Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

YetİŞkİn Deheb Lİye Sgk İlaÇ Vermİyor

Yanıt
Old 24-02-2012, 17:45   #1
Konuk ülkü

Varsayılan YetİŞkİn Deheb Lİye Sgk İlaÇ Vermİyor

Ben 32 YAŞINDA BİR BAYANIM. Dİkkat EksİklİĞİ Hİperraktİvİte BozukluĞu TeŞhİsİ Kondu.oĞlumda Ayni TeŞhİsten 2 Yildir İlaÇ Kullaniyor.dr Gİttİm Rapor Çikardi Fakat Sgk Ödemİyor İlaÇ Parasini Ücretlİ Almam Lazim İlaÇ Çok Pahali 120 Tl Her Ay Almam MÜmkÜn DeĞİl.Özellİkle İŞ Ve Aİle Hayatimda Cİddİ Sikinti YaŞiyorum OĞlum Conserta 56 Mg Kullaniyor Ve Çokta Faydasini GÖrdÜk Akademİk Anlamdada.bende Okuyorum A.Ö.f Derslerdede İŞtede Evİmdede Çok Skinti Oluyor.lÜtfen Bu Konuda Yardimlarinizi Beklİyorum.umarim En Kisa SÜrede Sorunuma Çare Bulunur.lÜtfen Desteklerİnİzİ Beklİyorum.Şİmdİden Çok TeŞekkÜr Ederİm BÖyle Bİ İmkan SunuduĞunuz İÇİn
Old 26-02-2012, 15:17   #2
Nur Deniz

Sayın Katılımcı,

Yazılan ilacı SGK ödemiyorsa, aynı etkiyi gösterebilecek ilaçlar mevcut.

En kısa zamanda ya aynı ya da başka bir psikiyatra giderek durumunuzu anlatın. Bunun sonucunda, tedavinizin sürmesi için doktorunuz size gerekli raporu çıkaracaktır.

Saygılarımla.
Old 27-02-2012, 01:08   #3
Mesut ÇETİN

Sayın KONUK,
Concerta tabletin kullanma talimatnamesinde yani prospektüsünde 25 yaşın altındaki kişilerde kullanılacağı ibaresi vardır.
Bu ilaç ayrıca kırmızı reçete ile satılır.
Bu ilaç raporsuz ödenmez.
Hiperaktivite ve tedavisinde ve dikkat eksikliği tedavisinde, 18 yaş altında, çocuk/erişkin psikiyatri uzmanının bulunduğu sağlık kurulu raporuna dayanılarak çocuk/erişkin psikiyatrisi, çocuk nörolojisi, nöroloji ve çocuk hastalıkları uzmanları tarafından reçete edildiğinde SGK (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) tarafından karşılanır.
Yazdıklarınızdan yola çıkarsak yaşınızın 32 olması sebebiyle bu ilacın SGK tarafından karşılanması rapor çıksa bile ödeme listesinde olmayabilir.Bu sebebden temin edememiş olabilirsiniz.
Benden önceki üyemizin yazdığı gibi bu ilacın muadilleri bulunmaktadır.Bunun fiatı daha uygundur.Ama tabletdeki ilaç etken maddesi concertaya göre düşük miktardadır.
Doktorunuz ile görüşerek muadil ilacı kullanıp kullanamayacağınızı öğrenin.Eğer uygun görürse belirli bir doz belirleyerek bu ilacı kullanabilirsiniz.
Ayrıca SGK'ya durumunuzu bildiren bir dilekce gönderin.Raporunuzun fotokopisini de ekleyin.Size bir cevap mutlaka vereceklerdir.
Burdan da olumsuz bir yanıt alırsanız oturduğunuz mahalin Kaymakamlığına dilekce ile başvurarak ekonomik durumunuzun bu ilacı karşılayacak durumda olmadığını bildirin.Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan karşılanmasını talep edin.Fon yönetimi talebinizi uygun görürse ilacı size temin edip verebilir.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 28-02-2024, 13:26   #4
Konuk

Varsayılan Dehb liye 24 yasindan sonra ücretsiz ilac yok

Dehb'li bireylerin hastalığı belli bir yaşta duruyormuş gibi ilaçlar 24 yaşından sonra ödenmiyormuş.
Ben gibi yaşı 30 olduktan sonra bu teşhisi almış kişiler ne yapacak peki?
Zaten sicilimize işliyorsunuz, çok büyük olay gibi davranıyorsunuz bari parasını da ödeyin. Sağlıklı ama sicilli olsun 😂
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi