Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

pert aracın tamir edilmesi ve alacak davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2007, 16:23   #1
ulkut

Varsayılan pert aracın tamir edilmesi ve alacak davası

Müvekkilimin aracı karşı tarafın kusuruyla meydana gelen kaza sebebiyle ve karşı tarafın zorunlu trafik sigortasının eksper raporundaki tespite göre 12.500-YTL hasara uğruyor ve sigorta şirketince müvekkilime 8.000-YTL üst sınırdan ödeme yapılıyor.

Kaza sebebiyle delil tespiti istediğimiz mahkemece yapılan bilrkişi incelemesi sonucunda bilirkişi raporunda aracın tamir masrafı olarak 12.200-YTL ve 300-YTL tamir sonrası değer kaybı tespit edilmekle birlikte tamirinin ekonomik olmadığı araçtaki hasarın 8.600-YTL olduğu ve aracın piyasa rayiç değerinin 12.500-YTL ; kaza sonrası değerinin 4.500-YTL olduğu gerekçesiyle pert olduğundan 8.000-YTL ödenmesi tespitinde bulunuluyor.

Burda konunun uzmanı meslektaşlarıma sorma istediğim sorular şunlar;

1-Araç hakkında pert tespitinde bulunulmuş olsa bile müvekkilimin bu tespite uyma zorunluluğu var mıdır, yoksa müvekkilim aracı yukarıdaki değerler üzerinden tamir ettirerek kullanmaya devam edebilir mi?

2-Müvekiilim aracı tamir ettirdiği için sigortanın ödediği 8.000-YTL haricinde 4.500-YTL tamir masrafını cebinden ödemek zorunda kalıyor.Müvekkilimin ödediği bu bedele hakkında kusurlu taraf aleyhine açacağımız alacak davasında , aracın pert olupta müvekkilin elinde bulunuyor olmasının hukuki anlamda davamızı ne şekilde etkileyeceği konusunda görüşlerinizi rica ediyorum.

Ben müvekkilimin yaptığı tamir harcamasının , aracın kaza sonrası 4.500-YTL'lik değerle takas edilemeyeceğini düşünüyorum.

Teşekkürler..
Old 06-11-2007, 16:46   #2
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan ulkut
Burda konunun uzmanı meslektaşlarıma sorma istediğim sorular ;Ben müvekkilimin yaptığı tamir harcamasının , aracın kaza sonrası 4.500-YTL'lik değerle takas edilemeyeceğini düşünüyorum..
Her ne kadar sorularınız konunun uzmanı meslektaşlara yönelik olsa da,nacizane görüşümü paylaşmak istiyorum.
Pert araç davacı elinde olduğundan pert değerinin (4.500.YTLnin)tazminattan düşülmesi gerekmektedir.
Old 06-11-2007, 22:56   #3
ulkut

Sayın Ergün Vardar öncelikle görüşünüz hangi doğrultuda olursa olsun benim için çok değerlidir.Uzman meslektaşlarım derken de kendim hariç her meslektaşımı kastetmiştim, konuya yeterince vakıf olmadığımı bildiğim için
ancak pert olmuş bir araç sadece hurda haliyle, yani satılıp hurda parası alınmadığı halde nasıl bir kazanç olarak değerlendirilebiliyor.?
Old 07-11-2007, 13:39   #4
TRINITY

Aracın pert değeri sigorta şirketi tarafından ödendi ise aracın rayiç bedeli, değer kaybı ve araç tamirdeyken yapılan yol gideri, karşı taraf kusurlu olduğu için şahıstan talep edilebilir. Fakat Sayın Vardar'ın dediği gibi tazminat talebinde aracın sovtaj(pert)bedeli tazminattan düşülür.
Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi