Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteahhitin sorumluluğu!

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2007, 17:08   #1
muratozsa

Soru Müteahhitin sorumluluğu!

Selamlar,

Bir müvekkilim, Haziran 2005'de henüz tam olarak bitmemiş bir binada bir daireyi, henüz iskanı alınmadığı için, arsa tapusu olarak satın alıyor. Müteahhit 3-4 ay içerisinde eksikliklerin tamamlanacağını (maalesef) sözlü olarak beyan ediyor. Ancak aradan geçen 9 ayda bu eksiklikler giderilmiyor. Binada 12 daire var. 8 tanesinde oturanlar var. Ancak binada halen şantiye elektriği kullanılmakta. Belediye doğal olarak iskan alınmadan elektrik bağlamıyor.

Müteahhit de ben karışmam gidin siz alın iskanı diyor. Dairelerde oturanlardan bir kısmının elinde, Eylül 2005'de daire içerisindeki eksikliklerin tamamlanacağına ilişkin müteaahit tarafından verilmiş bir protokol mevcut sadece.

Sizce burada müteahhiti iskanı almaya zorlayabilmemiz için hukuki bir yöntem mevcut mudur?

Herkese teşekkürler, iyi çalışmalar...

Not: Müteahhit aynı zamanda arsa sahibi. Yani ortada bir Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi gibi bir belge de yok.
Old 28-03-2007, 00:14   #2
av.murat kalkan

Sayın meslektaşım, sanırım konuyu iki açıdan ele alabiliriz.

ilk olarak, ilgili belediye ile görüşerek, iskan başvusurunda bulunması ve gereken işlemlerin kimin tarafından yapılması gerektiği hususları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şayet, belediye dosyasında sorumlu kişi veya müteahhit olarak binayı yapan o şahıs gözüküyor ve iskan işlemlerini de onun yapması gerekiyor ise; şahsı zorlamak bakımından belediyeden yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bunun dışında, gene belediye dosyalarında inşaatın sorumlusu ve müteahhidi yine o şahıs gözüküyor ve fakat şahsı zorlayamıyorsanız; bu durumda, sorumlu kişi o olduğu için iskan ile ilgili işlemleri yapar ve şahsa tazminat davası açabilirsiniz kanaatindeyim.

Bir de, ne kadar geçerli olur bilemiyorum ama, hileli satış nedeniyle tapu iptal davası açabilir misiniz bilemiyorum. sonuçta, müvekkilinizi bu daireyi almaya yönelten saik, müteahhidin iskan alınacağına dair vermiş olduğu söz olmuş ki, diğer maliklerin elinde de bu hususa dair yazılı belge varmış. Bu durumda, satıcı ve aynı zamanda müteahhit olan o şahıs sizi kandırarak- iskan alacağına dair yalan beyanda bulunarak hile ile- bu daireyi satmış olabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 28-03-2007, 09:08   #3
muratozsa

İlginize teşekkür ederim meslektaşım.

İyi çalışmalar...
Old 17-05-2009, 12:05   #4
tumu

Varsayılan İskan müsaadesi hk.

Sayın meslekdaşım çok geç bir cevap olcak ama sitede arama yapan arkadaşlara faydası olabilir diye yazıyorum;

kat karşılığı inşaat sözleşmesi olsun veya olmasın iskan izni alma yasal sorululuğu arsa sahibindedir.(kanundan kaynaklıdır. Müteahidin bile yetkilendirilmedikçe başvuru yetkisi bile yoktur.) Eğer arsa sahibi daireleri satmış ve iskan müsaadesi almıyorsa daireyi teslim etmiş sayılmaz. İskan teslim şartıdır. Bir tespitle birlikte varsa diğer eksikleri de belirleyip alacak davası açabilir hatta sözleşmeden dahi dönebilirsiniz. Yargıtayın Yerleşmiş ictihatlarında bu konuyla ilgili en temel Kural İSKANIN TESLİM ŞARTI OLDUĞUDUR. İçinde oturuluyor olması eletrik su bağlı olması bile bu konuda arsa sahibini ve müteahidi sorumluluktan kurtarmaz.Asliye Hukuk mahkemesine eksik ve kusurlu imalattan ötürü dava açabilirsiniz. Belediye ye başvurduğunuz takdir de sizi muhatap almayacak ve arsa sahibinizin bir yapı denetim firması ile sözleşme yapması gerekli diyecektir. Bu yazıyla birlikte mahkeme başvurup tedridli bir dava ile arsa sahibinin iskan müsadesi almasını aksi takdirde masraflar daha sonra rücü edilmek kaydıyla iskan almaya yetki alabilirsiniz. ama tespiti yaptırıp karşı tarafa ihtarla yolladığınız anadan itibaren karşı taraf temerrüde düşüyor faiz hesabı ve ileride doğabilecek davalar için önemli...

saygılarımla...
Old 18-05-2009, 00:53   #5
avfatih

Sayın Muratozsa burada sadece elinde yazılı belge olanlar mütahhitten belgede bahsi geçen eksikliklerin giderilmesini talep edebilir. Bunun dışında elinizdekilerle müteahhiti iskan almaya zorlayamazsınız. Ancak müteahhit imar mevzuatı ya da onaylı projeye aykırı inşaat yapmış ise imar kirliliğine sebep olmaktan suç duyurusunda bulunun. Kolay gelsin.
Old 18-05-2009, 09:59   #6
hukuk işçisi

Ortada bir satış sözleşmesi mevcut.Yüklenici vaad eylediği eksik işleri tamamlamamış(iskan iznini alma gibi) ve ayıba karşı kefilliği doğuyor.Ayıba karşı tekeffül hükümleri gereği haklar seçime göre kullanılır ne var ki sıkıntı ispat noktasında. müteahhid "ben bu şekilde sattım daireyi kendisi tamamlayacak derse" diğer vatandaşların tanıklığı ve elindeki belgelerde sunularak,müteahhidin dürüstlük kurallarına aykırı davrandığını öne sürerek iskan için gereken masrafların tespiti ile tahsili bunun yanında iskan alınıncaya kadar aynı vasıfta bir dairede kalmak için verilecek kira tutarı da eklenerek hukuki ayıp nedeniyle alacak davası açabilirsiniz.Esasen dayanak Borçlar Kanunu 97/3 maddesi ama ispat noktası aşılabilirse mümkün diyebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04069209 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.