Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğu icra yoluyla görme

Konuyu Kilitleyin
Old 11-04-2013, 22:00   #1
Konuk

Varsayılan çocuğu icra yoluyla görme

öncelilikle böyle bir site yaptığınız için teşekkürler. ben eşime boşanma davası açtım. ilk duruşmamız bu ayın sonunda. eşime her ayın 2. ve 4. hafta sonları çocuğu görme hakkı verildi. ben zaten çocuğumu göstermek istiyorum ama çocuğumu daha önce kaçırdığı için güvenemiyorum. kararda anneye önceden haber verilmek kaydıyla diyor ama eşim hiç bir şekilde beni arayıp almaya geleceğini haber vermiyor. ben yine şimdiye kadar bütün iyi niyetimle oğlum babasını görsün diye yine de verdim . icrayla gelmene gerek yok görme gününde gelirsen alırsın dediğim halde sürekli icra memurlarıyla kapıma dayanıyor. oğlumu eve amcası teslim ediyor. hatta icra müdürlüğüne gittim benim oğlum 5.5 yaşında çanta veya eşya değil neden her hafta icra memurlarıyla kapıma dayanılıyor dediğimde biz gelen talebi -değerlendirmek zorundayız diyorlar. hatta imzalı dilekçe verdim icra müdürlüğüne ben çocuğumu görüş günlerinde kendi isteğimle vermeye razıyım oğlum olumsuz etkileniyor kapıda bir sürü yabancı insanı gördüğünde diye yine değişen bir şey olmadı. eşim beni arayıp haber vermezse çocuğumu teslim etmezsem suçlu olur muyum sonuçta mahkeme kararında anneye önceden haber verilmek kaydıyla diyor. zaten çocuğum da babasının bu tavırlarından rahatsız onu görmek istemiyor. yanıtınız için şimdiden teşekkürler
Old 13-04-2013, 09:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sorunu icra müdürlüğü ile çözmeniz mümkün değildir.Gerçekten de kararın uygulanması için talep olduğunda icra memuru ve bir uzman babaya eşlik etmek durumundadır ve bu İcra İfla Yasası gereğidir.

Bu durum çocuğu ve anneyi koruma amacıyla duzenlenmiştir.Örneğin icra memurunun yanında bulunan uzman çocuğun çıkarlarını gözetmekle yükümlüdür.Eğer icra memurunun yanında uzman yoksa çocuğu teslim yükümlülüğü de yoktur.

Kişisel ilişki kararında size haber verme yükümlülüğü karşıya yüklenmiştir.Bu haber vermenın nasıl olacağına ilişkin kararda açıklık yoksa mahkemeye başvurarak bu durumun açıklanmasını isyetebilirsiniz.Böylece bu yükümlülük açıklık ve uygulanabilirlik kazanacaktır.

Diğer yandan çocuk babası ile görüşmek istemiyorsa bu durumdan da mahkemeyi haberdar etmek uygun olacaktır.Kişisel ilişki çocuğun görüşü alınarak her zaman yeniden değerlenirilebilir, değiştirilebilir.

Çocuğun icra marifeti ile tesliminde elbette özenli olmak gerekir.Gelen memurların kapıda çocuğu korkutacak biçimde durması gerekmez.

Yaşanan sorunlar için mahkemeye başvurmanız uygun olacaktır.Hakim gerekli önlemleri çocuğun yüksek ve öncelikli çıkarlarını gözeterek alacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi