Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocası ölen kadınlara bağlanan maaş

Konuyu Kilitleyin
Old 16-05-2012, 12:43   #1
Şermin Özkan

Varsayılan kocası ölen kadınlara bağlanan maaş

Değerli İlgililer ben 2005 yılında eşime boşanma davası açmıştım ve yerel mahkeme eşit kusurlu olarak boşanmaya hükmetti.Dosya yargıtaya gittikten kısa süre sonra eşim öldü henüz yargıtayda incelemeye bile girmeyen dosyamla ilgili boşanmadan vazgeçtiğime dair yazılı talepte bulundum ve yargıtay davayı bozdu.Ancak geriye dönen dosya ile ilgili yerel mahkeme boşanmanın gerçekleştiğine hükmetti.Avukatımın temyiz için müracaatında boşanmayı temyiz etmediğini sadece manevi tazminatı temyiz ettiğini sonradan öğrendim.Şu anda ne işim ne bir gelir kaynağım yok ve basından takip ettiğim hükümetin çıkardığı malum ''kocası ölen kadınlara 250TL maaş bağlanma ''hakkından faydalanabilirmiyim bir diğer konu da avukatım olarak benim bilgim dışında boşanmayı temyiz etmeyen avukatımla ilgili yasal olarak ne yapabileceğimdir. yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılarımla...
Old 16-05-2012, 13:18   #2
uye8490

Sayın katılımcı;

Mahkemenin boşanmaya ilişkin kararı kesinleştiğine göre, eski eşinizden dolayı herhangi bir haktan faydalanmanızın mümkün olmadığını düşünmekteyim.

Mesajınızdan ,boşanma davasını açan taraf ,yani davacı olduğunuz anlaşılıyor.Avukatınızın ,mahkeme kararının sizin iradeniz yönünde olan boşanmaya ilişkin kısmını temyiz etmeyip ,talebinizden az hükmedilen tazminata ilişkin kısmını temyiz etmesi aranızdaki vekalet ilşkisine uygundur diye düşünüyorum.

Eski eşinizin mahkeme kararından sonra vefat etmesi ile ortaya çıkan maaştan faydalanamama durumu, avukatın sorumluluğuna neden olmaz.

Kısaca şunu söyleyebilirim ki, siz boşanma hususunu isteyen taraf iken ,mahkemenin de talebiniz gibi karar vermiş olması ve bu kararı avukatın -pek tabii olarak- temyiz etmemesi avukata herhangi bir hukuki veya cezai sorumluluk yüklemez.
Old 16-05-2012, 13:22   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Şermin Özkan
Değerli İlgililer ben 2005 yılında eşime boşanma davası açmıştım ve yerel mahkeme eşit kusurlu olarak boşanmaya hükmetti.Dosya yargıtaya gittikten kısa süre sonra eşim öldü henüz yargıtayda incelemeye bile girmeyen dosyamla ilgili boşanmadan vazgeçtiğime dair yazılı talepte bulundum ve yargıtay davayı bozdu.Ancak geriye dönen dosya ile ilgili yerel mahkeme boşanmanın gerçekleştiğine hükmetti.Avukatımın temyiz için müracaatında boşanmayı temyiz etmediğini sadece manevi tazminatı temyiz ettiğini sonradan öğrendim.Şu anda ne işim ne bir gelir kaynağım yok ve basından takip ettiğim hükümetin çıkardığı malum ''kocası ölen kadınlara 250TL maaş bağlanma ''hakkından faydalanabilirmiyim bir diğer konu da avukatım olarak benim bilgim dışında boşanmayı temyiz etmeyen avukatımla ilgili yasal olarak ne yapabileceğimdir. yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılarımla...
Sayın Katılımcı;

Boşanma kararı temyiz edilmeksizin kesinleşmiş olduğundan, eşinizin vefatı nedeniyle herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmanız mümkün görünmemektedir.

Ayrıca avukatınız, talebiniz doğrultusunda sonuçlanan boşanma davasında elbette ki boşanma hükmünü temyiz etmeyerek doğru olanı yapmıştır. Zira siz boşanmak istediğinize ve dava sonucunda verilen hükümle boşandığınıza göre avukatınızın sorumluluğu söz konusu değildir.

Saygılarımla..

Not: Sayın DİKTAŞ'ın mesajını yanıt yazarken görmemiştim ancak aynı paralelde yanıtlamışız.
Old 16-05-2012, 16:21   #4
Şermin Özkan

Varsayılan Yanıt

Değerli avukat dostlar ,
Benim davamdaki ''bana göre''önemli konu şudur;
Yerel mahkeme yargılamanın sonunda eşit kusurlu olarak boşanma yönünde karar verdiği için bana herhangi bir tazminat ödenmesi yönünde karar vermemiştir.
Yani hem beni eşit kusurlu olarak boşayıp tüm haklarımı elimden alınacak hem de sadece manevi tazminatı temyiz edeceksin !!şaka gibi..Avukatımın bu şartlarda boşanma olduğunda davayı tümden temyiz etmesi gerekirdi.Sadece verilmeyen manevi tazminatı değilbenim isyanım buna..ben boşanmaktan defalarca vazgeçtiğimi söylememe rağmen davamı geri çekmedi ve bu günlere geldim.
Boşanan kadın olarak eşim öldüğü için nafaka da alamıyorum bu nasıl adalet bunu araştırıyorum..Lütfen yardımcı olun bana..
Old 17-05-2012, 08:11   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Şermin Özkan
Değerli avukat dostlar ,
Benim davamdaki ''bana göre''önemli konu şudur;
Yerel mahkeme yargılamanın sonunda eşit kusurlu olarak boşanma yönünde karar verdiği için bana herhangi bir tazminat ödenmesi yönünde karar vermemiştir.
Yani hem beni eşit kusurlu olarak boşayıp tüm haklarımı elimden alınacak hem de sadece manevi tazminatı temyiz edeceksin !!şaka gibi..Avukatımın bu şartlarda boşanma olduğunda davayı tümden temyiz etmesi gerekirdi.Sadece verilmeyen manevi tazminatı değilbenim isyanım buna..ben boşanmaktan defalarca vazgeçtiğimi söylememe rağmen davamı geri çekmedi ve bu günlere geldim.
Boşanan kadın olarak eşim öldüğü için nafaka da alamıyorum bu nasıl adalet bunu araştırıyorum..Lütfen yardımcı olun bana..
"Davayı tümden temyiz etmesi gerekirdi" derken, esasen talebiniz gereği verilmiş olan boşanma kararının, eşinizin vefatı nedeniyle herhangi bir haktan yararlanamayacak durumda kalmanıza neden olması nedeniyle serzenişte bulunuyorsunuz ancak önemle ifade etmeliyiz ki meslektaşımızın burada bir hatası mevcut olsa, hakkın yerine gelmesi noktasında dile getirmekten çekinmezdik.

Avukatınız, henüz eşiniz de sağ iken manevi tazminat dışında neyi temyiz edebilirdi ki? Boşanma kararını temyiz etmesi beklenebilir miydi? Sizi eşit kusurlu bularak boşanmaya hükmeden mahkeme, tazminata hükmetmiş ve sanırım tazminatı yetersiz bulduğunuzdan temyiz etme zorunluluğu doğmuş ve avukatınız -olması gerektiği üzere- bu yönden temyiz başvurusunda bulunmuş.

Boşanma kararı kesinleştiği için de boşanma talebinizi geri çektiğinize ilişkin başvurunuzun dikkate alınmaması yasa gereğidir. Şu an maddi açıdan yaşadığınız mağduriyet nedeniyle sitemkar olmanızı anlayışla karşılamak mümkün olsa da yapılan işlemde yasaya herhangi bir aykırılığın olmadığını tekrara vurgulamalıyız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi