Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlık Bürosunun kaçak elektrik kullandığının düşünülmesi

Yanıt
Old 27-03-2013, 13:25   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan Avukatlık Bürosunun kaçak elektrik kullandığının düşünülmesi

Değerli meslektaşlarım bugün başımdan geçen bir sorundan bahsetmek istiyorum. Benim ihmalim tüm meselktaşların dikkatine sunma arzusunda olduğum için bu forumda paylaşıyorum...

Şuan kullandığım büroya, ben duruşmadayken, elektirik kurumu yetkilisi gelmiş, yetkili bir ihbar üzerine geldiğini söylemiş ve elektrik sayaçlarını kontrol etmiş ve birşey demeden gitmiş.

Büroya döndüğümde, konunun ne olduğunu merak ettim. Araştırdım ve öğrendim ki, büromda 3 yıldan bu yana elektirk bedeli ödemiyormuşum. Daha doğrusu son 3 yıldır bana sıfır bedelli elektrik ücretlendirmesi yapılmış.

3 yıldan bu yana farketmedin mi? Diye sormakta haklısınız. Evet 3 yıldır farketmedim, otomatik ödeme talimatıyla 2 evin ve büromun aylık ödemelerini yapıyorum, ay sonunda elektirk kurumlarına ödeme yapıldığını kontrol ediyordum ancak meğerse ödenenler de evlerin faturalarıymış...

Bugüne kadar da elektrik kesintisi olmadığından ben de aylık otomatik olarak ödeniyor düşüncesine sahiptim. Bu konuda muhasebeyi tutan çalışanımın hatası var ancak en önemlisi benim çok büyük ihmalim var...

Durumu öğrendiğim gibi noter yolu ile durumu izah eden bir ihbarname yazdım kuruma... (konu sayaç bozuk, benim bir günahım yok tarzı)

Ancak sanıyorum, kurum hakkımda yanlış sonuca varacak ve benim kaçak yolla enerji tekettiğimi düşünerek işlem yapacak...

Temel sorunum geçmiş elektrik borçları ve hatta cezalarını ödemek değil, gerek telefonda konuştuğum yetkilinin, gerek kurum personellerin yanlış anlamaları beni çok rahatsız ediyor. Bu husus ayyuka çıkmadan ne yapabilirim. Ne tavsiye edersiniz?

Saygılar...
Old 27-03-2013, 22:53   #2
Av.İlker DOLGUN

Geçmiş olsun, incelemenizi öneririm meslektaşım..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14514

Alıntı:
(7. Hukuk Dairesi 2006/1597 E., 2006/1617 K.)Dava haksız eylemden kaynaklanmaktadır. Davalı tarafın kaçak elektrik kullandığı iddiasını kabul etmemesi karşısında, davalının kaçak elektrik kullandığını ve uğradığı zararı ispat yükü davacı taraf üzerindedir. Davacı tarafından dosyaya ibraz edilen, kaçak elektrik tutanağı, tespit tutanağı, abone dosyası gibi deliller davacının tek taraflı olarak düzenlediği belgeler olup, davalı şirket yetkililerinin imzasını içermediğinden ve davalı tarafça da kabul edilmediğinden bu belge ve deliller davalının kaçak elektrik kullandığını kabule yeterli değildir. Hal böyle olunca, öncelikle ispat yükünün davacı taraf üzerinde olduğu davacı tarafa hatırlatılarak tarafların tüm delillerinin sorulup saptanması, gösterdikleri ve gösterecekleri delillerin eksiksiz toplanması, toplanan ve toplanacak tüm delillere göre davalının kaçak elektrik kullandığı kanısına varıldığı taktirde Enerji Tarifeleri Yönetmeliği ve Elektrik Tarifeleri hükümleri doğrultusunda davalı tarafın sorumlu tutulabileceği kaçak elektrik bedelinin ve takip tarihi itibarıyla işlemiş gecikme faizlerinin hesaplanması için konusunda uzman bilirkişi veya bilirkişi kurulundan rapor alınması ve sonucuna göre bir hüküm kurulması gerekirken henüz taraf teşkili dahi sağlanmadan yaptırılan inceleme sonucunda alınan uzman bilirkişi raporu benimsenerek ve deliller tümü ile toplanmadan eksik araştırma ve soruşturma ile yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir.

Alıntı:
(CEZA GENEL KURULU KARARI) Sanığın, sayaçtan geçirmek suretiyle abonesiz elektrik kullanmak suçundan beraatine karar verilen somut olayda, Özel Daire ile Yargıtay C.Başsavcılığı arasındaki uyuşmazlık, sanığın kastının belirlenmesi bakımından soruşturmanın genişletilmesine gerek bulunup, bulunmadığı noktalarında toplanmaktadır.
Ayrıntıları Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 03.06.1997 gün ve 129/140 sayılı kararlarında vurgulandığı üzere, karşılıksız yararlanma kastı bulunmaksızın, idarenin tespitine engel olmayacak şekilde, sayaçtan geçirilmek suretiyle elektrik kullanma eylemi, hukuki nitelikte olup, hırsızlık suçunu oluşturmaz.
Kararda da vurgulandığı üzere, eylemin hırsızlık suçunu oluşturup oluşturmadığının saptanması için üç koşulun bir arada bulunması gerekmekte olup, bunlar;
1-İdarenin tespitine engel olmayacak şekilde elektrik kullanımı,
2-Bu kullanımın müdahale edilmemiş ve gerçek kullanımı gösteren sayaçtan geçirilmek suretiyle gerçekleştirilmesi,
3-Failin karşılıksız yararlanma maksadıyla hareket etmemesi gerekir.
Old 27-03-2013, 23:47   #3
yeditepelişehir

Üstadım bence ihbarnameden ziyade kurumdaki yetkilileri de bizzat ziyaret edin. Yüzyüze görüşün derdinizi anlatın. Otomatik ödeme talimatınız olduğunu gösterir bir belgeyi de bankadan temin ederek sizi yanlış anlayan o yetkililerle bizzat görüşün Gerçi bu söylediğim savunmaya geçmek gibi oluyor ama işlem vs. yapmadan bir kez daha düşünürler ve bu tarz bir yanlışlık aksaklık olabileceğini anlarlar.
Old 28-03-2013, 09:22   #4
Av. Engin EKİCİ

Sayın BALKU geçmiş olsun.

Hem şahsi hem de mesleki itibarınızın zedelenmesi noktasında hassasiyetinizin olması nedeniyle, yetkililerle bire bir görüşmenizde ben de yarar olduğu kanaatindeyim.

Bu sayede, kurumda sizi anlayabilecek -hiç değilse etkili şekilde dinleyebilecek- bir görevliye otomatik ödeme talimatından kaynaklanan hatanızı izah edebilme fırsatı yakalarsınız.

Saygılarımla..
Old 28-03-2013, 11:19   #5
hızır hafiye

Sayun Balku
Kaçak elektrik kullanımından bahsedebilmek için sayacınızdatüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekildefiziki değişikliğin yapılması gerekmektedir. Eğersizin sayacınızda herhangi bir fiziki değişiklik tespit edilip tutanak tanzim edilmemişsesize karşılıksız yararlanmadan işlem yapılamayacağı için bence ortalamatüketiminiz tespit edilip ödenmemmiş aylar bu bedel üzerinden alınacaktır.
Eğersayacınızda yada tesisatınızda fiziki bir değişiklik tespit edilmişse ve siz budeğişikliğin sizden önce yapılmış olabileceği kanaatindeyseniz o zaman sizdenönceki ayların elektrik tüketim bedellerinin tespitini isteyerek işebaşlayabilirsiniz.
Old 28-03-2013, 16:00   #6
Av.Selim Balku

Sayın meslektaşlarım belirttiğiniz gibi, ilgili kişilerle yüz yüze görüştüm, kendilerine durumu izah ettim. Ancak kendileri bana Sayın Hızır Hafiye ne dediyse onu söylediler...

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
Sayun Balku
Kaçak elektrik kullanımından bahsedebilmek için sayacınızdatüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekildefiziki değişikliğin yapılması gerekmektedir. Eğersizin sayacınızda herhangi bir fiziki değişiklik tespit edilip tutanak tanzim edilmemişsesize karşılıksız yararlanmadan işlem yapılamayacağı için bence ortalamatüketiminiz tespit edilip ödenmemmiş aylar bu bedel üzerinden alınacaktır.
Eğersayacınızda yada tesisatınızda fiziki bir değişiklik tespit edilmişse ve siz budeğişikliğin sizden önce yapılmış olabileceği kanaatindeyseniz o zaman sizdenönceki ayların elektrik tüketim bedellerinin tespitini isteyerek işebaşlayabilirsiniz.

Henüz inceleme raporu gelmemiş, (ben daha önce varmışım kuruma)ancak kontrolü yapanlar taşeron firmalar olduğunu söylediler, işlerini doğru yapmadıklarını, misal olarak size uğradıklarına dair evrak bırakmaları gerektiğini, o an için iş yerinde kullanılan elektrikli ürünleri tespit etmesi gerektiğini söylediler. Ofise gelen bunları yapmamış, sadece "iihbar üzerine geldim, kontrol edeceğim demiş. Kontrol ettikten sonra sayacınız ters bağlanmış bu yüzden size elektrik faturası gelmiyor demiş."

Sayacın ters bağlanması, sayacın sahibi tarafından yapılan fiziki müdahale ise "yandık" yok eğer sayaç ilk bağlandığında kurum yetkililileri tarafından ters bağlanmışsa sorun yok.

Herkese tekrar teşekkürler...

Bu arada, terzi kendi söküğünü dikemez, atasözünün çok doğru olduğunu dünden bu yana daha iyi anladım...
Old 28-03-2013, 16:17   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
...Bu arada, terzi kendi söküğünü dikemez, atasözünün çok doğru olduğunu dünden bu yana daha iyi anladım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi