Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız

Yanıt
Old 07-12-2011, 14:37   #361
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Saat 10.25 civarındaysa birisi bendim. Dediğiniz gibi bir yığılma vardı. O nedenle çantasını aratan meslektaşlar yolu tıkıyordu. Bu defa şeridi kaldırıp altından geçtim. İki güvenlik görevlisiyle gözgöze geldik. "Günaydın" deyip geçtim.
Sizin bizim gibi avukatlara yakında "meczup" gözüyle de bakılabilir.
Old 07-12-2011, 14:41   #362
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sizin bizim gibi avukatlara yakında "meczup" gözüyle de bakılabilir.

Demek ki, bazı meslektaşlarla, bizim gibi düşünen meslektaşlar arasında, mesleğe bakış açısı farkı bulunmaktadır.

Ben ulusal ve uluslararası mevzuata uygun davranmaya devam edeceğim.
Old 07-12-2011, 14:42   #363
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.A.Prc
Dün İstanbul Adliye Sarayı'nın B kapısında bulunan Avukat giriş kapısında bir avukat arkadaşımı beklerken tamamıyle meraktan giren avukatlara bakım dedim acaba kaç kişi çantasını aratmadan geçeçek.Tam o sırada Bakırköy'den servis aracınında gelmesiyle birlikte bir izdiham oluştu ve benim saydıgım yaklaşık 100 meslektaşımdan yalnızca 3 tanesi çantasını x-ray cihazına koymadı.Ve hiç bir güvenllik görevliside niye koymuyorsunuz dahi demedi. Eğer ki biz kendi meslek hakkımıza sahip çıkmazsak acaba kim çıkıcak? insanoğlunun yapısı gereği zamanla alışır ki korkum şudur gelecek zamanda artık üstümüzüde aramaya başlayacaklar ve bizim gerek meslektaşlarımız gerekde baromuz bu durumuda kabulleneceklerdir...Saygılarımla...

Dilimizde tüy bitti Sayın Av.A.Prc. Yapacak birşey yok bir noktadan sonra.
Old 07-12-2011, 14:43   #364
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Demek ki, bazı meslektaşlarla, bizim gibi düşünen meslektaşlar arasında, mesleğe bakış açısı farkı bulunmaktadır.

Ben ulusal ve uluslararası mevzuata uygun davranmaya devam edeceğim.
Bu konudaki mevzuat aynı zamanda hukuka da uygundur. Kesinlikle katılıyorum.
Old 07-12-2011, 14:47   #365
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Dilimizde tüy bitti Sayın Av.A.Prc. Yapacak birşey yok bir noktadan sonra.
Mevcut yasal durum uyarınca şu yapılabilir: Yasaya aykırı olarak çantasını x-ray cihazından geçirme konusunda tereddüdü olmayan ve çoğunluğu teşkil eden avukatlar şu kapıdan, yasaya uygun şekilde çantasını cihazdan geçirmemeye devam eden azınlıkta kalmış avukatlar diğer kapıdan.
Old 07-12-2011, 14:48   #366
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Saat 10.25 civarındaysa birisi bendim. Dediğiniz gibi bir yığılma vardı. O nedenle çantasını aratan meslektaşlar yolu tıkıyordu. Bu defa şeridi kaldırıp altından geçtim. İki güvenlik görevlisiyle gözgöze geldik. "Günaydın" deyip geçtim.

Yok üstadım ögleden sonra saat 1 civarıydı ama gerçekten bu lafı bir iki güvenlik görevlisinden duyar oldum. Aynen şu şekilde" Diğer avukatlar aratıyor demekki yaptıgımız iş yasal " ve şok oluyorum. Hayır diyorum yasal değil onlar kendi insiyatiflerini kullanıyorlar..Ama üzgünüm yakında bu işlem teamül haline gelecek..
Old 07-12-2011, 14:49   #367
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Mevcut yasal durum uyarınca şu yapılabilir: Yasaya aykırı olarak çantasını x-ray cihazından geçirme konusunda tereddüdü olmayan ve çoğunluğu teşkil eden avukatlar şu kapıdan, yasaya uygun şekilde çantasını cihazdan geçirmemeye devam eden azınlıkta kalmış avukatlar diğer kapıdan.

Bu iyi geldi bana.
Old 07-12-2011, 14:52   #368
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Ben şahsen bıkmadan,usanmadan yasayla tanınmış bir hak ancak ve ancak yasayla geri alınır mantığı çerçevesinde aratmamaya devam edicem..Ümit ederim diğer arkadaşlarda bu şekilde düşünürler...
Old 07-12-2011, 14:56   #369
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Artık kimin ne yaptığı, yapacağı ile (baro dahil) ilgilenmiyorum. Ben kendimi arattırmayacağım, onu biliyorum, bu bana yeter... Mesleki bir vebal hissetmeyecek kadar huzurluyum.
Adliyeye kamp kurup, çantasını patır patır cihazlara bırakan avukatların önüne siper olacak değilim/değiliz ya.
Saygılar.
Old 07-12-2011, 15:36   #370
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Artık kimin ne yaptığı, yapacağı ile (baro dahil) ilgilenmiyorum. Ben kendimi arattırmayacağım, onu biliyorum, bu bana yeter... Mesleki bir vebal hissetmeyecek kadar huzurluyum.

Bu kadar mı aynı fikirde olurmuşuz yani...

Açık teşekkürlerimle...
Old 07-12-2011, 15:39   #371
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Şahsen aynı şekilde düşünüyorum üstadım..
Old 08-12-2011, 17:05   #372
av.ankarahukuk

SENE: 90 ların sonu 2000 li yılların başı...

Avukatlık Kanunu'nda değişiklikler gündemde...

İSTANBUL BAROSU TBMM Adalet Komisyonu'na önerilerini iletiyor...

Bakın BARO o tarihte ne öneriyor neyi savunuyor... Peki bugün neden aksine uygulamalara karşı sesini çıkarmamakta? Yoksa bu görüşler sadece o günkü yönetimimi bağlamakta? İstanbul Barosu bu konu hakkında bugün hangi görüşte? Susmayı neye yorumlayabiliriz? Takdirinize. Saygılarımla...

Alıntı:
İstanbul Barosu'nun Önerisi: Avukatların yazıhanelerinin ve üzerlerinin aranması konusunda getirilen olumlu değişikliğin beklenen yararı tam olarak sağlayabilmesi ve uygulamanın kolluğun yorumuna bırakılmaması amacıyla ''konut'' ve ''çanta'' kavramlarının da yasada yer alması gerektiği;

Av. K.-58.Md./1. fıkra:

''.....Avukat yazıhaneleri ve konutu ancak ...... aranabilir. Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri ve çantası aranamaz.''

NOT: Söz konusu aktarım İstanbul Barosu'nun 2000 yılında bastırdığı

1136 Sayılı Avukatlık Yasası

TBMM Adalet Komisyonu'nda Kabul Edilen Yasa Tasarısı

TBMM Adalet Komisyonu'na İletilen İSTANBUL BAROSU ÖNERİLERİ adlı kitapçıktan yapılmıştır.
Old 08-12-2011, 17:11   #373
Av.Suat Ergin

Geçen gün adliyenin iki vatandaş girişindeki sırayı görünce çok şaşırmıştım. Duruşmaya daha zaman olduğu için bri sigara içeyim dedim. Kuyruğa kaynak yapmaya çalışan birisini, sıradakiler uyarıyordu: "Kardeşim bizim de duruşmamız var. Hem de saat: 10.00 daydı" diye. O sırada saat: 10.17 idi. Yani vatandaş duruşmaya saatinde gelmiş ama içeri giremiyordu. Davacıysa(ve vekili yoksa) davası müracaata kalabilirdi ya da tanıksa hakkında yakalama müzekkeresi çıkarılabilirdi.

Bugün de aynı kalabalığı (saat:10.00 civarı) görünce üşenmedim, saydım. Bir kuyrukta tam 64 kişi vardı.
Belki okuyan olur da önlem alınır diye yazdım.

Yine adliyenin çevresi bozkır gibi bomboş. Az rüzgar esse bile, etkileniyorsunuz. Dışarıda bekleyenler veya sigara içmek dışarı çıkanlar için sığınacak hiçbir yer yok. Yarın kar yağmaya başladığında ne olacak?
Old 08-12-2011, 17:23   #374
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.ankarahukuk
SENE: 90 ların sonu 2000 li yılların başı...

Avukatlık Kanunu'nda değişiklikler gündemde...

İSTANBUL BAROSU TBMM Adalet Komisyonu'na önerilerini iletiyor...

Bakın BARO o tarihte ne öneriyor neyi savunuyor... Peki bugün neden aksine uygulamalara karşı sesini çıkarmamakta? Yoksa bu görüşler sadece o günkü yönetimimi bağlamakta? İstanbul Barosu bu konu hakkında bugün hangi görüşte? Susmayı neye yorumlayabiliriz? Takdirinize. Saygılarımla...
Alıntı:
Alıntı:

İstanbul Barosu'nun Önerisi: Avukatların yazıhanelerinin ve üzerlerinin aranması konusunda getirilen olumlu değişikliğin beklenen yararı tam olarak sağlayabilmesi ve uygulamanın kolluğun yorumuna bırakılmaması amacıyla ''konut'' ve ''çanta'' kavramlarının da yasada yer alması gerektiği;

Av. K.-58.Md./1. fıkra:

''.....Avukat yazıhaneleri ve konutu ancak ...... aranabilir. Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri ve çantası aranamaz.''

NOT: Söz konusu aktarım İstanbul Barosu'nun 2000 yılında bastırdığı

1136 Sayılı Avukatlık Yasası

TBMM Adalet Komisyonu'nda Kabul Edilen Yasa Tasarısı

TBMM Adalet Komisyonu'na İletilen İSTANBUL BAROSU ÖNERİLERİ adlı kitapçıktan yapılmıştır.
Meslektaşlarımızın azımsanmayacak kadar bir oranı uygulamanın doğru olduğunu savunuyorsa meslek odasının bu zamana kadar değişiklik gösteren yaklaşımına ve konunun gündemde kalmamasına yönelik tavrına şaşmamak gerekir diye düşünüyorum. Bugün bir adliyede baro odasındaki çantaların x-ray cihazından geçirilmesi uygulamasına ilişkin sohbette azınlıkta kaldım. Meslektaşlarımızdan bir kısmı, terör konusunu örnekleyerek uygulamanın doğru olduğunu ve hatta avukatların üstlerinin de herkes gibi aranabilmesi gerektiğini savundular.

Saygılarımla..
Old 08-12-2011, 17:24   #375
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Geçen gün adliyenin iki vatandaş girişindeki sırayı görünce çok şaşırmıştım. Duruşmaya daha zaman olduğu için bri sigara içeyim dedim. Kuyruğa kaynak yapmaya çalışan birisini, sıradakiler uyarıyordu: "Kardeşim bizim de duruşmamız var. Hem de saat: 10.00 daydı" diye. O sırada saat: 10.17 idi. Yani vatandaş duruşmaya saatinde gelmiş ama içeri giremiyordu. Davacıysa(ve vekili yoksa) davası müracaata kalabilirdi ya da tanıksa hakkında yakalama müzekkeresi çıkarılabilirdi.

Bugün de aynı kalabalığı (saat:10.00 civarı) görünce üşenmedim, saydım. Bir kuyrukta tam 64 kişi vardı.

Yine adliyenin çevresi bozkır gibi bomboş. Az rüzgar esse bile, etkileniyorsunuz. Dışarıda bekleyenler veya sigara içmek dışarı çıkanlar için sığınacak hiçbir yer yok. Yarın kar yağmaya başladığında ne olacak?
Suat Bey, halinden memnun herkes, boşuna konuşuyoruz.
Old 08-12-2011, 17:24   #376
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Dün sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi vatandaş girişindeki kuyruk ben saymadım ;ama neredeyse adliyenin ilk giriş kapısı olan noktaya çok yaklaşmıştı. O an aklımdan havaalanları geçti ve artık mahkemece çağırılacak kişilere yapılacak tebligatlada uçuş saatinden ayy pardon duruşma saatinden 1 saat önce adliye sarayının giriş kapısında olun ihtarı yazılmalı diye düşündüm. Neyseki şimdilik duruşmalar hala saatinde alınmamakta da vatandaş mağdur olmamakta; ama yeni HMK adaleti hızlandıracağı için teklifim yabana atılmamalı derim.
Old 08-12-2011, 17:26   #377
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Meslektaşlarımızın azımsanmayacak kadar bir oranı uygulamanın doğru olduğunu savunuyorsa meslek odasının bu zamana kadar değişiklik gösteren yaklaşımına ve konunun gündemde kalmamasına yönelik tavrına şaşmamak gerekir diye düşünüyorum. Bugün bir adliyede baro odasındaki çantaların x-ray cihazından geçirilmesi uygulamasına ilişkin sohbette azınlıkta kaldım. Meslektaşlarımızdan bir kısmı, terör konusunu örnekleyerek uygulamanın doğru olduğunu ve hatta avukatların üstlerinin de herkes gibi aranabilmesi gerektiğini savundular.

Saygılarımla..

Ben,
"Ben, kemerimi, cebimdekileri çıkararak, istendiğinde çantamın içini açarak girmeye razıyım. Gocunacak birşeyim yok ki." diyene şahidim.
Old 08-12-2011, 17:30   #378
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.ankarahukuk
Dün sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi vatandaş girişindeki kuyruk ben saymadım ;ama neredeyse adliyenin ilk giriş kapısı olan noktaya çok yaklaşmıştı. O an aklımdan havaalanları geçti ve artık mahkemece çağırılacak kişilere yapılacak tebligatlada uçuş saatinden ayy pardon duruşma saatinden 1 saat önce adliye sarayının giriş kapısında olun ihtarı yazılmalı diye düşündüm. Neyseki şimdilik duruşmalar hala saatinde alınmamakta da vatandaş mağdur olmamakta; ama yeni HMK adaleti hızlandıracağı için teklifim yabana atılmamalı derim.
Çok mantıklı geldi bu fikir bana.
Old 08-12-2011, 17:31   #379
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben,
"Ben, kemerimi, cebimdekileri çıkararak, istendiğinde çantamın içini açarak girmeye razıyım. Gocunacak birşeyim yok ki." diyene şahidim.
Şimdi oldu işte, demek bizim gocunduğumuz bir şey varmış ki bu kadar ısrar ediyoruz hukuk, kanun, savunma diye.
Old 08-12-2011, 17:38   #380
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Ben bu noktada meslek bilincinin eksik olduğu düşüncesindeyim. Günümüzde avukatlık mesleğinin önemi, değeri, konumu, tarih içindeki gelişimi maalesef bu işi yapanlarca yani avukatlarca dahi unutulmuş durumda. Bizler bu mesleğe atılmadan önce okul hayatımızda mesleğin bilincine ilişkin bir şey duymadık görmedik! Baroya başvurduk staj için; 1 sene geldi geçti yine ortada bir şey yok! Akılda kalan sadece 1200-TL ruhsat için harcanan masraf oldu!!! Eee çalışman yasak şuyun yasak buyun yasak ama aidatı daha mesleğe başlamamış adaydan almak nasıl iş ben anlamadım. Neyse konumuz bu değil lafı daha fazla uzatmadan saygılarımla.
Old 08-12-2011, 17:45   #381
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben,

Güzel Türkçe'mizde bu lafı söyleyen "hukuk fakültesi mezunu olup ta avukatlık stajını tamamlamış kişi" için söyleyebileceğim birkaç; ne birkaçı, birçok sıfat var ama işte THS'nin de kuralları var...

Olmuyor...
Old 08-12-2011, 22:51   #382
DesertDaisy

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben,

Şaşırtıcı gelmiyor artık bu tarz şeyler..Meslektaşlarım kendileri edip kendileri buluyor.Avukatlık mesleğinin şimdilerde bu kadar saygı görmemesinin nedeni yine biz avukatlar diye düşünüyorum...Umarım mesleklerinin ve kendilerinin bir gün farkına varırlar...
Old 14-12-2011, 01:06   #383
Oğuzhan Er

Artık Çağlayan'daki adliyeye girerken sorun yaşamıyorum, hatta ooo oğuzhan bey hoş geldiniz, nasılsınız gibi sözlerle karşılanıyorum.güvenlik görevlisi arkadaşlar ismimi yaza yaza ezberlemiş sanırım. gerçi artık ismimi de yazmıyorlar. sanırım abone sıfatı kazandım
Old 14-12-2011, 01:42   #384
Recep Gürkan KARAKAŞ

Her nedense bana da kemer çıkarmak çok zor geliyor. Her seferinde sanki zorla uçkur çözüyormuş hissine kapılıyorum. Ya bir de öbür tarafta bağlaması o da bir dert
Soyunma odası ya da kabin gibi birşey konulmalı. Ya da xray cihazına kemerleri tanıyan bir program yüklenmeli.
Bu arada telaştan kaybolan eşyanızı bulabileceğiniz bir emanet ofisi bile yok.
Danışmaya soruyorsunuz onlar güvenlikçilere yönlendiriyorlar. İETT bile bu konuyu halletmiş. Daha sonra sahibi bulunamayan eşyaları da belli bir süre sonra satıyorlar. Ancak Çağlayan Adalet Sarayında Güvenlik B ürosunun konuyla ilgilendiğini başkalarından tesadüfen öğrendim. Bu önemli konu vatandaşa en iyi bçimde duyurulmalıdır. Danışmalar ve güvenik görevlileri de bilgilendirilmelidir. Aksi halde vatandaş kayıp eşyasını nerede bulabileceğini (sorgulayabileceğini) bilememektedir.
Old 15-12-2011, 11:36   #385
oguzhand0

Önümüzdeki Salı; ayın 20' sinde sonunda kudretli İstanbul AVM tanışacağım. Bakalım neler olacak

Haydarpaşa' nın merdivenlerinde evrak çantamı yere atıp "SENİ YENECEĞİM İSTANBUL" demeyi düşünüyorum
Old 15-12-2011, 11:57   #386
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Önümüzdeki Salı; ayın 20' sinde sonunda kudretli İstanbul AVM tanışacağım. Bakalım neler olacak

Haydarpaşa' nın merdivenlerinde evrak çantamı yere atıp "SENİ YENECEĞİM İSTANBUL" demeyi düşünüyorum
O gün ben de girişte hazır olup çanta ve üst aramanızı bizzat gerçekleştireceğim. (Bundan böyle aramalar, gönüllü avukatlar vasıtasıyla yapılacaktır.)
Old 15-12-2011, 12:01   #387
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
O gün ben de girişte hazır olup çanta ve üst aramanızı bizzat gerçekleştireceğim. (Bundan böyle aramalar, gönüllü avukatlar vasıtasıyla yapılacaktır.)
Üstadım arayan siz olun; yeter (:

Şaka bir yana çocuklar gibi şenim ya hu!

İnşallah üstümü aramak isterler
-------------------------
Macera başladı...
Ya ben nereye geleceğim (:
28. Asliye Ticaret Mahkemesi...

Asya mı Avrupa' mı...

Baronuzun rehberi pek rehber olmadı bana
Old 15-12-2011, 14:22   #388
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Macera başladı...
Ya ben nereye geleceğim (:
28. Asliye Ticaret Mahkemesi...

Asya mı Avrupa' mı...

Baronuzun rehberi pek rehber olmadı bana

Çağlayan Adliyesi, Avrupa tarafında. Çağlayan'da.
Old 15-12-2011, 14:26   #389
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar

Haydarpaşa'dan Çağlayan'a nasıl gideceksin? İşte yol tarifi:

1- Evrak çantanı yerden al.
2- Şehirhatları vapuru ile Eminönü'ne geç. Yolda martılara simit at.
3- Bir taksiye bin. "Ben buraların yabancısıyım, Çağlayan'a gidecektim." de.
4- Tüm tarihi yerleri görebileceğin bir turistik gezi sonrası şansına göre 100-200 TL taksi ücreti ödeyip taksiden in. (Taksiciyle kavga etme, kırk yılda bir İstanbul'a geliyorsun, oraları başka türlü göremezdin.)
Old 15-12-2011, 14:29   #390
oguzhand0

Ağabey ben yabancısıyım buraların derim (:
Hmm sevindim ya Avrupa' da olmasına...

İstanbul' da bir kahvaltıcım vardı, Cağaloğlu' nda Eski Postanenin çaprazında...

Orada kendime güzel bir kahvaltı çekerim...

Salı sabahı Cağaloğlu' na gelenlere kahvaltılar benden!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi