Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin beni öldürmesinden korkuyorum eve dönemem ayrılmak istediğimi söylemeye korkuyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 01-10-2021, 21:41   #1
Kübra Kahveci

Varsayılan Eşimin beni öldürmesinden korkuyorum eve dönemem ayrılmak istediğimi söylemeye korkuyorum

4 Ekim 2020de evlendim eşimden evlendiğim den beri öfke patlamaları yaşıyor psikolajik şiddet hakaretler bagirip cagirmasindan sana zarar vermemek için çevreme zarar veriyorum diye öfkesi konroleden çıkıyor kendini kaybediyor bana neler yaptığını hatırlamıyor tehtit hakretten uzaklaştırma aldi 17 mayıstan beri halamda kalıyorum eşimden çok korkuyorum kıyafet almaya eve gittgimde bana halama ensiteme saldırdı
üzerime bıçakla koştu enistem kurtardı beni ensiteme bağırmaya çalıştı elinden bıçağı attirdi yere eşim bıçağı sakladı elimde yoktu dedi
kolumu ısırdı darp raporu var 15gun uzaklastirma verildi aile içi şiddetten eşimden korkuyorum eve dönemem kadın cinayetine kurban gitmek istemiyorum koruma uzaklaştırma almak için ne yapmalıyım evde kalma hakkı alabilir miyim eve giremiyorum kıyafetlerim alamıyorum tek gel eve diyor eşim boşanmak kurtulmak istiyorum buna hakkım varmı asgari ucret alıyorum yaşadığım olaylardan işimi kaybetmek üzereyim üniveriste mezunuyum bana yol gosterebilir misiniz ölmek istemiyorum saygılar
Old 05-10-2021, 16:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin şiddet içeren eylemleri devam ettiğinden yeniden tedbir kararları aldırabilirsiniz.

Ortak konut adresinizi yazarak belirtitiğiniz adreslere ve bulunduğunuz yerlere yaklaşamaması için tedbir kararı isteyiniz.

Boşanma dava açabilirsiniz. Açacağınız bu davada TENSİPLE BİRLİKTE TEDBİREN, ortak konuttan ve ev eşyalarından dava süresince sizin yararlanmanıza imkan tanıyan bir karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılar,
Old 05-10-2021, 22:41   #3
Konuk

Varsayılan Sesimi duyduğunuz için teşekkür ederim

Eşim tarafından kasten yaralamaya t , yargılama olursa darp tehtit şikayetleri özel boşanma sebebi sayilir mi boşanma davası kaç yıl sürüyor tüp bebek için
yumurta dondurma işlemi yaptırmak istiyorum esin rızası alınması gerekiyor mu boşanmak bu kabustan ölmeden kurtulmak istiyorum

saygılar
Old 06-10-2021, 12:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,
Alıntı:
II. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış
MADDE 162. Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Türk medeni Kanunu'nda özel boşanma sebepleri de sayılmıştır. Dilerseniz hem bu sebebe hem de genel boşanma sebebine dayanabilirsiniz. Yukarıda anlattığınız olaylar aynı zamanda evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepli boşanma davasına uygundur.

Öncelikle TMK. 162. madde olmadığı taktirde TMK.166.madde gereğincve boşanmanıza karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Kendi yumurtalarınızı dondurmak için eş rızasına gerek yoktur.

Saygılar
Old 24-11-2021, 08:15   #5
Konuk

Karar Esim eve girmeme engel oluyor ne yapmaliyim

Desteğiniz için çok teşekkür ederim Eylül ayında eşimden aile içi siddet biriminde bıçaklı saldırıya tesebusten şikayetçi oldum darp raporum var 15 günlük geçici uzaklaştırma verildi aile mahkemesinden karar çıkacak diye bilgi verilsede böyle bir tebligat bana gelmedi aile içi şiddete başvurma rağmen bilgide verilmedi dosyam kaybolmuş yada aile mahkemesine gitmemiş olabilir mi?
Esim bu olaydan sonra burası benim evim eve girip kıyafetlerini almanı istemiyorum diye eve girmeme engel oluyor Bosanma davası açıldı bir aylık uzaklaştırma kararında birlikte yaşadığımız Ev adresi yazıyor kalacak yerim olmadığı için halamda kalıyorum bu uzaklaştırma kararı sayesinde eve nasıl girebilirim eşim evde nöbet tutuyor eve gelirim diye ondan korkuyorum evde kalma hakkı bana mı ait sayılıyor bu üçüncü uzaklaştırma kararı oluyor kışlık kıyafetlerimi almak istiyorum evin ona ait olması esime eve sokmama hakkı veriyor mu ne yapmalıyım

Mayıs ayında eşimden tehtit ve hakretten sikayetci olmuştum uzlastirmaciyi kabul etmedim e devlette gördüm asliye ceza davasi açılmış bunun anlamı nedir eşim avukat tutmuş
Bu olaydan sonra eşim beni telefonda da tehtit etti daha sonra da bıçakla saldırı girişiminde bulundu bu olayi da açılan davaya eklenebilir mi ne yapmam gerekiyor vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Old 29-11-2021, 20:43   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Desteğiniz için çok teşekkür ederim Eylül ayında eşimden aile içi siddet biriminde bıçaklı saldırıya tesebusten şikayetçi oldum darp raporum var 15 günlük geçici uzaklaştırma verildi aile mahkemesinden karar çıkacak diye bilgi verilsede böyle bir tebligat bana gelmedi aile içi şiddete başvurma rağmen bilgide verilmedi dosyam kaybolmuş yada aile mahkemesine gitmemiş olabilir mi?

Sn.Katılımcı,
1-Kolluk tarafından acil durumlarda verilen şiddetin önlenmesi kararları mutlaka hakim tarafından onaylanmalıdır. BU nedenle adliyeye giderek 1 numaralı aile mahkemesinden dosyanızı takip edebilirsiniz.

Kolluk tarafından verilen karar Aile Mahkemesinde onaylansa da süreniz kısa- süre dolmadan kararın uzatılmasını Aile Mahkemesinden isteyebilirsiniz.

Alıntı:
Esim bu olaydan sonra burası benim evim eve girip kıyafetlerini almanı istemiyorum diye eve girmeme engel oluyor Bosanma davası açıldı bir aylık uzaklaştırma kararında birlikte yaşadığımız Ev adresi yazıyor kalacak yerim olmadığı için halamda kalıyorum bu uzaklaştırma kararı sayesinde eve nasıl girebilirim eşim evde nöbet tutuyor eve gelirim diye ondan korkuyorum evde kalma hakkı bana mı ait sayılıyor bu üçüncü uzaklaştırma kararı oluyor kışlık kıyafetlerimi almak istiyorum evin ona ait olması esime eve sokmama hakkı veriyor mu ne yapmalıyım

2-Tarafınıza verilen kararda konut tahsisi kararı varsa, eşinizin bu karara uymaması karara muhalefet suçunu oluşturur. Kararı veren mahkemeye bir dilekçe ile şikayet edebilirsiniz.

Konut tarafınıza tahsis edilmemiş ise yine mahkemeye başvurarak kişisel eşyalarınızın listesini dilekçenizde açıklayarak kolluk eşliğinde tarafınıza teslim edilmesini isteyebilirsiniz. Mahkeme ek karar verecektir.

Alıntı:
Mayıs ayında eşimden tehtit ve hakretten sikayetci olmuştum uzlastirmaciyi kabul etmedim e devlette gördüm asliye ceza davasi açılmış bunun anlamı nedir eşim avukat tutmuş
Bu olaydan sonra eşim beni telefonda da tehtit etti daha sonra da bıçakla saldırı girişiminde bulundu bu olayi da açılan davaya eklenebilir mi ne yapmam gerekiyor vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

3-Size yönelik şiddet sebebi ile eşiniz hakkında ceza davası açılmış.

Davaya konu olay ile sonradan gelişen olay farklıdır. Sonraki tehdit için de yeniden şikayetçi olmanız gerekir. Sonraki tehdit için de yeniden dava açılır ise mahkeme gerekirse davaları birleştirir. Yeni bir dava olmadan açılan davaya ekleme yapılmaz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz. Mali durumunuz elverişli değilse ceza dosyasına bir dilekçe verebilir ve tarafınıza bir avukat atanmasını Mahkemeden isteyebilirsiniz.
Old 05-12-2021, 19:37   #7
Konuk

Varsayılan Eşime karşı uzaklaştırma karari ikametim olan adrese alındi anlamı nedir

Verdiğiniz bilgiler ve desteğiniz için çok teşekkür ederim
Esime karşı alınan uzaklaştırma kararında a.c.f maddeleri yer alıyor evin bana tahsisini de talep etmiştim uzaklaştırma kararı ikametim olan adrese yani esimle beni eve almadığı birlitke yasadigimiz ev adresine alındı uzaklaştırma kararı ikmametim olan eve alinmasindan dolayı haklarım neler evde yaşamasi gereken ben uzaklaşması gereken eşim mi saygilar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi