Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 06-12-2008, 17:03   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddet

Öncelikle Merhaba. Böyle bir sitenin hazırlanmasına katkıda bulunan ve yanıtlayan herkese çok teşekkür ediyorum.
Ben yaklaşık 2 yıldır evliyim. Uzun bir nişanlılık döneminden sonra evlendik. Evlenmeden önce de aynı iş yerinde çalışıyordum şimdi de. İşim biraz yoğun ama eşim bunu evlenmeden önce de biliyordu. Ancak evlendiğimiz günden beri eşim çalışmamla, geliş gidiş saatlerimle ilgili sürekli aşağılayıcı, rencide edici, incitici davranışlarda bulunuyor. Onun mutsuzluğunun nedeni olduğumu söyleyip duruyor. ayrıca sadece o değil, ailesi de aynı tutum içinde. Evlenmeden önce de benim aileme çeşitli konularda laf söyleyerek üzüntü yaşatmışlardı ve şimdi de aynı şekilde devam ediyor. Gerçekten artık dayanılmaz boyutlar almaya başladı. Hergün, acaba bugün ne için laf işiteceğim, ne için suçlanacağım diye düşünüyorum. Artık bu işin son bulmasını istiyorum. Ayrıca bu iş böyle sürdüğü için ben de evle ilgilenmek istemiyorum. Eşime karşı da soğuk bir tutum içindeyim.
Forumlarda çeşitli aramalar yaptım, sorulan soruları ve verilen yanıtları okudum. Boşanma davasını ben açarsam ve eşim beni evlilik kurumunun korunması için çaba harcamadığım, görevlerimi yapmadığım gerekçesiyle kusurlu duruma sokarsa davanın reddedilmesinden korkuyorum. Anlaşmaya da yanaşmayacağı için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Psikolojik şiddeti nasıl kanıtlamak gerekir? Darp gibi bir şey söz konusu değil, onun için somut delillerim yok, sadece üzüntülü ve mutsuz olduğumu bilen ailem var.
Fikirleriniz benim için çok önemli. Lütfen yanıtsız bırakmayın.
Çok teşekkürler.
Old 06-12-2008, 17:31   #2
üye8180

Sayın Konuk, öncelikle psikolojik şiddetin de bir şiddet türü olduğunu belirtmek durumundayım. Eşinizin size söylediği aşağılayıcı sözler, suçlamalar, hareketlerinizi denetlemesi, ailenizin kötülenmesi hiç şüphesiz şiddettir. Maruz kaldığınız bu şiddetten korunmak için, Aile Mahkemesi'ne başvurarak, hiçbir harç ödemeksizin, eşinizin şiddete yönelik söz ve eylemlerine son vermesi, konuttan uzaklaştırılmasına dair lehinize bir koruma kararı alabilirsiniz. Bu koruma kararı 6 aya kadar verilmektedir. 6 ayın sonunda şiddet tehlikesi devam ediyorsa tekrar talep edilebilir.

Sayın Konuk, maruz kaldığınız psikolojik şiddeti, özel veya kamu, üniversite hastanelerinin ilgili psikiyatri servislerine başvurarak, sizde yaratılan bu tahribatı doktor muayenesi, teşhis ve tedavisini belgelemeniz halinde kolaylıkla kanıtlayabilirsiniz. Yine sizdeki ruhsal çöküntüyü bizzat gören duyan bilen tanıklarınızın beyanları da, eşinizin bu haksız eylemini ispatlamakta önemli deliller olacaktır. Koruma Kararı da dosyaya girecek ve Aile hakimine bir kanaat verecektir kuşkusuz.

Bir avukat yardımı almanızı, ekonomik durumunuz yetersizse bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı rica ederiz.
Old 06-12-2008, 17:36   #3
Konuk

Neslihan Hanım. Çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu da boşanma davası açmam halinda kusurlu bulunup bulunmayacağım. Evliliğin gereklerini yerine getirmediğim iddasıyla kusurlu duruma düşersem davanın reddedilebileceğini ve bu durumda elimin kolumun bağlı kalacağını duydum. Bu konuda da aydınlatabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 06-12-2008, 22:20   #4
üye8180

Sayın konuk, kusur değerlendirmesi dosyadaki delillere göre yapılabilecek bir husustur. Yani siz ve eşiniz karşılıklı tüm delillerinizi ortaya koyarsınız. Tanıklarınız dinlenir. Sağlık raporu, koruma kararı gibi yazılı deliller incelenir. Tüm bu değerlendirmeler neticesinde de hakim vicdani bir kanıya ulaşır. Evlilik birliğinin devamının, taraflar bakımından çekilmez hale geldiği, taraflara korunması gereken bir fayda getirmeyeceği, yine evlilik birliğinin devamında korunması gereken sosyal ve toplumsal bir yarar kalmadığı kanısına ulaşılırsa, hakim açılmış davanın kabulüne ve boşanmaya karar verir. Kusur durumu herkesin aklına takılan bir konudur ama dava şekillendikçe, yargılama ilerledikçe açıklığa kavuşturulur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi