Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aracın davacı tarafından iadesi koşuluyla araç bedelinin davalıdan tahsili kararı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2012, 13:57   #1
Av. Levent Kıray

Varsayılan Aracın davacı tarafından iadesi koşuluyla araç bedelinin davalıdan tahsili kararı.

Merhabalar. Tüketici Mahkemesince, kilometre göstergesi gizlice geri çekilmiş bir gizli ayıplı aracı davacının davalıya iadesi koşuluyla araç bedeli olan 29.900,00 TL'nin davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine şeklinde hüküm kuruldu ve davalının temyiz talebinden sonra da karar onandı.
Araç hâlen davacı müvekkilim tarafından kullanılmakta. İnfaz ve geri dönüşü zor olduğu için her ihtimale karşı kararın kesinleşmesini bekledim.
Şimdi bedel tahsili için 4-5 örnek ilâmlı takip açmak niyetindeyim. Davalı tarafın da buna karşılık bize İİK.md.24 uyarınca taşınır teslimi ilâmlı takip açması gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuda değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 07-03-2013, 15:30   #2
empas

Sn.Levent KIRAY

Sorunuza cevap veren olmamış;ama sanırım konuyu bu zamana kadar neticelendirmiş olmalısınız.Benim de aynı konuda araç iadesi bedelinin ödenmesi hususunda bir sorunum var.Bedelin iadesi için 4-5 örnek mi gönderdiniz? Aracın iadesiyle ilgili nasıl bir yol izlendi acaba ? Nasıl hallettiniz paylaşırsanız evinirim. Saygılarımla...
Old 07-03-2013, 19:11   #3
Av. Levent Kıray

Varsayılan Örnek No: 2 ( 54 )

Merhabalar, saygılar. Ben de bundan sonrası için ilgilenenlere yardımcı olmak adına bilgileri ve gelişmeleri paylaşmak istiyordum. Evet araştırdım ve icra dosyası TAŞINIR TESLİMİNE VEYA TAŞINMAZ TAHLİYE VE TESLİMİNE İLİŞKİN İCRA EMRİ olarak kesinleşti.
Şimdi aracın borçluya cebren teslimi için talimat yazdırdık. Tahsilâta girişmek için önce teslim şartı var. Aracın borçlu üzerine cebren ve re'sen tescilini de icra müdürlüğü yapmalı. Tabii tashilâtı yapamazsak bir de üstüne arabadan da olacağız. Bakalım artık.
İcra emrine;
"Yukarıda yazılı 22 HD ... plakalı aracı işbu icra emrinin tebliği tarihinden itibaren (7)gün içinde (tahliye) ve teslim almanız ve aşağıdaki genel toplam bedeli Müdürlüğümüz banka hesabına, dosya numarası da belirtilerek ödemeniz; bu müddet içinde aracı teslim almazsanız ve ödemezseniz, icra mahkemesinden veya yargılamanın yenilenmesi yolu ile ait olduğu mahkemeden yahut Yargıtay’dan icranın geri bırakılmasına dair bir karar getirmezseniz İcra İflas Kanununun 24 ve 26 ncı maddeleri gereğince ilâm hükmünün zorla icra olunacağı, (teslimi emredilen mal teslim alınmazsa, tevdi yeri olarak Aksaray Nöbetçi İcra Müdürlüğü’ne teslim edileceği ve toplam borç ödenmediği takdirde ayrıca icra emri tebliğine gerek kalmaksızın haciz yolu ile icra olunacağı) ihtar olunur."
biçiminde açıklama yazdık.
Takibin neden ibaret olduğu bölümüne de "[FONT='Times New Roman','serif']Haciz ve Teslim (22 HD ... plakalı Opel Astra marka aracın borçluya teslimi karşılığında ödenecek -aşağıdaki- alacaklar genel toplamı)"

[FONT='Times New Roman','serif'][/font]
[FONT='Times New Roman','serif']İçtihat olarak:[/font]
[FONT='Times New Roman','serif'][/font]
[FONT='Times New Roman','serif'][/font][FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif']YARGITAY 19. HUKUK DAİRESİ [FONT='Times New Roman','serif']Esas:[/font][FONT='Times New Roman','serif'] 2008/560 Karar: 2008/3086 Tarih: 27.03.2008[/font][/font][/font]
[FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif']davacının taşınır eşya (araç)yı davalıya iadesi şartının gerçekleşmesi için takip talebi ile birlikte tevdi ile icra memuru; yönetmelik 19. maddesi uyarınca örnek 2 nolu icra emri düzenleyerek borçluya tebliğ ettirmeli ve 7 gün içinde aracın teslim alınmasını emredecek; faiz aracın iadesi ile gerçekleşecektir.
İlâmda yazılı aracın teslimi icra müdürlüğü tarafından yerine getirilecek ve muaccel olan alacağın doğumu ise işte aracın tesliminden sonra başlayacaktır.
[/font][/font][/font]
[FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif'](Bu bölüm muhalefet şerhinden ama esas kararla çelişmiyor).[/font][/font][/font]
[FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Times New Roman','serif'][FONT='Arial','sans-serif']
YARGITAY HUKUK GENEL KURULU

[FONT='Arial','sans-serif']Esas[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']:[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']2010/12-106[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']Karar[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']2010/107[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']Tarih[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']24.02.2010[/font]
[/font][/font]
[/font]
[/font]
[FONT='Arial Black','sans-serif']“dava konusu aracın iadesiyle bedelin davacıdan tahsiline” karar verilmiş olup, aracın tesliminin, bedelin ödenmesinden önce gerçekleşmesi gerektiği veya araç teslimiyle bedelin ödenmesinin eş zamanlı yapılması gerektiği hususlarında bir ifade bulunmadığı gibi aracın bizzat davacı tarafından icra müdürlüğüne teslim edilmesi yolunda da bir HÜKÜM KURULMAMIŞTIR.[/font]
[FONT='Arial Black','sans-serif'](Ama bizim davada teslim şartlı hüküm kuruldu).[/font]
[/font]
Old 07-03-2013, 19:14   #4
Av. Levent Kıray

Benim buradaki İçtihat kopyalama işleminde bazı karakter karmaşaları oluşmuş. Gerekirse ayrıca açıklama yazarım.
Old 08-03-2013, 11:25   #5
empas

Varsayılan Araç iadesi

Merhaba,
Öncelikle ilgin için teşekkürler.Evet, prosedürü anladım.Ben ise sizin gibi yapmadım.Otomobili iade edeceğimiz şirketin avukatıyla görüştüm."Otomobili filanca bayiimize teslim edin,biz o bayiie teslim alması için talimat vereceğiz" dedi."Otomobil bayiimize teslim edildiğinde ödemenizi yaparız" dedi.Ben de ilamlı 4-5 icra emri gönderdim.Takip talebi ve ödeme emrine de "iadesine karar verilen araç,takibin kesinleşmesiyle birlikte aracın fatura adresi olan filanca adresteki filanca bayiie teslim edilmiş olacaktır." diye not düştüm.Şimdi bekliyorum.
Saygılarımla...
Old 08-03-2013, 15:44   #6
Av. Levent Kıray

Ben de aracın cebren teslim edileceği borçlu ile de avukatı ile de görüşüp, mâkûl bir bedel indiriminin bize iadesi ile uzlaşarak dosyayı kapatmayı teklif ettim ama kabul etmediler, ilâmın gereğini yapalım dediler. Kendileri bilir. Tahsilâtı yapabilirsek böylesi daha kârlı zaten.
Sizde de İcra Hukuk Mahkemesine şikâyet olmamış sanırım. 7 günlük şikâyet süresi geçtikten sonra zaten ne şekilde olursa olsun takip kesinleşmiş oldu. Hayırlısı olsun.
Gelişmeleri gene buradan paylaşalım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi