Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Adli Yargi Hakımlık Sinavi İçin Kaynak Kitaplar

Yanıt
Old 26-01-2007, 10:58   #1
SHODAN

Önemli Adli Yargi Hakımlık Sinavi İçin Kaynak Kitaplar

Merhaba arkadaşlar adli yargı hakimlik sınavı için hangi kaynak kitapları önerirsiniz?
Old 26-01-2007, 11:10   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın AvEmre26,
aşağıdaki bağlantı sayfasına bir göz atın isterseniz. Faydalı olacaktır.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5952
Saygılarımla.
Old 26-01-2007, 11:11   #3
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan merhaba

Yargı yayıncılıktan Cihan ŞAHİN'İN ADLİ-iDARİ YARGI Hakimlik-Savcılık-Kaymakamlık 2 ciltlik kitabını önerebilirim. İyi Çalışmalar.
Old 11-08-2007, 19:18   #6
destroy

Varsayılan hakimlik ve savcılık sınavı için

merhabalar.ben 4.sınıfa geçmiş bir hukuk fakültesi öğrencisiyim.hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlanmak istiyorum.bana önerebileceğniz kitaplar var mı yardımcı olursanız sevinriim.
Old 22-08-2007, 13:34   #7
ben_c

merhaba arkadaşlar,
hakimlik sınavı konusunda deneyimi olan hukukçulara bir sorum olcak.icari işletme dersini prof.sami karahandan aldım.çok verimli bir hocamızdı ve onun sayesinde ticareti hiç ilgimi çekmesine rağmen çok sevdim.ticaret kaynağı olarak elimde altın seri var.altın seriden ve smi hocanın ders notlarından ticari işletmeyi halledebilir miyim?cevaplarınızı bekliyorum.
Old 22-08-2007, 14:40   #8
Seyda

Kaynak kitap soran sevgili arkadaşlar;

Sınava hazırlık için genel olarak Altın Seri (Bu sene yayınevi değişti ve ikinci yargı oldu-bilginize-) kitapları çok iyi.Ancak ben Borçlar Hukuku'nun yetersiz olduğunu düşündüğüm için, bu kez, sınavı kazananların önerisi üzerine Prof.Dr.Safa Reisoğlu'ndan hazırlandım. Az zaman kalmasaydı sınava ilk kez gircek olanlara, Medeni Usul ve İcra-İflas için de Baki Kuru derdim..Ama bu zamandan sonra sadece vakit kaybı

Fikir olması açısından söyleyebileceğim bir nokta da Ceza Usul Hukuku ile ilgili..Geçen sınavda bu ders için sadece kanundan faydalandım ve soru kaçırmadım.Usul için kitapla vakit kaybetmemenizi ve kanundan hazırlanmanızı tavsiye ederim

Bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki, 2007 Mart'taki sınavı Genel Kültür bölümünü iyi yapanlar kazandı. Bu sebeple lütfen özellikle de Tarih dersini hafife almayın ve iyi hazırlanın

Alıntı:
altın seriden ve smi hocanın ders notlarından ticari işletmeyi halledebilir miyim?

Ticaret Hukuku için de Altın Seri'yi çok iyi.Ancak Kıymetli Evrak konusunda biraz eksik ve karışık.Aradaki farkı kapatmanız açısından Prof.Dr.Mehmet Bahtiyar-Kıymetli Evrak Hukuku kitabını öneriyorum.Hem anlaşılır hem de çabuk okunabilecek bir kitap.

Gerçekten iyi hazırlananlara başarılar ve herkese kolaylıklar diliyorum..
Old 22-08-2007, 17:51   #9
iclal yağmur

merhaba;
Daha önce sına giren arkadaşlar varsa,sınavda genel kültür ve yetenekten ve Alan bilgisinden kaç net yapılması gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz acaba?Teşekkürler...
Old 22-08-2007, 19:14   #10
korayoz

geçen sınavda netler çok yükseldi artık herkes çok iyi çalışıyor.forumda birisi 80 alan 37 genel kültürle 69 da kaldım demişti genel kültürden bir soru daha yapsaymış 70 olucakmış.76 45 de tam yetiyormuş.
Old 12-04-2008, 12:35   #11
sone1907

arkadaşlar Şirketler Hukuku ve Kıymetli Evrak Hukuku'ndaki en yararlı kaynaklar sizce neler? Daha önce sınava girmiş arkadaşlar, tecrübelerine dayanarak en iyisini söylerlerse sevinirim.
Old 12-04-2008, 12:40   #12
sone1907

Ceza Hukuku'nda İsmail Ercan'ın kitabı yeterli mi? Yoksa Nevzat Toroslu'yu önerir misiniz?
Old 13-04-2008, 22:36   #13
PINAR YILMAZ

Merhaba arkadaşım. Ben ticaret hukukunu kısa olsun diye altın seriden çalışmıştım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hiç faydalı olmadı. En güzeli ders kitabından okumak. Ceza da ise ceza genel ve özelden altın seri yeterli ceza usulde ise kanunu çok iyi öğrenmek yeterli. Tecrübe ile sabittir.
Old 13-04-2008, 22:59   #14
sone1907

Pınar Yılmaz teşekkür ederim. Peki ticaret hukuku kaynakları?? Ticari işletme - Sabih Arkan, Şirketler - İbrahim Arslan, Kıymetli Evrak - Fırat Öztan.. Doğru mudur? Kıymetli Evrak ders kitabı olarak Poroy var bende fakat zaman kaybettireceğini düşünüyorum, basit bir dil kullanılmamış. Fırat Öztan nasıl bilginiz var mı?
Old 13-04-2008, 23:02   #15
PINAR YILMAZ

ticari işletme sabih arkan çok doğru şirketler ibrahim arslanda iyi bir kaynak kıymetli evrakta poroy zaman kaybı gerçekten ama hangi kaynak uygun bilemiyorum. rica ederim. başarılar...
Old 13-04-2008, 23:05   #16
sone1907

Anında yanıt teşekkürler.. Aslında forumda tartışılan bazı hususları toplamakta fayda var. Bahsettiğimiz konuda mesela, kaynak kitapları topluca yazsak.. Özellikle sınava girenler, sınavı kazananlar, sözün kısası bu konuda tecrübeli olanlar.. Benim tecrübem yok, tecrübesi olanların eline sağlık şimdiden
Old 13-07-2008, 11:49   #17
Emre_GÜHF

En son sınavı kazanan arkadaşlar hangi kaynakların daha yararlı olduğunu gördüler? Örneğin Ahmet Kılıçoğlu mu? Safa Reisoğlu mu? Bizle paylaşırsanız çok makbule geçecek
Old 14-07-2008, 11:38   #18
coldplayer

medeni hukuk(başlangıç,kişiler,aile)BİLGE ÖZTAN(6 soru)

eşya LALE SİRMEN veya ALTIN SERİ(lale sirmen iyi ama çok ayrıntı)(2 soru)

miras MEHMET AYAN(2soru)

anayasa idare(İKİNCİ SAYFA YAYINLARI)(20 soru)

idari yargı(İKİNCİ SAYFA YAYINLARI)(10 soru)

borçlar genel(ALTIN SERİ veya SAFA REİSOĞLU)(ahmet kılıçoğlunun görüşleri sınavla uyuşmuyor ona göre)(5 soru)
borçlar özel(FAHRETTİN ARAL)(5 soru)

ceza genel özel(İKİNCİ SAYFA YAYINLARI)(10 soru)

ceza usul (kanun yeterli)(10 soru)

icra (İKİNCİ SAYFA YAYINLARI)(10 soru)

medeni usul(İKİNCİ SAYFA YAYINLARI)(10 soru)

ticaret(ALTIN SERİ veya ticari işletme SABİH ARKAN,kıymetli evrak FIRAT ÖZTAN,şirketler İBRAHİM ARSLAN ileMEHMET BAHTİYAR)deniz ticaret ve özel sigorta hukuku tam bir muamma arkadaşlar. (ikişerden toplam 10 soru)

soru bankası THEMİS

geçmiş yıllarda çıkan sorulara kesinlikle bakın arkadaşlar
Old 26-07-2008, 22:18   #19
jumeaux

Soru

Eşya için Oğuzman miras için de İnan/Ertaş iyi mi? Tekrar kitap almak istemiyorum da mümkünse
Bir de şirketler için H. Pulaşlı nasıl, ceza genel için Bahri Öztürk nasıl?
Old 01-08-2008, 03:21   #20
berkan_555

Alıntı:
Yazan jumeaux
Eşya için Oğuzman miras için de İnan/Ertaş iyi mi? Tekrar kitap almak istemiyorum da mümkünse
Bir de şirketler için H. Pulaşlı nasıl, ceza genel için Bahri Öztürk nasıl?

Eşya Hukuku (Oğuzman/Seliçi/Özdemir) : Bu kitap 880 sayfa.Eğer zamanın varsa bundan çalış derim.Bütün her şey çok güzel bir biçimde son derece akıcı bir dille anlatılmış.Sadece sınırlı ayni haklar bölümüne gereğinden fazla yer verilmiş diye düşünüyorum.Sınırlı ayni haklara başka bir kitaptan çalışabilirsin.

Miras Hukuku (İnan/Ertaş) : Bu kitabı incelemedim.Bu yüzden yorum yapamayacağım.Ancak miras hukukuna Mehmet Ayan'dan çalışmanı şiddetle tavsiye ederim.Kitapda miras hukukuyla ilgili hemen hemen her şey var ve kitabın hacmi çok küçük.Yanlış hatırlamıyorsam 300 sayfaya biraz yakın.Başına oturduğunda bir haftada biterebilirsin.

Şirketler Hukuku (Pulaşlı) : Bu kitabı yakında almayı düşünüyorum. İkinci sayfadan Tamer Bozkurt'un kitabı oldukça iyi.Ayrıca İbrahim Arslan'dan da faydalanabilirsin.

Ceza Genel Hukuku (Öztürk/Erdem) : Bu kitap beni etkilemişti (Bahri Hocanın kitaptaki bazı iddialı sözleri özellikle ) . Genel olarak iyi diyebilirim.Ancak kitapda bazı şeyler olmasa daha iyi olurdu.Bunlar bana fazlalık gibi geliyor.Mesela hemen her konuda ilgili teorilerden kısa kısa bahsetmiş.Ama teorileri bu şekilde anlatması bunları anlaşılamaz hale getirmiş.Yani bunlar hiç olmasaydı en azından farkeden bir şey olmazdı. Ayrıca Ceza Genel'de Hakan Hakeri'yi de tavsiye edebilirim.

Saygılarımla!
Old 05-08-2008, 15:47   #21
gökçe_13

merhabalar,bence altın seriler yeterli değildir.bir keresinde altın seriden borçlar kitabı almıştım.anlatımı çok yetersizdi,yüzeyseldi.
Old 06-08-2008, 22:42   #22
temren

merhaba arkadaşlar,sınava hazırlık için kitap arştırması yaptım:Cihan Şahin'in kitabını öneren kimseyi görmedim buna rağmen aldım,anayasadaki son değişiklikler onda yok diğerleri için birşey diyemem.Keskinsoy& Yıldırım'ın kitabı gayet iyi onun yanına birde themis'in kitabını alırsanız yeterli olur.bu arada Themis'in yeni baskısı çıkıyor alacaksanız eğer yenisini alın.tarih için de ayrıca çalışın sınavda önemi büyük.şimdiden kolay gelsin
Old 08-08-2008, 14:43   #23
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Miras Hukuku (İnan/Ertaş) : Bu kitabı incelemedim.Bu yüzden yorum yapamayacağım.Ancak miras hukukuna Mehmet Ayan'dan çalışmanı şiddetle tavsiye ederim.Kitapda miras hukukuyla ilgili hemen hemen her şey var ve kitabın hacmi çok küçük.Yanlış hatırlamıyorsam 300 sayfaya biraz yakın.Başına oturduğunda bir haftada biterebilirsin

Mehmet AYAN' ın kitabın neredeyse kanundan ibaret. O kitabı almak yerine elinizdeki kanunu okumanızı öneririm
Old 09-08-2008, 10:01   #24
berkan_555

Alıntı:
Yazan Kemal Yıldırım
Mehmet AYAN' ın kitabın neredeyse kanundan ibaret. O kitabı almak yerine elinizdeki kanunu okumanızı öneririm

Naçiz öneriniz için teşekkür ederim. Ancak kitabın neredeyse kanundan ibaret olduğu iddianız gerçeği yansıtmamaktadır. İddianızı somutlaştırarak verirseniz çok sevinirim.

Çevremde sınava hazırlananların büyük çoğunluğunun Bilge Öztan'dan sonra Mehmet Ayan'dan çalıştığını da belirtiyim.
Old 09-08-2008, 15:25   #25
Av. R. Onur ÇINAR

bence soru bankasından soru çözüp yanlışlarının çok olduğu konuları ders kitaplarından pekiştirmek çok daha faydalı olur.
Old 09-08-2008, 17:52   #26
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Çevremde sınava hazırlananların büyük çoğunluğunun Bilge Öztan'dan sonra Mehmet Ayan'dan çalıştığını da belirtiyim.

Hakimlik sınavında ne akdar işe yaradığını bilemem ama ben o kitaba çalıştığım için miras hukukundan tek ders sınavına gireceğim.
Old 10-08-2008, 01:27   #27
soner ceylan

arkadaşlar merhaba ben bu bilge öztandan çalışırken bu hukuka giriş kısmınıda okumalıyım sizce veya bilge öztan okuyacak arkadaşlar bu kısmı okuyacak mı daha önceki yıllarda çıkan soruları henüz incelemediğim için bu kısımdan soru geliyormu bi bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler
Old 10-08-2008, 02:22   #28
soner ceylan

ve birde şavaş yayınlarının tan tahsin zapatanın kitabını öneren varmı
Old 10-08-2008, 02:27   #29
berkan_555

Alıntı:
Yazan soner ceylan
ve birde şavaş yayınlarının tan tahsin zapatanın kitabını öneren varmı

Konu anlatımı vasat;ancak 250 nin üstünde çözümlü soru var.
Old 10-08-2008, 19:11   #30
hayal

ben akdeniz üniversitesi 3.sınıftayim bilgim olmasada bu kaynaklar hakkında genel şeyler söylemek isterim umarim rahatlatici olur.arkadaşlar kaynaklarin hepsi iyidir mutlaka çünkü çok saygıdeğer hocalarimizca yazilmişlar.kaynaklardan öte ben bol soru çözmekten yanayim.böylece eksiklerimizi görüp bu kaynaklardan herhangi birinden giderebiliriz.ama önce çalişalim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi