Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Ankara 16. İdare Mahkemesi; stajyer avukat staj yaptığı avukatın sigortalısı olabilir

Yanıt
Old 05-02-2008, 22:18   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Ankara 16. İdare Mahkemesi; stajyer avukat staj yaptığı avukatın sigortalısı olabilir

Ankara 16. İdare mahkemesi; stajyerin avukat yanındaki stajı süresince staj yaptığı avukatın sigortalısı olmasını onayladı.

Mahkeme 26.09.2007 tarihinde verdiği kararla stajyerin yanında çalıştığı avukatın sigortalısı olmasının avukatlıkla bağdaşan bir nitelik taşıdığını kabul etti. Karar metnini aşağıdaki bağlantıdan da görebilirsiniz. Aşağıdaki kısmı son sayfasıdır. http://barobirlik.org.tr/calisma/hab...skin_dava.aspx

Old 06-02-2008, 17:49   #2
PINAR YILMAZ

Stajyerler ücret alabiliyorlar mı ki sigorta yaptırsınlar Yerinde bir karar olmuş ama kim stajyerine sigorta yaptırır ki maaş bile vermezken...
Old 06-02-2008, 18:47   #3
kapgan

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Stajyerler ücret alabiliyorlar mı ki sigorta yaptırsınlar Yerinde bir karar olmuş ama kim stajyerine sigorta yaptırır ki maaş bile vermezken...
Yaşadığım şehir İzmir'de çok var...Diğer yerleri bilmiyorum tabi..
Old 07-02-2008, 13:34   #4
amon

Dikkat

Uygulamada yer bulabilecek bir karar olduğunu düşünmüyorum.zaten söz konusu kararda stajyer arkadaş babasının yanında stajını yapmıştır. kendi prim borçlarını bile ödeyemeyen avukatların stajyerlerini sigortalı yapmaları bana gerçekçi gelmiyor...
Old 11-02-2008, 14:20   #5
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Bu kararı duymuştum ama okumamıştım. İstanbul - Ankara ve İzmir gibi sehirlerde hemen hemen tüm stajyerler ücret karşılığında çalışırken, hiçbir Baronun internet sitesinde bu kararın yer almaması ne ilginçtir
Old 11-02-2008, 16:16   #6
Av. Fatih KARACA

Yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Stajyer Avukatların sigorta priminin yatırılması mecburi değil diye, hiç yatmayacak manasına gelmiyor. İsteyen yatırabilir demek oluyor bu. Sırf sigorta primi yattı diye bir avukatın stajının geçersiz sayılması yanlış olurdu.

Mevzuatta bu konuda bir düzenleme yapılarak, stajyer avukatların, stajın ikinci altı aylık döneminde sigorta primlerinin ödenmesi ve ücret almaları yönünden serbestlik getirilmelidir.
Old 11-02-2008, 23:13   #7
Adli Tip

Barolar Birliğinin de 2006 yılında verdiği benzer bir yönetim kurulu kararı var.
Bu karar stajyerlerin, staj süresince ücret almasının da yasal olduğunu belirtmekte.
Bence, stajyerlerin ücretleri konusu, uygulamanın yargı kararlarıyla oluşmasını bekleyebilecek bir konu değil.
Avukatlık Kanunun ilgili maddelerinin bu kadar yoruma muhtaç olmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gereklidir diye düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...654#post131654

Saygılarımla,
Old 01-05-2008, 18:55   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Ankara Barosu, mahkeme kararı doğrultusunda stajyer avukatların sigortalanması konusunda bir duyuruda bulundu. http://www.ankarabarosu.org.tr/Pg_ht...&Dat aID=2127

"İlk altı aylık stajını yapmakta olan tüm stajyer avukatlarımız, yanında staj yaptıkları avukat tarafından başvurulması şartıyla sigortalı olabileceklerdir.

Stajyer avukatlarımıza duyurulur.
Saygılarımızla.

ANKARA BAROSU YÖNETİM KURULU

Mahkeme kararı için tıklayınız."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi