Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kahdem Toplantıları/Faaliyetleri

Yanıt
Old 28-05-2013, 18:07   #61
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 10 Haziran 2013 toplantısı Ataköy ofiste saat 15.00 de yapılacaktır.

Toplantı konusu;Soybağı-Soybağının reddi,babalık davaları ve uygulama sorunlarıdır.

Bekleriz.
Old 12-07-2013, 20:20   #62
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

12 Temmuz KAHDEM toplantısı Ataköy ofiste yapıldı.
Adli tatil hazırlıklarına rağmen toplantı 7 katılımcıyla gerçekleşti.

Katılanlar:
Av.Attila Karahan
Av.Şerare Erfan
Av.Nurperi Sancak
Av.Pınar Polat
Av.İzzet Doğan
Av.Oktay Durmaz
Av.Habibe Yılmaz Kayar

Toplantıda tartışılan/incelenen konular:

1-Çocuk kaçırma suçunun oluşmasının şartları

2-Gerekçeli karar yazıldıktan sonra tarafların feragat kabul sulh gibi işlemleri yapıldığında hakim ne yapmalıdır?Dosyanın Yargıtaya gönderilmesi zorunlu mudur,hakim ek karar verebilir mi?

3-Boşanan ve velayet hakkı kendisine bırakılan kadının çocuğun soyadının tashihi için başvurusu,AYM kararı,Olumlu karar,Yargıtay bozması ve Mahkemenin direnme kararı üzerine dosyanın HGK gönderilmesi

4-Aile Mahkemelerinde bulunan uzmanların çalışma prensipleri

5-Nafakanın kaldırılması,azaltılması davalarından nispi harç ve vekalet sorunu

6-Evlilik devam ederken gerçekleşen haksız fiil nedeniyle açılan tazminat davalarında görevli mahkeme

7-Boşanma davasında istenecek maddi tazminatın çeşitleri ve gerekçeleri,harçlandırma,faiz,icra edebilme özelliği

8-Mal rejimine ilişkin bozma kararından sonra hakimin hareket alanı

VB......

GELECEK TOPLANTI TARİHİ: 20 Eylül 2013 cuma saat 15.00

1-GÜNDEM: KAHDEM genel kurulu Seçim ve görüşmeler
Kısa bir genel kurul sonrasında olağan toplantımıza geçilecektir.
KAHDEM dernek üyesi arkadaşların bu toplantıya katılmalarını özellikle rica ediyoruz.
Toplantı çağrısı Eylül ayında yeniden yapılacaktır fakat bu günden not almanız ne güzel olur.

2-KONU: Mal rejimleri katkı payı katılım alacakları-Pratik çalışma

Devamında dilenirse akşam yemeği programı

Bilginize...
Old 18-09-2013, 15:34   #63
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Genel Kurula Çağri

GENEL KURULA ÇAĞRI

KAHDEM Dernek Yönetim Kurulunun22/08/ 2013 tarihli ve 22 sayılı kararına göre:Kadınlara Hukuki Destek Merkezi Derneği Olağan Genel Kurulu Ataköy 9 Kısım A 14/A K5 D.29 Ataköy-Bakırköy-İstanbul adresinde yapılması kararlaştırılmıştır.

1.toplantı tarihi 13 Eylül 2013 saat 15.00 de
2-Yeterli çoğunluğun olmaması durumunda sonraki toplantı tarihi 20 Eylül 2013 Saat 15.00 olarak kararlaştırılmıştır.

Tüm KAHDEM emektarları davetlidir.
Old 19-09-2013, 14:31   #64
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
GENEL KURULA ÇAĞRI

KAHDEM Dernek Yönetim Kurulunun22/08/ 2013 tarihli ve 22 sayılı kararına göre:Kadınlara Hukuki Destek Merkezi Derneği Olağan Genel Kurulu Ataköy 9 Kısım A 14/A K5 D.29 Ataköy-Bakırköy-İstanbul adresinde yapılması kararlaştırılmıştır.

1.toplantı tarihi 13 Eylül 2013 saat 15.00 de
2-Yeterli çoğunluğun olmaması durumunda sonraki toplantı tarihi 20 Eylül 2013 Saat 15.00 olarak kararlaştırılmıştır.

Tüm KAHDEM emektarları davetlidir.
Orada olacağım.
Old 19-09-2013, 16:59   #65
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Düzeltme,

20 Eylül 2013 günü yapılacak Genel Kurul saati 15.00 dir .Önceki metindeki hataen 13.0larak yapılan hatayı düzeltiyorum.

Görüşmek üzere
Old 20-09-2013, 19:42   #66
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

KAHDEM olağan genel kurulu yeterli sayıda üyenin katılımı ile yapıldı.

1-Toplantıda düzenli aidat ödemelerinin dernek adına yapılacak toplantıları kolaylaştıracağı konuşuldu.

2-Çalışma grubu oluşturularak yasalardaki kadına yönelik ayrımcılıkların saptanması ve çözüm önerileri geliştirilerek ilgili bakanlıklara sunulması konusunda karar alındı.r.

3-Yönetim kurulu asil ve yedekleri seçildi.Asil üyeliklere Habibe Yılmaz Kayar,Oktay Durmaz,Engin Ekici,Semra Arcan Gökçen ve Emine Zeyrek Seçildi.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine Fatma Ülkü Turan,Gülşen Şavk Taş,Nurperi Sancak,Şemsi Banu Uzun ve Tuğçe Ellialtı şeçildi.

4-Denetim Kurulu Asil ve yedek üyeleri seçildi.Asil üyeliklere Simla Gürcan,Eser Durmaz ve Nafiye Şanlı Güneş secildi.
Denetim Kurulu yedek üyeliklerine Ufuk Bozoğlu,Süreyya Arcan Kara ve Sevda Köksoy Küey seçildiler.

Genel kurul böylece tamamlandı.

5- Toplantıdan sonra yönetim kurulu ilk toplantısını yaparak görev dağılımı yaptılar.
Sayman-Oktay Durmaz
Genel Sekreter-Engin Ekici
Üye Emine Zeyrek
Başkan Habibe Yılmaz Kayar
Başkan Yardımcısı-Semra Arcan Gökçen olarak işbölümü yaptılar.

6-Çalışma grubu oluşturularak yasalardaki kadına yönelik ayrımcılıkların saptanması ve çözüm önerileri geliştirilerek ilgili bakanlıklara sunulması konusunda çalışmak üzere :
Süreyya Arcan
Emine Zeyrek
Tuğçe Ellialtı
Engin Ekici
Oktay Durmaz
Habibe Yılmaz Kayar
gönüllü oldular.Elde edilen sonuçların KADER ve Morçatı ile ortak bir çalışmaya da dönüştürülmesi konusu ele alındı.Bu çalışma grubu daha sonra toplanarak faaliyetlerini paylaşacak.Bu ekibe katılmak isteyenler bağlantı kurarak toplantı tarihleri konusunda bilgi alabilecekler.

6-Sonraki toplantının 21 Ekim 2013 Saat 15.00 de Bakırköy'de yapılmasına karar verildi.

Çok dinamik,çok keyifli bir genel kurul oldu. .Yeni dönemde daha verimli çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyorum.

Herkese çok teşekkürler

Bilgilerinize sunuyorum.
Old 23-09-2013, 15:11   #67
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba,

KAHDEM olağan genel kurulu yeterli sayıda üyenin katılımı ile yapıldı.

1-Toplantıda düzenli aidat ödemelerinin dernek adına yapılacak toplantıları kolaylaştıracağı konuşuldu.

2-Çalışma grubu oluşturularak yasalardaki kadına yönelik ayrımcılıkların saptanması ve çözüm önerileri geliştirilerek ilgili bakanlıklara sunulması konusunda karar alındı.r.

3-Yönetim kurulu asil ve yedekleri seçildi.Asil üyeliklere Habibe Yılmaz Kayar,Oktay Durmaz,Engin Ekici,Semra Arcan Gökçen ve Emine Zeyrek Seçildi.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine Fatma Ülkü Turan,Gülşen Şavk Taş,Nurperi Sancak,Şemsi Banu Uzun ve Tuğçe Ellialtı şeçildi.

4-Denetim Kurulu Asil ve yedek üyeleri seçildi.Asil üyeliklere Simla Gürcan,Eser Durmaz ve Nafiye Şanlı Güneş secildi.
Denetim Kurulu yedek üyeliklerine Ufuk Bozoğlu,Süreyya Arcan Kara ve Sevda Köksoy Küey seçildiler.

Genel kurul böylece tamamlandı.

5- Toplantıdan sonra yönetim kurulu ilk toplantısını yaparak görev dağılımı yaptılar.
Sayman-Oktay Durmaz
Genel Sekreter-Engin Ekici
Üye Emine Zeyrek
Başkan Habibe Yılmaz Kayar
Başkan Yardımcısı-Semra Arcan Gökçen olarak işbölümü yaptılar.

6-Çalışma grubu oluşturularak yasalardaki kadına yönelik ayrımcılıkların saptanması ve çözüm önerileri geliştirilerek ilgili bakanlıklara sunulması konusunda çalışmak üzere :
Süreyya Arcan
Emine Zeyrek
Tuğçe Ellialtı
Engin Ekici
Oktay Durmaz
Habibe Yılmaz Kayar
gönüllü oldular.Elde edilen sonuçların KADER ve Morçatı ile ortak bir çalışmaya da dönüştürülmesi konusu ele alındı.Bu çalışma grubu daha sonra toplanarak faaliyetlerini paylaşacak.Bu ekibe katılmak isteyenler bağlantı kurarak toplantı tarihleri konusunda bilgi alabilecekler.

6-Sonraki toplantının 21 Ekim 2013 Saat 15.00 de Bakırköy'de yapılmasına karar verildi.

Çok dinamik,çok keyifli bir genel kurul oldu. .Yeni dönemde daha verimli çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyorum.

Herkese çok teşekkürler

Bilgilerinize sunuyorum.

Old 06-10-2013, 18:34   #68
Doç. Dr. Özge Yücel

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği tarafından düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mekanizması Geliştirici İzleme Projesi Ortak Akıl Toplantısına KAHDEM adına katıldım bugün. ŞÖNİM'lerin (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri)nasıl işleyeceği ve nasıl değerlendirilmesi, izlenmesi gerektiği hakkında önemli ipuçlarının ortaya koyulduğu bir toplantı oldu. KAHDEM adına görüşlerimi belirttim ben de. Ayrıca pilot illerden Adana'dan AKDAM da projenin yerel ortaklarından olduğundan üyemiz Ayşegül Kanat ile de ilk kez yüz yüze gelme, tanışma olanağı bulduk, güzel bir rastlantı idi.
Old 30-10-2013, 18:55   #69
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

1-Kahdem Kasım Ayı toplantısı 18 Kasım 2013 Pazartesi saat 15.00 de Bakırköy ofisinde yapılacaktır.Davetlisiniz.

2-KAHDEM olarak her yıl 25 Kasımda kadına yönelik şiddetle mücadele ve sorunlar konulu bildiri/basın açıklaması yayınlıyoruz.

Toplantıda son halini vermek üzere bu yıl ele alınmasının uygun olduğunu düşündüğünüz önerilerilerinizi bildirmenizi rica ediyoruz.Gelen önerilere göre öncelikli ve önceki yıl bildirileri ile tekrar oluşturmayacak biçimde bildiriye karar verelim.

Görüşlerinizi acele bekliyoruz

Önceki 25 kasım bildirileri aşağıdadır.

2012 bildirisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=79200

2011 bildirisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=67055

2010 bildirisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56060

2009 bildirisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=44539

2008 bildirisi:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33446
Old 23-12-2013, 20:39   #70
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,toplantımız kararlaştırılan tarih ve saatte yapıldı.

Katılanlar:
Av.İzzet Doğan
Av.Gülşen Şavk Taş
Ev.Emine Zeyrek
Av.Şemsi Banu Uzun
Av.Süreyya Arcan
Av.Semra Arcan
Av.Attila Karahan
Av.Oktay Durmaz
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Av.Simla Gürcan

Toplantıda Av.İzzet Doğan Maddi ve manevi tazminatın sebeplerini ,irat veya toptan ödeme,boşanmanın eki niteliğinde olup olmamaya göre farkları,zamanaşımı,boşanma davasından ayrı açılacak davaların özellikleri,faiz başlangıç tarihleri,irat şeklinde ödenen tazminatın sona erme sebepleri ve uyarlama davaları , icra hukukunda yaşanan sorunları da içeren çok yararlı bir sunum yaptı.Tartışmalar da oldukça verimliydi.

Sonraki toplantı konusu:
genel istek üzerine yardım ve destek nafakası -koşulları,iştirak nafakasından farkları (ve zaman kalırsa tedbir ve yoksulluk nafakası) olarak belirlenmiştir.

Toplantı tarihi: 20 Ocak 2013 Ataköy ofisi saat 15.30

Saygılar
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Old 27-07-2014, 14:45   #71
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM MAYIS TOPLANTISI

Merhaba.
Bildiginiz uzere son toplantimiz 16 Mayis 2014 cuma gunu Atakoy' de gerceklesti. Bu toplantida yazman olarak notlari iletmekle gorevlendirildim, ama ne yazik ki o gun bugundur not aldigim defteri bulamadigimdan sizlere iletmem de gecikti. Herkesten ozur diliyorum. Artik baslik olarak da olsa yazmam gerektiginden, hic olmazsa katilanlari ve konu basligini ileteyim istedim.
Toplantıya katilanlar alfabetik siraya gore:
1- Mehmet Ali Aslan,
2- Christian Aslan,
3- Nurcan Bayraktar,
4- İzzet Doğan,
5- Eser Durmaz,
6- Oktay Durmaz,
7- Atilla Karahan,
8- Habibe Yılmaz Kayar,
9- Sevda Köksoy Küey,
10- Gülşen Şavk,
11- F.Ülkü Turan
Almanya' dan katilan hukukcu arkadasimiz Mehmet Ali Aslan bize Alman Aile Hukukunda velayet, cocuk kayyumlugu, aile mahkemelerinin isleyisi, cocugun menfaatlerinin korunmasi ve isleyisi konularinda ayrintili ve aydinlatici bilgi verdi. Kendisine tesekkur ederiz.
Iyi bir toplanti oldu. Oturmus sistemlerde hak aramanin nasil daha kolay ve verilen kararlarin daha hakkaniyetli olabilecegini bir kez daha hatirladik. Ancak gercegin, yalnizca beyan uzerinden ortaya cikarilamayacagini da gorduk. Turkiyeli anne- baba, turkiyeye kacirilan cocuklar orneginde oldugu gibi. Sistemin oturmus, yapilarin kurumsallasmis olmasi, her zaman adaleti getirmiyor, insan faktoru ve insan algisi da onemli.
Destekte bulunmak isteyen arkadaslar, toplantiyi daha da hatirlanir kilacaktir.
Gelecek toplanti tarihi belirlenmediginden, iletiler uzerinden gun kararlastirabiliriz.
Gecikme ve eksik anlatim icin tekrar ozur diliyorum.
Sevgi ve selamlarimla.

Sevda Koksoy KUEY
Old 27-07-2014, 14:45   #72
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM HAZİRAN TOPLANTISI 23 Haziran 2014 saat 15.30 da Ataköy ofisinde yapıldı.
Toplantıya
Av.Simla Gürcan
Av.Seyhan Çoban W
Av.Oktay Durmaz
Av.Nurperi Sancak
Av.İzzet Doğan
Av.Habibe Yılmaz Kayar katıldı.

Toplantıda :
1-TCK 102 ve devamı maddelerinde yapılan değişiklikler ,eklenenler genişçe ve karşılaştırmalı olarak tartışıldı,hazırlanan tablo paylaşıldı..
2-Anlaşmalı boşanma protokolünü teknik sorunlar ve protokolün infazı,taşınmaz devri sırasında daha az harç ödemeye olanak veren düzenleme konuşulup tartışıldı.Düzenleme metni paylaşıldı.

Gelecek toplantının 14 Temmuz Saat 15.30 da aynı yerde yapılmasına karar verildi.

Bilginize
Old 27-07-2014, 14:46   #73
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM TEMMUZ 2014 TOPLANTISI

Adli Tatil öncesinde son toplantımızı 14 Temmuz 2014 De yaptık..
Toplantıya Katılanlar:
Av.Semra Gökçen Arcan
Av.Emine Zeyrek
Av.Oktay Durmaz
Av.Attila Karahan
Av.Şemsi Banu Uzun
Av.İzzet Doğan
Av.Simla Gürcan
Av.Seyhan Çoban Wiles
Av.Fatma Ülkü Turan
Av.Şerare Erfan
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Nurcan Bayraktar

1-Toplantıda TCK cinsel suçlardaki değişiklik,sanık lehine uygulama nedeniyle eski yasanın uygulanmaya devam etmesi ve ATK raporlama süreci,
2-Paylı taşınmazın evlilik sırasında ortaklığın giderilmesi davasına konu edilmesi ve bekletici mesele,

3-Kadınlar için boşanmadan itibaren uygulanan 300 günlük bekleme süresinin uluslararası sözleşmeler karşısındaki yeri, değerlendirme ve bu konuda açılan pilot davaya destek sağlama gereği,

4-Fiili veya yasadan kaynaklanan ayrımcılıkların tespiti ve ihlalin giderilmesi için tüzel kişiliğin davada taraf sıfatı ve ehliyeti ,

5- Mal rejimi davalarında özellikler ve diğer gündem tartışıldı.

Oldukça yararlı ve verimli toplantı oldu.

Eylül ayı toplantısının 17 Eylül Saat 15.30 da Ataköy ofisinde yapılmasına karar verildi.

Bilginize
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Old 12-09-2014, 14:55   #74
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 17 Eylül 2014 TOPLANTI GÜNDEMİ:

1-Anayasa Mahkemesi tarafından Çocuk teslimine ilişkin verilen kararın incelenmesi,

2- Anayasa Mahkemesi ‘nin Adli Tıp Kanunu 7.Mad iptaline ilişkin Kararı

3-6284 sayılı yasa gereği verilen kararların uzatılması/değiştirilmesi-Uygulama sorunları

4- Aile hukukunda delil toplama ve Özel hayatın korunması hakkının sınırı

- Yargıtay kararları-Uygulama sorunları

5-Tıp Etiği bakımından kadının bekleme süresine ilişkin görüşler/18 Eylül 2014 de yapılacak duruşmaya destek görüşleri

Toplantı Yeri:Ataköy

Toplantı Saati:15.30
Old 14-10-2014, 12:30   #75
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

Kahdem Ekim ayı toplantısı yarın 15.30 da Ataköy ofisimizde yapılacaktır.

Gündem:

1-İş hayatında kadına yönelik ayrımcılık ,CEDAW Sözleşmesi,ve iç hukuk yolları tükendiğinde komiteye başvuru

2-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda usul sorunları,

3-Evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin değiştirilmesi koşulları,

4-Tanımanın iptali ve hak düşürücü süre,

5-Boşanma davasında Maddi manevi tazminat takdirinde taşınmazların değer tespiti,

6-Boşanma protokolünde alacağın güvenceye alınması için olanaklar,sorunlar,

Bilginize..

KAHDEM adına
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Old 18-11-2014, 16:58   #76
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

19 Kasım 2014 Tarihli KAHDEM toplantısı (Çarşamba günü)Ataköy ofisinde saat 15.30 da yapılacaktır.

Gündem:

1-Boşanmadan sonra açılacak tazminat davalarında görevli mahkeme

2-Yargılama sırasında TMK 169 a göre kararlaştırılan tedbir kararlarının sona erme zamanı

3-Nişanın bozulması sebebi ile maddi manevi tazminat

4-KAHDEM 25 Kasım bildirisi içeriği

Bekleriz.
Old 16-12-2014, 16:09   #77
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aralık 2014 toplantısı 17 Aralıkta(Yarın) Ataköy ofisinde saat 15.30 da yapılacaktır.

Gündem:

Evlilik devam ederken eşlerin mal rejimi sözleşmesi

Evlilik devam ederken eşlerin mirastan feragat sözleşmesi ve koşulları,Takı iadesi davalarında ispat sorunu

İstanbul Sözleşmesi Platformu ve gelişmeler

Tek başına evlat edinme,anne isminin kayda geçirimesi

Aile üyelerine karşı açılan tazminat ,alacak ve ortaklığın giderilmesi davalarında görev li mahkeme

Konutun tahsisi ve konutun üçüncü kişiye kiraya verilmesi

Diğer sorunlar ve öneriler
Old 31-12-2014, 13:46   #78
Doç. Dr. Özge Yücel

14 Ocak 2015 günlü toplantıda çocuğun temsilinde kayyımlığın işlevini ve çocuk hakları arasında yer alan çocuğun bağımsız temsil edilme ve katılma hakkının nasıl yerine getirilebileceğini ve tanınabileceğini anlatacağım. 2009 yılında yazmış olduğum “Çocuğun Kayyım Tarafından Temsili” konulu yüksek lisans tezim 2011 yılında eser olarak basıldı. Tezimde kayyımlığı alelade bir yasal temsil kurumu olarak değil, daha ziyade BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinde teminat altına alınan çocuğu ilgilendiren işlerde çocuğun bağımsız bir savunman aracılığıyla savunulup temsil edilme hakkının tanınmasında ve yerine getirilmesinde bir yöntem olarak işledim. Velayetin, kişisel ilişkinin düzenlenmesinde, çocuğun menfaatini korumak için alınacak önlemlerin tespit edilmesinde, nafakanın belirlenmesinde, çocuk mallarının korunmasında, soybağı ve evlat edinmeye ilişkin yargılamalarda çocuğun bağımsız temsili oldukça önemlidir. Özellikle de çocuğun taraf olarak yer almadığı ama çocuğu fazlasıyla ilgilendiren ve yaşamını değiştiren boşanma davasında çocuğun temsil edilme hakkının nasıl tanınacağı pozitif hukukumuzda düzenlenmemiş bir meseledir. Bu konudaki boşluğun doldurulup doldurulamayacağı da toplantımızda ele alınacak hususlardan biridir. İlgi duyan tüm meslektaşlarımı toplantıya katılmaya davet ediyorum.
Saygılarımla,
Yrd. Doç. Dr. Özge Yücel
Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Old 09-01-2015, 00:02   #79
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Norveç-Oslo’dan Kvinnefellesskapet(Kadin birlik ve beraberlik dernegi) KAHDEM’I 22 Aralık 2014 tarihinde ziyaret etti.

Geçen yıl Eylül Ayında ;coğunluğu hukuk öğrencilerinden olusmak üzere, tıp, diş hekimliği ve siyasal bilimlerden ögrenciler ile kurulan dernek Norveç’teki göçmen kadınlara yönelik calışmalar yürütmektedir .

Old 09-01-2015, 00:10   #80
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İstanbul Sözleşmesi kapsamında Ülkemizin GREVIO adayının belirlenmesine ilişkin toplantıya KAHDEM adına katılan üyemiz Sn.Yrd. Doç. Dr. Özge Yücel tarafından hazırlanan özet rapor aşağıdaki gibidir.

Alıntı:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün İstanbul Sözleşmesinin denetim mekanizmasını oluşturan GREVIO’ya girmek üzere ülkemizin önereceği adayın belirlenmesi süreci konusunda kadın örgütlerine 17 Aralık Çarşamba günü mesai bitiminde gönderdiği e-posta şöyleydi:
“Date: Wed, 17 Dec 2014 17:09:20 +0000
Sayın İlgili,
İstanbul Sözleşmesi kapsamında Ülkemizin GREVIO adayının belirlenmesine ilişkin süreç, Bakanlığımızın eşgüdümünde yürütülmekte olup; “STK’ların aday belirleme sürecine dahil olmalarına” ilişkin katkılarınız tarafımıza ulaşmıştır.
Tarafımıza ulaşan görüşleriniz de dikkate alınarak ülkemizin GREVIO adayının kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak bir kurul marifetiyle yürütülmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Söz konusu kurul:
- TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonundan 1 temsilci,
- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonundan 1 temsilci,
- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi 1 temsilci,
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 1 temsilci,
- Dışişleri Bakanlığından 1 temsilci,
- Adalet Bakanlığından 1 temsilci,
- Sivil Toplum Kuruluşlarından 3 temsilciden oluşacaktır.
Bu kapsamda, Kurulda yer alacak 3 Sivil Toplum Kuruluşunun belirlenmesi amacıyla 22 Aralık 2014 tarihinde, 13:00-17:00 saatleri arasında Ankara’da Meyra Palace Hotel’de bir toplantı düzenlenecektir.
· Bu toplantıda GREVIO adayı belirlenmeyecektir.
· Toplantıya davet edilen her STK’dan sadece bir temsilci katılım sağlayabilecektir.
· Kurulda yer alacak STK’ların; kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılıkla mücadele konularında bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerekmektedir.
· Toplantıya katılım sağlayacak kişinin STK adına temsil yetkisi olduğunu gösterir ve STK başkanı tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş ekli yazı örneğinin, 19 Aralık 2014tarihi 14:00’a kadar yunus.kilisci@aile.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.
· Toplantı girişinde, STK adına temsil yetkisine haiz olunduğunu gösterir orijinal yazının, kimlik ile birlikte gösterilmesi ve yazının teslim edilmesi gerekmektedir.”
Bu e-postaya göre 1,5 günlük süre içinde imzalı ve kaşeli yazının ulaştırılarak başvuru yapılması arandığı gibi ıslak imzalı yazının 22 Aralık’ta yani alelacele ve araya haftasonu sokularak neredeyse temsilci olarak belirlenen kişiye ulaştırılması olanaksız hale getirilerek toplantı esnasında hazır bulundurulması aranmıştır. Tüm bu bürokratik engellere rağmen pek çok STK bu yazının gereğini yerine getirmiş olmasına rağmen 19 Aralık Cuma günü 17.30’da yine mesai bitiminde bir e-posta gönderilerek kaşede vergi ve kütük numarasının bulunması gerektiği belirtilerek aksi takdirde STK’lerin kabul edilemeyeceği bildirildi. Böylece STK’lerin bu sürece katılması bir kez daha imkânsız hale getirildi.
Pazartesi günü toplantının yapılacağı otele sahada deneyimli ve emek vermiş STK’ler toplantıya kabul edilip edilmeyecekleri konusunda taşıdıkları endişeyle gittiler. Birlik olmaya karar verip topluca ve kaşeli belge ibraz etmeyi reddederek girmek istediler. Yetkililer önce itiraz ettilerse de sonra kabul ettiler.
Niyetimiz bu sürecin böyle işlemesinin yanlış olduğunu ifade etmek ve yetkililerle müzakere edebilmek, sürece katılabilmekti. Fakat yetkililerin bizi dinlemeye tahammüllerinin dahi olmadığını görmek geç olmadı. Aşağılandık, kovulduk, susturulduk! Oturma düzeni dahi müzakereye açık olmayan dayatmacı bir zihniyetin yansımasından ibaretti… Yükseltilmiş platformda oturan genel müdür ve yardımcıları ve aşağısında öğrenciler gibi sıralara dizilmiş STK temsilcileriydik. Sanki aramızda alt-üst ilişkisi varmış gibi bir muamele yapıldı.
Tüzelkişilikleri olmayan toplulukların muhatap kabul edilmeyeceği söylendi yetkililer tarafından.
Oysaki İstanbul Sözleşmesine göre GREVIO üyeleri öncelikle STK’ler olmak üzere tüm aktörlerin temsilcisi olmaya adaydı. STK uluslararası hukukta ve siyaset biliminde tüzelkişiliği olsun olmasın tüm gönüllü kuruluşları ifade ettiği halde keyfi bir yorumla STK deyimi dernek ve vakıflarla sınırlandırıldı. Bunun İstanbul Sözleşmesine aykırı düştüğünü ifade etmem hiçbir anlam taşımıyordu Genel Müdür için.
Demokrasi Genel Müdür ve yardımcıları ile birtakım dernek temsilcilerine göre sandıkçılıktan ibaretti. Demokrasinin oy vermek değil sürece katılmak, müzakere etmek, konsensus oluşturmak anlamına geldiğini ifade etmemiz de bir anlam taşımıyordu. Siyaset biliminde ve anayasa hukukunda demokrasi siyasete katılım anlamına geliyordu oysa. Önce yöntemi konuşalım, anlaşalım, tartışalım, sonra seçim yapalım dediysek de susturulmaktan öte yol alamadık.
Pek çok STK temsilcisi 9 kişilik seçici kurulun yalnızca üçünün yani karara etkisi olamayacak azınlığının STK’lerden oluşmasına yani 3/9 oranına itiraz ettiyse de bu konuda hiçbir değişikliğe açık olmadıklarını, kararın çoktan kapalı kapılar ardında yüksek mercilerce verildiğini öğrendik.
Sözleşmeye göre ve Genel Müdürlükçe bize yazılan e-postaya göre seçici kurulda yer alacak STK’lerin kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılıkla mücadele konularında bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerekmekteyken orada ismini, cismini bilmediğimiz ve bugüne dek şiddet ve ayrımcılıkla mücadele konusunda nasıl bir deneyim kazandıkları konusunda fikir sahibi olamadığımız kuruluşların hangi ölçüte dayanarak ve hangi ciddiyetle oraya davet edildiklerini de öğrenemedik, hangi STK’leri davet edip kimlerden yanıt aldıklarını da öğrenemedik.
Yani kısacası süreç şeffaflıktan ve katılımcı demokrasi anlayışından tamamıyla uzak işledi ve İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformunun bileşenleri olan STK’ler olarak bu süreçte daha fazla yer alamayacağımızı söyleyerek toplantıyı terk ettik. Bu sürecin takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın!
KAHDEM adına
Yrd. Doç. Dr. Özge Yücel
Old 10-01-2015, 14:24   #81
Doç. Dr. Özge Yücel

5 Aralık 2014'te 18.00-18.30 arasında TRT Okul kanalında Akşam Vakti programına KAHDEM adına canlı yayın konuğu olarak katıldım. Ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 5 Aralık 1934'ün 80. yıldönümünde kadınlara karşı uygulanan şiddeti, kadınların şiddet karşısında neler yapabileceklerini ve KAHDEM'i konuştuk. Bağlantısını kopyalıyorum, buradan izleyebilirsiniz: http://m.youtube.com/watch?v=HQlmHNq...ature=youtu.be
Old 16-01-2015, 14:07   #83
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

1-Yard.Doç.Dr Özge Yücel sunumunu keyifle dinledik ve çok yararlı tartışmalar yaptık.

Çocuğun sadece dinlenme hakkı değil temsil/katılma hakkı konusunda anlayışımız derinleşti.

Ayrıca :sadece velayet konusunda değil,nafaka,kişisel ilişki gibi konularda da çocuğun görüşünün alınmasından başka çocuğu ilgilendiren davalarda çekişme söz konusu olduğunda çocuğa temsilci atanması gerekliliğine ilişkin Yargıtay kararları ve karşılaştırmalı hukuk tartışması da oldukça yararı oldu.

Özge Yücel'e desteği için teşekkür ediyoruz.

2-Sonraki KAHDEM toplantı tarihi 16 Şubat2015 Pazartesi olarak kararlaştırılmıştır.

Toplantıda Av.Sibel Özen sunum yapacak.

Sunum konusu: Cedaw'ın kadının insan hakları açısından önemi, Uluslararası başvuru yolları,Cedaw Komitesi'ne başvuru ve ve R.K.B. kararının incelenmesi olacak

Karar incelerken İş Kanunu madde 5 üzerine de değerlendirme ve tartışma yapılması, karşılaşılan başvurularda ve takip edilen davalarda ayrımcılık meselesinin görünür hale getirilmesi , geniş anlamda da kadının insan hakları ihlalleri ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin duyarlılığın arttırılması planlanmıştır.
Old 29-01-2015, 17:35   #84
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Feride Acar'ın Grevıo Adaylığına Kadın Örgütlerinden Destek

AİLE ve SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI’NA ve İLGİLİ KAMUOYUNA,

1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) etkili bir biçimde uygulanması için, Avrupa Konseyi bünyesinde GREVIO kısaltmasıyla anılacak olan, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadele konusunda çalışan uzmanlardan oluşan bir uzmanlar grubu oluşturulması sürecindeyiz. Sözleşme’nin içeriği kadar, uygulanmasının iyi denetlenmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, Sözleşme’nin güçlü ve dönüştürücü biçimde uygulanması için uluslararası denetim mekanizması olan GREVIO adlı bu uzmanlar grubu kritik önemdedir. GREVIO’nun özellikle ilk dönemi, çalışma ilkeleri ve ayrıntılı görev tanımları oluşturulacağından, uygulamanın etkili bir biçimde denetlenmesi açısından kurucu bir belirleyiciliktedir.

İstanbul Sözleşmesi, tüm taraf devletlere, bu alanda çalışan kadın örgütleri ile “her aşamada eşgüdümlü bir çalışma” zorunluluğu getirmektedir. Buna rağmen, İstanbul Sözleşmesi Türkiye İzleme Platformu ve platform üyesi 89 bağımsız kadın ve LGBTİ örgütü, bu konuda yazılı ve/veya sözlü taleplerine rağmen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın (ASPB) GREVIO Türkiye adaylarının belirlenmesi için başlattığı sürece dâhil edilmemiştir. Bu süreçte Platform, ASPB’nin kendi yöntem ve adaylarını dayatmak için yarattığı zaman baskısı nedeniyle, kadın hareketinin desteklediği altı adayını (Canan Arın, Feride Acar, Hülya Gülbahar, Pınar İlkkaracan, Şehnaz Kıymaz, Yakın Ertürk) belirleyip ASPB’ye bildirmiştir. Platform adaylarının tümü, kadına karşı şiddetle yıllardır mücadelede eden ve Avrupa Konseyi tarafından beklenen özellikleri fazlasıyla karşılayan ehil kadınlardır. Bu adaylar içinden Prof. Dr. Feride Acar, 28 Ocak 2015 günü adaylık için Bakanlığa başvurusunu iletmiştir.

Platform olarak Feride Acar’ın GREVIO adaylığını destekliyoruz!

Prof. Dr. Feride Acar, İstanbul Sözleşmesi’nin hazırlanması sürecinin her aşamasında (bu fikrin doğuşundan Sözleşme metninin yazımına kadar) bağımsız uluslararası uzman ya da Türkiye temsilcisi olarak fiilen yer almıştır. Bu uluslararası müzakere sürecinde, İstanbul Sözleşmesi’nin günümüz uluslararası insan hakları standartlarına uygun ve özellikle (kadının insan haklarının temel belgesi olarak kabul edilen) Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) ile paralel hükümler içeren bir metin olarak ortaya çıkması için uğraşmıştır. Sözleşme’nin gelişme sürecini ve metnin farklı aşamalarını hem kadın hareketi hem de ilgili devlet kurumları ile paylaşmaya ve geri bildirim almaya önem vermiş, Sözleşme’nin Türkiye’de görünürlük kazanması için çok sayıda çalışma yürütmüştür.

Prof. Dr. Feride Acar, bu emek ve nitelikleri ile Türkiye’yi GREVIO’da başarıyla temsil edecek ve Türkiye’de imzalandığı için tarih boyunca “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılacak bu Sözleşme’nin uygulanması konusundaki kriterlerin belirlenip yerleştirilmesinde de etkili rol oynayacak bir isimdir. Unutmamak gerekir ki, Türkiye dâhil Sözleşme’ye taraf olan tüm devletler, kendi adaylarını önerecek, ancak seçim Sözleşme’ye taraf olan devletlerin temsilcilerinden oluşan Taraflar Komitesi tarafından yapılacaktır.

Platformumuz, GREVIO Türkiye adayı olarak Prof. Dr. Feride Acar’ı destekleyecek, gerek Avrupa Konseyi gerek Sözleşme’nin Taraflar Komitesi nezdinde GREVIO’ya Türkiye’den Prof. Dr. Feride Acar’ın seçilmesi için tüm gücünü seferber edecektir. 29 Ocak 2015

İstanbul Sözleşmesi Türkiye İzleme Platformu
1. Adana Kadın Dayanışma Merkezi (AKDAM)
2. Adıyaman Anadolu İş Kadınları Derneği
3. Adıyaman Genç Kuşak Girişimci Kadınlar ve İstihdam Derneği
4. Adıyaman Kadın Sorunlarını Araştırma ve Çözüm Derneği (AKSAÇ)
5. Adıyaman Kadın Yaşam Derneği (AKAYDER)
6. Amargi İzmir
7. Ankara Feminist Kolektif (AFK)
8. Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği
9. Ayvalik Bagimsiz Kadin Inisiyatifi
10. Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu
11. Bağımsız Kadın Derneği-Mersin
12. Buca Evka -1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği (BEKEV)
13. Ceren Kadın Derneği
14. Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD)
15. Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği (ELDER)
16. Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği
17. Engelli Kadın Derneği
18. Ergani Selis Kadın Derneği
19. Eşitlik İzleme Kadın Grubu (EŞİTİZ)
20. Eşit Yaşam Derneği
21. Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Grubu
22. Ev Hanımları Derneği (EVKAD)
23. Femin & Art Uluslar Arası Kadın Sanatçılar Derneği (10 Şube)
24. Filmmor Kadın Kooperatifi
25. Gökkuşağı Kadın Derneği
26. Haklı Kadın Platformu
27. Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası
28. İstanbul Feminist Kolektif (İFK)
29. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği
30. İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
31. İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi
32. İzmir Barosu Kadın Hakları ve Hukuk Araştırmaları Merkezi
33. İzmir Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Derneği (ÇEKEV)
34. İzmir Feminist Kolektif (İzFK)
35. İzmir Kadın Dayanışma Derneği
36. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) (Merkez,Şube ve Temsilcilikleri)
37. Kadın Adayları Destekleme Derneği Ankara Şubesi (KA-DER Ankara Şubesi)
38. Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Platformu
39. Kadın Çalışmaları Derneği
40. Kadın Dayanışma Vakfı
41. Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği
42. Kadın Emeği İstihdamı Girişimi (KEİG)
43. Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği (KEBSED)
44. Kadın Erkek Eşitliği Derneği - KAZETEDER
45. Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) (23 Şube)
46. Kadın Yazarlar Derneği
47. Kadının İnsan Hakları -Yeni Çözümler Derneği (KİH-YÇ)
48. Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM)
49. Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)
50. Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (KaosGL)
51. Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği
52. Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği (KarKad-Der)
53. Karya Kadın Derneği
54. KAZETE - Bağımsız Kadın Gazetesi
55. Kırmızı Biber Derneği
56. Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
57. Lambdaİstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
58. Mavigöl Kadın Derneği
59. Medya İzleme Grubu (MEDİZ)
60. Mersin 7 Renk LGBT
61. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
62. MorEl Eskişehir LGBT
63. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği
64. Muş Kadın Çatısı Derneği
65. Muş Kadın Derneği (MUKADDER)
66. ONAR Uluslar arası Kadın Destek İnsiyatifi
67. Ordu Kadını Güçlendirme Derneği
68. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
69. Petrol-İş Sendikası Kadın Dergisi
70. Selis Kadın Derneği
71. Sınır Tanımayan Kadınlar
72. Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği
73. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD LGBTİ)
74. Sosyalist Feminist Kolektif (SFK)
75. Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM)
76. Trabzon Kadın Gelişim ve İletişim Derneği
77. Trans Danışma Merkezi (T-DER)
78. Türk Anneler Derneği Trabzon Şubesi
79. Türk Kadınlar Birliği
80. Türk Tabipler Birliği Kadın Hekimler Kolu
81. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD)
82. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunu
83. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği
84. Urfa Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği
85. Van Kadın Derneği (VAKAD)
86. Van Saray İlçesi Kadın Çocuk ve Aile İlişkilerini Geliştirme Modernleştirme Koruma ve Güçlendirme Derneği
87. WINPEACE - Türkiye Yunanistan Kadınları Barış Girişimi
88. Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP)
89. Yaşam Kadın Merkezi Derneği
Old 21-02-2015, 19:42   #85
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,
1-KAHDEM 16 Şubat 2015 toplantısı iyi bir katılımla ve verimli olarak yapıldı.

Toplatıda CEDAW sözlşemesi , komite tarafından Türkiye aleyhine verilen karar ,kararın uygulanması, diğer uluslararası başvuru olanakları ve usulü,sözleşmenin ilke derece mahkemelerinde hukuki dayanak olarak yazılması ve kararlarda dikkate alınmasının temini,CEDAW sözleşmesinin yargılama aşamasında uygulanmasının sağlanması vb gibi konular tartışıldı.

Gelecek toplantı tarihi 23 Mart 2015 saat 15.30 olarak kararlaştırıldı.

2-8 Mart 2015 KAHDEM bildirisi konusunda kısa zamanda herkesin önerilerinizi acilen bildirmesi de kararlaştırıldı.

Bilginize
Old 02-03-2015, 18:26   #86
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın web sayfasında GREVİO Türkiye adayı olarak Prof.Dr.Feride Acar'ın gösterildiği ilan etti.

Başta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Eşitlik Komisyonu Başkanı ve CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ın ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland olmak üzere Türkiye'deki kadının insan hakları örgütlerinin lobicilik çalışimaları sonucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Sözleşmesinin hazırlanmasından Türkiye tarafından onaylanma sürecine kadar önemli katkıları CEDAW Komitesi üyesi ODTÜ Öğretim üyesi Prof.Dr. Feride Acar'ın adaylığını resmen onayladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, resmi web sitesinden yaptığı duyuru şöyle:
Alıntı:
Bakanlığın Duyurusu
İstanbul Sözleşmesi'nin 1 Ağustos 2014 itibariyle yürürlüğe girmesi ile Sözleşme’nin izleme mekanizmalarının oluşturulması için süreç başlamıştır. Bu kapsamda ülkemizin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele Uzmanlar Grubu (GREVIO) adayının belirlenmesi süreci Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda; TBMM'nin ilgili komisyonlarından (Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu), ASPB, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'ndan birer temsilci ile 3 sivil toplum kuruluşunun (STK) dahil olduğu bir seçici kurul marifetiyle yürütülmüştür. Bu kapsamda, 9 Ocak- 4 Şubat 2015 tarihleri arasında web sitemizde yapılan duyuru ile aday başvuruları alınmıştır. Yapılan başvurular, söz konusu seçici kurul tarafından değerlendirilmiş olup ülkemizin GREVIO adayı Prof. Dr. Ayşe Feride ACAR olarak belirlenmiştir.
Adayımızın Özgeçmişi
Kadınların insan hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında pek çok uluslararası ortam ve örgütte bağımsız uzman olarak görev yapan ve Türkiye’yi temsil eden Prof. ACAR, kadın hakları konusundaki temel belgelerin (CEDAW, Pekin Eylem Platformu, CEDAW İhtiyari Protokolü, İstanbul Sözleşmesi) müzakeresi, yazılması ve denetlenmesinde aktif rol almıştır. Kendisi halen CEDAW Komitesi üyesidir. Prof. ACAR’ın kadınların insan haklarına ilişkin uluslararası standartlar, CEDAW ve CEDAW- İstanbul Sözleşmesi bağlantısı üzerine yazılmış eserleri vardır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://kazete.com.tr/haber_Feride-Ac...ldi_34811.aspx
Old 13-04-2015, 11:31   #87
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 16 NİSAN SAAT 16.00 TOPLANTISI GÜNDEMİ
1-Reddedilen ilk davayı açan ve daha sonra 3 yıllık fiili ayrılık sebebine dayanarak dava açan tarafın kusurlu sayılıp sayılamayacağı,
2- Erkek eşin ziynet alacağı ve görevli mahkeme,
3-Boşanma davası açıldıktan sonra taşınmaz için yapılan harcamalar, uygulanacak yasa ve görevli mahkeme
4-Takılarla şirket sermayesine katkıda bulunma ve hesaplama usulü
5-İlamda faize hükmedilmediği hallerde faizin başlama tarihi
6- İlk Takipten Feragat Edilmeksizin Aynı Alacak İçin Bozmadan Sonraki İlama Dayanılarak Yeni Bir Takip Yapılması
7-Nafakanın kaldırılması davası sırasında icra ceza davasının akıbeti
8-Kısmi dava konusunda yapılan yasal değişiklik
9-Diğer gündem konuları
Old 25-05-2015, 14:10   #88
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 28 Mayıs 2015 Aylık Toplantısı
Toplantı Gündemi:

Konuşmacılar:
Dr.Muhtar Çokar
Dr.Av.Gürkan Sert

Kadınların insan hakları/hasta hakları,
Üreme Hakları,
Cinsel hak ve Özgürlükler
Kürtaj,sezaryen ve diğer tıbbi müdahaleler,
Hukuka aykırılıklar ve hukuki olanaklar.
Yasal düzenlemeler ve sorunlar,
Tıp etiği... ve diğer ilgili konular

Toplantı tarihi: 28.05.2015 Saat 16.00
Toplantı Yeri: Pelinli Sok.Melissa Apt.B Blok 4 Kat No 26/17 İncirli-Bakırköy-
Old 30-05-2015, 13:09   #89
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 17 Haziran 2015 saat 16.00 Toplantısı yine İncirli Ofisinde yapılacaktır.

Gündem :Mal Rejimi Tasfiyesi ve Alacağın Hesaplanması
Sunum:Av.Bilirkişi:Ayça Özdoğan

Tüm üye,gönüllü ve ilgilileri davet ediyoruz.

Not: Daha önce toplantıya katılmayanların adres bilgisi için irtibat kurmasını rica ediyoruz.
Old 21-06-2015, 14:59   #90
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KAHDEM 8 Temmuz 2015 toplantısı

Gündem :Mal Rejimi Tasfiyesi Pratik Çalışmalar-Bilirkişi Raporları

Sunum:Av.Bilirkişi:Ayça Özdoğan

Tüm üye,gönüllü ve ilgilileri davet ediyoruz.

Toplantı Yeri: Pelinli Sok.Melissa Apt.B Blok 4 Kat No 26/17 İncirli-Bakırköy-İstanbul
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi