Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanma davasında anlaşmaya aykırılık?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2007, 16:05   #1
hukukcu34

Varsayılan Anlaşmalı boşanma davasında anlaşmaya aykırılık?

Değerli dostlar müvekkilimle hanımı boşanma konusunda anlaşarak dava açmaya karar vermişler ve müvekkilin hanımı bir avukat vasıtasıyla anlaşmalı boşanma davası açmıştır.Daha sonra karşılıklı olarak protokol düzenlenmiş boşanmanın mali sonuçları konusunda anlaşılmıştır.Ancak daha sonra dava açan kadın ben boşanmaktan vazgeçtim diyerek boşanmaya yanaşmayacağını belirtmektedir.Dava dilekçesinde ve protokolde imzası olmasına ve dava açılmış olmasına rağmen duruşmada tek taraflı olarak kadının ben boşanmak istemiyorum demesi sizce nasıl bir sonuç doğurur.Sözleşmedeki(protokoldeki) imzanın ve boşanma dilekçesi içeriğindeki ikrar ve kabullerin hiçbir önemi yokmudur?Katkı sunacak tüm dostlara teşekkür ederim.
Old 22-08-2007, 16:38   #2
avturker

Benim uygulamada genelde karşılaştığım; taraflardan birinin manevi cebir altında protokolü imzaladığını iddia ediyor ve boşanma veya sonuçları konusundaki anlaşmayı kabul etmediğini beyan ediyor.
Kanunen buna bir engel yok bana göre.
Old 22-08-2007, 16:45   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Anlaşmalı boşanma davalarında, her ne kadar protokol
yapılmış olsa da ;hakim tarafları dinlemek ve boşanmanın
her hususunda anlaşılmış olduğunu ve ya boşanma iradesinin
huzurunda gerçek olduğunu taktir etmek zorundadır.

Bayanın boşanmaktan vazgeçmesi karşısında, hakim davanın reddine karar verecektir.

Saygılarımla.
Old 23-08-2007, 11:19   #4
Av.Hakkı Akkurt

Olayınızda dava açan eş davasından her zaman feragat edebilir.Davadan Feragat davayı kesin olarak sonuçlandıran bir usül işlemdir.davasından feragat eden eşin feragati karşı tarafın kabulüne de bağlı değildir.hüküm kesinleşinceye kadar da davasından feragat edebileceğine göre dava açan eş açtığı boşanma davasından feragat ertmişse mahkeme feragat nedeniyle davanın reddine karar vercektir.Yapılan ve imzalana protokolün bir anlamı yoktur.Anlaşmalı boşanmada hakim tarafları bizzat dinleyerek ve yapılan protokolü uygun gördüğünde ve tarafların her ikisi de hakim önünde kendi iradeleriyle boşanmayı kabul etmeleri gerekmektedir.Eğer davalı eş karşı dava açmışsa karşı davaya devam edilecektir.Davacının davasından feragatine engel olamazsınız.
Old 23-08-2007, 12:18   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Boşanma davasında davacı davasından feragat ettiğinde davalı tarafın(bir karşı davası yoksa) davayı takip etme olanağı bulunmamaktadır.

Anlaşmalı boşanmaya karar vermiş taraflardan davalı da anlaşmalı dava açılmış olsa da boşanmaktan vageçebilir.

Bu durumda davacı davasını çekişmeli usule göre yürütür.

Tarafların aralarında yapmış olduğu boşanma ve mali sonuçlarına ilişkin anlaşma hakim onaylamadıkça ve hüküm kısmına geçirip kesinleşmedikçe geçerli ve bağlayıcı olmayacaktır.
Old 23-08-2012, 13:46   #6
snmztkn

Acil Anlaşmalı boşanmada protokolden cayma- zaman aşımı

Sayın meslektaşlarım,
Bugün bir müvekkilim 4 yıl önce boşanırken eşine hem evi hem yazlığı yem yüksek miktarda nafaka(2çocuk için) hem de 30.000TL nakit verdiği protokolden caymak istediğini söyledi. Böyle bir caymada zaman aşımı 10 yıl imiş diye duymuş. Ben böyle bir yargıtay kararına falan rastlamadım. bu arada müvekkilimin boşandığı eşi de çalışıyor(malları alan), ayrıca çocuklar babalarıyla görüşmek istemeyip sürekli hakaret ediyorlar ve mahkeme kararıyla annelerinin soyadlarını aldılar.
Bu şekilde bir protokolden cayma davası mümkün müdür aklım karıştı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi