Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mahkeme kalemine kartlı giriş

Yanıt
Old 17-01-2014, 15:37   #31
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Ayla Bayram
Bu tür bir uygulama uzun zamandır Mardin Adliyesinde var. Mardin Adliyesinde hakim ve savcıların odaları bir koridorda ve bu koridora kart okutularak giriliyor.Üstelik baro kartları da tanımlı değil.Yani siz bir hakimle görüşmek ister iseniz bu kapıyı bir odacı veya katibi bulup ikna edip açtırıyorsunuz.Memlekette adalet artık birilerinin oyuncağı oldu.Adaletin kılıcı, hakim ve savcının dışında başkalarının eline geçmiş durumda. Çok fena

Hakimle neden görüşmek istiyorsunuz?
Old 20-01-2014, 19:20   #32
Ayla Bayram

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Hakimle neden görüşmek istiyorsunuz?
Hakimle görüşmenin yasak olmadığını biliyorum. Hakimle dava dosyasının ihtiyacı nedeniyle görüşmek lazım gelebiliyor. Nihayetinde tüm hakimler, yaptıkları işe HAKİM değiller.Bazen anlatmak, açıklamak bir çok sorunu çözebiliyor.
Old 20-01-2014, 22:59   #33
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Ayla Bayram
Hakimle görüşmenin yasak olmadığını biliyorum. Hakimle dava dosyasının ihtiyacı nedeniyle görüşmek lazım gelebiliyor. Nihayetinde tüm hakimler, yaptıkları işe HAKİM değiller.Bazen anlatmak, açıklamak bir çok sorunu çözebiliyor.

Her yasak olmayan, size verilmiş bir hak mıdır?

Mardin'de süregelen bu uygulama yasaya hazırlık sürecinde ki pilot uygulama, Mardin Barosu şimdiden davayı açmış. Takip ediniz.

http://www.haberturk.com/gundem/habe...rihe-karisiyor

Birçok hakim ve avukatı tenzih ediyorum ancak ben pilot uygulamanın yaygınlaşması ve yasallaşması tarafındayım.

Bir avukat, diğer avukatın dışında, hakimle odasında görüşmesi kötüniyetli olmayabilir veya avukatın kötüniyetli olması dahi hakimin buna iştirak edebileceğini düşünmek de kötüniyet görünebilir. Tüm bunları gözeterek belirtmeliyim ki bu husus peşinden soru işaretlerini getirmektedir.

Misal siz karşı tarafın vekilisiniz ve hakim ile rahatlıkla odasında görüşebiliyorsunuz; kötüniyetiniz olmasa dahi bana göre daha fazla imkan sağlayarak savunma, açıklama yapmanız, beni sizinle eşit duruma koymuyor.

Eşit durumda olmam için benim de sizin yaptığınız gibi duruşmaların ve dilekçelerin dışında hakimin odasına girip açıklama yapmam gerekiyor, ki bazen bu da yetmiyor.

Ayrıca tercih ettiğiniz açıklama yöntemi ve buna karşılık veren hakimin kabulü, muhakemenin aleniyetine yapılmış bir darbe olduğunu önemle vurgulamak isterim.

Keşke yasaklanmak zorunda kalınmasaydı...
Old 21-02-2014, 23:29   #34
av.selahattin bektas

ben bu uygulamayı doğru bulmuyorum. ön bürolar açılabilir beyan vb işlemlerimizi ön bürolar aracılığıyla yapıyor olabiliriz ancak bu durum avukatın ya da vatandaşın kaleme girmesini engelleyemez. zira hiçbir tepki vermezsek ilerleyen zamanda bir de bakarız duruşmaya almamışlar. yargılamanın aleniliğine ilkesini hangi adalet bakanı gözetir ki. bu ülkede egemen güçlerin avukat ve vatandaşın iyiliği için bir şey yapacağını düşünmüyorum. saygılar
Old 23-02-2014, 13:34   #35
merve kopaç

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Meslektaşlarım,
Dün şahit olduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.
Dilekçe vermek için gittiğim Ankara Sincan Adalet Sarayı'nda mahkeme kalemlerinin girişine kartlı sistem konulduğunu, kapıların ancak kart okutularak açıldığını gördüm ve çok şaşırdım. Allahtan Barokartımızı sisteme entegre etmişler de kapıyı açıp içeri girebildim. Yoksa dilekçemi veremeden dönecektim.
Zaten girişlerde gerekli kontrol yapılıyor iken neden böyle bir uygulamaya gidildiğine bir anlam veremedim. Başka adliyelerde böyle bir uygulama varmı merak ediyorum. Ayrıca bu durum vatandaşın adalete erişiminin engellenmesi değil mi? Halktan kopuk bir adalet sistemi vicdanlardaki adalet duygusunu ne kadar tatmin edebilir? Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Saygılar...
Ben de aynı durumla Manavgat Adliyesi'nde karşılaşmıştım ve baro odasından baro kartımı vererek bir kart alıp onunla açmıştım kapıyı.Zaman kaybı yaratan bir sistem bence ve ne amaçla yapılmış anlayamadım Ankara Adliyesinde böyle bir sistem yok Sincan Adliyesine de yeni gelmiş sanırım birkaç ay önce yoktu öyle bir sistem ben gittiğimde.
Old 23-02-2014, 22:01   #36
av.selahattin bektas

kanun ile bir eylem yasaklanmamış ise bu eylemi her birey gerçekleştirebilecektir.
Old 10-03-2014, 21:55   #37
arif sadi

Ben bu uygulamayı doğru bulmuyorum.Zira herkes davasını bir avukat marifetiyle yürütmek zorunda değil ve yürütmüyor da! Sıradan vatandaşların kaleme giderek bilgi edinmesi engellenmemeli. Bu uygulama ile sanki adliyeler daha karmaşık- yasaklı-girilemez alanlara dönüştürülmeye çalışılıyor gibi. Bu da ''herkesin bir avukat marifetiyle işlerini yürütmeli'' demekten farksız bence. Bırakın sıradan vatandaşlarda adliyelerin-kalemlerin korkulmayacak yerler olduğunu görsün öğrensin..
Old 12-03-2014, 01:22   #38
kazimdeniz

Bence Kalemlerin kapısına bir kolunda gamalı haçlı nazi ss askerleri dikilseydi daha iyi olurdu.Tarihten bildiğiniz gibi onlar güvenliği çok daha iyi sağlar..............
Old 12-03-2014, 17:47   #39
Halil DEMİR

Günümüz dijital ortamında Avukatların gelirlerini denetlemek için mahkeme kalemlerine şifreli giriş konulmasına ihtiyaç yok, Vergi Müfettişi Kendi şifresi ve
Avukatın TC. Numarasıyla internetden gerekli dökümleri bulup alabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi