Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Artirimi

Yanıt
Old 22-09-2010, 10:31   #1
av.sultannn

Varsayılan Nafaka Artirimi

-Üç yıldan beri 100 TL nafaka alan müvekkil için,bu nafkanın 200 TL ye çıkarılması için artırım davası açtık.
-Bu tür davalarda yargılama usulü nasıl,tek celsede karar veriliyormu,delil olarak tanık dinlenmesine gerek varmı,yoksa tensiple beraber istenen maaş bodrosu(davalı memur) ve önceki mahkeme kararı,3 yılı aşkın süreden beri aynı nafanın alınmakta olması yeterlimi?
-Mahkeme tarafından talebimizdeki gibi nafaka 200 tl ye çıkarılmayıp,150 tl ye çıkarılırsa karşı taraf vekili lehine avukatlık ücretine hükmedilirmi?Böyle birşey olacaksa ne yapabiliriz?
-yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 22-09-2010, 11:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım,

Nafaka arttırımı davalarında, "genellikle" yeniden tanık dinlenmemektedir. Duruşma yapılmakta olup, tarafların sosyal ekonomik durum araştırmaları beklenip, çalıştığı kurumdan aldığı maaşın sorulması gibi işlemler tamamlandıktan sonra karar verilmektedir.

Nafakanın arttırılmasında, davalının gelirinin artması, davacının günün koşullarına göre aldığı nafakanın yetersiz kalması, ihtayaçlarının artması gibi etkenler göz önüne alınacaktır.

Kısmi kabul halinde ise, karşı tarafa vekalet ücreti doğmaz.

Saygılarımla,
Old 22-09-2010, 14:52   #3
aysegul erol

merhabalar
Öncelikle belirtmek istediğim bu davalar en az 7-8 ay sürüyor.ilk durşmada hakim 3-4 ay sonrasına duruşma günü verir. Bu sebeple dilekçenize "dava açılma tarihinden itibaren"diye eklerseniz en azından gecen bu 7-8 ayın nafakasını da yeni karar verilen nafaka üzerinden alırsınız.Sizin hiçbir belge eklemenize gerek yoktur. Hakim zaten gerekli gördüğü herşeyi inceler.
Ayrıca hakimin sizin talebinizin altında nafakaya karar vermesi da yargılama gideri ve ücreti vekaletin size ödetilmesine yol açmaz. Rahatlıkla talebinizi artırabilirsiniz.Buboşanmış ve daha yoksulluğa düşecek eşin en doğal hakkıdır.
Old 22-09-2010, 22:38   #4
kapbana

Merhabalar,

Takip etmekte olduğum derdest bir nafaka artırım davasında sadece bir tanık bildirdik zira davacının maddi durumunun zayıf olduğunu iddia için taşınmazlarından birini elden çıkarma gayretinde olduğunu iddia ettik.Taşınmaz tamamlanmış bir kooperatif dairesi olması sebebiyle henüz kat mülkiyetine geçilmemiş. Bu sebeple nafaka artıırm davalarında kalıplaşmış maaş bordrosu, araç ve taşınmaz araştırmalarının kurumlardan yapılması ve genel olarak ekonomik sosyal durum araştırması usulünün davamızada uygulanmamasını talep ettik.

Hakim önce kem küm etti; ne gerek var dedi ancak kooperatif adresini bildirip ısrarla yazışma yapılmasını talep ettik ve tanık dinletmekteki amacımızı açıkladık.

Bir sonraki celse tanığımızı dinleteceğiz ve kooperatiften gelen kayıtları bu şekilde desteklemeye çalışacağız.

Ben nafaka artırım davalarında, davanın seyri her ne olursa olsun tarafların ekonomik ve sosyal durum araştırmasını desteklemek amacıyla hele hele davalının mal kaçırma gayreti var ise ispat amacıyla en azından her iki tarafa da yakın birtanığı dinletmekten yanayım.

Tabi diğer meslektaşlarımın görüşlerini de merak etmekteyim.

Old 22-09-2010, 23:44   #5
hakkaniyet_

Ben de tam nafaka artışı davasında tanık dinletmek hususu ile ilgili bir araştırma yapacaktım ki,sitede bu başlığı gördüm.Benim de elimde şu an bir nafaka arttırım davası var.Davacı vekiliyim.Delil listemizi sunduk dosyaya.Klasik deliller tamam o konuda bir tereddütüm yok.Ama ben tanık beyanlarını da listeme eklerken, bir tereddüte düştüm hakim gerek görür mü diye.Fakat sonradan düşündüm, niye gerek olmasın dedim.Çünkü bizim olayımızda da mal kaçırılması durumu mevcut.Davalı otomobilini,motorsikletini elden çıkarmış mal kaçırmaak amacıyla,bir de emekli maaşı haricinde kayıtdışı çalışmaları var site bekçisi olarak.Bu hususlarda dinletmeyi düşünüyorum tanıkları.Ve şu an tanık listesi için süre verilmiş bulunmakta.Sayın meslektaşım kapbana,siz de en iyisini yapmışsınız tanık dinletmek istemekle.Kayıtlara yansımayan birçok olgu var çünkü.Bunlar da ancak tanık beyanları ile desteklenebilir. mesela kişi, kayıtdışı olarak çlışıyor ve ekstra bir gelir elde ediyorsa,bunu sadece SGK'nın kayıtlarından öğrenmeye çalışmak maddi gerçeğin ortaya çıkmasına engel olur diye düşünüyorum.Sadece yazılı kayıtlara göre hakkında hüküm verilecek nafaka arttırım oranı da, gerçeğe uygun olmamış olur.
Saygılarımla
Old 23-09-2010, 09:51   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Sayın Meslektaşım,

Nafaka arttırımı davalarında, "genellikle" yeniden tanık dinlenmemektedir.

Saygılarımla,

Açacak olursak,

1-Davalının "gerçek" gelirleri ve mal varlıkları kayıtlarla paralellik göstermiyorsa,
2-Velayet iştirak nafakası davası açan davacıda olmasına rağmen, çocuk diğer taraf yanında kalıyorsa,
3-Veya kişisel görüşme günleri 1 gün iken, çocuk daha çok iştirak nafakası borçlusunun yanında ise,
4-Veya davacının açtığı yoksulluk nafakasının arttırılması davasında, nafaka alacaklısının gelirlerinde veya mal varlığı değerlerinde resmi kayıtlarla belirlenemeyen (örneğin asgari ücretle çalışıyor gözüküp, yaptığı işin konumu itibarı ile maaşının asgari ücretten yüksek bir miktarda olması gerektiği ki bu meslek odalarından da sordurulabilir..) artış olmuş ise,
5-Veya genişlecek olursak, yoksulluk nafakası arttırım davasının davacısının, başka biri ile birlikte yaşadığı iddiası veya nafakanın kaldırılması için açılabilecek karşılık davada,

Bu ve benzeri durumlarda, desteklenmesi yararlı olacak iddialar için elbette tanık delilinden yararlanılır.

Saygılarımla,
Old 23-09-2010, 11:17   #7
ElifŞimşek

Şuan halen derdest olan bir nafaka artırımı davamızda olayların gidişatı ve dosyanın içeriği öyle gerektirdiğinden dolayı delillerimiz arasında tanıkta göstermiştik. Üstelik bir tane değil birden fazla tanık dinlenilmesini talep ettik ve talebimiz kabul edildi. Talebimizi kabul edilmesinin yerinde olduğu görüşündeyim. Eğer dosyanın içeriği ve şartları bunu gerektiriyorsa kabul edilmemesi içinde bir neden göremiyorum.
Old 04-01-2011, 14:16   #8
esmir

Mutlu

Alıntı:
Yazan aysegul erol
....
Bu sebeple dilekçenize "dava açılma tarihinden itibaren"diye eklerseniz en azından gecen bu 7-8 ayın nafakasını da yeni karar verilen nafaka üzerinden alırsınız....

Davalı vekili olarak katıldığım davalarda(aynı müvekkile ait) davacı vekili böyle bir talepte bulunmamasına rağmen hakim her seferinde ısrarla 'dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere' şeklinde nafaka artırımına hükmediyor. Miktarı da temyiz sınırının altında bırakmasından dolayı hükmü temyiz edemiyoruz.

Enteresan değil mi..
Old 11-12-2013, 09:41   #9
av. ayçe

nafaka artırım davası açtım. davalının çok kıymetli bir yerde kirada tasınmazı var. ancak vergi dairesinde ki beyanı senelik 3000 tl olarak gösterilmiş. stopoj az ödemek için yapılan bir şey ancak benm davayı zora sokuyor. o muhitte senelik 100.000 den asağıya verilmez taşınmazlar. ne yapmamı önerirsiniz. delillerim arasında bilirkişi incelemesi de yok
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi