Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adi Yazılı Şekilde Yapılan Araç Satış Sözleşmesi-Peşinatın İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2007, 05:47   #1
calikusu_kamuran

Soru Adi Yazılı Şekilde Yapılan Araç Satış Sözleşmesi-Peşinatın İadesi

Oto Galerilerin şekil dışı araç satış mukavelesi yapılmışken, bu belgeye dayalı olarak verilen peşinatın, aralarında çıkan anlaşmazlık yüzünden geri alımında baştan beri geçersiz olan sözleşme için SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME hükümlerine gitmek ve bu para alacağını İLAMSIZ İCRA TAKİBİ İLE TALEP ETMEK zaman mı kazandırır yoksa zaman mı kaybettirir?

Verilecek cevaplar için şimdiden teşekkürler.
SAYGILARIMLA
Old 19-01-2007, 10:00   #2
tayfurulker

Sevgili Meslektaşım:
Oto Galeriden şekil dışı araç satım sözleşmesi, bu sözleşmede de belirtildiği gibi noterden satış ve devrin yapılmasına kadar hüküm ifade eder. Bu sözleşme aracın devri ve hukuki yükümlülükleri hususunda bir sonuç doğurmasa bile taraflar arasında para ve araç teslimini belgeleyen delil niteliğinde olacaktır. Satışın her ne sebeple olursa olsun gerçekleşmemesi durumunda ödenen paraların ya da alınan aracın iadesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır.Bahsettiğiniz yollar paranın iadesi için doğru ve tek yoldur. Ancak yine de alacağınızı, sebebini ve kaynağını belirten bir ihtar göndermeniz menfaatinize olacaktır.
Ancak aydınlığa kavuşturulması gereken diğer bir husus oto galeri aracın devrini vermeye yetkili mi? Çünkü güvene dayalı olarak devir yetkisi de olmadan da bu sözleşmeler yapılmakta.
Konu ile ilgili yargıtay kararı bulmaya fırsatım olmadı ancak bulunca eklerim.
İyi çalışmalar...
Old 19-01-2007, 12:31   #3
calikusu_kamuran

Varsayılan Teşekkürler Syn. Tayfurulker

Syn. Tayfur Ülker beyan ettiğiniz yanıt için teşekkürler. Öncelikle ihtar çekmekte fayda olduğunu belirtmişsiniz. Bu konuda haklısınız. Öncelikle noter eliyle ihtarla başlamak yararımızadır.

TEŞEKKÜRLER SAYGILAR
Old 20-01-2007, 00:04   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Sayın meslektaşım. Yukarıdaki cevaba aynen katılmakla birlikte aynı tarz bir davanın lehime sonuçlandığını bilmenizi isterim. Benim davamda yazılı bir sözleşme dahi yoktu. Sadece aracın teslim fişi ve satıştan sonra trafikte yapılan araştırma sonucu elde edilen bilgiler mevcuttu ve mahkeme aracın aynen iadesine karar verdi. Hülasa elinizdeki sözleşme ile ilamsız takip başlatabileceğiniz gibi (itiraz halinde borçlu inkar tazminatına kuvvetle muhtemel mahkum olur) ihtarı müteakip alacak davası açmanızda netice verecektir. Kolay gelsin.
Old 20-01-2007, 21:37   #5
calikusu_kamuran

Varsayılan Teşekkürler

Syn. Yeshilim, ilginiz için teşekkürler.

ALINTI:" Sadece aracın teslim fişi ve satıştan sonra trafikte yapılan araştırma sonucu elde edilen bilgiler mevcuttu ve mahkeme aracın aynen iadesine karar verdi."
1-Sanırım sizin olayda da noter satışı yoktu. Ayrıca şekil dışı sözleşmede belirtilen alıcının müvekkili mi idiniz? Bu alıntıda belirtmiş olduğunuz kısmı biraz açarsanız eminim işime yarayacaktır, çünkü benim belirttiğim olay da farklılıkların mevcut olduğunu yeni gördüm ve bir kaç avukat arkadaşıma göre ispat şansımız yok. Elbette ki haklılar.

Olayın son hali: Galerici yazmış olduğu sözleşmeye şu miktar parayı peşinen ve nakten aldığını belirtmiş olmayıp. ŞU MİKTAR PARA NAKTEN ÖDENECEKTİR demiş. Tabi bu durumda bizim işler zorlaştı.

Ben yazmış olduğum ihtara, aynı yolla itiraz edebilirsiniz şeklinde bir cümle de ekleyerek belki yazılı olarak bu parayı almış olduğunu beyan eder diye düşündüm. Uyanıkların(!) çok olduğu zamanda biraz zor gerçekleşecek bir durum ama. Şahitler de elbet onun tarafından olan kişiler. Ben stajer olduğum için alacaklının adıyla işlemleri götürmek zorundayız. Fakat en azından bir tecrübe olacak benim için. Büyük bir ihtimalle icra takibi başlattığımızda, itirazın iptali davasının hasıl olacağı sürece girecek gibiyiz. Anlaşılan zorlanacağız yani ve sonuç aslında belli yani fiyasko.

Her şey için teşekkürler. İnsanı kahreden bu oto galerilerin yapmış olduğu belgelerin matbu olması ve üstünde OTO SATIŞ MUKAVELESİ yazması. Yani insanımız belgenin üzerindeki yazıya göre SATIN ALDIM diye düşünmektedir. Bu uygulamaların yaptırımsız kalması ne kötü.

SAYGILAR TEŞEKKÜRLER
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi