Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 07-11-2019, 11:27   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma

Merhaba ben 2 yıllık evliyim ve şimdiye kadar çok sıkıntılar yaşadık 1 yaşında bir oğlum var ben boşanmak istiyorum eşimin hareketleri yaptığı şeyler bardağı tasti ve psikolojikde bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum bunun için e devletinden e nabıza baktım ve benimle evlenmeden 1 2 yıl içinde ruh sağlığı hastanesinde tedavi görmüş yani tanı konulmuş ve ilaç vermişler sanırım kullanmamış yalan çok konuşuyor konuştuğu yalana kendi o kadar inanıyor ki ben bilsem bile hala yalan konuşuyor, boşandiğimizda oğlumun velayetinin benim üstümde olmasını istiyorum ve kendi soyadimi oğluma vermek istiyorum bu mümkünmüdür?eşimin üsünde bissürü borç var sicili bozuk ailesininde keza aynı şekilde benim oğlum bunlardan etkilensin istemiyorum ve boşandiğimizda da görmesini de istemiyorum çocuğumu, böyle psikoljik rahatsızlığı olan biri oğlumun da dengesini bozacak kavgalarımızda yanında bağırıyor hiç umrunda olmuyor şimdi bile etkileniyor çocuğum,herşeyin istediğim gibi olması için ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz lütfen
Old 09-11-2019, 16:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşinizin ruhsal rahatsızlığı sebebine dayanarak ( özel boşanma sebebi) boşanma davası açmanızın bir çok zorluğu var. Bu iddia ile boşanma davası açarsanız Mahkeme kendiliğinden eşinizin taraf ehliyeti olup olmadığının araştırılması için Sulh Hukuk Mahkemesine yazı yazacak,bu mahkeme eşinizi hastaneye sevk edecek ve eşiniz hakkında rapor düzenlenecektir.

Eşinizin akıl sağlığı yerinde fakat dürüstlük ilkesine aykırı davranıyor ve kusurlu davranışları ile evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açıyor ise ( TMK 166/1-) halk arasında şiddetli geçimsizlik diye bilinen genel boşanma sebebine bağlı boşanma davası açmanız daha uygun olabilir. Bu davada eşinizin sık sık yalan söylemesi,aileyi borçlandırması vb sebeplere dayanabilirsiniz.

2- Henüz 1 yaşında olan çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.

3- Çocuğun soyadının değiştirilmesi için boşanmanın kesinleşmesini beklemeniz gerekir. Bu aşamada mümkün görünmüyor.

4-Dava açıldığında ve boşanmaya karar verildiğinde Mahkemece çocukla baba arasında kişisel ilişki kurulacaktır. Babanın çocuğa zarar verdiği kanıtlanmadıkça bu görüşmeye engel olmazsınız.

Zarar verdiğini düşünüyorsanız yargılama aşamasında Mahkemeye ve uzmanla yaptığınız görüşmede bu kaygılarınızı ve dayanaklarınızı açıklamanız yararlı olacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 10-11-2019, 00:52   #3
Konuk

Peki çocuğun yanında bağırması hakaret ederek küfürlü konuşması olduğu zaman görüşme yine olurmu yani bi kanıt olsa görüntü felan çocuğu yine görebilirmi
Bunlar için delil kanıt şahit gerekiyormu
Borç hala geliyor maaşından kesiliyor icra borçları ne çocuğun ne de benim ihtiyaçlarımı karşılayabiliyor aldatması bile var yapmadığı hiç birşey kalmadı, cocugumuda kendimi de kurtarmak istiyorum 2 aydır işsiz evde yatıyor hiç birşey umrunda değil her ay icra kağıtları geliyor eve sicili zaten bozuk benim bunlardan evlenmeden önce hiç haberim yoktu dava açmak istiyorum çalışmıyorum maddi olarak destek alacağım bi yer yok nasıl açacağım davayı
Old 10-11-2019, 18:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Yasal olarak elde edilen her türlü delil -tanık dahil-elbette dosyaya bildirilmelidir.

Boşanmaya yol açan olayları ayrıntılı biçimde avukata anlatmanız ve delille desteklemeniz gerekir.

Mali durumunuz elverişli değilse size avukat atanması için bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi