Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?
Kesinlikle cok isterdim. 340 58,72%
Kesinlikle istemezdim. 126 21,76%
Tip ya da muhendislik gibi bir bolum okumasini TERCIH ederim. 104 17,96%
Cok istedim ve neyse ki su an o da hukukcu. 9 1,55%
Oy Verenler: 579. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 112)

Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?

Yanıt
Old 03-10-2006, 03:42   #1
Cest la vie

Varsayılan Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?

Merhaba,

Simdiye kadar tanidigim butun doktorlara bir sekilde cocuklarinin da doktor olmasini isteyip istemediklerini sordum ve istisnasiz her defasinda "kesinlikle hayir! cevabini aldim. Ancak ayni soruyu hukukculara sordugumda, cogunun olumlu yanitiyla karsilastim. Hatta hukuk fakultelerinde okuyan ogrencilerin cogunun aileden gelen bir hukuk gecmisi oldugu da kayda deger bir ayrinti.

Doktor olsaydim cevabim degisir miydi bilmiyorum ama, cocugum olsa, ben de kesinlikle tip degil, hukuk okumasini isterdim. Tabii ki cocugun kendi secimi de cok onemli ama ne yalan soyleyeyim hukuk icin ikna etmeye calisirdim. Kaldi ki, hukukcu cocuklarina baktigimda cogu zaman onlarin da anne ya da babalarinin izinden gitmek istediklerini goruyorum.

Bu konuda sizlerin dusuncesi nedir? Cocugunuz var ya da yok, lutfen anketi cevaplayin, tahmini bir istatistik olusturalim...

Cocuklarinizin da hukukcu olmasini ister miydiniz?

**Bu arada bu sadece sizin icinizden gecene yonelik bir soru, LUTFEN "cocugun dusuncesi herseyden onemli" falan seklinde tartismalara girmeyelim.
Old 03-10-2006, 12:44   #2
Meryem DUYUL ERDOĞAN

sevgili ahucuğum kreşe giden dört yaşında bir kızım var. hem eşim hem ben hukuk okumasını çok istiyoruz.Kızım kreşe geçen yıl başladı.Kreşe başlayana kadar kızıma annem baktı.annem bakarken bazı zamanlar işi oldu mu ofisime bıraktığından kızımla birlikte duruşmalara bile girdim. Kimse olmadığı zamanlar gece karakola bile benimle geldi.
Şimdi eş dost kızıma büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında doktor olacağım diyor.Kızım avukatlık yapmak istemez misin diye sorduğum da da anne avukatlık zor adliyeye gitmek istemiyorum diyor.Ben üstelemeyeceğim.zamana bırakacağım.kızımın avukatlığı seveceğine ve ileride çok başarılı bir avukat olacağına inanıyorum.sevgilerimle
Old 03-10-2006, 14:04   #3
can hukukcu

bende henüz bir öğrenceyim ama cocuklarıda bi kenara bırakıp eğer imkan olsa da herkes hukuk okusa diyorum bence çok zevkli hele birde çok çalışmadan başaranlar varya hayranım onlara ve de cok.
Old 03-10-2006, 14:49   #4
Viyola

Ben de oğlumun hukuk okumasını çok isterim,bitirdiğinde eğiliminin ne olacağını bilemem ama hukuk mantığına sahip olabilmesi için hukuk okusun isterim.
Old 03-10-2006, 15:00   #5
Av.Elvan Akkaya

açıkçası hukuk okumasını isterdim ama hukuk uygulayıcısı olmayı düşünmeli derdim.
seçenekler çok keskin ayrılmış
"kesinlikle istemem" değil de "istemem" şıkkı olsaydı onu işaretlemek bana daha uygun olurdu.
hukukçu olmak ayrıcalıktır.
başka hiç bir meslekle elbette karşılaştırılamaz bile.
ama uygulayıcı olmak çok farklı...
Old 03-10-2006, 20:42   #6
Staj.Av.Selçuk

benim babam polis.ve asla benim polis olmamı istemiyodu.önceleri buna anlam veremiyordum.madem okadar kötü bi meslek neden kendisi bu mesleği yapıyor diye soruyordum kendime.şimdi daha ii anlıyorum babamı.babamdaki bi koruma iç güdüsüydü.kendisinin meslekte karşılaştığı zorluklarla benim karşılaşmamı istemiyodu.babam belki de haklıydı ama unuttuğu bişeyler vardı.polislik mesleğinin iii tarafları.ona göre polislik yapılacak meslek değildi ama sürekli eve takdir ve başarı belgeleriyle geliyordu.işte mesleğin güzel yanı mesleğini doğru yapmak başarılı olmak ve basarının takdir edilmesi işte bu haz butun zorluklrı yok eder.çocuğumun hukukçu olmasını istermiyim?karışmam.tercihi kendisine bırakırım.hukukçu olmak isterse de destek veririm.çünkü hak savunmanın verdiği haz her insanoğluna nasip olmuyor:)bu hazdan çocuğumu mahrum etme hakkımın olmadığını düşünüyorum.
)))) oku oku baban gibi, hukuçu ol:)))
Old 03-10-2006, 21:31   #7
Themis99

Kesinlikle çocuğumun hukuk fakültesini okuyarak bir hukuk uygulayıcısı olmasını hele hele avukat olmasını asla istemem.Mesleğin güzellikleri , hukukçu mantığıyla hayata bakmanın ayrıcalığı ... Bunlar hoş şeyler olabilir.Ayrıcalık getirebilir. Ama hayat sadece işten ibaret değildir. Çocuğumda evlenecek, çocukları olacak . 3-4 yaşında ki Torunumun gece yarılarına kadar çalışan,avukat annesine gözlerini özlemle açarak ''anne sen ne zaman emekli olacaksın ?Benim sana şimdi ihtiyacım var!Büyüdüğüm zaman çalış !'' demesini ve bunu duyan kızımın büyük bir vicdan azabı ile '' annemin sözünü hiç dinlememeli, hukuk fakültesi okumamalıydım ''demesini asla istemem.Babaları bilmem ama anne hukukçular hep buna benzer olayları yaşıyorlar.
Old 03-10-2006, 21:33   #8
Av.Duygu Keleş

Hukuk Fakültesini ta ortaokul yıllarında zihine kazımıştım.Ama bunda en önemli etken anne ve babamdı.Ailemizde hiç hukuku olmadığı için benim Hukuk okumamı çok istiyorlardı ve OLDU.Onlar şimdi çok mutlu.
Bende İsterim.İstememin nedeni de çocuğumun benim izimden gitmek istemesi,yaptığım mesleği takdir edip sevmesinden kaynaklanmaktadır.
Ama hukukçular için şu bir gerçek,çocuklarımız hukuk eğitimi almasa da bizlr sayesinde hukuk mantığı ile yetişecek,hak arama yollarını,sahip olduklarını ve sahip olamayacaklarını öğreneceklerdir.Bu nedenle çocuklarımızın hukuk eğitimi alıp almaması o kadar da önemli değil.
Ben hukukçu oldum,çocuğum benden daha iyi ve gelecekte daha itibar göreceği bir mesleğe sahip olacak.
Yani umarım öyle olur
Old 04-10-2006, 03:37   #9
Cest la vie

Bir reklam vardi hatirliyor musunuz(hala gosteriliyor mu bilmiyorum), uyuyan 2-3 aylik bebeginin yaninda durmus onu izleyen bir anne ve arka fonda bir adam sesi "oglunuzun buyuyup hukuk fakultesinden mezun oldugunu hayal edin..." seklinde bir cumleyle konusmaya basliyor. O reklamin ne reklami oldugunu bilmiyorum ve adamin sonra ne dedigini hic dinledigimi hatirlamiyorum.. "Damardan girme" diye bir tabir vardir ya, iste bende aynen o hissi uyandiriyor. Olmayan cocugumun hukuk fakultesinden mezun oldugunu falan hayal etmeye basliyorum, sonra da "insallah" diyerek hayali noktaliyorum
Aslinda bu dilek sanirim sadece insanin kendi cocugu icin gecerli degil. Kardesim lise 2. sinifa gectiginde ona "yalvardigimi" hatirliyorum, esit agirlik alanini secip hukuk okumasi icin. Ancak kardesim, sirf lise sonda ona baski yapmayim diye (yani en azindan bu benim dusuncem ) sayisal tercih yapti. "Ben o kadar kalin kitaplari hayatta okuyamam" diyerek de bana ozet bir gerekce gosterdi. Ne diller dokmustum, ne hayaller sunmustum onune oysa.. Neyse bir 25-30 yil sonra hala ayni fikirde olursam belki cocugumu ikna edebilirim )

Ama bir de su var, uygulamaci olmasini ister miyim o konuda net bir sey soyleyemem. Orasi da artik kendi kisiligine gore degisir kanisindayim. Ben yapamadim mesela, avukatlik stajinin 2. ayinda pes edip universiteye kendimi zor atmistim. Ama bu kesinlikle insanin yapisiyla ilgili. Yani "hukukcu olsun da gerisine kendi karar versin, ne yaparsa yapsin" gibi bir dusuncedeyim

Saygi ve Sevgilerimle
Old 04-10-2006, 14:13   #10
deniz demirci

Varsayılan bencede okumalı....

BEN HENÜZ HUKUK FAKÜLTESİNDE ÖGRENCİYİM VE TABİKİ BİR AİLENIN COCUGUYUM..BABAM BENİM HUKUK OKUMAMI COK İSTEMİSTİ.AİLEMDE HUKUKCU YOK AMA BEN BU MESLEGİ SEVEREK SECTİM.BİR GÜN BENİMDE COCUGUM OLURSA BEN HUKUK OKUMASI İCİN ISRARCI OLURUM AMA TABİKİ GENE KENDİ TERCİHİDİR...BENCE EN IYI BÖLÜM,EN IDEAL BÖLÜM...SEVGİLER
Old 04-10-2006, 20:20   #11
nfb

Rahmetli babam avukat idi.
Amcam hakim, eşim de avukat,
Neyse ki oğlum Makine Mühendisliğinde okuyor

Bir akşam hanımla bir dosya üzerinde evde hararetli bir tartışma yaparken sesimiz çok yükselmiş olacak ki, ağlamaklı bir yüzle odaya giren oğlumuz "niye kavga ediyorsunuz" diye sormuştu. Demek ki o günlerde hukukçu olmamayı kafasına koymuş.
Old 04-10-2006, 21:07   #12
osman uld

Ben eğer çocuğum olursa hukuk okumsını isterim ancak asla baskı yapmam tamamen özgür bırakırım neye merakı varsa neyi severek yapıyosa o işte tam anlamıyla başarılı olabilir. Saygılar.
Old 05-10-2006, 10:49   #13
fulyaoktem

Dikkat

Beyaz Türklerle aşık atabilecek kadar iyi bir eğitim alabilirse hukuk okusun. Yoksa tek meslek tanırım: mühendislik.
Old 05-10-2006, 12:38   #14
gunergok

hukuk formasyonu almasını isterdim
ama Türkiyede hukukçu olarak çalışmasını istemezdim
Old 05-10-2006, 17:11   #15
Tamer Sağcan

Ben Hukuku çok seviyorum, fakat; çocuklarımın hukuk okumasını istemezdim. Çünkü herkesin hukukçu olduğu bir ortamda, farklı şeylerden konuşmak istendiğinde bir boşluk yaşanmasını istemem.
Old 05-10-2006, 17:39   #16
Av. Meral Akçınar

Mutlu

Sevgili Ahucuğum,
İleride çocuğum olursa onun hukuk okumasını çok isterim. Tabii hukukçu olmamın çocuğuma sağlayacağı büyük katkıları düşünerek buna gözü kapalı katılıyorum. En azından hukukçu bir aileden gelmenin rahatlığını yaşar benim bu çektiklerimi çekmezdi. Malesef başıma ne geldiyse hukuk aşkından geldi.
Old 05-10-2006, 17:51   #17
Av. Meral Akçınar

Mahçup Söyleyeceklerim var..

Alıntı:
Yazan Ahu
Bir reklam vardi hatirliyor musunuz(hala gosteriliyor mu bilmiyorum), uyuyan 2-3 aylik bebeginin yaninda durmus onu izleyen bir anne ve arka fonda bir adam sesi "oglunuzun buyuyup hukuk fakultesinden mezun oldugunu hayal edin..." seklinde bir cumleyle konusmaya basliyor. O reklamin ne reklami oldugunu bilmiyorum ve adamin sonra ne dedigini hic dinledigimi hatirlamiyorum.. "Damardan girme" diye bir tabir vardir ya, iste bende aynen o hissi uyandiriyor.
Bu arada o reklamın bende uyandırdığı his de aynıydı. Margarin reklamıydı bu arada galiba. Yağ asitleri kalp falan diyordu. Gerçi ben reklamı ilk izlediğimde ileride çocuğum olunca falan diye düşünmemiştim. Kendimi düşünmüştüm.Acaba ben mezun olurken aileme bu hazzı yaşatabildim mi diye.. Her neyse gerçekten de güzel bir reklamdı belirtmek istedim.
Old 06-10-2006, 15:09   #18
tugba boz

Bende hukuk fakültesi ögrencisiyim ve ailem içerisinde tek hukuk fakültesinde ögrenim gören benim....hukuk fakülteside okuma tercihim ilkokuldan sonra kafamdaydı ve başka hiçbir meslegi düşünmedim hayatımda neden bilmiyorum ve sonra iyiki hukuk ögrencisi olmuşum diyebiliyorum.HUKUK okumak bir ayrıcalık olmakla birlikte hukuk ögrenmek ise bir gerekliliktir cünkü hukuk hayatın heranında olan ve yaşamı sürdürebilmek için olması gerekendir....ileride cocugum oldugunda meslek olarak elbette hukuk tercih etmesini isterim ama tercih onundur öyle bir tercihte bulunmasa bile onun hukukla ilgili ve bu yönde birikimli bi insan olması için elimden geleni yaparım cünkü hukuk hayatın vazgecilmezidir we hukuk kaideleri olmadan yaşayan bir toplum düşünülemez we ben bunlardan yoksun bir birey daha ötesi bir cocuk yetiştirmeyi asla istemem.....
Old 07-10-2006, 00:36   #19
QUELLE

Tuubacım cnm dostum düşüncelerine saygı göstermekle birlikte ben çocuğumun hukuk okumasını gerçekten çok isterim ama bi de şöyle düşünüyorum ki kişinin hukuk okuması kendisi istemedikten sonra çok zor..Zoraki hukuk asla olmaz.Bir insanın hayatta mutlu olmasındaki en önemli etken sevdiği bir mesleği yapmasıdır.Aksi olduğu halde hayat gerçekten çekilmez bir hal alacaktır.Sırf insanın kendi mesleğinden ötürü çocuğunu etkilemeye çalışması çocuğuna yaptığı en büyük kötülük olur ve okumayı,hukuku sevmeyen bir insan için bu meslek işkenceden başka bişeye benzemeyecektir.Ama tabiki çocuğumun benim mesleğimi gerçekten istediği için seçmesini çok isterim...Yani konu istemekse tabiki isterim,çünkü hukuk hayatın her anında karşılaşılan ve bilindiği sürecede insanı çok geliştiren bir dal,ben tekrar sınava girsem yine hukuk tercih ederdim, dolayısıyla çocuğumunda bu dalı seçmesini neden istemiyim...
Old 07-10-2006, 02:47   #20
Gülşen

Hukukçuluğun çok ayrıcalıklı bir meslek dalı olduğunu düşünüyorum.Ben şimdiden etrafımda gördüğüm herkese hukuk okumalarını öneriyorum.İnsanlarda oluşmuş genel bir kanı var, hukukçuluk çok zor, kalın kalın kitaplar ezberlenmek zorunda kalınıyor şeklinde.Halbuki hukuk bi yaşam biçimi,sırf para kazanmak için yada daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak için okunacak bir bölüm değil.İleride çocuğum olduğunda ona hukuku sevdirmek ve mümkün olduğunca onu hukukçu olmaya yönlendirmek istiyorum.Ancak mesleğini yapıp yapmaması tamamen onun tercihine kalan bir mesele.Benim için önemli olan çocuğumun hukuk nosyonunu kazanması, bunu kullanıp kullanmamak onun bileceği bir iş..
Old 07-10-2006, 09:15   #21
ocicek

Şuan hukuk öğrenimime devam etmekteyim.Bu bölümü isteyerek seçmiş ve kazındığımda ise kendimi dünyanın en mutlu insanı hissetmiştim.Şimdi bakıyorum da aslında bu kadar sevinmem yersizmiş çünkü bu bölüm beni fazlasıyla zorladı eskiden yaptığım bir çok faaliyeti bu fakülteye girdiğimden beri yapamaz oldum arkadaşlarımla görüşmelerim minimum düzeye indi ve daha buna benzer şeyler..Fakat bana geçmişe döndüğünde yine aynı bölümü seçermiydin diye soracak olursanız size evet yanıtını veririm.Bu bir çelişki olabilir fakat ben kendi çocuğum olduğunda ona bu mesleği seçerken durup on kez düşünmesi gerektiğini söylerdim.
Old 07-10-2006, 16:03   #22
ORHAN DUMAN

İki oğlum var. Bir tanesinin meslek olarak hukuk konsunu uygulayıcı olarak seçmesini isterim. Ama ikincisinin de aynı mesleği siçmesini doğru olmaz diye düşünüyorum. Bence, Meslek olarak seçmese bile her insanın hukuk konusunu sevmesi ve bilmesi kendi yararınadır.
Old 07-10-2006, 18:22   #23
BURCUKK

Varsayılan merhaba

Merhaba,
ben de henüz genc bir hukukcu oldugum için bu sorunuza cevap vermek istedim.cocugum olsaydı hukukcu olmasını ister miydim? sorusuna kesinlikle olumlu cevap verdigimi su gerekcelerle acıklayabilirim:hukuk fakültesinden mezun olmak beraberinde pek cok konu hakkında oldukca donanımlı olmayı da beraberinde getirir.cocugun hukuk fakültesinde okuması onun tartışma,muhakeme yetenegine sahip olacagının da gostergesidir ve bu ozellikler hayatımızda pek cok alanda bize artı faydalar da saglayacaktır.hukuk fakültesinde okudugunuzda her sene kendinizi daha bir ''birey'' olarak hissedersiniz.çünkü olaylara bakış açınız hukukcu oldugunuz için daha saglam,daha geniş olacaktır.irdeleme yeteneginiz gelişecektir.kısacası hukuk mantık oyunu gibidir,çözdükçe zekanız gelişir...umarım tatmin edici bir cevap olmuştur.iyi günler...
Old 07-10-2006, 22:13   #24
mütemmim cüz

Bende hukuk okuyorum.İlerde-olursa eğer-çocuğumun hukuk okumasını isterim.Hatta baskı bile yaparım.Çünkü hukuk zeka işidir.Beraberinde genel kültürü getirir.Çok okumak zorundasınızdır,her gün istesenizde istemesenizde en az bir gazete mutlaka okursunuz.Haberleri takip edersiniz.Her zaman hayatın içindesinizdir.Muhakeme gücünüz gelişir.Hedefleriniz büyüktür,hayattan bekledikleriniz de daha büyüktür.Belki de en önemlisi insanların muhtaç olduğu adalet için bir damla bile olsa katkınız olacağını bilir ve kendinizle gurur duyarsınız.Ben boşuna okumuyorum,ben sadece üniveriste mezunu ve meslek sahibi olmayacağım diye düşünürsünüz.Bence hayataki en büyük hazlardan biri insanın başarılı,kültürlü,zeki olması ve kendi ile gurur duymasıdır.Çocuğum da böyle olsun neden istemeyim ki?
Old 08-10-2006, 18:57   #25
nigar

Hukuk okumak zor olsa da bunu başarabilmek ve hukukçu gibi düşünebilmek çok güzel ve büyük bir ayrıcalık.Şu an kardeşimi hukuk okumaya yönlenfirmeye çalışıyorum (tabii ki kararı kendisi verecek).Ondan sonra çocuğum olursa hukukçu anne ve teyzeyi görünce ne seçer bilemiyorum.Ama umuyorum ki bu seçim hukuk olur..
Old 09-10-2006, 15:01   #26
sibelniko

Hukuk fakültesini "Adalet" kavramına çok bağlı olduğum için bilerek ve isteyerek okumuştum. Yani Hukuk fakültesine girerken idealist bir insandım. Oysa zaman ilerledikçe "Hukuk" ve "Adalet" kavramlarının birbirlerini tamamlamadıklarını hatta ülkemizde çoğu zaman birbirlerine zıt kavramlar olduğunu gördüm. İşte bu noktadan sonra keşke hukuk değil de fen bilimleri üzerine bir şey okusaydım dedim. Sosyal bilimler alanında ülkemizde adalet anlayışı yok hiç kimse hak ettiği yerde bulunmuyor. Hiç değilse fen bilimlerinde iyi bir bilim adamı olursanız artık sizin önünüze bilmem kimin damadı, falancanın amcasının oğlu geçemez. Çok çarpıcı bir örnek vermek gerekirse "su ile çalışan" arabayı icat ederseniz yeteneklerinizi hiç kimse tartışamaz.
Old 10-10-2006, 23:24   #27
Murat Serdar

Hukukçu olmak bende,diğer meslekleri tenzih ediyorum çünkü hakkıyla yapılan her iş çok değerlidir,idealist olmak fikrini çağrıştıran yegane alanlardan biri,,ilerde çocuğum olursa ona meslek olarak hukukçuluğu aşılamaktan ziyade ona bu idealizmi aşılamaya çalışır daha sonra tercihi ona bırakırdım.Çünkü hukukçu olmasa bile hukukun üstünlüğüne inanması benim için büyük bir gurur kaynağı olurdu.
Old 11-10-2006, 15:22   #28
nazire

Ben de çocuğum alsa onun hukuk okumasını gerçekten çok isterdim çünkü bu bölüm özellikle anne babası hukukçu olanlar için daha avantajlı ve onlar bu işe bir adım önde başlıyorlar. Benim annem ve babam hukukçu değil ama olmalarını çoook isterdim eminim çocuklarım da ister.
Old 12-10-2006, 15:00   #29
adalet54

tabiki çocuklarımızın iyi birer kariyer sahibi olmasını isteriz.avukatlık,savcılık,hakimlik gibi meslekler gerçekten çok büyük kariyerlerdir ama şahsen ben çocuğumun büyüdüğünde hukukçu olmasını istemezdim nedeni ise hukukçular kendilerini unutmuş,hayatlarını başkaları için başkalarının adalete kavuşması için adamış insanlardır.inanırmısınız birr çok ceza hakimi arkadaşım artık kendilerini unutmuş durumda ve aileleriyle ilgilenemez oldular.ama yinede son kararı çocuğumuza sormalıyız değilmi
?
Old 12-10-2006, 15:13   #30
metus_82

Varsayılan Selamlar

Bende ailede ilk hukukçu olmanın bi yandan gururunu bir yandan da zorluklarını yaşıyorum Ama yinede hukuk okumak çok güzel birşey; her nekadar okuduğumuz okullarda bu nosyonu tam olarak alamasak da meslek içinde bişeyleri görerek öğreniyoruz. Avukatlık yapmaktayım şuan ve eşimin meslektaş olması şart değil ama çocuğumun hukuk okuyup avukatolmasını isterim; kendisine bırakılcak çok kıymetli bir hazine olduğnu görüp; bundan yararlanmasını arzularım.Ama yinede son karar çocuğumundur asla bu konuda baskı yapmam
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi