Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet yazışmalarının boşanma davasına etkisi.

Yanıt
Old 02-01-2008, 09:46   #1
Av.Esra Akten

Varsayılan İnternet yazışmalarının boşanma davasına etkisi.

Herkese merhabalar.Benim de sizlere bir sorum olacak.Evli kadının bir başka erkekle internet üzerinden ve sms yoluyla sürdürmüş olduğu kısa süreli duygusal bir ilişkisi olmuş.Koca,bu mail ve yazışmaları bir şekilde gizlice kaydetmiş.Açılacak olan bir boşanma davasında bu durum kadının çocuklarının velayetini almasına bir engel teşkil edebilir mi?Aynı şekilde kocanın da buna benzer telefon ve chat arkadaşlıkları olmuş daha önce.Ayrıca kocanın ilgisizliği ve ihmali de sözkonusu.Kadını olaya iten de bu durum aslında.Ben,kadının haysiyetsizlikle suçlanamayacağı görüşündeyim.Size de danışmak istedim.Ayrıca.bu olay kadının tazminat almasını engelleyebilir mi?Davayı koca açarsa ve kadın boşanmak istemezse bu olay ne şekilde değerlendirilir?Cevaplarınızı bekliyorum.Kolay gelsin..
Old 02-01-2008, 10:48   #2
miss_lawyer

evli kişilerin gerek internet gerekse sms yoluyla başka bir şahısla görüşmesi kusurlu bir davranıştır ve evlilik birliğini temelinden sarsar. somut olayda koca da aynı kusurlu tavrı yapmış fakat koca, eşi aleyhindeki durumu ispatlayabiliyor, kadın ise ispatlayamıyor. Dolayısıyla durum kadın aleyhine gelişir ve kocanın, başka ağır kusurları da yoksa, kadından boşanabilir hatta koca manevi tazminata bile hak kazanabilir. gelelim çocuğun durumuna, burada bence çocuğun kaç yaşında olduğu önemli, ona göre hakimin takdir hakkı değişecektir...
Old 02-01-2008, 11:06   #3
Av.Esra Akten

Cevabınız için teşekkür ederim.Tazminatta sanıyorum tarafların kusurluluk dereceleri değerlendirilecektir.Şunu merak ediyorum:Bu şekilde bir duygusal ilişki kadının haysiyetsiz bir yaşam sürdüğü iddiasına dayanak olabilir mi?Tarafların 6-7 yaşlarında bir çocukları var.
Old 02-01-2008, 11:17   #4
miss_lawyer

direkt haysiyersiz yaşam sürdüğü kesin sayılmasa da öyle olduğuna karine teşkil eder. çocuk çok küçük sayılmaz, anne bakımına ihtiyaç duyacağı yaşı geçmiş, babaya da verilebilir.. çocuğun velayeti ve diğer hakları kazanmak için karşı tarafın kusurlarını ispatlamanız lazım..(tanık, yazılı delil..vs)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi