Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Avukatların Yüzde Kaçı Aylık 15.000 TL.nin Üstünde Ciro Yapıyordur?
%0-10 61 66,30%
%11-20 19 20,65%
%21-30 8 8,70%
%31-40 4 4,35%
%41 ve üstü 1 1,09%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 92. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 370)

Avukatların Yüzde Kaçı Aylık 15.000 TL.nin Üstünde Ciro Yapıyordur

Yanıt
Old 25-09-2013, 11:55   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Avukatların Yüzde Kaçı Aylık 15.000 TL.nin Üstünde Ciro Yapıyordur

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Türkiye'deki avukatların yüzde kaçı aylık 15.000 TL.nın üstünde ciro yapıyordur. Aylık net kazancı sormuyorum. Sanırım o şekilde bir anket var. Müvekkillerden ve karşı vekalet ücreti olarak tahsil edilen vekalet ücreti toplamını merak ediyorum.

Anket açtım. Yorum yapmak istemeyen, anketi cevaplarsa sevinirim.
Old 25-09-2013, 16:01   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Türkiye'deki avukatların yüzde kaçı aylık 15.000 TL.nın üstünde ciro yapıyordur. Aylık net kazancı sormuyorum. Sanırım o şekilde bir anket var. Müvekkillerden ve karşı vekalet ücreti olarak tahsil edilen vekalet ücreti toplamını merak ediyorum.

Anket açtım. Yorum yapmak istemeyen, anketi cevaplarsa sevinirim.
%0-10 seçeneğini işaretledim. Çoğunluğun da bu seçeneği tercih edeceği kanaatindeyim.
Old 25-09-2013, 16:17   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
%0-10 seçeneğini işaretledim. Çoğunluğun da bu seçeneği tercih edeceği kanaatindeyim.

Benim tahminim de o yönde.

Ayrıca "Bu anket de neyin nesi" diye düşünen olursa diye bir açıklama yapayım. Bu anketin Sayın Admin'in aşağıdaki linkte açtığı konuyla bağlantısı olacak.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...908#post662908
Old 25-09-2013, 16:59   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim tahminim de o yönde.

Ayrıca "Bu anket de neyin nesi" diye düşünen olursa diye bir açıklama yapayım. Bu anketin Sayın Admin'in aşağıdaki linkte açtığı konuyla bağlantısı olacak.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...908#post662908

Engin beye fikrinde iştirak ediyorum. İşaretlediğim seçenek de aynı doğrultuda.
Old 02-10-2013, 13:03   #5
Av. Engin EKİCİ

Aylık 15.000,00 TL. nin üzerinde cirosu olup ankete katılan meslektaşım var mı diye merak etmedim değil.
Old 02-10-2013, 16:39   #6
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Evet...Aynen... Nasıl bir sonuca varacağız merak etmedim değil...
Old 25-10-2013, 08:59   #7
talveq

Yüzde 0-10 arasında bir kısmın aylık 15.000TL ve üzerinde ciro yaptığını düşünüyorum. meslektaşlarımızın çok büyük kısmının aylık net ortalama gelirlerinin 5000TL'yi geçmediği inancındayım. Avukat sayısı hızla artmakta ve bu durum zaten az olan iş pastasındaki payın düşmesine neden olmakta..Sayının artması ile kalite düşmekte ve avukata olan itibarda maalesef azalmakta...Bu durumda doğal olarak vatandaş daha az ücretle çalışacak avukatı tercih etmekte..
Old 25-10-2013, 18:41   #8
Av.Bülent AKÇADAĞ

Şahsi kanaatim Avukatlar ile Türkiye ekonomisinin paralel olduğudur.

Örneğin ülkemizde nüfusun %1'i çok ciddi paralar kazanarak sermayeye hükmederken geriye kalan %99'luk orta sınıf ve alt sınıfta geçmiş mücadelesi içindedir. (Ki artık orta sınıf diye bir tabirde geçerliliğini yitirmektedir.)

Ne yazık ki mesleğimizde de durum böyle,

Avukatlık mesleğini icra eden çok az sayıda ki meslektaşımız(örneğin ben dermişim ) ciddi paralar kazanırken diğer birçok meslektaşımız ise kira, Bağkur primi v.s harcamaları düşünmekten mesleklerini icra edemez duruma gelmişlerdir.

Avukat yanında SSK'lı çalışan diğer meslektaşlarımızın da hali içler acısıdır.

Bu sebeple bence ankette %0-1 aralığı da olmalıydı, ya da biraz daha iyimser olursak %0-5 uygun düşerdi
Old 28-10-2013, 11:38   #9
Av.Suat Ergin

AVUKAT YANINDA ÜCRET KARŞILIĞI ÇALIŞAN AVUKATLAR İÇİN 2.000TL EN AZ ÜCRET BELİRLENDİ

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun 09.09.2013 gün ve 2013-981 sayılı kararı ile kabul edilerek 01.10.2013 tarihinde yürürlüğe giren “Bir Avukat Yanında, Avukatlık Ortaklığında veya Avukatlık Bürosunda Ücret Karşılığı Birlikte Çalışan Avukatlar Yönergesi”nin 5/a maddesinde yer alan “İşveren Avukat, İşgören Avukata, tarafların bağlı olduğu baro tarafından, tavsiye niteliğinde belirlenen ücretten az olmayan ücreti takip eden ayın ilk iş günü öder.” hükmü uyarınca Baromuzca 2.000 (İki bin) TL en az ücret tavsiye olarak belirlenmiştir.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=8628
Old 28-10-2013, 22:56   #10
kemalt06

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Şahsi kanaatim Avukatlar ile Türkiye ekonomisinin paralel olduğudur.

Örneğin ülkemizde nüfusun %1'i çok ciddi paralar kazanarak sermayeye hükmederken geriye kalan %99'luk orta sınıf ve alt sınıfta geçmiş mücadelesi içindedir. (Ki artık orta sınıf diye bir tabirde geçerliliğini yitirmektedir.)

Ne yazık ki mesleğimizde de durum böyle,

Avukatlık mesleğini icra eden çok az sayıda ki meslektaşımız(örneğin ben dermişim ) ciddi paralar kazanırken diğer birçok meslektaşımız ise kira, Bağkur primi v.s harcamaları düşünmekten mesleklerini icra edemez duruma gelmişlerdir.

Avukat yanında SSK'lı çalışan diğer meslektaşlarımızın da hali içler acısıdır.

Bu sebeple bence ankette %0-1 aralığı da olmalıydı, ya da biraz daha iyimser olursak %0-5 uygun düşerdi

Ben işini layıkıyla yapan bir kişinin hangi iş olursa olsun emeğinin karşılığını alacağını düşünüyorum. Bazı avukatların ün yapması ya da daha çok kazanmaları bundan kaynaklanıyor düşüncesindeyim (kurum vekilliği yapan avukatları tenzih ediyorum, o kısım biraz çevre ile alâkalı olduğu için)
Old 30-10-2013, 10:16   #11
av.sally

Başlığı okuyunca istemsiz olarak "YOK ARTIK" dedim!!!
Old 04-11-2013, 13:22   #12
carpediem0189

Avukat yanında çalışıyorsanız, sigorta işlemleri için maaşın en az 2500 TL olması gerekiyor. Ancak bu ülkede avukat yanında çalışıp bu ücreti alabilen çok az meslektaşımız var malesef...
Old 07-11-2013, 11:38   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan carpediem0189
Avukat yanında çalışıyorsanız, sigorta işlemleri için maaşın en az 2500 TL olması gerekiyor. Ancak bu ülkede avukat yanında çalışıp bu ücreti alabilen çok az meslektaşımız var malesef...

İstanbul Barosu'nun asgari ücret tavsiyesi:2.000 TL.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi