Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Dosyaya vekalet sunmayan Avukata İcra emri gönderilmesi

Yanıt
Old 26-06-2014, 10:42   #1
Av. Onur Kavilcioğlu

Rahatsiz Dosyaya vekalet sunmayan Avukata İcra emri gönderilmesi

Herkese Merhabalar,

Tüketici Sorunları ilçe hakem heyetinden aldığımız bir kararı ilamlı icra yolu ile takibe koyduk. Ancak takibi hazırlarken bankanın vekili olmamasına rağmen yanlışlıkla icra emrini bir Avukata gönderdik. Bu meslektaşımız hakem heyeti dosyasına vekalet sunmamıştı. Biz buna dikkat etmeyerek icra emrini bu Avukat meslektaşa çıkarttık. Meslektaşımızda icra emrini alır almaz iade etmek yerine İcra Hukuk Mahkemesinde icra emrinin iptali davası açmış. Mahkeme de meslektaşımızı haklı bulmuş ve icra emrini iptal etmekle birlikte bizim aleyhimize 300,00 TL karşı vekil ücretine hükmetmiş ve bu kararı temyiz yolu açık olmak üzere vermiş.

Ben bu kararı temyiz etmeyi düşünüyorum. Aklımdaki gerekçeler şunlar;
-Vekilin bu davayı açmakta hukuki yararı yoktur.
-Vekil arkadaşımız ben bankanın vekili değilim diyor ancak bankanın vekaletnamesi ile icra emrinin iptali davası açıyor. Elindeki vekaleti incelediğimiz zaman ise, açılmış ve açılacak dava ve takiplerde bankayı temsil etmeye yetkili olduğu yazıyor. dolayısıyla, her ne kadar vekaleti dosyaya sunmamış olsa da elindeki vekalete göre bankanın vekili olarak atanmış bulunmakta.

Bu noktada sizlerin başına benzer bir durum geldi ise veyahut aklınıza gelen bir öneriniz var ise paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 26-06-2014, 17:33   #2
Bugrahan Dikici

Bence karar doğru. Sonuçta o dosya için o avukat taraf değil. Tebligatı iade etmek de bir çözümdü ama avukat arkadaş şikayet yoluna gitmiş. Bir avukat müvekkilinin bütün dosyalarına müdahil olmak zorunda değildir.Tebligat yanlış kimseye gitmişse usulsüzdür.
Şahsi kanaatim başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.
Old 26-06-2014, 17:39   #3
olgu

Takip talebinde ve icra emrinde avukatın adı yazıyor mu? Yoksa sadece tebligat mı o avukata gitti?

Eğer 1. durum sözkonusu ise bende kararın doğru olduğunu düşünüyorum. vekil olmadığı dosyada vekil gösterilmiş.

2. Durum ise temyizden lehinize karar çıkabilir.
Old 29-06-2014, 19:17   #4
Av. Onur Kavilcioğlu

cevaplarınız için teşekkür ederim. Takip talebinde avukatın adı yazıyor.
Ben davayı temyiz ettim. Şöyle bir gerekçeye dayandım; ödeme emrinin iptalini açan avukat arkadaş, davayı açarken davacı olarak bankayı göstermiş. Ancak tebligat bankaya değil Avukata gitmişti. O yüzden de davacının banka değil Avukatın şahsının olması gerektiğini düşünüyorum.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
Old 10-07-2014, 11:11   #5
manolimato_06

Ödeme emrinin borçlusu banka olduğuna göre, davayı açarken tabi ki banka adına açacak.

Kendi adına nasıl dava açmasını düşündünüz anlayamadım, taraf sıfatı yok ki icra dosyasında, sadece vekil sıfatı var.
Old 25-07-2014, 12:15   #6
Av. Onur Kavilcioğlu

İcra emrinin borçlusu banka ancak tebligat bankanın vekili olmadığını iddia eden Avukata gitmiş. Bu noktada, Avukat arkadaşımız tebligatın kendisine geldiğini ve fakat o dosyada vekaletinin olmadığını söyleyerek icra emrinin iptali davası açmış. Bende diyorum ki, madem Avukat bankanın vekili değil, neden banka adına icra emrinin iptali davası açmakta ? Tabi ki bu benim düşüncem. Yanılıyor da olabilirim. Dosyayı Yargıtaya gönderdik ve sonucunu bekliyoruz.
Old 07-08-2014, 11:03   #7
olgu

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2011/68
K. 2011/15692
T. 14.7.2011
• İCRA EMRİNİN İPTALİ İSTEMİ ( Talep Doğrultusunda İlamdan Şikayetçinin Adının Silinmesine Karar Verildiği - Takip Konusu İlamdaki Maddi Hata Mahkemesince Düzeltildiğine Göre Şikayetçiye İcra Emri Gönderilmesinin Doğru Olmadığı )
• MADDİ HATA ( İcra Emrinin İptali İstemi - Talep Doğrultusunda İlamdan Şikayetçinin Adının Silinmesine Karar Verildiği/Takip Konusu İlamdaki Maddi Hata Mahkemesince Düzeltildiğine Göre Şikayetçiye İcra Emri Gönderilmesinin Doğru Olmadığı )
• İLAMDAN ŞİKAYETÇİNİN ADININ SİLİNMESİNE KARAR VERİLMESİ ( Takip Konusu İlamdaki Maddi Hata Mahkemesince Düzeltildiğine Göre Şikayetçiye İcra Emri Gönderilmesinin Doğru Olmadığı )
2004/m.16,32

ÖZET : Şikayetçi tarafından sunulan kararda, talep doğrultusunda ilamdan şikayetçinin adının silinmesine karar verildiği görülmüştür. Bu durumda takip konusu ilamdaki maddi hata mahkemesince düzeltildiğine göre şikayetçiye icra emri gönderilmesi doğru değildir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Şikayetçi Av. E. H., borçlu S... S... San ve Tic A.Ş.'nin vekili olmadığı halde alacaklı tarafça ilama dayalı yapılan takipte icra emrinin kendisine tebliğe çıkartıldığını belirterek icra emrinin iptaline karar verilmesini talep etmiştir.

Mahkemece, takip konusu ilamda davacının S... S... San ve Tic. A.Ş.'nin vekili sıfatıyla gösterildiği gerekçesiyle şikayetin reddine karar verilmiştir.

Şikayetçi tarafından sunulan 25.10.2010 tarih ve 2006-639-233 Sayılı kararda, talep doğrultusunda ilamdan şikayetçinin adının silinmesine karar verildiği görülmüştür. Bu durumda takip konusu ilamdaki maddi hata mahkemesince düzeltildiğine göre şikayetçiye icra emri gönderilmesi doğru değildir. Mahkemece istemin kabulü yerine şikayetin reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Şikayetçinin temyiz itirazlarının kabulüyle mahkeme kararının yukarda yazılı sebeplerle İ.İ.K. 366 ve H.U.M.K.'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 14.07.2011 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi