Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

Adam öldürmek yasak mı?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2007, 13:47   #61
av.a.pinar

Zaten bu tanımlama hukuksal açıdan da adam öldürmenin yasak olduğuna kanaat ettiriyor.Zira yasada yasak olanlar için cezai müeyyide öngörülmüştür.Yasa ihlali yapmak yasaktır diye basit bir ibare zaten komik olur.Yasak değil ise niçin müeyyide var?
diye yazmıştım sayın tiyerianri...
Madem adam öldürmek yasak niçin her gün birileri birilerini öldürüyor?Diye de sormuşsunuz;o halde kırmızı ışıkta geçmek yasaktır,neden sürücüler ve yayalar kırmızı ışık ihlali yapıyor?
Old 13-04-2007, 14:38   #62
tiyerianri

Çünkü kırmızı ışıkta geçmek de yasak değil.Kırmızı ışıkta geçerseniz ... ytl para cezası var.Kanun müeyyideyi belirler.İnsanlara öğüt vermez neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmez.Bu, kutsal kitapların görevidir benim fikrim bu yönde
Old 13-04-2007, 14:52   #63
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Çünkü kırmızı ışıkta geçmek de yasak değil.Kırmızı ışıkta geçerseniz ... ytl para cezası var.Kanun müeyyideyi belirler.İnsanlara öğüt vermez neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmez.Bu, kutsal kitapların görevidir benim fikrim bu yönde

Bu ve önceki mesajlarınızda kurduğunuz mantık çerçevesinde, irademizi katamadığımız "doğmak" eylemi-eylemsizliği dışında, insanın kendi kendini öldürmesi, yani intihar etmesi de dahil olmak üzere, size göre hiç bir eylem yasak değil.

Yasak koymak kutsal kitapların görevidir veya değildir konusu ise inançların konusu, tümüyle bireysel oluşunun yanı sıra, her şeyden önce THS de konumuz dışı.

*

Sanırım karıştırılan şey şu:

Bir eylemi yapabilir olmak, yapmaya/etmeye muktedir olmayı kriter alıyorsunuz, yasak olup olmamaya dair değerlendirmelerinizde (Zira yasak değil, isterse yapabilir, yaparsa müeyyidesi var ve müeyyideye tabi olma yasaklık ölçütü olamaz demektesiniz).

Size ait olmayan bir evin bahçesine isterseniz girebilirsiniz, eylemi gizlice gerçekleştirmeniz halinde engelle de karşılaşmazsınız, ağaçlardaki meyvaları yiyebilir, su içebilir, canınız ne istiyorsa yapabilirsiniz. Bütün bunları yapabiliyor oluşunuz, eylemin yasak olmadığını kanıtlıyor diyorsanız, ben bu tartışmayı ne inancın içinde, ne felsefenin içinde göremiyor, kelime oyunundan ibaret bir tartışma olarak gördüğümü düşündüğümü itiraf ediyorum.

Saygılarımla...
Old 13-04-2007, 18:26   #64
minee.mine

Alıntı:

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Kanun müeyyideyi belirler.İnsanlara öğüt vermez neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmez.
Sizin dediğiniz doğrultuda bakarsak, kanun müeyyideyi belirliyor. Fakat bu şekilde yasak vurgusu yapmıyor o halde kanun sadece öğüt veriyor.
Çeşitli durumlarda yasaklar insanların elini kolunu bağlamadığı için engellenebilir değildir(Birileri görüp engellemediği sürece), dolayısı ile öldürme eylemi %100 kontrol altına alınabilecek bir durum değildir. Fakat cezası vardır. Neden? İnsanların önüne onu engelleyecek bir set koyarsan bu seti koyma nedenin eylemi engellemeye çalışmaktır.
Yapmaman gereken ve cezası olan şey...........bu şey nedir?
Saygılar,
Old 14-04-2007, 00:27   #65
tiyerianri

Yapmaman gereken ve cezası olan şey SUÇtur.
Saygılar bizden..
Old 14-04-2007, 08:50   #67
tiyerianri

Size göre yasak,bana göre cezası olduğu için.
Ben sadece yasakların yerinin ceza yasası olmadığı görüşünü savunuyorum o kadar.Yasak olup da suç olmayan eylemler de var unutmamak gerekir.
Old 14-04-2007, 13:18   #68
Özgürhanlı

Sevgili Çalıkuşu Kamuran, Av. Yıldıray'ın sizin hakkınızdaki görüşlerine katılıyorum. Konuya daha başka bir açıdan bakmakta yarar vardır. Hayat sizin yazdıklarınızdaki (düşüncelerinizde böyle) kadar komplike değildir. Felsefenin temeli olan neden-sonuç çıkarımlarınızın dağınıklığı belli. Adam öldürmek; eylemi gerçekleştiren kişi (bu kişinin tarihi,psikolojisi vs.vs.), eylemin gerçekleştirilme nedeni ve eylemin gerçekleştirildiği toplumun hukuk ve adalet anlayışına göre değişir. Kafanızdaki hukuk anlayışını idealize ettiğinizi yazdıklarınızdan anlıyorum. Olay çok basittir. Öldürmek isterseniz ve buna gücünüz varsa yaparsınız. Yasa buna psikolojik olarak herhengi bir etkide bulunamaz, bulunmamıştırda. İnsanları idealize etmeye çalışmadan onların ne olduğunu anlamak ve yaptıklarının nedenlerini sonuçlarından daha fazla önemsemek en doğrusudur. Etraftaki seti siz tanımlıyamazsınız çünkü etrafınız heryer değil.... Eğer öldürmek gerektiğine inanırsanız öldürürsünüz. Hukuk sadece size elbise diker. Hatta bazen bu elbiseyi beyenmez ve hukukuda yok sayarsınız.
En derin saygılarımla;

İnsanı ideallerinden ayrı yaptıklarının nedenleri ile değerlendirin.
Old 14-04-2007, 21:24   #69
Ali Basyurt

kanunlarda bir eylemin karşılığına bir ceza konulmuşsa o eylem yasak bir eylem olarak değerelendirilmiş olur.Suç olarak kabul edilen eylemin yapılması ve neticesinin istenmesinde iradilik varsa o eylem için kabul edilen kural uygulanır. Hukuka uygunluk halleri kuralın istisnalarıdır.
Old 22-04-2007, 19:37   #70
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Özgürhanlı
Sevgili Çalıkuşu Kamuran, Av. Yıldıray'ın sizin hakkınızdaki görüşlerine katılıyorum. Konuya daha başka bir açıdan bakmakta yarar vardır. Hayat sizin yazdıklarınızdaki (düşüncelerinizde böyle) kadar komplike değildir. Felsefenin temeli olan neden-sonuç çıkarımlarınızın dağınıklığı belli. Adam öldürmek; eylemi gerçekleştiren kişi (bu kişinin tarihi,psikolojisi vs.vs.), eylemin gerçekleştirilme nedeni ve eylemin gerçekleştirildiği toplumun hukuk ve adalet anlayışına göre değişir. Kafanızdaki hukuk anlayışını idealize ettiğinizi yazdıklarınızdan anlıyorum. Olay çok basittir. Öldürmek isterseniz ve buna gücünüz varsa yaparsınız. Yasa buna psikolojik olarak herhengi bir etkide bulunamaz, bulunmamıştırda. İnsanları idealize etmeye çalışmadan onların ne olduğunu anlamak ve yaptıklarının nedenlerini sonuçlarından daha fazla önemsemek en doğrusudur. Etraftaki seti siz tanımlıyamazsınız çünkü etrafınız heryer değil.... Eğer öldürmek gerektiğine inanırsanız öldürürsünüz. Hukuk sadece size elbise diker. Hatta bazen bu elbiseyi beyenmez ve hukukuda yok sayarsınız.
En derin saygılarımla;

İnsanı ideallerinden ayrı yaptıklarının nedenleri ile değerlendirin.

Tüm bunlara daha açık bir tanımlama yapmak istiyorum, ve öncelikle teşekkürlerimi sunarım.
YASAK: Esasta, yapılamaz iş demektir. Ama bugünün algılamasında cezai müeyyideye bağlı işler olarak algılanmaktadır. Şimdi, Araç satım vaadini benim noter dışında yapmam YASAKTIR demek, ne anlama gelmektedir ki bu sefer ceza hukukuna özgü olarak kullanmamış olmaktayız. HUKUK, eğer İZİN VERİLEN İŞLEMLER TOPLULUĞU ANLAMINA GELMEKTE İSE YASAK, İZİN VERİLMEYEN İŞLER ANLAMINA GELMEKTEDİR ki devletin yargısız infaz yapması yasaktır deyiminde devletin böyle bir eyleme izni yoktur anlamı apaçık ortadadır, yoksa müeyyideye bağlama ile alakası olmayan bir SÖZCÜK vardır ortada ki, müeyyide uygulanamayan ULUSLARARASI icraatlar için ne diyeceğiz, BİR ŞEYİN MODELİ VARDIR veya yoktur, var ise maddi icrası da vardır yok eğer modeli yok ise maddi icrası da yoktur ve geçer akçe de değildir. Yoksa zarar getirici(cezai) müeyyideye tabi kılmakla mutlak bir ilişkisi yoktur bu sözcüğün, müeyyidesi aslen HUKUKTA YOKLUĞU da olabilir. Ve yasaklık aslen YAPILAMAZ İŞ OLARAK TANIMLANMASIDIR ve hukukta modeli olmayanın yasaklığından söz edilir. Hukukta var olan her şey orada olduğu gibi icra edilebilirdir. Diğer yandan AHMETE UYGULANAN ŞU MÜEYYİDE YASAKTIR desem ne anlaşılmaktadır, YANİ BU MÜEYYİDEYE İZİN YOKTUR anlamı yok mudur ki burada, elbette ki vardır. Kelimenin tarihine bakınca HANLARI-KAĞANLARI cezai müeyyideye çarptıracak üst kurumların olmadığı tarihteki anlamı ne olabilir ki bu sözcüğün elbette ki cezai müeyyidesi olmamasına rağmen YASAKLIK aslen İZİN YOKLUĞU VEYA MODEL YOKLUĞUNU ifade eder.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE
Old 28-04-2007, 23:06   #71
Ali Basyurt

sorunuz adam öldürmek yasak mı? dır. Bu anlamda değerlendirme yapmak gerekir. Konu dağıtılarak veya başka bir yöne çekilerek sağlıklı bir sonuca varılamaz. Her kişi kendisini toplum içinde güvende hissetmek için bir genel sözleşme yapar. Ya toplumu oluşturan kişilerin tümü veya seçtijkleri bellikişiler kanalı ile bazı kurallar getirir. Bu kurallar o toplumun ve toplumu oluşturan bireyin güven içinde yaşamını sürdürmesini sağlamaktır. Suç işlemeyi kendi kişisel düşüncesi içinde oluşturan kişinin bu iç dünyasındaki kararını başlangıçta yok etmenin imkanı yoktur. Kişi bir suç işlemeyi kararlaştırmışsa bir fırsatını bulduğundan bu kararını gerçekleştirebilir. Ancak bütün önleyici tedbirlere rağmen bu kararını yerine getirmişse bu eyleminin bir müeyyide ile karşılanması da toplumun cezalandırma hakkının sonucudur. Bir kişinin bir başkasını öldürmesi yasaktır.Yasak hukukun istemediği bir harekettir. Bunun karşıtı ise başkasının haytına dokunmayacaksınızdır. Kişi suç işlemeyi önce kendi düşüncesinde kararlaştırır. Bu kararın verilmesini önleyen hiç bir meknizma mevcut değildir. Kişiyi suç işlemekten caydıran husus ,eylemi gerçekleştirmesihalinde karşılaşacağı müeyyidedir. o halde yasak olan şey müeyyideye bağlanan eylemdir. Hukuk güçsüz kişiler ile güçlülerin ortak bir alanda ve eşit şartlarda yaşaması için vardır. Hukukun yer almadığı yerlerde bu anlayış geçerli olamaz. Güçlü olanın güçsüzü öldürbilir anlayışını benimseyen ilkel toplumlarda hukuk güçlünün iradesi olduğu için ceza görmemesi doğaldır. Bu henüz kişin,in toplum içinde güvende yaşama arzusunun tam olarak gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır.
Old 28-04-2007, 23:22   #72
Ali Basyurt

meşru müdafaa veya verilen bir hükmün infazı sonuçu lişinin hayatına son verilmesi hukuka uygunluk halleridir. bunu kasten adam öldürme ile karıştırmamak gerekir. Şavaşta öldürme de şavaşın gereğidir. Çünkü hukukun işlemediği yerlerde insan da her canlı organizma gibik kendisini korumak ister. Yaşamak için öldürebilir. Okyanusta batan gemidek kurtulan bir kaç kişi bir salın üzerinde günlerce aç kalınca içlerinde daha güçsüzolan miçoyu öldürerek ettini yemişlerdir. Daha sonra kurtarıdıkları bu kişiler yargılama sonunda beraat etmişlerdir. Çünkü yaşamak için öldürmeleri gerekirdi.
Old 05-05-2007, 13:08   #73
özlem tek

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
Değerli meslektaşlarım;
Biraz zorlama bir konu olduğunu biliyorum ama arkadaşlar arasında tartışmaya neden olduğu için fikirlerinizi almak istiyorum.
' Adam öldürmek -Türk Ceza Kanunu ve genel hukuk kuralları çerçevesinde- yasaklanmış bir eylem midir, yoksa eylemin yapılması müeeyideye mi bağlanmıştır? '

hayir, adam öldürmek yasak değil, ama yaptırımı var.Sen kanunun " yapma " dediğini yapar " yap " dediğini yapmazsan, kanun da sana " sen kamu düzenini bozdun, o zaman yaptırımı bu, çekeceksin " der.

en basit bir örnek : sigara içmek yasak değil, herkes özgürce sigarasını içebilir, ama sigara içilmemesi gereken yerlerde sigara içersen bunun cezasına katlanmak zorundasın demektir.
Old 06-05-2007, 10:20   #74
Armağan Konyalı

Hukuk kuralları vatandaşlardan bir şeylerin yapılmasını ya da yapılmamasını ister:

Yasak: Hukuk kuralı tarafından yapılmaması emredilen, yapılması halinde yaptırım uygulanan eylemdir. Örneğin, Bu işyerinde sigara içmek yasaktır, cezası 50 liradır.

Yükümlülük (Emir) : Hukuk kuralı tarafından yapılması emredilen, yapılmaması halinde yaptırım uygulanan eylemlerdir. Örneğin, vergi beyannamesi vermek zorunludur, beyanname vermeyene ceza verilir. Bir başka deyimle, vergi beyannamesi vermemek yasak değildir. Ama verilmesi emredilmiştir.

Ceza emir ve yasaklara aykırı eylem için kişilere uygulanan kanunla belirlenmiş yaptırımdır.

Bu anlamda adam öldürmek yasaktır. (Başka biri adam öldürmeMEnin emir olduğunu söyleyebilir. Ama ceza açısından sonuç değişmemektedir. Yasağa ya da emre karşı gelmenin yaptırımı aynı cezadır)

Adam öldürmenin yasak olduğunun TCK’da yazılmamış olması ‘’kanunun sadece ceza kanunu’’ olmasından ileri gelmektedir. Yasaklama ya da emirler özel kanunlarda kullanılmaktadır.

Bir özel kanun
- örneğin SSK kanunu 8. maddesinde beyanname verilmesini emreder. 140.maddede ise CEZAİ HÜKÜMLER başlığı altında bu emre uymamanın cezasını belirtir.
- örneğin İmar Kanununda 21.maddesinde inşaat yapmak için ruhsat alınması zorunluluğu getirilmiştir. 42.maddesinde ise ruhsatsız inşaatın cezası belirlenmiştir.
- Örneğin Karayolları Trafik Kanunu her maddesinde yasakları ve cezaları yan yana vermiştir. Ama orada da özel kanunların sistematiği madde bazında kullanılmıştır. (Bakınız 64.maddesi)

Diğer özel kanunlar kendi alanlarında pek çok düzenleme yaparken arada yasak eylemleri de sayar ve sonraki bölümde bu yasakların cezalarını belirtir. Halbuki TCK sadece ceza hükümleri içerdiğinden, eylemleri önceden sayma ihtiyacında değildir: Her eylemi ve cezasını yan yana yazar. Eğer önce eylemleri yazsaydı 125. maddede ‘’Adam öldürmek yasaktır’’ yazacaktı ve son bölümde ‘’125.maddeye aykırı davrananlara 24 yıl hapis cezası verilir’’ yazacaktı.

Bir özel yasa TCK’nın yöntemi ile hazırlanırsa o yasada da YASAK sözcüğünün kullanılması gerekmez: Örneğin, ‘’bekleme salonlarında sigara içmenin cezası 50 liradır.’’ diyen bir kanun maddesinden o yerde sigaranın yasak olduğu kolaylıkla anlaşılır.

Özetle, Yasak ile Emir cezalandırıcı iki kardeştir. Nerde ceza varsa orda Yasak veya Emir vardır. Her bir kardeşin dediği dediktir. Bunlarla iyi geçinmek gerekir.
Old 06-05-2007, 10:29   #75
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Yasak olup da suç olmayan eylemler de var unutmamak gerekir.
Ben unuttum her halde... Yasak olup da suç ya da kabahat olmayan hangi eylem var?
Old 17-08-2007, 16:16   #76
SPARTACUS

Çözüm

-- Bu konuya Forum da, Hukukçuların bir kısmı adam öldürmek(veya başka suçlar) yasak değil,yanlızca müeyidesi vardır demişlerdir.
-- Adam öldürmek(veya diğer suçlar) Yasaktır ve bu yasağı ihlal etmenin de bir cezası vardır.
-- Hukuk Felsefesinden bence birçok kişi kaldı

-- Jhering’e göre suç “toplum halinde yaşama şartlarına yönelmiş her türlü saldırılardır
-- Dönmezer suçu, “topluma zarar verdiği ya da tehlikeli olduğu kanun koyucu tarafından kabul edilen ve belirtilen eylem” şeklinde tanımlamaktadır
-- TCK yönünden suç, toplumsal, kültürel koşulların, bireyin toplum içinde yürürlükte bulunan yasalara karşı gelmek ve bu davranışın sonucu olarak o yasaların ceza müeyyidelerinin konusu olmaktır
-- Gassin,Suç cezalandırmadan önce bir beşerî ve sosyal gerçek olarak soysa grubun en önemli değerine yönelmiş bir saldırıdır.
-- Stanciu suç : “Sosyal toplumun çoğunluğu tarafından tehlikeli sayılan ihmal yada icra niteliğinde hareketler”
-- Thomas Aquinas "Yasa bir insanın bir eylemde bulunması veya bir eylemin sınırlandırılmasının ölçüsü ve kuralıdır ; lex(yasa),ligare (bağlı kılmak ) kelimesinden türetilmiştir ve bir kimsenin eylemlerinden bağlı tutulmasını ifade eder"
-- Ferdinand II "Kral olamsına kralım,bundan kuşku yok ama, her aklıma gelenide yapamam ya..."
Old 17-08-2007, 16:36   #77
tiyerianri

Sayın Konyalı;
Yasak olup da suç yada kabahat olmayan o kadar çok eylem var ki...Bu örneği verirken bile utanıyorum ama söylemek zorunda bıraktınız beni.Bir babayla kızı kendi rızalarıyla ilişkiye girseler ve sonra savcılığa gidip kendilerini ihbar etseler pişman olup.Savcılık tahkikat başlatabilir mi? Peki babayla kızın ilişkiye girmesi suç mudur TCK da tanımlanmış böyle bir suç var mıdır?ben okumadım bilmiyorum böyle bir suç.Ama babayla kızın ilişkiye girmesi yasaktır ve hiçbir normal insanoğlu böyle bir eyleme kalkışamaz hatta teşebbüs etmeği bile düşünemez.İşte yasak bence budur insanın asla yapamadığı eylemler yasaktır.Ama insan öldürmek yasak değildir.Yasak olsa hiçbir kişi bu eylemi işleyemez.İnsan öldürmek hızsızlık dolandırıcılık vs.Ceza yasaları bunları yasaklamaz yasaklayamaz da zaten sadece müeyyidesini belirler.
Old 17-08-2007, 18:14   #78
Armağan Konyalı

Sayın tiyerianri

Burada hukuk konuşuluyor ve 'Yasak' bir ceza hukuku kavramı olarak ele alınıyor. Ya da ben öyle sanıyorum.

Aksi halde Türkan Şoray'ın filmlerindeki öpüşme yasağını da konuşurduk. Belki de sizin ileri sürdüğünüz ''insanın asla yapamayacağı şeylere yasak denir.'' tanımı doğru değildir.

Saygılarımla
Old 18-08-2007, 09:16   #79
tiyerianri

Sayın Konyalı yasak olup da suç yada kabahat olmayan eylemler var mı demişsiniz ben de bunlara örnek verdim sadece.
Old 18-08-2007, 12:31   #80
Gemici

Yasak, Yasak, Yasak!
-Anlamıyormusun kardeşim yasak dedik ya. Hadi çek arabanı.

Toplumsal yaşam yasaklar üzerine kurulmuş neredeyse. Bizi belirli bir davnranışta bulunmaktan alıkoyan, yahutta belirli bir davranışta bulunmaya zorlayan sayısız yasak var. Yasaklar toplumun, toplumsal ilişkilerin ve toplumsal katmanların karmaşıklaşması ile çoğalıyor. Önceleri sadece toplumsal veya dinsel bir karektere sahip olan yasaklar zamanla hukuksal yasaklar olarak yasalarda yerini almış veya alıyor. Din adam öldürmeyi yasaklıyor örneğin. Bu yasak hukuki bir yasak olarak yasalara alınmış. Bu suretle dini bir yasak olan 'adam öldürmeyeceksin' hukuki bir karakter kazanmış. Yasalar ‘adam öldürmek suçtur’ demese bile adam öldürmeyi cezalandırıyor. Bu cezalandırma adam öldürmenin yasak olduğunun bir kanıtı.

Ama dinsel veya toplumsal olarak yasaklanmış her davranış tarzı mutlaka hukuki bir yasak olarak düzenlenir diye bir kuaral yok bildiğim kadarı ile. Dinin veya toplumun yasakladığı bazı konular hukuken yasaklanmış konuların dışında kalıyor. Örneğin: Faiz yasağı.

Aralarında belirli bir dereceye kadar soybağı olan kişiler arasındaki cinsel ilişki din tarafından yasaklanmış olan bir davranış ve toplumumuzda tabu olan, üzerinde konuşmaya, bazen düşünmeye bile cesaret edemediğimiz bir konu. Konunun tabu oluşu toplumumuzda bu türden davranışlar yoktur ve olamaz da sonucuna götürür mü bilemiyorum. Kanun koyucumuz belki de bu tabu olma gerçeğinden yola çıkarak, yani üzerinde konuşmaya bile cesaret edemediğimiz bir olay gerçekleşemez diyerek, ensesti suç olarak düzenlememiş olabilir.

Alman ve Avusturya ceza kanunları ensesti suç olarak düzenlemiş. Bu ülkelerin hukuku bakımından ensest yasaktır. Bizde bu türden hukuki bir düzenleme yok bildiğim kadarı ile. Böyle olunca da hukuki yasakların söz konusu olduğu bir tartışmada dinsel veya toplumsal yasakların örnek olarak gösterilmesi ‘Taşı baltaya vurmak!’ türünden bir yanılmadır.

Saygılarımla
Old 19-08-2007, 11:42   #81
Av.Can

Yasak kavramına yüklenen anlamdan dolayı ayrım yaşanıyor sanırım. Ancak tiyerianri arkadaşımızın mantığının son derece doğru olduğunu düşünüyorum. Yasak bir eylem yapılması hatta teşebbüs edilmesi dahi çok çok zor olan bir eylem demektir. Oy saki insan öldürmek böyle bir şey değildir ve her gün ülkemizde cinayet işleniyor. Demek ki çok zor bir şey değil. Bazı şartlarda toplumun bazı kesimleri için (doğru ya da yanlış) mübah bir durumdur hatta.

Bir de bazı arkadaşlaer genelleme yapıp herkes boş tartışıyo yok sınıfta kaldınız ya da bunuda mı tartışıyorsunuz gibi yorumlar yapmışlar. Burada felsefi bir tartışma var lütfen saygı gösteriniz.
Old 20-08-2007, 08:52   #82
av.yıldıray

Değerli Arkadaşlar;
YASAK kavramı üzerinde duruyoruz. Bazı arkadaşlar, SUÇ ve YASAK kavramlarının aynı şey olduğunu düşünüyorlar. O halde bunu da tartışabiliriz.
Ama lütfen, insanlara hakaret etmeden. Çünkü yazılarınız doğrudan mail olarak gönderiliyor ve sonradan silsenizde artık anlam ifade etmiyor.
Saygılarımla.
Old 21-08-2007, 09:57   #83
Armağan Konyalı

Sayın av.yıldıray

İsteğiniz üzere naçizane görüşümü tartışmaya açıyorum:

Hukuka aykırı eylemler işlenmeden önce YASAK kapsamındadır. Hukuka aykırı eylemler işlendikten sonra SUÇ olur.

Örneğin “adam öldürmek yasaktır” Eğer kimse kimseyi öldürmezse suçtan söz etmek mümkün değildir. Ne zaman ki YASAK bir eylemle ihlal edilir, biri diğerini öldürür, o zaman ortaya SUÇ çıkar.

Yasak KURAL’dır. Suç ise EYLEM’dir.

Her suç önceden yasaklanmıştır ve her yasak ihlali suç oluşturur. Ama bu bağlılık “suç ile yasağın aynı kavram olduğu” anlamına gelmez diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 21-08-2007, 13:40   #84
av.yıldıray

Sayın KONYALI;

Eğer "Adam öldürmek YASAK" ise, meşru müdafa halinde adam öldürüldüğünde de SUÇ işlenmiş olur mu?

Yada, her suç hukuka aykırı eylemin sonucunda mı çıkar. Örneğin hukuka uygun olup da suç sayılan eylem yok mudur?

Saygılarımla..
Old 21-08-2007, 14:47   #85
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
her suç hukuka aykırı eylemin sonucunda mı çıkar. Örneğin hukuka uygun olup da suç sayılan eylem yok mudur?
Yoktur.

Kısaca yanıtladım ama her halde siz başka bir şey sormak istiyorsunuz. Sorunuzu anlayamadım olsa gerek.
Old 21-08-2007, 14:54   #86
Av.Ufuk Bozoğlu

Meşru müdüfaa halinde adam öldüğünde suç oluşur ama suçtan ceza almayı gerektirmez.

Yasak koyduğunuzda yaptırımını da belirlemeniz gerekir.Ve bu yaptırımın, insanın başına gelebilecek hangi hallerde ağırlaşacağını ve ya ceza verilmesini gerektirmeyeceğini öngörebildiğiniz kadarıyla yasalaştırırsınız.

Adam öldürmek yasaktır.Tüm toplumlarda böyledir.İnsanın öncelikli hakkı yaşama hakkıdır.Kimse kimsenin canını alamaz.

Bilemiyorum ne derece yararlı oldu
Old 23-08-2007, 17:10   #87
av.yıldıray

Sayın KONYALI;

Öyle eylemler vardır ki, HUKUK'a uygundur, ama KANUN'a aykırı olduğu için suç sayılırlar.

Yanılıyor muyum?

Saygılarımla.
Old 09-09-2007, 19:35   #88
Ali Basyurt

İnsanlar tpoplu yaşama geçmedikleri dönemlerde doğadsa yaşayan diğer yarattıklardan pek farkı olmadıkları bir gerçektir. Bir arslan kavgaya tutuştğu bir başka arslanı öldürebilir. Bunun gibi bir insan da yine gücü yettiği bir başkasını öldürmemesi için bir neden bulunmamaktadır. Bu dönem de bir insanın bir diğerini öldürmesi yasak değildir. Böyle bir yasağı koyacak bir otorite de mevcut değildir. Çünkü yasaklar ancak kişiler adına yetkili bir organ tarafından konulabilir. Eğer yasağı koyan bir otorite mevcut değilse, yasaktan da söz edilemz. Ancak insanlar toplu yaşamaya geçince ,yamlarını her türlü tehlikeden uzak bir halde sürdürebilmeleri için sahip oldukları güçlerinden fedakarlık ederek bu güçlerini adlarına kullanacak bir otoriteye bıraktılar. İşte bu otorite toplumu oluşturan insanların güven içinde yaşamlarını sürdürmeleri için yapmaları gerekli olan ve olmayan davranışlarını tespit ederek bir yaşam düzenini kurdular. Otorite giderek modern devlet haline dönüştü. Tekilatlanmış olan otorite toplum adına kurallar koyarak hukuk oluşturdu. Hukuk kişinin yapaması gerekli olan eylemlerini cezayi müeyyideye bağladı. Cezayı müeyyideye bağlanan her eylem yasak olduğu gibi .yapılması halinde de cezayi müeyyide de uygulaması yoluna< gidildi. Bir şeyin yasak olması demek onun asla yapılmaması demek değildir. Yapılması halinde cezayi müeyyide ile karşılaşmas demektir. Bir eylem için cezayi müeyyide konulmuşsa, o eylemin ayrıca yasak olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Eylem için bir ceza ön görülmüşse bunun anlamı o eylemin yapılmamasıdır. Bu konu işlendiği kadar önem taşımamaktadır. Çünkü konu hukuk, felsefe,sosyoloji açısında farklı farklı açıklanabilir. Ancak sonuç olarak" her müeyyide bir yasağın karşılığıdır" Bu kuralın istisnası hukuka uygunluk halleridir.
Dinde insan öldürmek yasaktır denilmektedir. Din uğruna yapılan savaşlarda insan öldürmek mübahtır. Savaşta ülkesini korumak için düşman askerini öldürmek yasak değildir. O halde bir eylemin yasaklığı yukarıda açıklandığı gibi yapılması halinde uygulanan müeyyide ile anlaşılmaktadır
Old 19-09-2007, 14:29   #89
kasvetlim

TCK MIZDA(5237) HER KONUDA OLUNDUĞU GİBİ-ÖYLE VARSAYALIM- BU KONUDA DA ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR GÖRÜŞ BENİMSENMİŞTİR. HER ŞEY AÇIK VE NET. KANUNUN LAFZI ADAM ÖLDÜRMEYİN DEMİYOR ANCAK BU ADAM ÖLDÜRÜN ANLAMINA DA GELMEZ( BAZI FIRSATÇILAR ÖYLE ANLARSA BİLEMEM) ÖLDÜRÜRSENİZ CEZASI ŞUDUR DİYO...
YANİ ÖZGÜRSÜNÜZ AMA MÜEYYİDESİ VAR DİYOR. BELKİ DE ZIMNİ YASAKLAMADIR, NE DERSİNİZ?

AÇILAN KONU İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

çıplak bir kral olmaktansa paçavra gömleği olan şerefli bir köylü olmayı yeğlerim...

AÜHF-3
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi