Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak da istemiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2012, 15:44   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak da istemiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum.

1,5 yıl tanışma ve nişanlılık döneminden sonra 56 günlük evliyim.ancak evliliğimizin 30. gününden bu yana eşimle görüşmüyoruz. eşim herşeyde ailesine hizmet etmemi, onların ihtiyacı olup olmadığını sürekli sormamı, ona itaat etmemi, eşim olmadığı takdirde izin gibi durumları ailesinden almamı onları vekalet atadığını belirtiyor. bizi ilk günden bu yana yalnız bırakmıyor ailesi. genelde ailesinde kalıyoruz ve çoğu zaman çok kişi olduğumuz için ayrı yatıyoruz bize oda açma imkanları yok.eşim zaten başka ilde görüşürsek haftasonları görüşeceğiz bende ailelere 30-45 dk otobüs mesafesinde bir ilçedeyim ortak evimizde burda. ancak eşim eve gelmiyor. bahsi geçen konulara garanti vermezsen biter diyor her defasında. hiçbir aile bağımız yok borçlar haricinde.aramıyor sormuyor ilgi göstermiyor. çok özel problemlerimizde var. ilk günden beri böyle. aile içinde 2 kişiden yardım istedim bi cevap alamadım.eşimle konuştum bak benimde ilgiyi ihtiyacım var benimle konuş dediysemde her konuda büstte bahsettiğim konularda sorun olrusa biter. yoluna girsin o zaman normal bir aile oluruz deyip beni her defasında reddediyor. iznini bile ailesinde geçiriyor. bu meseleler nişanlılık ve tanışma döneminde yoktu. dediklerini yapsamda bazen bende sabredemiyorum ben çalışıyorum farklı yerde evim her zaman gidip gelemiyorum. ama eşim o olmasa bile kendi alisinde kalmamı istiyor benim ailemde kalma durumumu önce aramızda sonra da kayınpederim evet derse gidersin diyor. ne yapacağımı şaşırdım o olmazsa biter bu olmazsa biter diyor. bunları konuşmamıştık bunlar üzerine evlilik kurulmaz benimde ihtiyaçlarımın olduğunu söylüyorum anlatamıyorum. eşim psikoloji alanında çalışıyor ama ne duşunduğunu ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. ailelerimiz görüşmüyor. en son tehdit ettiğinde bunları yapamayacağımı madem bitmesini istiyorsun bitsin dedim. eşimi seviyorum ama düşünce olarak ona ulaşamıyorum hiç. altınlarım bende ancak hazmedemiyorum ben tazminat ya da nafaka talebinde bulunabilir miyim.eşim bana yaklaşmak istemiyor bağlanmaktan korkuyormuş yarın kabul etmez de ayrılırsak seni incitmek istemiyorum diyor. yada boşanmayı iletişimimiz olmadığından pek istemiyorm severek evlendik biz. mahkemelerin nasıl ayrı kalma cezası yada evden uzaklaştırma cezası gibi önlemleri var ya bizim için çare olanı var mı acaba.ne yapmalıyım paraya karşı zaafı varda anca onunla konuşmak için tazminattan bahsettim. yoksa paranın peşinde değilim. kamuda çalışıorm eşimde öyle.nolur yardım edin evliliğm kurtulsun istiyorum aslında ama nasıl?
Old 22-10-2012, 18:06   #2
Av. Hatun Olguner

sayin Konuk ;

Bosanmak istemediginize gore ayrilik davasi acabilirsiniz.
Ancak anlattiginiz olaylari taniklarla ispat etmeniz halinde ayrilik karari verilebilir.

Calistiginiz icin nafaka baglanmayabilir. Bosanma davasi acilmadigi icin tazminat istemi de sozkonusu olmaz. Ancak bosanma davasi acarsaniz maddi tazminat isteyebilirsiniz.

Adimlarinizi bir avukatla birlikte atiniz.
Old 22-10-2012, 23:54   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
1,5 yıl tanışma ve nişanlılık döneminden sonra 56 günlük evliyim.ancak evliliğimizin 30. gününden bu yana eşimle görüşmüyoruz. eşim herşeyde ailesine hizmet etmemi, onların ihtiyacı olup olmadığını sürekli sormamı, ona itaat etmemi, eşim olmadığı takdirde izin gibi durumları ailesinden almamı onları vekalet atadığını belirtiyor. bizi ilk günden bu yana yalnız bırakmıyor ailesi. genelde ailesinde kalıyoruz ve çoğu zaman çok kişi olduğumuz için ayrı yatıyoruz bize oda açma imkanları yok.eşim zaten başka ilde görüşürsek haftasonları görüşeceğiz bende ailelere 30-45 dk otobüs mesafesinde bir ilçedeyim ortak evimizde burda. ancak eşim eve gelmiyor. bahsi geçen konulara garanti vermezsen biter diyor her defasında. hiçbir aile bağımız yok borçlar haricinde.aramıyor sormuyor ilgi göstermiyor. çok özel problemlerimizde var. ilk günden beri böyle. aile içinde 2 kişiden yardım istedim bi cevap alamadım.eşimle konuştum bak benimde ilgiyi ihtiyacım var benimle konuş dediysemde her konuda büstte bahsettiğim konularda sorun olrusa biter. yoluna girsin o zaman normal bir aile oluruz deyip beni her defasında reddediyor. iznini bile ailesinde geçiriyor. bu meseleler nişanlılık ve tanışma döneminde yoktu. dediklerini yapsamda bazen bende sabredemiyorum ben çalışıyorum farklı yerde evim her zaman gidip gelemiyorum. ama eşim o olmasa bile kendi alisinde kalmamı istiyor benim ailemde kalma durumumu önce aramızda sonra da kayınpederim evet derse gidersin diyor. ne yapacağımı şaşırdım o olmazsa biter bu olmazsa biter diyor. bunları konuşmamıştık bunlar üzerine evlilik kurulmaz benimde ihtiyaçlarımın olduğunu söylüyorum anlatamıyorum. eşim psikoloji alanında çalışıyor ama ne duşunduğunu ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. ailelerimiz görüşmüyor. en son tehdit ettiğinde bunları yapamayacağımı madem bitmesini istiyorsun bitsin dedim. eşimi seviyorum ama düşünce olarak ona ulaşamıyorum hiç. altınlarım bende ancak hazmedemiyorum ben tazminat ya da nafaka talebinde bulunabilir miyim.eşim bana yaklaşmak istemiyor bağlanmaktan korkuyormuş yarın kabul etmez de ayrılırsak seni incitmek istemiyorum diyor. yada boşanmayı iletişimimiz olmadığından pek istemiyorm severek evlendik biz. mahkemelerin nasıl ayrı kalma cezası yada evden uzaklaştırma cezası gibi önlemleri var ya bizim için çare olanı var mı acaba.ne yapmalıyım paraya karşı zaafı varda anca onunla konuşmak için tazminattan bahsettim. yoksa paranın peşinde değilim. kamuda çalışıorm eşimde öyle.nolur yardım edin evliliğm kurtulsun istiyorum aslında ama nasıl?

Sayın konuk.
Hukuki bir sorunuz bulunmamaktadır. Evliliğinizin kurtulması için avukatlar değil, eşinizle birlikte gideceğiniz evlilik danışmanları ya da psikologlar size yardım edebilirler.
Boşanma kararı verirseniz bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 23-10-2012, 07:12   #4
Konuk

ben çok teşekkür ederim. eğer yardımınız olursa bir konu da daha sorum olacak. açıkçası çok uğraştım devam edelim diye ancak eşimin cevabı ben sana bitsin demiyorum ama yukarıda belirttiğim ailevi şartlarımı yerine getirmezsen biter diyor sadece.sizinde mesleki hayatınızda başınıza gelmiş ise böyle bir sabit fikirli eşim var evliliğimin kurtulma ihtimali olur mu? eşim zaten rehber öğretmen ve aile danışmanı olmayı düşünüyor.daha önce teklif ettim psikoloğu ancak kendi aşabileceğini söyledi.
Old 23-10-2012, 09:12   #5
feyzaday

Evlilik iki kişi arasında kurulur, aileler önemlidir elbet ancak çekirdekte iki kişi vardır. Eşinizin kararlarda aile onayını dayatması normal değildir. Zamanla bundan vazgeçeceğini bekleyebilir ya da bir aile danışmanına gidebilirsiniz. Evliliğinizin akibeti sizin ne yapacağınıza bağlı. Kararınızın hayırlı olmasını dilerim.
Old 23-10-2012, 11:40   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
mahkemelerin nasıl ayrı kalma cezası yada evden uzaklaştırma cezası gibi önlemleri var ya bizim için çare olanı var mı acaba.

Sayın Katılımcı,

Eve gelmeyen kocayı zorla eve getirmek veya ailesinin yanında kalmaya zorlayıcı kusurlu hareketlerine son verici kararlar alınması mümkün değildir.

Ancak aşağıdaki madde gereğince, Aile Mahkemesi hakiminden eşinizin ortak haneye gelmesi, ailesi ile birlikte oturma mecburiyetinizin olmadığının kendisine hatırlatılması ve bir aile terapistine gidilerek taraflar arasındaki anlaşmazlıkların ve tarafların bu uzlaşmazlıktaki tavırlarının tespitini ve olması gerekenler hakkında bir rapor düzenlenmesini tedbiren talep edilebilir. Davalının uzlaşmaya davet edilmesi biçiminde de algılabilir.

Alıntı:
I. Genel olarak

Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Boşanmayı düşünmediğiniz için; hukuki çare olarak denenebilecek, düşünülebilecek bir madde.

Ve bu davayı, talebi mutlaka bir avukatla birlikte yapınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Old 29-10-2012, 20:35   #7
Konuk

Varsayılan yeni düzenlemeler nasıl olacak? bu şartlarda boşanmak dışında bir çare kalmıyor sanırım

eşim beni 2 haftadır aramıyor, telefonunu kapatmış onun ailesinden kimse de beni aramış değil şimdiye kadar.evimizin eşyalarını kendimiz almıştık aldığımız eşyaların hala borcu var ve borçlar eşimin üzerine ben yardım ediyordum bu aya kadar.eve geldiğinde sorunlarımızı aşabiliyoruz kısa bir süreliğine. ancak artık eve gelmiyor aramıyor sormuyor.kendisini 30 gündür görmüyorum.evliliğimizin 2. gününden itibaren kaynanamın evini temizlemediğimi söyleyerek eşimin abisi ve babası tarafından eşim tarafından defalarca uyarıldım. eğer onların istedikleri gibi olursam normal bir evlilik yaşabileceğimi söyledi eşim.yaptıklarım gözlerine görünmüyor. evimde eşimle zaman geçireceğim yerde ben en güsel günlerimi kaynanamın evinde geçirdim. yaptığım temizlik zaten göze görünmüyor. artık kullanıldığımı düşünüyorum. biz eşimle sadece gelirse haftasonları görüşeceğiz kaynanama gidiyoruz eşimin diğer abisi eşime fazla iş yaptırma diye annesini uyarıyor. büyüğü benim eşim evi temizliyor diye beni uyarıyor. benim eşimse yapacaksın edeceksin itaat edeceksin olmazsa biter dieyerek defalarca tehdit etti. evi terketmeye kalktığımda kaynanam telimi alarak beni odaya hapsetmeye çalıştı alıkoydular.eşimin abisi ve ailesi benim kişiliğimi değiştirmeye çalışıyor her şekilde bize bana müdahale ediyorlar.evim taşınırken ailem evimi temizlemeye gelip 1 gece kalmasını eşimin abisi karşısına alıp beni uyardı. eşinle vakit geçirmak istiyorsan aileni göndereceksin diye baskı yaptı. oysa biz evliliğimizin 30 gününün 15 gününü kaynanamda geçirdik ve bu olaydan sonra ailemle izinsiz görüşmem daha çok engellendi. yeni geldiğim iş ortamımda konuşacak kimsem olmadığı halde kendisi beni hiç aramadı evin sorunları ya da benimle ilgili olarak, evle ilgilenmedi.ailesi de aynı şekilde.evlilikte kadınlık onurumu zedeleyici davrandı.her durumda böyle yapmazsan biter tehditleri işittim eşimden. beni yalnız bıraktı.ruhsal bunalıma girmiştim ağlama sendromları oluyordu çok sık. artık intiharı bile yer yer düşünür olmuştum. konuşacağım kimse yoktu çevremde. ailemden birileri dayımlar teyzemler günü birlik beni yalnız bırakmak adına geldiğinde her zaman bende kalıyorlar geliyorlar saçmalığı olmasın diye haber verdiğimde gönlü olmuyordu.aileler arasındaki tartışmalar hep benim üzerime kaldı. senin annen bunu dedi senin ailen bizi ayırmaya çalışıyo diye hep beni suçladı. artık benim için evlilik dayanılmaz oldu. yalnız elimde ne gibi deliller olmalı? tazminat davası açabilir miyim? benim telimi alıp beni alıkoydular buna dair sadece onlar evde olduğundan delilim yok buna dair bir hak iddia edebilir miyim? ayrıca benim kadınlık onurumu da zedelediğini düşündüğüm şeyler yaptı. buna sadece ben ve o şahit haliyle. bütün yasal haklarımı kullanmak istiyorum. ancak beklemelimiyim yoksa ben mi dava açmalıyım hak kaybına uğrar mıyım. ailesini beni şikayet ettiklerine dair telefon konuşmalarını olduğunu düşünüyorum bunlar ne kadar süreye kadar bulabilir mahkeme? ve yeni ikna timi oluşturulması söz konusu artık süreç nasıl işleyecek bilgi verebilir misiniz?
Old 30-10-2012, 13:49   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası açtığınız taktirde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız. Kendi anne babanız dahil, akrabalarınızın ve olaylar hakkında görgüsü, doğrudan bilgisi olan kişilerin şahitliğinden yararlanabilirsiniz. Yaşadıklarınızı ispatlamanız önemlidir. Alıkonulduğunuzu söylüyorsunuz, bunu ispatlayacak tanık gerekir. Eşinizle aranızda geçeni tanıkla ispatlayamamazsanız, iddia olarak kalır.

Doktor raporu, mektup, telefon kayıtları (ancak içerikler ortaya çıkmaz; aranan numara, hangi saatlerde ve arama süresi çıkar), faturalar, savcılık soruşturmaları gibi her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Davayı şimdi açmanız veya sonra açmanız arasında şunu gözetmeniz gerekir, iddialarınızı ispatlayabiliyor musunuz? Ancak eşinizin ortak haneye gelmemesi ve sizi annesinin evinde yaşamaya mecbur etmesi, ailesi ve siz arasında dengeleyici olamaması onun kusurudur. Bunları tanık beyanları ile ispatlamanız mümkündür.Davayı sizin açmanız sizi hak kaybına uğratmaz. Yeter ki iddialarınızı ispatlayın.

Manevi ve maddi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. Manevi tazminat için, kişilik haklarınızın zarara uğradığını ispat etmeniz gerekir. Maddi tazminatlar ise, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarar göreceğinden, miras hakkından yoksun kalacağınızdan verilir. Bu tazminatlara hükmedilmesi için boşanma sebebi olaylarda daha az kusurlu veya kusursuz olmanız gerekir.

Nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.

Boşanma kararında iseniz, bir avukatla görüşmeniz ve iyi yazılacak bir dilekçe ile davanızı açmanız gerekir.

Bizler bilgisayar ekranından ancak haklarınızı hatırlatabiliriz. Sorununuzu adım adım çözemeyiz. Buna imkanımız yoktur. Kahdem'in amacı yasal yollarınızı size göstermektir. Bunu da yerine getirmiş bulunuyoruz. Daha fazlası için DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerekir.

Kahdem adına teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi