Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Reşit olmayanla cinsel ilişki - İftira Suçu

Yanıt
Old 11-01-2013, 14:57   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Varsayılan Reşit olmayanla cinsel ilişki - İftira Suçu

Müvekkil ile 17 yaşındaki sevgilisi birlikte evden kaçıyor ve 1 hafta süre ile çeşitli zamanlarda cinsel birliktelik yaşıyorlar. Daha sonra gelişen olaylar neticesinde Kızın ailesi, kıza iyi niyetli yaklaşıyor ve gel bu işi usulünce halledelim evlenmenize müsade edeceğiz diyorlar. Kız ailesinin yanına dönünce de aile ağız değiştirip kızı baskı ile sevgilisini şikayet ettiriyorlar.

Dolayısı ile Müvekkil ağır cezada yargılanıyor hürriyetten yoksun kılma ve resit olmayanla zorla ilişkiye girme suçlarından.

2. Celsede kız şikayetinden vazgeçtiğini, aslında rızası ile gittiğini ve ilişkiye girdiğini, ancak ailesinin baskısı ile şikayetçi olduğunu zorla götürüldüğünü söylediğini beyan ediyor. Aynı celse Müvekkil beraat ediyor.

1-Bu noktada yargılamada hazır bulunan C. Savcısı bu beyanları ve mahkeme tutanağını ihbar kabul edip kendisi re'sen iftira suçundan dolayı soruşturmaya geçer mi?

2-Mevcut bir soruşturma/yargılamada sanık tarafı kimler olmalıdır? Sadece şikayetçi olanlar mı? yoksa kızın yanında katılan olarak ceza davasına katılan Anne ve babası da iftira suçunun sanığı olur mu? (azmettiren onlar)

3-Müvekkil 1 gece göz altında kalmış, tutuklanmamış esasen olaylar 4 ay gibi bir sürede açığa çıkmıştır. Sizce Manevi tazminat davasında Davalı olarak kızı ve ailesini davalı göstermeyi düşünüyorum peki ıslah edilemediği de göz önüne alındığında sizce tazminat olarak ne kadar talepte bulunmalıyım?

*** Müşteki şikayetini geri alıp itiraf etmese de müvekkil delil yetersizliğinden yada doğrudan beraat edecekti çünkü sevgililik döneminde ve kaçırıldığını iddia ettiği tarihten sonra fotoğraflar-sms kayıtları-tanıklar vs de vardır. Affıınıza sığınaraktan, kızın ailesi doğulu olduğu için bir nevi kendi manevi değerlerini düşünerek kızı ve Müvekkilimizi zorla bu durumun içine atmışlardır.

Fikir, görüş ve önerileriniz için şimdiden Teşekkürler.
Old 11-01-2013, 15:10   #2
sincap

Merhaba Meslektaşım,

Benzer bir davada, savcı iftira dışında kişiyi hürriyetinde yoksun kılma suçundan dolayı da iddianame düzenledi. Bizim olayımızda 10 günlük bir hapis de söz konusu idi. Bence 1 günlük göz altı da aynı sonucu doğurmalı, savcı ile görüşmekte fayda var derim.

Sanık bence sadece şikayetçi olan olmalı.

4 ay kısa bir süre değildir, kişide yıpranma, moral bozukluğu, hakkında yürüyen ağır ceza davasından dolayı utanç, işten atılma, iş yerinde mobing, psikolojik ilaç kullanmaya başlama gibi sebepler manevi tazminat davasında dile getirilebilir. Kızın Ağır Ceza'daki beyanını göz önüne alarak, ben hem kıza, hem anne-babaya açardım, değeri söylemek çok zor olsa da, 20.000-TL'den aşağı düşmezdim. Yok yok 30.000-TL

İyi çalışmalar dilerim.
Old 11-01-2013, 17:53   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Sayın "sincap" yorumunuz için teşekkürler. Nedense ben 4 5 bin lira gibi birşey düşünüyordum aslında bilmiyorum tabi bir kaç kişinin yorumu ile de fikrim değişebilir uygulamada manevi tazminat çok değişken o yüzden kanaatler önemli diye özellikle sorma gereği duydum siz 30.000 diyorsunuz not ettim
Old 13-01-2013, 22:13   #4
syavuz

Haklısınız.Kızın ailesinin tutumu gayrı ahlaki görünüyor ve suç konusu olabilir.
Ama reşit olmayanla rızalı veya rızasız ilişkiye girenin durumuna ne demeli? Üzgünüm beyler. Birileri çocukların üzerinden elini çekmedikçe ağır cezada yargılanmaya devam etmeliler.
Old 13-01-2013, 23:14   #5
egemen48

bana göre kızın iftirada bulunduğundan bahsedilemez,bkz:TCK madde 28.bu durumda suçun sanığı kızın ailesi olacaktır diye düşünüyorum
Old 14-01-2013, 03:07   #6
garani

üzülerek söylemekte fayda var ama bu suçun sanık tarafı katılan sıfatı olan yaşı küçük kız ve mağdur olan aile bireyleri.iftira suçunda da müşteki sizin müvekkiliniz olacağından en azından yaşı küçük olan mağdurenin durumu kurtarılabilir bir durum olmakta sanırım.manevi tazminat noktasında önem arz eden husus yaşanılan olay,bıraktığı iz,karşı tarafın kötü niyeti.yani bu konuda bir miktar söylemek çok zor.bu arada müvekkilinizin yaptığı iş ve yaşadığı çevrede önem arz etmekte.zira bunlar manevi tazminatın tayininde nokta konulardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi