Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tamir için bırakılan eşyanın tamirci tarafından bir başkasına satılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2008, 16:13   #1
limpid

Önemli tamir için bırakılan eşyanın tamirci tarafından bir başkasına satılması

Herkese merhabalar,

Bir konuda mesleki bilgi ve tecrübenizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Konu şu şekilde;

Müvekkil limited bir şirket. 2005 senesinde fabrikanın bahçesinde kullanılmak üzere çim biçme traktörü alıyor. 2008 senesinin 4. ayında da hem bakım yapması hem de tamirat gerekiyorsa gerçekleştirmesi için tamirciye makineyi bırakıyor. O esnada da tamirci makineyi isterlerse satabileceğini söylüyor. Müvekkil de bunun iyi bir fikir olabileceğini şayet kısa zamanda 3250 YTL veren olursa olabileceğini söylüyor. Malı tamirciye nakliye etmesi için her zaman çalıştığı nakliye firmasını tutuyor. Malı tamirciye teslim ederken de sevk irsaliyesi düzenleniyor fakat tamirci buna gerek olmadığını söylüyor. Bunun üzerine sevk irsaliyesini nakliye şoförü imzalıyor. İrsaliyeye de "tamir amaçlı gönderilmiştir. fatura edilmeyecektir." notu düşülüyor. Tamirci ltd. şirket olmasına rağmen tam ünvan yazmıyor ....... Makine deniliyor yanına da şirketin 2 ortağından birinin ismi yazılıyor. Adres bölümü dolduruluyır vergi numarası yazılıyor. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra tamirciyi arayıp makineyi sorduğunda makineyi sattığını öğreniyor. Tamirciden parasını talep ediyor. İlk başta adam ben toplu sattım sizin makine arada kaynamış falan diyor. Müvekkil ısrarlı olunca da senet aldım karşılığında 1 aya kalmaz öderim diyor. Bugüne kadar da müvekkili oyalayıp hiçbir ödeme yapmadığı gibi aramızda sözleşme yok nasıl kanıtlayacaksın gibi sözler sarfediyor. Bugün ben aradığımda da sanki hiç böyle bir olay olmamış gibi kendisine elimde varsa onlar tarafından imzalanmış bir belge sunmamı ancak o halde belki ödeme yapacağını söylüyor.
Şimdi benim elimde delil olarak nakliyecinin tanıklığı var başka da bir şey yok. Kafamda izlemem gereken prosedürle ilgili birkaç bişey var ama sizlerin de görüşünü almak istedim.

Bu konuda fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.
Old 16-09-2008, 10:05   #2
avturker

merhabalar,
bu tip makinelerin ayırt edici özelliklerini gösterir herhangi bir kayıt veya emare varmıdır? (örneğin bazı iş makineleri gibi ticaret memurluğunda kayıtlımıdır ya da üzerinde taşıdığı bir numara, iz varmıdır?)
Müvekkilinizde bu mala ilişkin faturalar varmıdır?? Varsa yukarıdaki numaralarla uyumlumudur?
Bence şahıs hakkında güveni kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunun ve alacak davası açın.
İspat konusunda zorlanacağınız açık ama nakliyecinin ve hatta iş yeri çalışanlarının tanıklığı işinize yarayabilir..
Kolaylıklar ve bol şans diliyorum...
Old 16-09-2008, 10:58   #3
limpid

Yanıtınız için teşekkür ederim Türker Bey,

Evet makinenin alış faturası elimizde mevcut. Bu belki lehime bir delil olabilir. Benim tek sıkıntım değerinden dolayı tanıkla ispat hususu. Yargıtayın bu yönde çelişkili kararları var. Açacağım alacak davasında karşı tarafın tanık dinletmeme muvafakat etmemesi gibi bir durum olabilir. Beni korkutan bu. Onun dışında da kullanabileceğim bir kanıt yok yemin hariç. Sıkıntım bu noktada.
Old 16-09-2008, 13:20   #4
S.Orhan

Alıntı:
Yazan ruhan

Evet makinenin alış faturası elimizde mevcut. Bu belki lehime bir delil olabilir. Benim tek sıkıntım değerinden dolayı tanıkla ispat hususu. Yargıtayın bu yönde çelişkili kararları var. Açacağım alacak davasında karşı tarafın tanık dinletmeme muvafakat etmemesi gibi bir durum olabilir. Beni korkutan bu. Onun dışında da kullanabileceğim bir kanıt yok yemin hariç.

TCK madde:155/2.''Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.''
Sayın Ruhan, anlattığınız olay Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanmak suçunu oluşturur.Alacak davası açmak yerine, C.Başsavcılığına şikayette bulunmanızı öneririm, ceza davası her türlü delille kanıtlanabileceğinden tanık dinletme, muvafakat, yemin teklifi gibi sorununuz da olmaz, daha sonra da tazminat davası açabilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 16-09-2008, 13:25   #5
Av.Serkan Küçükkuru

bence güveni kötüye kullanma yönünden suç duyururusunda bulunacağınızı öncelikle karşı tarafa iletin ve de bulunun.bir sebebsiz zenginleşmeye ddayalı alacak davası ile de devam edin derim.Saygılar.
Old 16-09-2008, 15:10   #6
Jaap

Emniyeti suistimal sucu maddi unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde bana göre sucun OLUSMAYACAĞI kanaatindeyim. Zira burada "satım" yetkisi de söz konusu.. Yani bir diğer ifade ile şahıs savunmasında bana satmam için verdi ve ben sattım derse olay sadece alacak davası şeklinde devam edeceğini düşünüyorum. Fakat şu husus gözden kaçırılmamalı şahıs hakkında yapılan şikayet sonuç doğurmasa da şahsın ifadesi için başvurulduğunda vereceği ifade "kanaat" açısından hukuk mahkemesinde de işe yarayabilir.
Old 16-09-2008, 15:50   #7
limpid

Alıntı:
Yazan S.Orhan
TCK madde:155/2.''Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.''
Sayın Ruhan, anlattığınız olay Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanmak suçunu oluşturur.Alacak davası açmak yerine, C.Başsavcılığına şikayette bulunmanızı öneririm, ceza davası her türlü delille kanıtlanabileceğinden tanık dinletme, muvafakat, yemin teklifi gibi sorununuz da olmaz, daha sonra da tazminat davası açabilirsiniz.
Saygılarımla.

Sayın Meslektaşlarım,

Cevabınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler. TCK 155/2 bana da mantıklı geliyor. Fakat benim bu noktada tek kaygım savcının iddiamı ciddi bulup bulmaması. Çünkü elimde malın tamirciye teslim edildiğine dair tamirci veya çalışanı tarafından imzalanmış bir şey yok. Sadece nakliyecinin malı götürürken teslim eden kısmı bizim şirketçe teslim alan da nakliyeci tarafından imzalanmış tamir için gönderildiğini belirten irsaliye var. Diğer delilimde tamircinin kartviziti delil denebilirse tabiki

Diğer bir nokta husumet yönünden;

Şimdi irsaliyenin üzerinde A Makine Ortaklardan birisinin adı alttada şirket adresi vergi kimlik numarası var. Kartvizitte de A Makine Diğer Ortağın adı var. İTO dan yaptığım araştırmada bu tamirci bir ltd.şti. 2 ortaklı(biri irsaliyedeki diğeri kartvizitteki isim) ve irsaliyedeki adreste ticaretle iştigal ediyorlar. Ben şikayeti yaparken A Makine Ltd. Şti. yetkilileri deyip 2 ortağın isminide belirteceğim.

İhtar çekmeyi düşünüyorum ama bir işe yarayacağını zannetmiyorum.
Old 16-09-2008, 16:20   #8
limpid

Alıntı:
Yazan Jaap
Emniyeti suistimal sucu maddi unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde bana göre sucun OLUSMAYACAĞI kanaatindeyim. Zira burada "satım" yetkisi de söz konusu.. Yani bir diğer ifade ile şahıs savunmasında bana satmam için verdi ve ben sattım derse olay sadece alacak davası şeklinde devam edeceğini düşünüyorum. Fakat şu husus gözden kaçırılmamalı şahıs hakkında yapılan şikayet sonuç doğurmasa da şahsın ifadesi için başvurulduğunda vereceği ifade "kanaat" açısından hukuk mahkemesinde de işe yarayabilir.

Aslında tamirciye satması için verilmiş bir yazılı yetki yok. Adam sadece öneride bulunuyor, müvekkilde neden olmasın tavrıyla yaklaşıyor ama böyle bir alıcı çıktığında muhakkak kendilerini haberdar etmesini kendileri de tamam derlerse şayet satışın gerçekleşebileceğini şifahen söylüyor. Yani o malı satsın diye vermiyor. Düzenleyeceğim ihtarnamede malı şuan sattığı için şöyle bir talepte bulunacağım; malın iadesini ya da değeri kadar olan meblağın tarafımıza ... gün içerisinde verilmesini aksi takdirde suç duyurusunda bulunacağımızı vs.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi