Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümlü Müvekkil sistemde hükümözlü gözüktüğü için kaza cezaevine ayrılamıyor

Yanıt
Old 21-06-2018, 21:42   #1
guney1988

Varsayılan Hükümlü Müvekkil sistemde hükümözlü gözüktüğü için kaza cezaevine ayrılamıyor

Merhabalar,
Müvekkil 20 yıl 6 ay hapis cezası almıştır ve ceza yargıtayca onanmıştır. Onama kararını kendisi de ben de tebellüğ ettik. Ancak dosya hala fiziken başka bir sanık yönünden yargıtayda. Müvekkil kaza cezaevine ayrılma hakkını 1 senedir kazanmış ancak dosya yargıtayda beklediği için kesinleşme şerhi verilmemiş dolayısıyla hükümözlü gözüktüğünden hükümlüler için çıkarılan yasalardan yararlanamamaktadır. 11 ay sonra ise açık cezaevine ayrılma hakkı kazanacak tabi hükümlü gözükürse yararlanabilecek. Uygulamada fiziken dosya onama kararı ile yerel mahkemeye döndüğünde kesinleşme gerçekleştiriliyor bildiğim kadarıyla. Açıkçası daha önce bir sanığın hükümlü olmasının sisteme işlenmesi ve kesinleşmenin hızlanması için hiç bir dosyamda böyle bir girişimim olmadı ama bu durum hak kaybına ugramasına sebep olduğu için bu sefer işimizi tersten yapmam gerekecek. Biraz garip ama hukuki desteği hükmün bozulması değil de kesinleşmesi için vereceğim yani! Bu durumda kesinleşmeyi hangi yolla sağlayabilirim ? Yerel mahkeme ile sorunu aşabilir miyim sorgulama yaparak uyapa durumu işleyebilirler diye düşünüyorum? yoksa yargıtay ceza dairesi ile görüşerek mi halletmeliyim ?

Şimdiden teşekkürler..
Old 22-06-2018, 08:18   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşım merhaba,

Yerel Mahkemeye bir dilekçe sunup detaya girmeden, kararın müvekkiliniz yönünden ..... tarihli .... E.-K. sayılı onama ilamı ile onanarak kesinleştiğini ve müvekkiliniz adına kesinleşme şerhi verilmesini talep ettiğinizi bildirseniz. (Eğer reddedilirse ikinci bir dilekçe verip hak kaybı oluşturacak durumu aktarabilir ve yeniden talep edebilirsiniz ancak bana göre en kısa yöntem Hakim ile görüşmek.)

UYAP'tan kararın bir suretini alıp aslı gibi onaylayarak kesinleşme şerhini de düzenleyebileceklerini düşünüyorum.

Eğer mutlak suretle dosyanın fiziki örneğini görmek isterlerse (ki bana göre UYAP sisteminden kararın kesinleşip kesinleşmediği kolayca anlaşılacağından hiç gerek yok) Yargıtay ilgili Ceza Dairesi'nden dosyanın onaylı bir suretini talep ettikten sonra, kesinleşme isteminizi Yerel Mahkemeye yeniden sunabilirsiniz. (Yıllar önce henüz UYAP yokken, çok önemli bir işi olması nedeni ile Yargıtay'dan bu şekilde bir dosya fotokopisi almıştım. Her sayfası için suret harcı bedeli ödemiştim ve Yerel Mahkemeye teslim etmiştim diye anımsıyorum. O zaman sureti sunacağımız Mahkeme bu şekilde kabul edebileceğini söylemişti.)

Aklıma gelen en hızlı yöntem bu oldu.

İyi çalışmalar,
Old 17-04-2019, 14:10   #3
guney1988

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Meslektaşım merhaba,

Yerel Mahkemeye bir dilekçe sunup detaya girmeden, kararın müvekkiliniz yönünden ..... tarihli .... E.-K. sayılı onama ilamı ile onanarak kesinleştiğini ve müvekkiliniz adına kesinleşme şerhi verilmesini talep ettiğinizi bildirseniz. (Eğer reddedilirse ikinci bir dilekçe verip hak kaybı oluşturacak durumu aktarabilir ve yeniden talep edebilirsiniz ancak bana göre en kısa yöntem Hakim ile görüşmek.)

UYAP'tan kararın bir suretini alıp aslı gibi onaylayarak kesinleşme şerhini de düzenleyebileceklerini düşünüyorum.

Eğer mutlak suretle dosyanın fiziki örneğini görmek isterlerse (ki bana göre UYAP sisteminden kararın kesinleşip kesinleşmediği kolayca anlaşılacağından hiç gerek yok) Yargıtay ilgili Ceza Dairesi'nden dosyanın onaylı bir suretini talep ettikten sonra, kesinleşme isteminizi Yerel Mahkemeye yeniden sunabilirsiniz. (Yıllar önce henüz UYAP yokken, çok önemli bir işi olması nedeni ile Yargıtay'dan bu şekilde bir dosya fotokopisi almıştım. Her sayfası için suret harcı bedeli ödemiştim ve Yerel Mahkemeye teslim etmiştim diye anımsıyorum. O zaman sureti sunacağımız Mahkeme bu şekilde kabul edebileceğini söylemişti.)

Aklıma gelen en hızlı yöntem bu oldu.

İyi çalışmalar,

Yanıtınız için teşekkürler. Yerel Mahkeme sunduğum dilekçeleri doğrudan Yargıtaya gönderdi ve malumunuz herhangi bir cevap yok. Kalem ise onaylı suret getirsem bile bu şekilde kesinleşme yapamayacağını mutlaka Yargıtaydan kendilerine onama evrağının gitmesi gerektiğini söylüyor.
Başka ne yapılabilir anlamış değilim kurumlar arası yazışma yapmıyorlar ben talep ediyorum yine yapmıyorlar ben evrak getireyim diyorum kabul etmiyorlar. Müvekkil 50 gün sonra açık kuruma ayrılabilecekken sırf usuli işlemler nedeniyle ayrılamayacak daha enteresanı bu gidişle cezası bitecek ama usuli işlemler yapılmayınca tahliye de olamayacak heralde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi