe üyelere devredilmiş ise,diğer üyelerin tapudaki kat irtifakı paylarında değişiklik olacağından payların da düzeltilmesinin dava konusu olması gerekir diye düşünüyorum.
Old 17-05-2007, 08:57   #3
avmurat

Cevabınız için teşekkür ederim.Ben de mahkemenin böyle bir kararı nasıl verdiğini anlayamadım.Olay bana karardan sonra geldi.Mahkeme yerinde keşif yapmış ve 17 numaralı dairenin başından beri burada olduğunu (yani sonradan kaçak kat v.s.şeklinde yapılmadığını tespit etmiş) ve gerekçesinde aynen "Ya numarataj hazırlayan elemanların yerinde inceleme yapmamasından ya da idareye sunulan proje ve numaratajda yapılan hata ile bodrum katta 1 meskenin yer aldığının gözden kaçtığı ve dolayısıyla tescilde bu grupta sadece 16 meskenin yer almasından 17 numaralı bağımsız bölüm meskenin bu blokta olmadığı kanaati ile tescil yapılmadığının anlaşıldığı" demiştir.Benim anlayamadığım mahkeme her nasılsa böyle bir karar vermişse bu karar şu anda yok hükmünde midir?Usulde bunun yeri var mıdır?Tüm bilgilerim alt üst oldu.İdarenin bir mahkeme kararını uygulanması mümkün değil diyerek reddetmesi mümkün müdür?
Old 17-05-2007, 09:15   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Değerli meslektaşım;tapuda kat irtifakı kurulurken 17 nolu bağımsız bölüm tesis edilmemişse,tapu sicil müdürlüğünün kararı infaz etmesi elbette düşünülemez.

Eğer inşaat projesi ve ruhsatı incelendiğinde 17 nolu bağımsız bölümün yapımı projeye uygun ise;

Kat irtifakının ve payların yeniden düzenlenmesi için tapuda malik görülen kişiler aleyhine dava açıp, projeye aykırı tesis edilen kat irtifakının iptali ile yeni kat irtifakı tesisi ve ilgili bağımsız bölümü de ( 17 bağımsız bölüm noyu da ) kapsayacak şekilde, inşaat projesine ve ruhsatına uygun biçimde; yeni kat irtifakı tesisi ile mevcut kat irtifakının ( ve payların ) iptali istemli dava açıp, ilgili bağımsız bölüm için tapuda kat irtifakı tesis ettirip ( 17 bağımsız bölüm no olarak ),ardından mahkeme kararının infazını sağlayabilirsiniz.

Kesinleşen mahkeme kararını açıklamalarınıza rağmen anlayamadım.

Tarafları farklı olacağından,
Madem yargılama sırasında böyle bir bağımsız bölüm nosunun....... hata nedeni ile bulunmadığı da tespit edilmişse, yukarıda belirttiğim bir davanın açılması için davacıya mehil verip, bekletici mesele yapıp ilgili davanın sonuçlanmasının ardından karar vermesi gerekirdi diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi