Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanmadan sonra velayet değişikliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2015, 08:56   #1
nevra

Varsayılan anlaşmalı boşanmadan sonra velayet değişikliği

merhabalar 2013 mayısta anlaşmalı olarak boşandım.8 yaşında oğlumla 6 yaşındaki kızımın velayetlerini babaya verdim. 2013 ekimde baba 2014 mayısta ben evlendim. Baba önce konuşmamızı sonra gürüşmemizi engelledi, Temmuz'da benim görme hakkım olduğu halde baba çocuklarımı huzursuz etmesindiye yanıma almadım oraya gittim bir hafta görmek için ama baba hergün cocukları aldı ve son aldıgında geri getirmedi. Çocukları görmek için ben ______'a gidiyorum. Kızımla cici annesi beni aradı kızım ağlıyor beni al diyor mahkeme aç babam vermez diyor. Bu aramayı mahkemede kullanamam cici anneye sorun olsun istemiyorum baba alkol kullanıyor çocuklarla manevi iletişimi yok maddi olarak isteklerini yerine getiriyor. Kızım şu an 8 yaşında ve beni istiyor velayetlerini alma şansım olur mu ? Teşekkürler
Old 30-09-2015, 12:15   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın konuk,

Boşanma davası sonucunda velayete ilişkin verilen hüküm kesin değildir. Dolayısıyla çocuklarınız reşit olana kadar velayet davası açma hakkınız vardır. Babanın çocuklara karşı bakım ve özen yükümlülüğü vardır. Babanın bu yükümlülüğü yerine getirmediğini gerek tanık beyanları gerek elinizdeki bilgi ve belgelerle mahkemede ispatlayabilirsiniz.

İlaveten mahkeme , çocuklarınızın görüşlerini de bir uzman aracılığıyla alabilir.
Old 01-10-2015, 07:08   #3
Konuk

teşekkür. Kız kardeşim o ailenin gelini, benim kardeşim ve samimi olduğum eski komşularım benim için şahitlik yapabilir mi? Ben çalışmıyorum, evde cocuklarımla ilgilenebilirim bu avantaj mı yoksa çalışmam mı avantaj. Farklı illerdeyiz davayı yaşadığım şehirde açabilirmiyim ?
Old 01-10-2015, 10:23   #4
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın konuk

Çocukların yerleşim yeriyle velayet hakkını kullanan babanın yerleşim yeri aynı olduğundan davayı davalının (eski eşinizin) yerleşim yerinde açmalısınız .

Dava konusu olaya dair bilgisi ve görgüsü olan istediğiniz kişileri tanık olarak gösterebilirsiniz.

Çocuklarınızın bakımı ve yetiştirilmesi bakımından zaman sorununuzun olmaması sizin için avantajdır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi