Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü Kazalarda Manevi Tazminat Ve İhtiyati Tedbir

Yanıt
Old 21-11-2011, 13:21   #1
VERİTAS

Acil Ölümlü Kazalarda Manevi Tazminat Ve İhtiyati Tedbir

2 ay önce yaşanan bir kazada bir şirket aracı yayaya çarparak ölümüne neden oldu.Ceza davası ve ardından tazminat davası açıldı.Tazminat olarak 250.000 TL manevi ve 4.000 TL maddi tazminat istendi.Sayın hakim ilk celseye bile girilmeden tensipte istenen rakamın bütünü için yüzlerce araca tedbir kararı aldırdı.Baktık başka türlü tedbiri kaldırmayacak banka teminat mektubu sunarak tedbiri kaldırttık.Şimdi bizi rahatsız eden konular; hakim manevi tazminat için daha hiç yargılama başlamadan neye göre talebin aynısı kadar tedbir kararı veriyor? İkincisi kusur oranı daha tam net değilken karşı taraftan bu tedbir talebi için teminat niye istemiyor? Son olarak da soracağım dava sonunda hakim neye göre ne miktarlarda manevi tazminata hükmeder? Not: Ölen bayan 70'li yaşlarında, 2 kızı var ama her ikisi de büyük ve yurt dışında çalışıyorlar...Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.
Old 21-11-2011, 13:45   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Aslında hakimin yaptığını doğru buluyorum sonuçta davanın niteliği itibariyle tazminat çıkma olasılığı çok yüksek ayrıca adından da anlaşıldığı gibi tedbir kararı tedbiren verilen bir karar...Manevi tazminatta ölenin yakınlarının duyduğu elem ve acının bir nebze olsa da hafifletilmesi amaç olduğundan hareketle sebebsiz zenginleşmeye neden olacak rakamlara hükmedilmeyeceği genel uygulama,tabi sizin örneğinizde rakam biraz yüksek tutulmuş manevi tazminatın bölünmezliği ilkesi göz önüne alınarak sonuç itibariyle ceza davasındaki seyir,tazminat davasını önemli ölçüde etkiler diye düşünüyorum,kolay gelsin!
Old 21-11-2011, 13:58   #3
avmurat

Hakimin: "Çok istemişsiniz, 100.000 TL için tedbir kararı veririm" demesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Ben HMK'da hakimin kısmen tedbire karar verebileceğine dair bir hükme rastlamadım.Ama şu hükümlere rastladım:
İhtiyati tedbirde teminat gösterilmesi
MADDE 392. (1) İhtiyati tedbir talep eden, haksız çıktığı takdirde karşı tarafın ve üçüncü kişilerin bu yüzden uğrayacakları muhtemel zararlara karşılık teminat göstermek zorundadır. Talep, resmî belgeye, başkaca kesin bir delile dayanıyor yahut durum ve koşullar gerektiriyorsa, mahkeme gerekçesini açıkça belirtmek şartıyla teminat alınmamasına da karar verebilir. Adli yardımdan yararlanan kimsenin teminat göstermesi gerekmez.

Tazminat
MADDE 399.
(1) Lehine ihtiyati tedbir kararı verilen taraf, ihtiyati tedbir talebinde bulunduğu anda haksız olduğu anlaşılır yahut tedbir kararı kendiliğinden kalkar ya da itiraz üzerine kaldırılır ise haksız ihtiyati tedbir nedeniyle uğranılan zararı tazminle yükümlüdür.

Saygılarımla
Old 21-11-2011, 14:03   #4
VERİTAS

Sayın meslektaşım cevabınız için teşekkürler fakat siz biraz genel bakmışsınız olaya.Benim rahatsız olduğum, hakimin sanki baştan hükmünü vermiş gibi hareket etmesi.Dava sonucunda bizim de alacağımız doğabilir.Ayrıca manevi tazminat takdire dayalı, soyut birşey.İşin bir de maddi yük olarak banka teminat mektubunun masraf kısmı var.Yüzlerce araca da tedbir konması pek mantıklı bir hareket olmasa gerek.Bütün bunlar değerlendirildiğinde baştan psikolojik olarak 1-0 yenik başlıyorsunuz davaya.Ayrıca şunu da belirtmem gerekir ki kaza tutanağında ölen yayanın da birkaç maddeyi ihlal eden kusurları tespit edilmiş....
Old 21-11-2011, 16:56   #5
av_mkaraman

Gerek HMK ve gerekse de KTK uyarınca sadece kazaya sebebiyet veren araç üzerine tedbir konulabileceğini düşünüyorum. Nihayetinde davalının diğer mamaleki(olayda diğer araçlar) dava konusu olmayıp, tedbir konulamaz bence. Ancak aynı derdest dava kapsamında ihitiyati haciz yolu ile aynı sonuca ulaşılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi