Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Çalışanının Fazla Mesai Alacağı

Yanıt
Old 27-09-2018, 12:35   #1
çaçaça

Varsayılan Banka Çalışanının Fazla Mesai Alacağı

Sayın Meslektaşlar;

Müvekkilim X Bankası'nda 2014-2017 yılları arasında çalışmış ve fazla mesailerini alamadan işten çıkartılmış. Bankanın Y ilindeki şubesinden fazla mesai talep etmek için arabulucu başvurusu yaptık. Arabulucu süreci anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Bu sırada müvekkilim bu bankadaki çalışmasının aslında bankanın Z ilindeki şubesinde başladığını, daha sonra Y iline geçtiğini söyledi.

Şimdi ne yapmalıyım sizce?
Y ilindeki şubeye açtığım davada Z ilindeki şubede yapılan fazla mesainin ücretini de isteyebilir miyim?
Davayı ilk başta banka genel müdürlüğüne ve her iki şubeye mi açmalıydım?

Saygılar..
Old 27-09-2018, 12:44   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Meslektaşlar;

Müvekkilim X Bankası'nda 2014-2017 yılları arasında çalışmış ve fazla mesailerini alamadan işten çıkartılmış. Bankanın Y ilindeki şubesinden fazla mesai talep etmek için arabulucu başvurusu yaptık. Arabulucu süreci anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Bu sırada müvekkilim bu bankadaki çalışmasının aslında bankanın Z ilindeki şubesinde başladığını, daha sonra Y iline geçtiğini söyledi.

Şimdi ne yapmalıyım sizce?
Y ilindeki şubeye açtığım davada Z ilindeki şubede yapılan fazla mesainin ücretini de isteyebilir miyim?
Davayı ilk başta banka genel müdürlüğüne ve her iki şubeye mi açmalıydım?

Saygılar..
Sayın çaçaça;

Müvekkiliniz, farklı şubeler olsa da X Bankası bünyesinde çalışmış olduğundan husumeti sadece banka tüzel kişiliğine yönelterek 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun 5. maddesinde ifade edildiği üzere yetki bakımından bir belirleme yapıp açabilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 27-09-2018, 12:59   #3
çaçaça

Sayın Ekici;

Haklısınız en doğru yöntem buydu aslında ama ben arabulucu görüşmesine Y İli için başvurmuş bulundum. Yani Z İlindeki çalışma süresi için bir anlaşmazlık durumu yok gibi görünüyor. Kafam karıştı açıkçası.
Şimdi yeni bir başvuru yapıp bu sefer direkt olarak banka genel müdürlüğü ile mi arabulucu masasına oturmalıyım acaba?
Sonra da sizin önerdiğiniz şekilde davayı açarım. Bu arada Y ili şubesi için arabulucuya başvurup da bu şube aleyhine dava açmamış olmam ayağıma dolanır mı?
Old 27-09-2018, 14:03   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan çaçaça
Sayın Ekici;

Haklısınız en doğru yöntem buydu aslında ama ben arabulucu görüşmesine Y İli için başvurmuş bulundum. Yani Z İlindeki çalışma süresi için bir anlaşmazlık durumu yok gibi görünüyor. Kafam karıştı açıkçası.
Şimdi yeni bir başvuru yapıp bu sefer direkt olarak banka genel müdürlüğü ile mi arabulucu masasına oturmalıyım acaba?
Sonra da sizin önerdiğiniz şekilde davayı açarım. Bu arada Y ili şubesi için arabulucuya başvurup da bu şube aleyhine dava açmamış olmam ayağıma dolanır mı?
Bence dolanmaz. Sonuçta muhatabınız banka tüzel kişiliği ve husumet Y ilindeki şubeyle sınırlı. Dolayısıyla direkt dava açabileceğiniz kanaatindeyim.Kaldı ki Z ilindeki çalışmalarla ilgili talepte bulunacak da olsanız arabuluculuk başvurunuzun yeterli olacağını düşünüyorum.
Old 27-09-2018, 14:22   #5
çaçaça

Sayın Ekici;

Özür dilerim. Önerinizi tam olarak anlayamadım.
Y İli için yaptığım başvurunun Z İliyle ilgili çalışma için de yeterli olacağını mı söylüyorsunuz? Yani süreci devam ettirip Y İli Şubesine dava açıp tüm çalışmayı isteyebilir miyim? (Aynı bankanın şubeleri olduğu için)

Yoksa banka genel müdürlüğü için yeniden arabulucu süreci mi başlatmalıyım? (Bu süreç sonunda sadece genel müdürlüğe karşı dava mı açayım?)

Saygılarımla
Old 27-09-2018, 14:51   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan çaçaça
Sayın Ekici;

Özür dilerim. Önerinizi tam olarak anlayamadım.
Y İli için yaptığım başvurunun Z İliyle ilgili çalışma için de yeterli olacağını mı söylüyorsunuz? Yani süreci devam ettirip Y İli Şubesine dava açıp tüm çalışmayı isteyebilir miyim? (Aynı bankanın şubeleri olduğu için)

Yoksa banka genel müdürlüğü için yeniden arabulucu süreci mi başlatmalıyım? (Bu süreç sonunda sadece genel müdürlüğe karşı dava mı açayım?)

Saygılarımla
Önerim, yeniden arabulucuya başvurmaksızın direkt banka tüzel kişiliği aleyhine dava açmanız doğrultusundadır.
Old 27-09-2018, 20:44   #7
çaçaça

Üstadım;
Uzlaşmazlık tutanağını şubeyle yaptık ama davayı genel müdürlüğe açacagız. Bana usule aykırı olur gibi geldi.

Bunun örneği var mıdır acaba?

Saygılar..
Old 28-09-2018, 08:25   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan çaçaça
Üstadım;
Uzlaşmazlık tutanağını şubeyle yaptık ama davayı genel müdürlüğe açacagız. Bana usule aykırı olur gibi geldi.

Bunun örneği var mıdır acaba?

Saygılar..
Örneği var mıdır bilemiyorum fakat daha önce ifade ettiğim gibi, muhatabınız banka tüzel kişiliği ve bankanın bir şubesindeki çalışmalarla ilgili uzlaşmazlık söz konusu ve şubenin uzlaşmama iradesi bankayı bağladığından usule aykırı bir durum olmadığı kanaatindeyim.
Old 28-09-2018, 08:48   #9
çaçaça

O şubenin uzlaşmama iradesi sadece kendisiyle ilgili değil midir sizce?
Diğer ildeki şubedeki çalışma dönemi için de uzlaşamamış olduk mu şimdi?

Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi