Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

maddi paylasım

Konuyu Kilitleyin
Old 19-03-2009, 11:05   #1
Konuk

Varsayılan maddi paylasım

kolay gelsin, ben 10 yıllık evliyim oturduğumuz ev eşimin üzerine ve 2002 den önce alındığı için benim bir hakkım yok,ben bir çok sorunumuz olan bu evlilikte kendimi garanti altına almak adına(taksitlerini benim çalışarak ödediğim ama ispat edemediğim)eşimi tapuyu benim üzerime geçirmesi için ikna ettim.
bu noktada sormak istediğim şu eşim bana devir yaparkende tapu masrafı satıldığı zamanki kadar mı olur? evimizin değeri 130.000 lira civarında bana yaklaşık bir bedel söyleyebilirseniz bana çok yardımcı olursunuz.çünkü bu masrafıda ben yapacağım ve bunun için hazırlıklı değilim maalesef.şimdiden çok teşekkür ederim ...
Old 19-03-2009, 19:36   #2
BaharB

Alıntı:
Yazan Konuk
kolay gelsin, ben 10 yıllık evliyim oturduğumuz ev eşimin üzerine ve 2002 den önce alındığı için benim bir hakkım yok,ben bir çok sorunumuz olan bu evlilikte kendimi garanti altına almak adına(taksitlerini benim çalışarak ödediğim ama ispat edemediğim)eşimi tapuyu benim üzerime geçirmesi için ikna ettim.
bu noktada sormak istediğim şu eşim bana devir yaparkende tapu masrafı satıldığı zamanki kadar mı olur? evimizin değeri 130.000 lira civarında bana yaklaşık bir bedel söyleyebilirseniz bana çok yardımcı olursunuz.çünkü bu masrafıda ben yapacağım ve bunun için hazırlıklı değilim maalesef.şimdiden çok teşekkür ederim ...
SAYIN KONUK;
Tapuda yapılan satış işlemlerinde, emlak vergisi değeri üzerinden satıcı ve alıcıdan ayrı ayrı olmak üzere (binde 15) oranında (Toplam %3), bağışmada ise (binde 54) oranında harç alınmaktadır.
Saygılarımızla...
Old 19-03-2009, 19:58   #3
Jeanne D'arc

Medeni Kanun'un yürürlük tarihinden yani 01.01.2002'den itibaren 1 yıllık süre içinde, eşinizle notere giderek başkaca bir mal rejimi seçmiş değilseniz; halen edinilmiş mallara katılım rejimine tabisiniz demektir.

Bu durumda mülkiyeti eşinize ait olan gayrimenkul (2002'den önce alınmış olsa dahi) üzerinde sizin katkı payı alacağınız söz konusudur. Boşanma sözkonusu olursa boşanma kararından itibaren 1 yıl içinde davanızı açarak, hakkınızı talep edebilirsiniz. Taksitleri sizin ödediğinizi ispat edemeseniz bile, o dönemde çalışarak bu malın edinilmesine katkınızı ispat edebilirsiniz.

Herhalükarda gayrimenkulün 1/2 tapusunun size devredilmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Tapu masrafı olarak; gayrimenkulun gerçek değerinden ziyade belediyece gösterilen rayiç değeri esas alınacaktır. Rayiç değerin 1/2'sinin binde 15'ini alıcı olarak sizin ve binde %15'ini satıcı olarak eşinizin ödemesi gerekecektir. Ayrıca tahminen 150-200-TL gibi bir meblağ da döner sermaye ücreti olarak sizden talep edilecektir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi