Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

uyap üzerinden feragat verdim mutluyum, gururluyum

Yanıt
Old 24-06-2011, 15:55   #1
janveljan

Dikkat uyap üzerinden feragat verdim mutluyum, gururluyum

Bugün 15.30 sularında,ödemesi yapılıp bittiği halde, karşılıksız çekten ceza davası açılmış borçlu için feragat dilekçesi vermediğimi, dosyanın halen açık olduğunu farkettim.

Daha önceki tecrübelerimden dolayı pek umutlu olmasam da ya tutarsa diyerek Avukat portalı açıp Uyap üzerinden feragat dilekçesi göndermeye karar verdim.

Uyap döküman editöründe feragat dilekçemi bir güzel yazıp,altını da elektronk imzamla bi güzel imzaladım.Uyap üzerinden dilekçemi ilgili mahkemeye gönderdim.

İşin bu kadar basit bir şekilde biteceğine pek ümidim olmadığı için ıslak imzalı bir feragat dilekçesini de adliye gidecek evraklar arasına koymayı ihmal etmedim.

Ancak bu sefer oldukça garip bi şey oldu.Yaklaşık yarım saat sonra avukat portalın safahat bölümünde ilgili dosyanın feragat nedeniyle düştüğünü gördüm.

Doğrusu bu benim için küçük, insanlık (Uyap mı demeliyim) içinse büyük bir adımdı.Ayda yürürcesine hafiflemiştim. Düşünsenize adliyeye gidip,sayın hakimden havale almak için boş anını kollamak zorunda kalmayacak,kalemde dilekçeme kimlik dökümünü almak üzere değerli kalem çalışanlarını rahatsız etmeyecektim.

Talebimden yarım saat sonra ,dilekçeme cevap verilmiş, ek kararla dava düşürülmüştü.Bundan önceki denemelerimde karşılaştığım ;
--aa avukat bey biz sizin gönderdiğiniz dilekçeyi nerden görelim,
--hem sizin kimlik dökümünüzü yapmadan davayı düşürürsek başımız ağrımaz mı ?,
--bize bunla ilgili bi talimat gelmedi,
türündeki cevaplarla karşılaşmadım.

Velhasılı kelam ben bugün Uyap üzerinden feragat verdim, mutluyum,gururluyum.İstanbul adliyesinin adı bende saklı sulh ceza mahkemesi değerli hakim ve kalem çalışanlarına en derin şükranlarımı sunuyorum.
Old 24-06-2011, 19:48   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Gurur duyduk! İnşallah tüm kalem çalışanları örnekte olduğu gibi UYAP taleplerini kabul ederler!İnşallah iyi misal emsal olur!
Old 24-06-2011, 22:13   #3
tiryakim

Harika ya tebrik ederim .. Ben Uyap tan işlem yapmaya çekiniyorun... Biraz geri kaldık anlaşılan
Old 25-06-2011, 06:39   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan janveljan
Velhasılı kelam ben bugün Uyap üzerinden feragat verdim, mutluyum,gururluyum.İstanbul adliyesinin adı bende saklı sulh ceza mahkemesi değerli hakim ve kalem çalışanlarına en derin şükranlarımı sunuyorum.

Adını niye size saklıyorsunuz? Bence açıklayın ki teşekkürü hak eden sayın mahkemeye biz de teşekkür edelim, saygılarımızı iletelim.
Old 25-06-2011, 06:40   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu hafta içinde ben de dilekçelerden bazılarını Uyap'tan göndermeye çalışacağım.
Old 25-06-2011, 16:20   #6
janveljan

Dikkat Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Adını niye size saklıyorsunuz? Bence açıklayın ki teşekkürü hak eden sayın mahkemeye biz de teşekkür edelim, saygılarımızı iletelim.

Mehmet bey mesajı yazarken aslında böyle bir sorunun gelebileceğini tahmin ettim.Beni böyle bir yola iten ilgili kalemin teşekkürden ziyade idare-i maslahatçıların başımıza yeni icatlar çıkartmayın sitemlerine muhatap olmasından çekinmemdi sanırım.

Şu anda büroda değilim ancak hatırladığım kadarıyla dün bu güzel uygulamayı yapan mahkeme İstanbul 1. yada 2. Sulh Ceza Mahkemesiydi.

Siz en iyisi her iki kaleme de girip ,"bir meslektaşımdan Uyaptan gönderilen dilekçeleri işleme koyduğunuzu öğrendim.Bu yenilikçiliğinizden ve yetkinliğinizden ötürü sizi tebrik ederim"deyin.

Doğru kalemdeyseniz, taltif etmiş olursunuz.Değilseniz teşvik edip özendirmiş olursunuz.Her iki durumda da kazanan yenilikçiler,kaybeden idare-i maslahatçılar olur.

Ayrıca mesaj gönderip tebrik ve iyi niyet temennisinde bulunan meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.
Old 25-06-2011, 17:04   #7
Avukat Hakan Eren

Bu arada,

"Ama sayın avukatım, kimlik tespiti yapmadan nasıl düşme kararı veririz"

diyen kalemler olursa, onlara e-imzanın hukuki sonuçları - bağlayıcılığı vs. gibi konuları uzun uzun anlatmaktansa, Adalet Bakanlığı'nın bu konuda genelgesi olduğunu hatırlatın.

Genelge bende pdf formatında olduğu için foruma aktaramıyorum. Ancak ilgilenenler için Adalet bakanlığı Bilgi İşlem DB 25.11.2009 t. ve 5528 sayılı genelgedir.

İlgili paragrafı ise aynen:

Güvenli elektronik imza ile imzalanarak gönderilen belgeler, hukuki olarak el ürünü imza (ıslak imza) ile imzalanmış belge ile aynı nitelikte olduğu için bu nitelikteki belgelerin işlemsiz bırakılmaması, aksi takdirde işlem yapmayan kişilerin fiziki evraka işlem yapmamış gibi sorumlu olacağının bilinmesi...

...el ürünü imzalı bazı belgelerde uygulanan, belgeyi ibraz edenin kimliğinin kontrolü ile belgedeki imza sahibinin olup olmadığının tespiti ve buna ilişkin şerh düşülmesi işleminin, güvenli elektronik imzalı belgeler açısından uygulanmayacağının bilinmesi...

Saygılarımla...
Old 25-06-2011, 18:00   #8
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Bu arada,

"Ama sayın avukatım, kimlik tespiti yapmadan nasıl düşme kararı veririz"

diyen kalemler olursa, onlara e-imzanın hukuki sonuçları - bağlayıcılığı vs. gibi konuları uzun uzun anlatmaktansa, Adalet Bakanlığı'nın bu konuda genelgesi olduğunu hatırlatın.

Genelge bende pdf formatında olduğu için foruma aktaramıyorum. Ancak ilgilenenler için Adalet bakanlığı Bilgi İşlem DB 25.11.2009 t. ve 5528 sayılı genelgedir.

İlgili paragrafı ise aynen:

Güvenli elektronik imza ile imzalanarak gönderilen belgeler, hukuki olarak el ürünü imza (ıslak imza) ile imzalanmış belge ile aynı nitelikte olduğu için bu nitelikteki belgelerin işlemsiz bırakılmaması, aksi takdirde işlem yapmayan kişilerin fiziki evraka işlem yapmamış gibi sorumlu olacağının bilinmesi...

...el ürünü imzalı bazı belgelerde uygulanan, belgeyi ibraz edenin kimliğinin kontrolü ile belgedeki imza sahibinin olup olmadığının tespiti ve buna ilişkin şerh düşülmesi işleminin, güvenli elektronik imzalı belgeler açısından uygulanmayacağının bilinmesi...

Saygılarımla...

Sayın Av.Hakan EREN,
Adalet bakanlığının genelgesi hakkındaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Esasında güvenli elektronik imza ile imzalanıp Uyap üzerinden gönderilen belgelerde, kimlik dökümüne gerek olmadığını sizin benim bildiğimiz kadar bütün adliye personeli de gayet iyi biliyor.Tüm mesele idare-i maslahatçılıktan kaynaklanıyor.

Bu mesele önemli ve üzerinde durulması,yaygınlaştırılması gereken bir mesele.Büyükçekmece'deki bir Asliye Ceza mahkemesine Uyap üzerinden gönderdiğim bir feragat dilekçesi üzerinden uzun süre geçmesine rağmen işleme konulmadı.Hafta başında Uyap üzerinden kararın infaza verildiğini görünce mecburen mahkemeye gidip dilekçe vermek zorunda kaldım.

Bulunduğum yerden kalkıp Büyükçekmeceye gidip gelmem yarım günüme maloldu.İstanbul gibi orta ölçekte bir Avrupa ülkesi büyüklüğündeki bir yerde avukatlık yapıyorsanız, zihinsel yorgunluğunuzun üzerine,kaçınılmaz olarak fiziksel bir yorgunluk da ekleniyor.Uyap'ın etkin olarak kullanılmasıyla biz avukatların fiziksel yorgunluktan bir nebzede olsa kurtulması sağlanabilir.Zamandan sağlanacak kazanç ta cabası.

Genelgenin tarihi 2009,ancak ilk işlemimi dün yaptırabildim.Bu durumun oluşmasında bu kolaylıklardan yararlanmak için gerekli çabayı ve ısrarı göstermeyen biz avukatların kusuru var mı ? bence var..Bu konunun gündemde tutulması,uygulamanın mümkün olduğu kadar çok meslektaşımız tarafından talep edilerek yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 28-06-2011, 16:02   #9
avmsgunel

Üstadım;
Adliyemiz sanık lehine işlemlerde şimşek gibidir.
Bunu çok yaşadık, bunları çok gördük. Darısı başımıza!
Old 28-06-2011, 16:26   #10
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Bence de mahkeme hakimi ve de kalemi teşekkürü ve saygıyı hak etmiş.
"Marifet iltifata tabi" değil midir?
Old 29-06-2011, 11:22   #11
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Bence de mahkeme hakimi ve de kalemi teşekkürü ve saygıyı hak etmiş.
"Marifet iltifata tabi" değil midir?

Meslektaşlarımın haklı ve ısrarlı talepleri doğrultusunda açık teşekkürümdür ;

26.06.2011 tarihinde Uyap üzerinden gönderdiğim feragat dilekçesini yarım saat içinde işleme koyan İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesinin değerli kalem çalışanı sayın Gamze ŞENEL'e ve mahkeme hakimi sayın Nevin HANCILAR'a şükranlarımı sunuyorum.

27.06.2011 tarihinde Büyükçekmece Sulh Ceza Mahkemesine Uyap üzerinden sayın Av.Hakan Eren'in cevabında belirttiği Adalet Bakanlığının genelgesine de atıf yapmak suretiyle bir dilekçe gönderdim.28.06.2011 itibariyle Uyap sayfasında "gelen evrak kaydedildi" bilgisi var.Bu talebiminde sonucunu sizinle paylaşacağım.(Bundan önceki dilekçelerim dikkate alınıp kayıt bile edilmemişti)

Bu arada meslektaşlarım Uyap üzerinden yaptıkları taleplerin sonuçlarını paylaşırlarsa sevinirim.Sayın Av.Mehmet Saim Dikici bu hafta bazı taleplerini Uyap üzerinden göndereceğini söylemişti mesela,neticesini merak ediyoruz site sakinleri olarak
Old 29-06-2011, 11:40   #12
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan janveljan
...
Bu arada meslektaşlarım Uyap üzerinden yaptıkları taleplerin sonuçlarını paylaşırlarsa sevinirim.
...

Sayın meslaktaşlarım,

Bugüne kadar UYAP'tan
  • Mazeret ("Duruşma gününün tarafımıza tebliğine gerek olmadığı, duruşma tutanağı ve yeni duruşma gününü UYAP'tan alabileceğimiz" açıklaması ile)
  • Davaya cevap dilekçesi,
  • Ceza davaları için feragat,
  • Çeşitli beyan dilekçeleri
gönderdim.

Sadece bir ceza mahkemesi ile sorun yaşadım, o sorunu da mahkeme yargıcı ile telefonla yaptığım görüşme neticesinde çözdüm.

Yasal olarak gerek olmamakla beraber, UYAP üzerinden gönderdiğim dilekçelerin altına,

"Bu dilekçe, 5070 sayılı Elekronik İmza Kanunu kapsamında, e-imza ile imzalanmış olup sisteme UYAP üzerinden gönderilmiştir."

şeklinde bir açıklamayı klişe olarak yazıyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: UYAP'ın avukatlarca daha etkin kullanımına yönelik çok önemli gelişmeler mevcuttur. Adalet Bakanlığı ile T.Barolar Birliği, Mayıs ayı içinde bu konuda protokol imzalamıştır. Detaylı bilgi için :

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=55869
18 no'lu mesaj

Saygılarımla...
Old 29-06-2011, 11:57   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın meslaktaşlarım,

Bugüne kadar UYAP'tan
  • Mazeret ("Duruşma gününün tarafımıza tebliğine gerek olmadığı, duruşma tutanağı ve yeni duruşma gününü UYAP'tan alabileceğimiz" açıklaması ile)
  • Davaya cevap dilekçesi,
  • Ceza davaları için feragat,
  • Çeşitli beyan dilekçeleri
gönderdim.

Sadece bir ceza mahkemesi ile sorun yaşadım, o sorunu da mahkeme yargıcı ile telefonla yaptığım görüşme neticesinde çözdüm.

Yasal olarak gerek olmamakla beraber, UYAP üzerinden gönderdiğim dilekçelerin altına,

"Bu dilekçe, 5070 sayılı Elekronik İmza Kanunu kapsamında, e-imza ile imzalanmış olup sisteme UYAP üzerinden gönderilmiştir."

şeklinde bir açıklamayı klişe olarak yazıyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: UYAP'ın avukatlarca daha etkin kullanımına yönelik çok önemli gelişmeler mevcuttur. Adalet Bakanlığı ile T.Barolar Birliği, Mayıs ayı içinde bu konuda protokol imzalamıştır. Detaylı bilgi için :

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=55869
18 no'lu mesaj

Saygılarımla...

Sayın EREN,

UYAP heyecan veriyor insana. Gerçekten tam uygulandığı zaman harika bir sistem olacak.

Gönderilecek dosyaların udf formatında olması gerekiyor şeklinde bir uyarı var. Ben Microsoft Word'ün mac versiyonunu kullanıyorum ve kaydederken udf formatını bulamadım. Acaba UYAP text üzerinden mi yazıp, kaydetsem?

Siz nasıl udf formatına çevirdiniz, bu konuda bir yardım alabilir miyim? Bir de dosya eklerini nasıl gönderiyoruz?

Not: Olayı çözdüm sanırım. Mac uyumlu değil sistem. Bu nedenle windows tabanlı bir Pc'de editör üzerinden kayıt ve gönderme yapmamız lazım galiba. Ama hala ek nasıl gnderilecek o konuda bir iz bulamadım.
Old 29-06-2011, 12:22   #14
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Sayın EREN,

UYAP heyecan veriyor insana. Gerçekten tam uygulandığı zaman harika bir sistem olacak.

Gönderilecek dosyaların udf formatında olması gerekiyor şeklinde bir uyarı var. Ben Microsoft Word'ün mac versiyonunu kullanıyorum ve kaydederken udf formatını bulamadım. Acaba UYAP text üzerinden mi yazıp, kaydetsem?

Siz nasıl udf formatına çevirdiniz, bu konuda bir yardım alabilir miyim? Bir de dosya eklerini nasıl gönderiyoruz?

Not: Olayı çözdüm sanırım. Mac uyumlu değil sistem. Bu nedenle windows tabanlı bir Pc'de editör üzerinden kayıt ve gönderme yapmamız lazım galiba. Ama hala ek nasıl gnderilecek o konuda bir iz bulamadım.

Sevgili üstadım,

2010 yılının başına kadar, avukatlar UYAP'a, udf formatı dışında da belge gönderebiliyordu.

Dolayısıyla, word - pdf vs. her türlü belge eklenebiliyordu.

Ancak 2010 yılında yapılan değişklik ile gönderilebilecek belge formatı, udf ile sınırlandı. Dolayısıyla bu tarihten beri ek gönderemiyoruz. (Ya da en azından ben yöntemini bilmiyorum)

Bu konuda adalet.org. sitesinde açmış olduğum forumda sıkıntıları şu şekilde dile getirmiştik:

udf offff

Hakan Eren Özel Mesaj Yaz Arkadaş Ekle Kişilerime Ekle Yazıyı Sayfana Ekle :02.02.2010.12:26 Değiştir Şikayet Sil ..--... 322

Eskiden ne güzel, UYAP'a word (NihaD Bey yok değil mi buralarda?) formatında dosya gönderebiliyorken, bir süredir sadece udf formatında evrak gönderebiliyoruz.

Bunun avukatlar yönünden iki sakıncası var; birincisi örneğin bir ek belgeyi tarayıp gönderemiyoruz.

İkincisi, udf formatında, word'de olan dipnot koyma imkanı yok. Ben uzunca bir süredir, dilekçelerimde dipnot kullanıyorum.

Bu sorun nasıl çözülür, kime derdimizi aktarsak?

Yoksa hiç ses etmesek mi?

"Bir süredir sitsem sorunsuz çalışıyor ya (?) isyan etme şükret" mi desek?

N'apsak?

Durum aynen devam etmektedir.

Selam ve saygılarımla...
Old 29-06-2011, 13:21   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sevgili üstadım,

2010 yılının başına kadar, avukatlar UYAP'a, udf formatı dışında da belge gönderebiliyordu.

Dolayısıyla, word - pdf vs. her türlü belge eklenebiliyordu.

Ancak 2010 yılında yapılan değişklik ile gönderilebilecek belge formatı, udf ile sınırlandı. Dolayısıyla bu tarihten beri ek gönderemiyoruz. (Ya da en azından ben yöntemini bilmiyorum)

Bu konuda adalet.org. sitesinde açmış olduğum forumda sıkıntıları şu şekilde dile getirmiştik:

udf offff

Hakan Eren Özel Mesaj Yaz Arkadaş Ekle Kişilerime Ekle Yazıyı Sayfana Ekle :02.02.2010.12:26 Değiştir Şikayet Sil ..--... 322

Eskiden ne güzel, UYAP'a word (NihaD Bey yok değil mi buralarda?) formatında dosya gönderebiliyorken, bir süredir sadece udf formatında evrak gönderebiliyoruz.

Bunun avukatlar yönünden iki sakıncası var; birincisi örneğin bir ek belgeyi tarayıp gönderemiyoruz.

İkincisi, udf formatında, word'de olan dipnot koyma imkanı yok. Ben uzunca bir süredir, dilekçelerimde dipnot kullanıyorum.

Bu sorun nasıl çözülür, kime derdimizi aktarsak?

Yoksa hiç ses etmesek mi?

"Bir süredir sitsem sorunsuz çalışıyor ya (?) isyan etme şükret" mi desek?

N'apsak?

Durum aynen devam etmektedir.

Selam ve saygılarımla...

Çok teşekkürler sevgili üstadım.

An itibariyle dilekçemi elektronik imzalı olarak gönderdim. Şimdi onay işlemini bekliyorum.

Süper zevkli bir olay. Ama eklere çözüm gerek.

Saygı ve sevgilerimle.

Not: Acaba ekler de taranıp, gönderilebilir mi? Dosya ekle kısmından yani...
Old 30-06-2011, 06:39   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

An itibariyle dilekçemi elektronik imzalı olarak gönderdim. Şimdi onay işlemini bekliyorum.

Evet, Delil Listesini gönderdiğim Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi yazı işleri, aynı gün dilekçeyi onaylayarak dosyaya geçmesini sağadı. Uyap'a önemli katkıları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum.

Alıntı:

İş Emir Numarasıİş Emir TarihiGelen Evrak Kaydı( Dosya Birimi [Evrak Tarihi-Evrak No] )İşin DurumuDosya No1112100772329/06/2011Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi [ 29/06/2011 - 3121 ]Tamamlandı2011/___
Old 30-06-2011, 16:41   #17
Avukat Derya

Ben de UYAP ı aktif olarak kullananlardanım İcra dairelerine taleplerimi dahi yolluyorum. Şuana kadar hiç bir sorun da yaşamadım. Tüm meslektaşlarıma henüz edinmemişlerse e-imza/mobil imza edinmelerini tavsiye ediyorum
Old 08-07-2011, 10:24   #18
Avukat Hakan Eren

Varsayılan Deneyimlere devam...

Dün, bir icra dosyasına itiraz dilekçesi (Öncesinde fotokopi alırken vekaletname sunmuştuk) bir dava dosyasına da temyize cevap dilekçesi sunduk.

Bugün bakacağım dilekçeler sistemden onaylanmış mı diye...

Old 08-07-2011, 10:40   #19
Levent Cirit

Ben de Eskişehir 4.Sulh Hukuk Mahkemesine 2 kere UYAP'tan mazeret gönderdim. İkisinde de aynı gün mazeretim işleme konuldu. Buradan Eskişehir 4.Sulh Hukuk mahkemesi hakimesine ve kalem çalışanlarına teşekkürlerimi iletirim.
NOT: Ben Bursa ilinde avukatlık yaptığımdan uzak mesafedeki bir yere gönderdiğim mazeretimin bu hızla işleme konulması beni ayrıca mutlu etti.
Old 18-07-2011, 15:21   #20
hakikiavukat

Mutlu Bir vazgeçme de benden.

Ben de bugün bir karşılıksız çek dosyama uyap üzerinden dilekçe gönderdim . Şu an işleme alınmış . Buradaki mesajlaşmalara güvenerek aldığım e -imza ile işlem yapmış olmakla çok mutluyum. Bu forumu açan ve paylaşımda bulunan herkese teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 28-07-2011, 17:03   #21
janveljan

Dikkat Uyap üzerinden masraf ve harç yatırmak artık mümkün

Alıntı:
Birliğimiz ile Adalet Bakanlığı arasında bağıtlanan 02.05.2011 tarihli protokol gereğince, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile sürdürülen uyum ve test çalışmaları neticesinde, modernize edilen yeni Avukat Kimlik Kartı kullanılmak suretiyle 25 Temmuz 2011 tarihinden itibaren UYAP üzerinden dava açılmasının yanısıra,derdest davaların bilirkişi ve tanık, ücretleri ile keşif yolluğu, ıslah harcı, pul ve benzeri giderlerin yatırılması olanağı sağlanmıştır.

Çok yakın bir tarihte yeni açılacak icra takip harç ve giderlerinin UYAP üzerinden modernize edilmiş yeni avukatlık kimlik kartı ile yapılabilmesi mümkün hale gelecektir.

Birliğimizin katkıları ile sağlanan bu hizmetler aracılığı ile avukat meslektaşlarımızın Adliye Sarayına gitmeden bürolarından bütün bu işlemleri yapmaları mümkün olacaktır.

Yapılacak her işlem için yapılacak EFT ve diğer masrafları karşılamak maksadıyla 1,00 TL hizmet bedeli sistem tarafından otomatik olarak tahsil edilecektir.

Değerli Meslektaşlarımızın bilgi ve takdirlerine saygı ile sunulur.

Yukarıdaki açıklamayı Barolar Birliği'nin sayfasından alıntıladım.25 Temmuz itibariyle kaleme gitmeden bilirkişi ücreti,harç ,pul ve benzeri giderleri Uyap üzerinden yatırabilecekmişiz.Dışarısının cayır cayır yandığı bu günlerde bundan daha serinletici bir haber alamazdım doğrusu

Bu iş için barokart sahibi olmak gerekiyor.Müracaatımı yaptım baskıdaymış. Barokart alıp bu işlemi Uyaptan yapan arkadaşların deneyimlerini okumak isteriz değil mi sayın site sakinleri.
Old 28-07-2011, 17:54   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir de eklenen dilekçenin görselliği bozulmasa süper olacak. Mesela PDF gönderilebilse...
Old 29-07-2011, 11:32   #23
ALİ RIZA KARABUĞA

Varsayılan Uyap

Değerli meslektaşım uyap üzerinden dilekçe gönderme gerçekten çok büyük bir kolaylık bunun bir adım sonrasının uyap üzerinden görüntülü duruşma olacağını düşünüyorum Uyap üzerinden bol bol dilekçe göndermeniz dileüiyle saygılarımı sunarım[
Old 02-08-2011, 15:11   #24
yaman

ben mazeret dilekçelerimi sürekli uyap üzerinden gönderiyorum. sağolsunlar hakimler şimdiye kadar sorun çıkarmayıp mazeretimi kabul ettiler...
Old 19-10-2011, 13:40   #25
janveljan

İnceleme Uyap üzerinden temyiz

Bugün Bakırköy Adliyesi’nde aleyhimize neticelenen iş davasını Uyap üzerinden temyiz ettim. Elektronik imza ile imzaladığım Temyiz (süre tutum) dilekçemi gönderdim. Biliyorsunuz geçtiğimiz pazartesi günü Avukat Bilgi Sistemi v 3.15 sürümüne yükseltildi. Bundan böyle Avukat Portal üzerinden kalemce kaydedilmemiş olsa bile harç ve masrafları biz ekleyip ödeyebiliyoruz. Temyiz başvuru harcını da Uyap üzerinden ekledim ve Baro kartımla ödedim. Temyiz dilekçem dosyaya girdi. Tahsilât makbuzumda dosyada gözüküyor ve bir çıktısını kendi dosyama aldım.

Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerim;

* Önümüzdeki bir hafta içinde Bakırköy adliyesinde işim yok. Sırf bu iş için adliyeye gitmek zorunda kalacaktım. Adliyeye gitmeden bu işi halletmek harika.

* Adliyeye gitmekle iş bitmiyor. Temyiz dilekçesi havalesi için adliyede hâkim kovalamak zorunda kalmak, kalemde ve vezne kuyruğunda saatler harcamak ayrıca külfet, bunlardan kurtulmuş oldum.

* Hepsinden önemlisi, tefhimle işlemeye başlayan 8 günlük temyiz süresini kaçırma stresi yok.Tıkladım bitti
Old 19-10-2011, 20:44   #26
Av.Esra70

Bana hep olumsuz örnekler denk gelmiş demek ki... Mazeret dilekçesinde yeni duruşma gününü UYAP tan öğreneceğiz yazmamıza rağmen pul yok diye reddedenler, ben UYAP muyap anlamam diyen hakimler, 6 ay boyunca başka bir şehirdeki dosya için onay vermeyen hakimler.. Yazilanlar sayesinde yeniden umutlandım.
Old 10-11-2011, 10:37   #27
Avukat Hakan Eren

1- MASRAF ÖRNEĞİ

Ankara'da devam eden davamda, dosyaya sunulan bilirkişi raporunun taraflara tebliği için masraf yoktu. Bu eksiklik, davanın bir oturum uzamasına sebebiyet verecekti. UYAP'tan tebliğ gideri gönderdim; bir de dilekçe... Raporunu taraflara tebliğini talep eden. Kalem'le birkaç tatlı tartışmanın ardından parayı çektiler ve raporu taraflara tebliğe çıkardılar.

2- TEMYİZ ÖRNEĞİ
Karara çıkan hukuk davam için UYAP üzerinden temyiz dilekçesi gönderdim ve dilekçemde, "temyiz giderlerinin de UYAP'tan ödeneceğini bu nedenle gerekli masraf hesaplamalarının yapılmasını" talep ettim. Mahkeme ertesi gün temyiz giderlerini hesapladı ve tahakkuk ettirdi. Bu gideri UYAP üzerinden ödedim ve temyizim yapılmış oldu.

Mutluyum, gururluyum...
Old 10-11-2011, 15:58   #28
üye7160

ben yine de uyap sistemine hala güvenemiyorum.zira yakın bir zamanda uyap üzerinden gönderdiğimiz mazeret dilekçemiz reddedildi.gerekçe : masraf yok - ve vekilin duruşma gününü öğrenip öğrenemeyeceğinin araştırılamayacağı yani mahkemede uyap'a güvenmiyor :d
Old 11-11-2011, 18:42   #29
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
ben yine de uyap sistemine hala güvenemiyorum.zira yakın bir zamanda uyap üzerinden gönderdiğimiz mazeret dilekçemiz reddedildi.gerekçe : masraf yok - ve vekilin duruşma gününü öğrenip öğrenemeyeceğinin araştırılamayacağı yani mahkemede uyap'a güvenmiyor :d

Değerli meslektaşım ne denir bilirsiniz; sui misal emsal olmaz

Aslında bu mazeret dilekçesi ister UYAP üzerinden gönderilmiş olsun isterse ıslak imzayla kendi başına sorunlu. Bunun sebebini mazeret dilekçesinin usul yasalarımızda düzenlenmemiş, uygulamada ortaya çıkmış olmasına bağlıyorum. Bir yasal dayanağı varsa da ben bilmiyorum açıkçası.

Yasal bir çerçevesi olmadığı içinde duruşma hakiminin anlayış ve meşrebine kalıyor bu tür talepler.Bir duruşma sonrası bir hakimle Uyap Avukat Portal üzerinden gönderilen e imzalı mazeret dilekçeleri hakkındaki konuşmamızda, kendisinin de Uyap üzerinden gönderilen bu tür dilekçelere göre işlem yaptığını,ancak söz konusu mazeret dilekçesi olduğunda, dilekçe gönderen vekile yokluğunda duruşma yapılacağı meşruhatını içeren yeni duruşma gününü bildirir davetiye gönderilmesi gerektiğini pul ekli olmadığı için , mazereti kabul ettiği takdirde
bu masrafı cebinden karşılaması gerekeceği minvalinde şeyler söylemişti.
Sorum üzerine de yeni duruşma gününün UYAP üzerinden öğrenileceği şeklindeki dilekçe ekindeki ibareye itibar edemeyeceğini, bunun yasal bir dayanağının olmadığını söylemişti.

Uyap üzerinden gönderilen itiraz dilekçelerinin halen yasal bir dayanağı var mı bilmiyorum ama birkaç haftadır PARASAL DAYANAĞI var. Avukat Portal’ın 3.17 versiyonu ile artık mazeret dilekçesi göndermek ücretli. Bundan böyle gönderdiğiniz mazeret dilekçesi başına 5 TL ‘sı Adalet Bakanlığı, TBB ve Bermuda Şeytan üçgeninde bir yerlerde kayboluyor. Bu verdiğimiz para bize yeni duruşma günün bildirir davetiye üzerine yapıştırılmış bir pul olarak dönmüyor. E peki neye yarıyor derseniz , "kardeşim parayı verdim mazereti gönderdim neden dikkate almıyorsunuz, parasıyla değil mi, alla !! alla !!" diye sorma hakkı veriyor.
Old 12-11-2011, 00:47   #30
Av.Barış

Alıntı:
Yazan janveljan
Değerli meslektaşım ne denir bilirsiniz; sui misal emsal olmaz

Aslında bu mazeret dilekçesi ister UYAP üzerinden gönderilmiş olsun isterse ıslak imzayla kendi başına sorunlu. Bunun sebebini mazeret dilekçesinin usul yasalarımızda düzenlenmemiş, uygulamada ortaya çıkmış olmasına bağlıyorum. Bir yasal dayanağı varsa da ben bilmiyorum açıkçası.

Yasal bir çerçevesi olmadığı içinde duruşma hakiminin anlayış ve meşrebine kalıyor bu tür talepler.Bir duruşma sonrası bir hakimle Uyap Avukat Portal üzerinden gönderilen e imzalı mazeret dilekçeleri hakkındaki konuşmamızda, kendisinin de Uyap üzerinden gönderilen bu tür dilekçelere göre işlem yaptığını,ancak söz konusu mazeret dilekçesi olduğunda, dilekçe gönderen vekile yokluğunda duruşma yapılacağı meşruhatını içeren yeni duruşma gününü bildirir davetiye gönderilmesi gerektiğini pul ekli olmadığı için , mazereti kabul ettiği takdirde
bu masrafı cebinden karşılaması gerekeceği minvalinde şeyler söylemişti.
Sorum üzerine de yeni duruşma gününün UYAP üzerinden öğrenileceği şeklindeki dilekçe ekindeki ibareye itibar edemeyeceğini, bunun yasal bir dayanağının olmadığını söylemişti.

Uyap üzerinden gönderilen itiraz dilekçelerinin halen yasal bir dayanağı var mı bilmiyorum ama birkaç haftadır PARASAL DAYANAĞI var. Avukat Portal’ın 3.17 versiyonu ile artık mazeret dilekçesi göndermek ücretli. Bundan böyle gönderdiğiniz mazeret dilekçesi başına 5 TL ‘sı Adalet Bakanlığı, TBB ve Bermuda Şeytan üçgeninde bir yerlerde kayboluyor. Bu verdiğimiz para bize yeni duruşma günün bildirir davetiye üzerine yapıştırılmış bir pul olarak dönmüyor. E peki neye yarıyor derseniz , "kardeşim parayı verdim mazereti gönderdim neden dikkate almıyorsunuz, parasıyla değil mi, alla !! alla !!" diye sorma hakkı veriyor.

uyap'ın bile yasal dayanağı yok. bence önce burdan başlamak lazım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi