Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Alışveriş Merkezlerinde Avukat ve Stajyer Avukatların üstleri aranabilir mi?

Yanıt
Old 02-09-2009, 22:54   #1
law&law

Varsayılan Alışveriş Merkezlerinde Avukat ve Stajyer Avukatların üstleri aranabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde İstinye Park AVM'ye Baro Başkanımızın yaptığı yazılı uyarıya sanırım önümüzdeki günlerde bir hayli sık rastlayacağız...Çünkü tüm AVM yönetimleri avukatlar ve stajyer avukatlar kimlik gösterseler bile yine de üstleri aranacak çantaları cihazlardan geçecek diye bir karar almışlar.Başıma Kanyon AVM , Akmerkez AVM ,İstinye Park AVM 'de geldi ne yazık ki... Çok sinir bozucu bir durum.Bunu inat haline getirdim resmen ve artık heryerde kimlik göstermeye başladım.İnsanlar kafasına göre kural uyduramazlar.Tüm meslektaşlarımızı bize verilen bu hakkı korumak adına kimlik gösterme eylemine davet ediyorum.Ayrıca şikayetlerimizi de lütfen baroya bildirelim...
Old 03-09-2009, 08:49   #2
hak 198

İSTİNYE PARK AVM GÜVENLİK ARAMALARI SIRASINDA AVUKATLARA KARŞI GEREKLİ SAYGI VE ÖZENİN GÖSTERİLMESİ KONUSUNDA UYARILDI

İstanbul Barosu Başkanı Av. Muammer Aydın, meslektaşlarımızdan başkanlığa iletilen yakınmalar ve şikayet üzerine İstinye Park Alışveriş Merkezi Müdürlüğüne yazdığı 23.07.2009 tarih ve 35373 Gündem sayılı yazıda, Avukatlık Kanunu’nun 58. Maddesi gereği
meslektaşlarımızın alışveriş merkezi girişinde avukatlık kimliklerini göstermelerine karşın bir takım olumsuz tartışmalar yaşandığının anlaşıldığını bildirdi.

Aydın, ilgililerden güvenlik ve koruma görevi yapan kişilerin, avukatların üstlerinin dedektörle aranması, eşyaların X –ray cihazından ya da güvenlik sistemlerinden geçirme yetkisini kullanması sırasında yaşanan özensiz ve saygısız, şiddete ve aşırılığa kaçan davranış
ve uygulamalara yer verilmemesi konusunda uyarılması ve bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.
Old 03-09-2009, 10:24   #3
Admin

Esasen bu konuyu değişik forum başlıkları altında ayrıntılı olarak tartıştık. Oradaki görüşlerin de okunması faydalı olabilir diye düşünüyorum:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30269
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7371
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...407#post191407

Ayrıca bir de kütüphanemizde makale var:
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_187.htm

Bu tartışmalarda uzlaşı noktası genellikle Avukatların (veya Hakimlerin) "görevleriyle ilintili" durumlarda üstünün aranamayacağı ancak özel yaşamlarıyla ilintili durumlarda üstlerinin aranmasını engelleyen bir durumun olmadığı yönündeydi. Örneğin sizin olayınızda eğer bu alışveriş merkezine resmi bir görevle (örneğin keşif) gittiyseniz üstünüzü aratmaktan imtina edebilir, ancak sinemaya gitmek için giriyorsanız edemezsiniz şeklinde bir fikir birliğine (çokluğuna) ulaştık. Elbette sizin hukuki yorumunuz farklı olabilir, ancak genel olarak meslektaşlarımızın Av.K.m.58 ile Hakimler Savcılar Kanunu md. 88'deki düzenleme hakkındaki genel yorumu bu şekildedir.

İstanbul Barosu Sayın Başkanının açıklamasında da "avukatın üstünün aranamayacağı" noktasına değil, "(bu) yetkisinin kullanması sırasında yaşanan özensiz ve saygısız, şiddete ve aşırılığa kaçan davranış
ve uygulamalara yer verilmemesi
" noktasına yapılan bir vurgu var.
Old 03-09-2009, 16:33   #4
av.ozancelik

hakim veya savcıların özel yaşamlarında üstlerini arayabilen bir güvenlik elemanı varmı merak ediyorum..
Old 06-01-2011, 18:32   #5
erenguner

İstinye Park ve Nişantaşı City's de aynı durum benimde başıma geldi.Özellikle İstinye Park'ta ki tavır gerçekten onur kırmaya yönelik ve insanı refüze edecek cinstendi.Avukatlık mesleğinin onurlu bir meslek olduğu göz önüne alındığında hiç bir suç şüphesi olmaksızın avukat yada stajyer avukatların üstlerinin aranmasının istenmesi, avukatlar buna itiraz ettiklerinde ise kendilerine kabaca yaklaşılması avukatlara yeterince sahip çıkılmadığı sonucunu doğuruyor.Bu noktada ise görev barolara düşmektedir.Özellikle İstanbul'da avukatların yaşadığı bu sıkıntılara İstanbul Barosu artık sessiz kalmamalıdır.
Old 07-02-2011, 22:51   #6
hızır hafiye

alışveriş merkezlerinde yapılan arama adli değil önleme aramasıdır. bu sebeblede avukatlar dahil herkesin kaba üst araması yapılabilir.unutulmamalıdır ki hala ülke gündemini meşgul eden danıştay saldırısı bir avukat tarafından gerçekleştirilmiştir.
saygılar...
Old 11-02-2011, 10:43   #7
GECE

HIZIR HAFİYE: "unutulmamalıdır ki hala ülke gündemini meşgul eden danıştay saldırısı bir avukat tarafından gerçekleştirilmiştir."
Bir avukatın yaptığı yanlışı, mesleğe ve mensuplarına mal eder bir yaftalamayı kabul etmiyor ve bu açıklamanızdan dolayı sizi kınıyorum...
Old 11-02-2011, 11:28   #8
Av.AAO

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
alışveriş merkezlerinde yapılan arama adli değil önleme aramasıdır. bu sebeblede avukatlar dahil herkesin kaba üst araması yapılabilir.unutulmamalıdır ki hala ülke gündemini meşgul eden danıştay saldırısı bir avukat tarafından gerçekleştirilmiştir.
saygılar...

Yahu ne diyelim şimdi size...
Sizin her ne ise mesleğiniz; tüm mensupları yunmuş-yıkanmış mı?
Amacınız avukat yoğunluğu içeren bu sitede kışkırtma yapmak mı? Bence amacınız bu değil ama yukarıdaki yazınız da nahoş
Old 11-02-2011, 13:18   #9
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
saygılar...

Bu zihniyete göre her avukat potansiyel suçludur öyle mi? Üstleri de aranmalı gerekirse sözlerine de itibar edilmemelidir değil mi? Sonuçta içlerinden birisi bir suç işlemiştir değil mi?Bir yanlış koca bir meslek grubunu mu götürüyor?

Ah peki, rüşvet alan, irtikap suçu işleyen, işkence eden, güveni kötüye kullanan, görevi ihmal eden vs emniyet mensubu yok mudur?Vardır! Hiç böyle haberler basında yer almamış mıdır? Almıştır elbette! Ama bizler hiçbir zaman 'Hepsi aynıdır' diye düşünmez ve böyle söylemlerde bulunmayız.Ah biz zavallı iyiniyetli avukatlar, hiçbir zaman birinin suçunu tamamına mal edip kanaatlere varmamışızdır.

Ama nedense böyle şeyleri inatla bizlerin tamamına ve mesleğe yükletecek söylemlerle de karşılaşır dururuz!
Old 11-02-2011, 17:44   #10
hızır hafiye

türk hukuk sitesinin saygıdeğer üyeleri
benim kesinlikle böyle bir amacım olamaz sadece önleme araması yapılan yerlerde herkesin üstünün niçin aranması gerektiğini ve aranabileceğini konuyla alakalı bir örnekle açıklamak istedim.takdir edersinizki önleme aramaları halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerin giriş noktalarında yapılır. teknolojinin zirve yaptığı artık insanların sahte doktor diplomalarıyla amaliyatlar gerçekleştirdiği çağımızda sadece pvc kimlik göstererek alışveriş merkezleri, maç oynanan stadlar, miting alanları gibi halkın yoğun bulunduğu yerlere girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. en azından art niyetli insanların bu hakkı suistimal edip halkın canına yönelik gerçekleştirebilecekleri eylemlerde caydırıcılık bakımından.
yanlış anlaşılmaya meydan verdiğim için özür diler saygılarımı sunarım
Old 13-02-2011, 07:43   #11
Av. Engin EKİCİ

Sayın hızır hafiye;

Öncelikle ifade etmeliyim ki sizin kışkırtıcılık maksadıyla hareket ettiğinizi kesinlikle düşünmüyorum. THS'deki bir tartışmaya katkı sağlamaktan öte bir gayenizin olduğu şeklindeki bir ön yargıyla konuya yaklaşmak hakkaniyetli de olmaz zaten.

Ancak şu var ki; Danıştay saldırısı Türkiye'nin her yerinde temcit pilavı gibi avukatlara -bilhassa bina girişlerinde- hatırlatılmakta ve "hadi bakalım, üzerimi aratmayacağım diyorsun ama sen önce bu cinayeti izah et" denmektedir. Bu tuhaf ve gün geçtikçe kronik bir hal alan yaklaşım tarzı, tüm avukatların potansiyel katil olmadıklarına emniyet mensuplarının ikna (!) oldukları gün mü sona erecek çok merak ediyorum.

Hakim ve savcıların alışveriş merkezlerini özel yaşamlarıyla ilgili ziyaretlerinde, Sayın Admin'in belirttiği
Alıntı:
Bu tartışmalarda uzlaşı noktası genellikle Avukatların (veya Hakimlerin) "görevleriyle ilintili" durumlarda üstünün aranamayacağı ancak özel yaşamlarıyla ilintili durumlarda üstlerinin aranmasını engelleyen bir durumun olmadığı yönündeydi.
şeklindeki cümlesi göz önünde bulundurulduğunda -ki bu tespite, kıyasıya tartışmaların neticesinde varılmış olup halihazırda da tartışmaya açık olduğu kanısındayım- nasıl yaklaşıyorsunuz? Hakim ve savcılar arasından kamuoyuna mal olmuş cinayet işleyen biri çıkmamış ise
Alıntı:
şeklindeki görüşünüzde bir değişiklik olacak mıdır? Siz ya da emniyet mensuplarının ekseriyeti alışveriş merkezi girişinde görevli olduğunuz varsayımından hareket edersek "avukatlar dahil herkes" genellemesine hakim/savcıları dahil edebilir misiniz?

Saygılarımla..
Old 13-02-2011, 07:50   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
teknolojinin zirve yaptığı artık insanların sahte doktor diplomalarıyla amaliyatlar gerçekleştirdiği çağımızda sadece pvc kimlik göstererek alışveriş merkezleri, maç oynanan stadlar, miting alanları gibi halkın yoğun bulunduğu yerlere girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim.

Artık kimliklerimiz çipli, akıllı kimliklerden oluşuyor.

bilgi için; http://www.avukatkart.com/

Yeni Kimlik Kartının Özellikleri:

Teknik Özellikleri
· Mifare Temassız Çip [ISO 14443]
· CC EAL5+ Sertifikalı Temaslı Çip [ISO 7816]
· High Coercivity Manyetik Şerit [ISO 7811-6]
· EMV,PBOC1.0/2.0,CPCS, SICS, IC Kart Standartları Desteği
· DES/3DES Algoritma Desteği

Görsel Güvenlik
· Hologram [Belirli açılarla bakıldığında görüntülenebilen ilizyonlar ve Kart Hamili resmi üzerinde Renkli Türkiye Barolar Birliği Logosu]
· UV Baskı ile Gizli Metin ve Kart Hamili Resmi [Sadece Morötesi ışık ile görünebilir]
· Micro Text [Mikroskop ve büyüteç gibi gereçlerin altında görünebilen "Türkiye Barolar Birliği" yazısı]
· Matematik Hesapları ile oluşturulmuş Guilloche Tasarım
· Pseudo Color
Old 13-02-2011, 09:03   #13
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın hızır hafiye;

Öncelikle ifade etmeliyim ki sizin kışkırtıcılık maksadıyla hareket ettiğinizi kesinlikle düşünmüyorum. THS'deki bir tartışmaya katkı sağlamaktan öte bir gayenizin olduğu şeklindeki bir ön yargıyla konuya yaklaşmak hakkaniyetli de olmaz zaten.

Ancak şu var ki; Danıştay saldırısı Türkiye'nin her yerinde temcit pilavı gibi avukatlara -bilhassa bina girişlerinde- hatırlatılmakta ve "hadi bakalım, üzerimi aratmayacağım diyorsun ama sen önce bu cinayeti izah et" denmektedir. Bu tuhaf ve gün geçtikçe kronik bir hal alan yaklaşım tarzı, tüm avukatların potansiyel katil olmadıklarına emniyet mensuplarının ikna (!) oldukları gün mü sona erecek çok merak ediyorum.

Hakim ve savcıların alışveriş merkezlerini özel yaşamlarıyla ilgili ziyaretlerinde, Sayın Admin'in belirttiğişeklindeki cümlesi göz önünde bulundurulduğunda -ki bu tespite, kıyasıya tartışmaların neticesinde varılmış olup halihazırda da tartışmaya açık olduğu kanısındayım- nasıl yaklaşıyorsunuz? Hakim ve savcılar arasından kamuoyuna mal olmuş cinayet işleyen biri çıkmamış ise şeklindeki görüşünüzde bir değişiklik olacak mıdır? Siz ya da emniyet mensuplarının ekseriyeti alışveriş merkezi girişinde görevli olduğunuz varsayımından hareket edersek "avukatlar dahil herkes" genellemesine hakim/savcıları dahil edebilir misiniz?

Saygılarımla..

Sayın Ekici
Öncelikle alışveriş merkezlerinde polis değil özel güvenlik görevlileri, 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun kendilerine verdiği yetki ile görev yapmaktadırlar. kanun içeriğinde özel güvenlik görevlilerinin yetkileri belirtilmiş.burda tartışılması gereken avukatlar bu aramaya tabiler mi değiller mi? ben burda yapılan aramanın adli değil önleme araması mahiyetinde olduğundan dolayı üstlerinin aranabileceği yönünde kanaat bildirdim.sizin savcı yada hakim olsa arayabilirmisiniz sorunuza gelince alışveriş merkezini bilmem ama mesleğimizle alakalı diğer önleme aramaların da doğru haklısınız bu tür sıkıntıları sürekli yaşıyoruz. ama bunlar hakim yada savcıların yaptıklarının hukuki olduğundan değil demokrasi kültürünü tam olarak içimize sindiremeyişimizdendir. sizde kapıda görevini yapmaya çalışan güvenlik görevlisini şikayet etmekle korkutabilir ve herhangi bir uygulamaya tabi olmadan alışveriş merkezine girebilirsiniz.ama bu hukukimidir. bence değildir.bir diğer husus bu kontrol noktalarından geçme işi öyle zaman alan bir uygulama değil.bunun problem haline getirilmesinin yararı yok. ama içerdeki insanların güvenliği düşünüldüğünde yapılan uygulama da kamu yararı olduğu aşikar.
saygılar...
Old 13-02-2011, 09:19   #14
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Artık kimliklerimiz çipli, akıllı kimliklerden oluşuyor.

bilgi için; http://www.avukatkart.com/

Yeni Kimlik Kartının Özellikleri:

Teknik Özellikleri
· Mifare Temassız Çip [ISO 14443]
· CC EAL5+ Sertifikalı Temaslı Çip [ISO 7816]
· High Coercivity Manyetik Şerit [ISO 7811-6]
· EMV,PBOC1.0/2.0,CPCS, SICS, IC Kart Standartları Desteği
· DES/3DES Algoritma Desteği

Görsel Güvenlik
· Hologram [Belirli açılarla bakıldığında görüntülenebilen ilizyonlar ve Kart Hamili resmi üzerinde Renkli Türkiye Barolar Birliği Logosu]
· UV Baskı ile Gizli Metin ve Kart Hamili Resmi [Sadece Morötesi ışık ile görünebilir]
· Micro Text [Mikroskop ve büyüteç gibi gereçlerin altında görünebilen "Türkiye Barolar Birliği" yazısı]
· Matematik Hesapları ile oluşturulmuş Guilloche Tasarım
· Pseudo Color

Sayın Dikici
Öncelikle yeni kartlarınız hayırlı olsun. ama o kart üzerindeki çipin işe yarayabilmesi için alışveriş merkezi girişinde o kartı okutabilecek düzeneğin olması lazım.
heralde düşüncelerimi yazıya dökme konusunda sıkıntım var. ben pvc derken taklit edilebilmesi kolay manasında dedim. eğer internette arama motoruna polis kimlik kartı örneği yada avukat kimlik kartı örneği yazarsanız açılacak sayfada kullandığımız kimliklerin aynısının resimlerini görmek mümkün. hatta emniyet halkı aydınlatmak adına resmi internet sitesine polis kimlik kartı resimlerini önlü arkalı koymuş. yakın zaman önce polis kılığında bar basıp çalışan kadını kaçıranları unutmamışızdır.ben meslek yaşamımda sadece otobüs parası vermemek için sahte polis kimliği yapan şahıs gördüm.onun için bazen kamu yararı adına bazı haklarımızdan feragat etmek erdemliliktir.
saygılar...
Old 13-02-2011, 12:03   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
Sayın Dikici
Öncelikle yeni kartlarınız hayırlı olsun. ama o kart üzerindeki çipin işe yarayabilmesi için alışveriş merkezi girişinde o kartı okutabilecek düzeneğin olması lazım.
heralde düşüncelerimi yazıya dökme konusunda sıkıntım var. ben pvc derken taklit edilebilmesi kolay manasında dedim. eğer internette arama motoruna polis kimlik kartı örneği yada avukat kimlik kartı örneği yazarsanız açılacak sayfada kullandığımız kimliklerin aynısının resimlerini görmek mümkün. hatta emniyet halkı aydınlatmak adına resmi internet sitesine polis kimlik kartı resimlerini önlü arkalı koymuş. yakın zaman önce polis kılığında bar basıp çalışan kadını kaçıranları unutmamışızdır.ben meslek yaşamımda sadece otobüs parası vermemek için sahte polis kimliği yapan şahıs gördüm.onun için bazen kamu yararı adına bazı haklarımızdan feragat etmek erdemliliktir.
saygılar...

Mutlaka kamu yararı adına bazı haklarımızdan feragat ederiz, zaman zaman da ediyoruz. Şahsen ben güvenlik noktalarında yapılan aramalarda avukat olduğumu da söylemeden ve hatta benden istenmese bile ben çantamı açıp gösteriyorum. Bu güne kadar hiç bir güvenlik görevlisi ile en küçük sözlü bir tartışmam dahi olmamıştır. Çoğu kere de hiç bakmadan ve aramadan buyrun geçin diyorlar. Mesele bu değil.

Mesele toplumun ve hatta bazı kamu kurumlarının avukata yaklaşımı.Haklarını sınırlama arzusu. İşte bu beni rahatsız ediyor. Bir çok meslektaşımı da sanıyorum bu husus rahatsız ediyor olmalı. Herşey karşılıklı saygı sevgi içinde yürümeli. Hiç bir meslek bir diğerinden üstün değildir. Bir hukukçu bir güvenlik görevlisinden, bir marangoz, bir terziden mesleki anlamda üstün değildir. Üstün olan insan onuru ve saygınlığıdır. Bu ise karşılıklıdır.

Diğer yandan bahsettiğiniz kimlik kartının kendisinin güvenli olmasının sorunu çözemeyeceği, bunun ancak kapılarda, kontrol noktalarında kontrolünün mümkün olması halinde bir anlam ifade edeceği görüşünüz de doğrudur ancak takdir edersiniz ki hiç bir kimlik belgesi için güvenlik noktalarında kontrol mekanizması yoktur. Polisler için de sanıyorum ki durum aynıdır.

Saygılar,
Old 13-02-2011, 14:45   #16
Av. Engin EKİCİ

Sayın hızır hafiye;

Dikkat ederseniz
Alıntı:
Siz ya da emniyet mensuplarının ekseriyeti alışveriş merkezi girişinde görevli olduğunuz varsayımından hareket edersek
dedim. Alışveriş merkezlerinde polis değil özel güvenlik görevlilerinin hizmet verdiği gerçeğini göz önünde bulundurarak dikkatlice seçtim cümlemi.. Ancak devlet otoritesinin oldukça donanımlı yetkilere sahip çalışanları olan hakim ve savcılara ses çıkarılamayıp dayanağı devlet otoritesi olmayan avukatlara türlü zorlukların çıkarılmakta olduğu gerçeğini tartışmak istemiştim. BU kapsamda, demokrasinin yeterince içselleştirilemediği bir ortamın egemen olduğu görüşünüze katılıyorum.
Alıntı:
bir diğer husus bu kontrol noktalarından geçme işi öyle zaman alan bir uygulama değil.bunun problem haline getirilmesinin yararı yok. ama içerdeki insanların güvenliği düşünüldüğünde yapılan uygulama da kamu yararı olduğu aşikar.
Kamu yararı amaç ise herkesin KOŞULSUZ, KAYITSIZ, ŞARTSIZ aranabileceği bir sistemin getirilmesi bu mantıktan hareket edersek şarttır. Kimin (içine HERKES DAHİL) ne zaman ne yapacağı belli olmaz çünkü

"Şu avukata da bak, üstünü aratmayacakmış, x-raydan geçmeyecekmiş, çantasına da dokunulamayacakmış, öyle bir ararım ki" şeklindeki yaklaşımların hukuki ve kanuni olduğu iddia edilemez. Avukatlar, kanunen kendilerine tanınan hakların uygulanmasını talep etmektedirler. Yoksa birilerini korkutmak gibi hasletlerden genel itibariyle uzaktırlar. hak arama noktasında avukatların mücadeleleri korkutma olarak algılanıyor ise bu algının sorumlusu avukatlar olamaz. Söz konusu korkutmanın daha çok devlet görevlilerince gerçekleştiği ise yadsınamaz bir gerçektir. İşte demokrasiden gerçek anlamda ne zaman bahsedilecek duruma gelirsek, o zaman hukuka ve kanuna rağmen gerçekleşen açık ihlaller mümkün mertebe son bulacaktır.
Old 13-02-2011, 17:04   #17
hızır hafiye

Sayın Ekici ve Sayın Dikici
Öncelikle sizlere karşı saygımın sonsuz olduğunu ve paylaşımlarınızdan çok şey öğrendiğimi bilmenizi isterim.
Takdir edersiniz ki forum sitelerinde gidişat genelde konuyu ilk açan katılımcının yaptığı yorum üzerinden şekillenir.burada da ''Alışveriş Merkezlerinde Avukat ve Stajyer Avukatların üstleri aranabilir mi?'' diye açılan konuda katılımcının tartışmaya sunuduğu görüşü ''Geçtiğimiz günlerde İstinye Park AVM'ye Baro Başkanımızın yaptığı yazılı uyarıya sanırım önümüzdeki günlerde bir hayli sık rastlayacağız...Çünkü tüm AVM yönetimleri avukatlar ve stajyer avukatlar kimlik gösterseler bile yine de üstleri aranacak çantaları cihazlardan geçecek diye bir karar almışlar.Başıma Kanyon AVM , Akmerkez AVM ,İstinye Park AVM 'de geldi ne yazık ki... Çok sinir bozucu bir durum.Bunu inat haline getirdim resmen ve artık heryerde kimlik göstermeye başladım.İnsanlar kafasına göre kural uyduramazlar.Tüm meslektaşlarımızı bize verilen bu hakkı korumak adına kimlik gösterme eylemine davet ediyorum.Ayrıca şikayetlerimizi de lütfen baroya bildirelim...''
Tartışma konusu AVM ler ve uygulamaları ;
5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunda özel güvenliklere şahısları ve yanlarında ki eşyalarını duyarlı kapı, el dedektörü, ve x ray cihazı marifetiyle kontrol etme yetkisi verilmiş. üst aramasını ise genel kolluk gözetimi ve denetiminde yapabilecekleri belirtilmiş (havaalanı giriş kontrol noktalarında olduğu gibi).anladığım kadarıyla alışveriş merkezleri girişinde herkesin aranabileceği hususunda mutabıkız.sayın law&law ın belirttiği üst araması eğer el marifetiyle yapılıyorsa bu yasal değil. ama sadece avukatlar için değil hiçkimse için yasal değil. ama sizlerde görmüşsünüzdür özel güvenlik görevlileri üstünüzdekileri duyarlı kapının yanında bulunan sepete koyup kapıdan geçmenizi ister. buna rağmen ikaz sesi gelirse dedektörle arar.aslında onlarda aldıkları eğitimde yetkilerini öğrenmekteler. el yordamıyla saniyeler içinde anlaşılabilecek durumu yetkisizlikten olayı dedektör ve duyarlı kapı marifetiyle anlamaya çalışırlar. çantaların x ray cihazından geçirilmesini istemek yine yetkilerindedir.ama eğer çantanızı x ray cihazı değil de açıp el marifetiyle kontrol etmek isterlerse yasal değildir. ama yine hiçkimse için yasal değildir.uygulamanın olan halin de farklılıklar olabilir ama olması gereken budur.
saygılarımla...
Old 08-03-2011, 15:16   #18
Av_Acar

Alışveriş merkezlerinin girişlerinde araç bagajı aranması (lpg önlemi olarak) veyahut da kapı girişlerindeki basit üst aramasının avukatlık mesleğinin onurunu çiğneyecek hareketler olmadığı görüşündeyim..

Kastettiğim, avukatlık kimliğimizi gösterdikten sonra takınılan aksi tavır değil, önlem olarak alınan üst araması uygulamasıdır..

Neticede herhangi bir münakaşaya sebebiyet vermemek adına hem aracımı kontrol ettiriyorum -ki aracın önündeki baro amblemini gören personel buyurun geçin diyor kimi zaman- hem de kısa bir üst aramamı yaptırıyorum..

İşin hukuki boyutu ayrıca tartışılabilir tabi..

Bir ekleme: sayın hızır hafiyenin yazmış olduğu ilk mesajdaki örnek de bana göre abesle iştigaldir.
Old 08-03-2011, 16:44   #19
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Nerdeyse adliyeye girerken bile aranacak duruma geldik.Alışveriş merkezlerinde arasınlar çokta önemli değil bence.Zaten alışveriş merkezinde avukat olduğum benim aklıma bile gelmiyorHayatımızın her alanında avukatlık yaparsak,bu kimliği üstümüze yapıştırırsak işimiz zor diye düşünüyorum...
Old 09-03-2011, 01:05   #20
pluvia

Aslında meslektaşlarım gerekli açıklamaları yapmışlar ancak bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

Aslında bizim gibi "katil","polisin yakaladığını salıverdiren",hatta ileri gidip "mahkemede savunan" meslek mensuplarının tümünün el svap ve retina örnekleri alınmalı sadece AVM lere değil her sokak başına koymalı sadece girerken değil çıkarken de ne olur ne olmaz diye kontrol edilmeli.

Çok ilginçtir ki herhangi bir kontrol noktasından geçerken silahını ya da kimliğini gösteren emniyet mensupları aranmadan geçiyor.

Okuduklarımdan sonra İzmir'de yaşıyor olmaktan bir kere daha mutlu oldum....

Saygılarımla,

ÖNEMLİ NOT: Yukarıda tırnak içinde yazılı sıfatlar biz onurlu meslek mensuplarına haksızca söylenmiş kelimelerdir. Kesinlikle katılmadığımı ifade etmek isterim.
Old 20-11-2011, 23:27   #21
AHMET01

Avukatlık Kanunu m.58 /birinci fıkrada : ''...ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suç üstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz...'' açık hükmü düzenlendikten sonra bunun istisnaları da aynı maddenin ikinci fıkrasında açıkça ve sınırlı bir şekilde belirtilmiştir ''Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamayacağı gibi haklarında hafif hapis veya hafif para cezası da verilemez.'' amir hükmü mevcuttur.

Kanunlar uygulanmak için çıkarılır. Şüphesiz çıkarılırken de bir amaca hizmet etmeleri beklenir. Askerler, Polisler, Hâkim ve Savcılar, Avukatlar vb. meslek gurupları için özel çıkarılan kanunlar ve diğer düzenlemeler de bu tür mesleklerin zorluklarını bir nebze hafifletmek, onlara küçük te olsa bir imtiyaz sağlayarak; bir saygınlık kazandırmayı amaçlamaktadır. Bazen görevlerini daha kolay ifa etmeleri için de bu tür ayrıcalıklar şarttır. Bu mesleklerin mevcudiyeti şüphesiz herkesin yararınadır. Başkasının haklarına saygı göstermeyenlerin kendi haklarına saygı beklemeleri de pek tasvip edilmemektedir. Bir insanın yapığı kötülüğü göstererek öyleyse bütün insanlar kötüdür demek ne kadar yanlışsa; bir cemiyette bir ferdin yapığı yanlışlığı o cemiyetin tamamına mal etmek de o derece yanlıştır. Kısacası yasalara uyarak da pekâlâ emniyet tedbiri sağlanabilir. Şayet gerçekten mevcut yasanın uygulanması bazı sakıncalar doğuruyorsa bu uygun müracaat yolları ile dile getirilerek daha uygunu çıkarılmaya çalışılmalıdır. Yasalar yürürlükte olduğu sürece saygılı olmak hepimizin görevidir. Birbirimizin hak ve hukukuna saygılı günlerin hâkim olması dileğiyle; saygılar sunarım.
Old 21-11-2011, 09:44   #22
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Nerdeyse adliyeye girerken bile aranacak duruma geldik.Alışveriş merkezlerinde arasınlar çokta önemli değil bence.Zaten alışveriş merkezinde avukat olduğum benim aklıma bile gelmiyorHayatımızın her alanında avukatlık yaparsak,bu kimliği üstümüze yapıştırırsak işimiz zor diye düşünüyorum...
Evet, halihazırda fiilen bu yönde bir uygulama, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde mevcut.
Old 21-11-2011, 09:47   #23
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan AHMET01
Avukatlık Kanunu m.58 /birinci fıkrada : ''...ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suç üstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz...'' açık hükmü düzenlendikten sonra bunun istisnaları da aynı maddenin ikinci fıkrsında açıkça ve sınırlı bir şekilde belirtilmiştir ''Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamayacağı gibi haklarında hafif hapis veya hafif para cezası da verilemez.'' amir hükmü mevcuttur.

Kanunlar uygulanmak için çıkarılır. Şüphesiz çıkarılırken de bir amaca hizmet etmeleri beklenir. Askerler,Polisler,Hakim ve Savcılar, Avukatlar vb. meslek gurupları için özel çıkarılan kanunlar ve diğer düzenlemeler de bu tür mesleklerin zorluklarını bir nebze hafifletmek, onlara küçük te olsa bir imtiyaz sağlayarak ; bir saygınlık kazandırmayı amaçlamaktadır. Bazen görevlerini daha kolay ifa etmeleri için de bu tür ayrıcalıklar şarttır. Bu mesleklerin mevcudiyeti şüphesiz herkesin yararınadır. Başkasının haklarına saygı göstermeyenlerin kendi haklarına saygı beklemeleri de pek tasvip edilmemektedir. Bir insanın yapığı kötülüğü göstererek öyleyse bütün insanlar kötüdür demek ne kadar yanlışsa ; bir cemiyette bir ferdin yapığı yanlışlığı o cemiyetin tamamına mal etmek de o derece yanlıştır. Kısacası yasalara uyarak da pekala emniyet tedbiri sağlanabilir. Şayet gerçekten mevcut yasanın uygulanması bazı sakıncalar doğuruyorsa bu uygun müracaat yolları ile dile getirilerek daha uygunu çıkarılmaya çalışılmalıdır. Yasalar yürürlükte olduğu sürece saygılı olmak hepimizin görevidir. Birbirimizin hak ve hukukuna saygılı günlerin hakim olması dileğiyle; saygılar sunarım.
Konuya meslek mensuplarına "imtiyaz" ve "saygınlık" kazandırılması noktasından bakmanın hatalı olduğu kanaatindeyim. Atıfta bulunduğunuz düzenlemede amacın, savunma dokunulmazlığının sağlanması olduğunu düşünüyorum.
Old 21-11-2011, 13:58   #24
Napoliten

Alıntı:
Yazan AHMET01
Avukatlık Kanunu m.58 /birinci fıkrada : ''...ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suç üstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz...'' açık hükmü düzenlendikten sonra bunun istisnaları da aynı maddenin ikinci fıkrsında açıkça ve sınırlı bir şekilde belirtilmiştir ''Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamayacağı gibi haklarında hafif hapis veya hafif para cezası da verilemez.'' amir hükmü mevcuttur.

Kanunlar uygulanmak için çıkarılır. Şüphesiz çıkarılırken de bir amaca hizmet etmeleri beklenir. Askerler,Polisler,Hakim ve Savcılar, Avukatlar vb. meslek gurupları için özel çıkarılan kanunlar ve diğer düzenlemeler de bu tür mesleklerin zorluklarını bir nebze hafifletmek, onlara küçük te olsa bir imtiyaz sağlayarak ; bir saygınlık kazandırmayı amaçlamaktadır. Bazen görevlerini daha kolay ifa etmeleri için de bu tür ayrıcalıklar şarttır. Bu mesleklerin mevcudiyeti şüphesiz herkesin yararınadır. Başkasının haklarına saygı göstermeyenlerin kendi haklarına saygı beklemeleri de pek tasvip edilmemektedir. Bir insanın yapığı kötülüğü göstererek öyleyse bütün insanlar kötüdür demek ne kadar yanlışsa ; bir cemiyette bir ferdin yapığı yanlışlığı o cemiyetin tamamına mal etmek de o derece yanlıştır. Kısacası yasalara uyarak da pekala emniyet tedbiri sağlanabilir. Şayet gerçekten mevcut yasanın uygulanması bazı sakıncalar doğuruyorsa bu uygun müracaat yolları ile dile getirilerek daha uygunu çıkarılmaya çalışılmalıdır. Yasalar yürürlükte olduğu sürece saygılı olmak hepimizin görevidir. Birbirimizin hak ve hukukuna saygılı günlerin hakim olması dileğiyle; saygılar sunarım.

Mesleğe saygınlıktan ziyade savunmanın dokunulmazlığı düşünülerek yapılmış bir kanun sanırım. Yoksa bana göre bütün meslekler saygındır. Ama bazı meslekleri korumanız gerekri ki avukatlık öyle bir meslektir.

Benim takıldığım nokta ise farklı. Bir arkadaş önleme demiş tamamen art niyet olmadan soruyorum gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum sorumu yanlış anlamasın. Orada neyi önlemeye çalışıyor güvenlik görevlisi silah bomba vs.. gibi tehlikeli şeyleri. Şimdi bu silahı bombayı vsi kaçak olarak yapılırken önleyememişsin birilerinden satın alırken önleyememişsin şehrin göbeğine en işlek yerine getiririrken önleyememişsin. Girişte bunu tepit etmeye veya önlemeye çalışmak uygun mudur?
Old 21-11-2011, 20:56   #25
AHMET01

Avukatın üstünün aranamaması şüphesiz savunmanın dokunulmazlığına hizmet etmektedir. Ancak tek sebebin bu olmadığını düşünüyorum. Zira öyle olsaydı Avukatlık Kanunu m.58 /ikinci fıkra ''Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır.’’ demek suretiyle bu durumlarda avukatların üstlerinin aranmasına izin vermezdi.

Avukatlık Kanunu’na benzer düzenlemeler diğer meslek gruplarının özel yazılı mevzuatlarında da mevcuttur. Örneğin askerlerde bir rütbeli personel kendisinden daha üst rütbeli bir şahsı tutuklayamaz veya üzerinin aranması talimatı veremez; daha üst rütbeli veya en azından aynı emsalde bir rütbeli gelinceye kadar sadece orada tedbir mahiyetinde önlemlere başvurabilir. Aynı şekilde polisler de rütbeli askeri personeli tutuklayamıyor. Bir suçüstü durum varsa durum merkez komutanlığına bildirilerek yetkililer gelinceye kadar orada koruma tedbirlerine başvururlar. Bunlar şüphesiz mesleklere gösterilen bir saygınlığın, disiplinin gereğidir.

Mesleklerin saygınlığına gelince; şüphesiz bütün meslekler saygındır. Ancak eşit saygınlıkta olduklarını söylemek ve uygulamada, yasal mevzuatta böyle kabul gördüklerini söylemek de gerçeklikten uzaktır diye düşünüyorum. Zira Devlet protokollerini başka türlü açıklamak aklıma gelmiyor.

Benim esas merak ettiğim konu; bazı meslektaşlarımızca avukatın üstü görevi başında iken aranmasın ancak diğer durumlarda aransın denmektedir. Bunu hangi yasal düzenlemeye dayanarak söylediklerini merak ediyorum. Zira Av. K. m. 58 avukatların üzerlerinin aranabileceği durumları belirtmiştir. Bunun dışındaki durumlarda aramaya izin vermediğini düşünüyorum. Bu konuda değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Old 21-11-2011, 21:10   #26
olgu

Sadece merak ettiğimden soruyorum.
Sadece vatandaş olarak bulunduğunuz bir yerde (en belirgin örneği, alışveriş merkezi girişi ) üzerinizin aranmasından veya çantanızın x-ray cihazına konulmasından niye rahatsız oluyorsunuz. Ben şimdiye kadar üzeri aranan birini görmedim, sadece ceplerini boşaltması isteniyor.

Orada yapılan uygulamanın amacı siz dahil oradaki herkesin güvenliği içindir, uygulamada saygı sınırları aşılıyorsa o zaman sadece avukatlar için değil, diğer vatandaşlar içinde tepki gösterilmesi gerekir.
Old 21-11-2011, 21:28   #27
AHMET01

Uygulanamayacak bir kanun niçin çıkarılır veya çıkarılan bir kanun niçin uygulanamaz bütün mesele buradadır. Kendisini kanunların üzerinde gören zihniyete itiraz ediyorum. Bütün mesele burada. Bir sakınca varsa o zaman yasa uygun şekilde değiştirilsin. Kanunların hangisine uyulacağı veya hangisine uyulmayacağı kişilere göre seçimlik bir hal almasın.
Old 28-11-2011, 11:22   #28
sirdilemma

Kannatimcede bu işlem bir önleme arasması niteliğinde olduğundan bu ve buna benzer uygualamalr yadırganmamaldır. Ayrıca Hakim ve Savcıların da üstü bu gibi durumlarada aranmalıdır. Çünkü hali hazırda bu gibi yerlerde mesleğini icra etmemektedir.Ayrıca kimliğini göstererek buralarda üstünün aranmamasını talep eden kimselerin bu davranışı Etik kurallarınca değerlendirilmeilidir.
Saygılarımla.
Old 08-12-2011, 19:24   #29
miraypamuk

merhaba,
dikkat edilirse Avukatlik Kanunu`na muhalefet ust aranma hususnda ozensizlikden oturudur.Baronun uyari yazisinda gorulebilinir. Ust aramasi tabii ki avukatlar icin de gecerli olmalidir. Alisveris merkezlerinde `hele ki gunumuzde` guvenligin saglanmasi icin hepimiz gonullu olmaliyiz. Avukat olabiliriz ama orada cuppe giyip durusmaya girmeye gitmiyoruz degil mi? Isimiz geregi bulunmuyoruz. Vatandas olarak alisverise gidiyoruz. Bunda ne gibi bir yanlislik var? Bizler baska meslek gruplarina mensup kisilere AVM`ye girerken imtiyazli davranilmasini kabul edebilir miyiz? Soz konusu guvenlik oldugundan hassas olunmali ve ayricalik taninmamalidir. Tek ince husus bu yetki kullanilirken karsi tarafin rencide edilmemesi ve yetki kullaniminda olculu olunmasi gerektigidir.
Arkadaslar avukatlarin haklari ve avukatlara karsi hukuksuzluga ornek bircok olay varken ve AVM`lerde ust aranmasi gerekir mi sorusu onemini yitirmektedir. Baska usulsuzluklerde hakkimizi arayalim. Dimaglarda varligini bir turlu yitirmemis, bir turlu ne kendimizin ne Barolarimizin degistiremedigi avukatlara karsi olan bakis acisini degistirmek icin mucadele edelim. Su anda Turkiye`den epey uzakta yasayan bir avukat olarak yasadigim ulke avukatlarina gipta ile bakiyorum. Onlar hakkinda da bir onyargi yok mu evet var.Bu sanirim kazanclarinin ulke siralamasinda en yuksek siralarda olmasi.Devlet, Anayasa avukata oyle bir onem yuklemis ki normal vatandas da aksini dusunmuyor.
Turkiye gibi stratejik ve tehlikenin her an var oldugu bir ulkede maalesef bunlari kabul etmeliyiz. Keske bizler de gelismis ulke vatandaslari gibi kendimizi guvende hissedebilsek de kimsenin uzerinin aranmasina gerek olmasa.
Old 02-01-2012, 20:20   #30
son yolcu

sevgili avukat arkadaşım, antalyada büyük bir AVM de idari müdürlük yapmış olma vasvıyla sorunuzu yanıtlamak istedim, AVM yönetiminde kişi kimliklerinden önce işleyen bir kural vardır ki;o da mekanın güvenliği...Malum terör eylemlerinin odak noktası haline gelen, toplu insan katli en çokta AVM lerin olağan üstü önlem almalarını gerektirdi. Dolayısı ile Sahte kimlik gerçeğini de hesaba katarsanız, AVM yönetimlerinin bu tarzda bir uygulama yapmasını ço görmemeniz lazım...Toplum güvenliği açısından yapılan bu uygulamanın, şahzınıza bil hassa Avukatlara yapılan bir haksız uygulama olmadığı kanısındayım...Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi