Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anlaşmalı boşanma ilam icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2020, 10:08   #1
imsel

Varsayılan anlaşmalı boşanma ilam icrası

"....adresinde bulunan müşterek konutta isterse Davalı eş X____ ve velayeti altındaki müşterek çocuklar boşanma davası kesinleşinceye kadar kalacaktır." maddesi var. mahkeme gerekçeli kararında da "...tarafların boşanmanın mali sonuçları konusunda mahkeme huzurunda anlaştıkları, bu anlaşmanın mahkememizce de uygun bulunduğu, tarafların dava dilekçeleri ekinde sundukları 04/11/2019 tarihinde düzenledikleri anlaşmalı boşanma protokolü ile anlaşmaya vardıkları anlaşılmaktadır." şeklinde belirtilmiş.
hükümde de "Dava dilekçesi ekinde bulunan 04/11/2019 tarihli anlaşmalı boşanma protokolünün tasdikine ve kararın eki sayılmasına," şeklinde hüküm var.
04/12/2019 tarihinde karar kesinleşiyor.
davalı şimdi protokole göre evi boşaltmıyor.bu durumda mahkeme hükmü icra edilip davalı konuttan çıkarılabilir mi? infaz hükmü var mıdır?saygılar
Old 20-02-2020, 15:26   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, anlaşmalı boşanmada taraflar, boşanma ve boşanmanın fer'ileri hususlarında anlaşabiliyorlar malumunuz. Dava sürecindeki geçici önlemlere ise
TMK 169 uyarınca hakim karar verir. Dolayısıyla protokoldeki bu hükmün bir anlamı ve hukuki değeri yok. Kaldı ki süre olarak da davanın kesinleşmesi belirtilmiş. Mesela, "davalı kararın kesinleşmesinden itibaren 5 ay konutta kalır", denmiş olsaydı, protokoldeki maddenin anlamı olurdu.

Örneğimdeki gibi düzenleme olsaydı davalı, fuzuli işgal iddiasına 5 ay süreyle onaylanmış protokolle itiraz edebilirdi. Şu aşamada bu da yok. Dolayısıyla siz fuzuli işgale dayanarak tahliye isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 20-02-2020, 16:25   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ben de meslektaşıma katılıyorum.

Mahkeme kararında, " davalı eşin kararın kesinleşme tarihinde taşınmazı TAHLİYESİNE," şeklinde bir hüküm olsaydı, ilamın usulüne uygun biçimde icrası mümkün olabilirdi. Diye düşünüyorum.

saygılarımla,
Old 20-02-2020, 17:23   #4
imsel

sayın meslektaşlarım teşekkür ediyorum.ben şimdi tahliye talebi hazırladım.bu durumda takip talebi örnek 2 oldu.tebiliğden sonra nasıl bir itirazla karşılaşırım da?nihayetinde ilam var ortada.saygılar cevaplarınıza teşekkür ederim.
Old 20-02-2020, 17:25   #5
imsel

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Meslektaşım, anlaşmalı boşanmada taraflar, boşanma ve boşanmanın fer'ileri hususlarında anlaşabiliyorlar malumunuz. Dava sürecindeki geçici önlemlere ise
TMK 169 uyarınca hakim karar verir. Dolayısıyla protokoldeki bu hükmün bir anlamı ve hukuki değeri yok. Kaldı ki süre olarak da davanın kesinleşmesi belirtilmiş. Mesela, "davalı kararın kesinleşmesinden itibaren 5 ay konutta kalır", denmiş olsaydı, protokoldeki maddenin anlamı olurdu.

Örneğimdeki gibi düzenleme olsaydı davalı, fuzuli işgal iddiasına 5 ay süreyle onaylanmış protokolle itiraz edebilirdi. Şu aşamada bu da yok. Dolayısıyla siz fuzuli işgale dayanarak tahliye isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.
üstadım teşekkürler.boşanma kesinleşmiş.yani ayrıca asliye hukuk mahkesmesinde tahliye davası mı açılacak?saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi