Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hukuk mezunlarının iş olanakları

Yanıt
Old 12-11-2006, 12:10   #1
ilhan

Varsayılan hukuk mezunlarının iş olanakları

hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim.nedense okuduklarım ve duyduklarıma bakacak olursam çok zor iş bulabileceğim kanısındayım.sizce kaygılarım da haklımıyım.iş bulamama endişesiyle fakültayi bırakmayı bile düşündüm.biri bana akıl versin.
Old 12-11-2006, 23:27   #2
av.tuğbabal

arkadaşım
aynı kaygıları biz de zamanında yaşadık ve yaşıyoruz da...meslek tanıtımında giremeyecğimiz bölüm yok ama bize yerde yok.bunları belki söylememem gerekli yeni başlayan birine.ama gel görki hukuk fakültesini bitireli 1,5 yıl oldu henüz bir statüm bile yok,avukatlık sınavına gireceğiz de kazanacağızda da da da....fakat ilginç olanı yeniden öss ye girsem yine hukuk okuyacağımdır.bu bir çelişki biliyorum ama hukuk bir aşk bence.sen de doğru yerdesin, gerçekler biraz acı...umarım bahtımız sen fakülteyi bitirinceye kadar daha parlak bir hal alır.başarılar yola devam.
Old 17-11-2006, 14:04   #3
pharaoh

kaymakam
adli hakim-savcı
idari hakim-savcı
müsteşar
avukat
noter
müfettişlik(banka-bakanlık ...vb)
öğretim görevlisi(hukuk uzmanlık alanlarına göre)
uzman yardımcısı(hukuki)

yaş 60 a dayanınca + ingilizce de bilince tatil köylerinde müdürlük= 5.000ytl maaş

benim aklıma bunlar geldi şimdilik

şu sözümü unutmayın (iş olanakları çerçevesinde);

''HUKUK HER KAPIYI AÇAR''
Old 17-11-2006, 14:34   #4
turbo

Merhaba,
Bence hukuk fakültesinde 1. ve 3. sınıflar birer dönüm noktalarıdır.
1. sınıfta "ben buraya nereden düştüm, burası kim,ben neresiyim" sorularının cevabı aranır ve haliyle bulunamaz.
2. sınıfta hukukun temel mantığını anlatan dersler karşısına çıkar insanın, borçlar genel ve ceza genel hükümler gibi. Oldukça kafa karıştırıcı ve yorucudur.
3. sınıf, ayrı bir dönüm noktasıdır. artık teori, biraz daha ikinci plana düşer ve pratik önem kazanır. Kişi burada, "evet zor, ve yapabiliyorum, anlayabiliyorum" cümlelerini kurar.
4. sınıf, artık yolun sonu gelmiş sayılır ve fakültede artık en kıdemli hale gelmişsinizdir ve artık hukuktan başka iş tanımazsınız.
Benim fakültedeki izlenimlerim bunlardı. Hukuk fakültesinin kolay olmadığını herkes bilir. Özellikle yaptığınız, ileride yapmayı düşündüğünüz yada yapmaya henüz karar veremediğiniz iş-meslek ne olursa olsun, hukuk öğreniminde temel disiplin ve yenilikleri gözden kaçırmamaktır.
Sayın İlhan, nacizane tavsiyem, bu yaz tatilinde hukukla ilgilenen her meslekten insanla temasa geçmen ve ondan sonra karar vermendir. Ben fakülteye savcı olmak için girdim, sonra hakimlik sınavına hazırlanırken, Avukatlık Stajına da başladım. Avukatlık stajı benim için oldukça faydalı oldu, şöyleki avukatlığın hakimliğe göre bana daha uygun olduğuna karar verdim ve halen avukatlık yapmaktayım. Elbette ki, hemen hemen her fakülte mezunu, gerek okulda gerekse mezuniyet sonrasında bir boşluğun içine düşüyor. İşin pratiğine girmeden karar vermek bence doğru sayılmaz. O yüzden sabırlı olmak ve disiplinli çalışmaya ara vermemek önemli.
Old 29-11-2006, 22:11   #5
aysenurB.

ben de fakülteye girerken aynı sözün etkisiyle girdim ''hukuk altın anahtardır ve her kapıyı açar''...ama sanırım özel sektör kilit değiştirmiş açılmadı kapısı insan kaynakları ve halkla ilişkiler alanında birkaç başvuruda bulundum ve mülakata gittim özel sektör tecrübe ve kişisel eğitimlere fazlasıyla önem verdiği ve ağırlıklı olarak iletişim mezunlarını seçtiği için olumlu bir sonuç alamadım...
Old 30-11-2006, 11:27   #6
ISIL YILMAZ

Sn.aysenurB. ,
Merak ettim, nerelre başvurdunuz da iletişim mezunları bir hukuk mezununa tercih edildi?
Saygılar.
Old 30-11-2006, 15:30   #7
allegria

Hukuk mezunlarının kesinlikle iş olanakları çok fazladır ama iş kendinizde bitiyor kendini geliştirmeniz ve başarmak için azimli olmanız gerekiyor.Hukuğu kazanmak isterken hiç iş bulurmuyum konusunda bir endişe duymadım umarım bu düşüncemde iş hayatına atıldığımda da yanılmam
Old 25-12-2006, 05:14   #8
akgulhukuk

İnceleme hukuk mezunu olmak gerçekten bir ayrıcalık

hukuk fakültesinden mezun olan bir kişinin iş imkanları gerçekten çok çok geniştir. Devlet memuriyeti açısından tartıldığında siyasal, iibf mezunları arasında hukukçu arkadaşlarımızın daha çok şanslı olduğunu söyleyebilirim . Ancak bu kıyaslamalar içersinde şu husus unutulmamalıdır ki, hukukçu arkadaşların diğer fakülte mezunlarına nazaran hakimlik sınavlarında takılıp kaldıkları göze batmakta, devletin diğer kurumlarının özellikle bakanlıkların ve üst kurulların açtığı sınavlarda toplam sınava girebilecek hukukçu sayısının tamamı kadar başvurunun bile olmadığı gerçeği göz önüne çıkmaktadır. Bu durumun da asıl sebebi kanaatimce hukukçu arkadaşların üniversite yıllarında dil problemin halletmemeleri ve de kpss sınavını pek önemsememeleridir. Öğrenci arkadaşlara tavsiyem, dil konusunda hassasiyet göstermeleri, sevgili meslektaşlarıma da tavsiyem sınavlar hususunda kolay pes edenlerden olmamalarıdır.

Bizler kendi hakkımız sonuna kadar savunamayacaksak eğer, başkalarının hakkını hiç savunamayız!
Old 27-12-2006, 09:49   #9
Canavar Avukat

Merhaba,
Ben dil konusunda Turkiye'de ilk 200'e girebilecek nitelikte ingilizce bilgisine sahibim hukuktan yeni mezun oldum ama sudan cikmis balik gibiyim ne yapacagimi bilmiyorum su anda. Yillarca 7 sene kadar belli basli iyi firmalarda bilgi islem sorumlusu olarak (hukuk bitinceye daha dogrusu af cikmasini bekleyinceye kadar) Bilisim departmanlarinda yazilimci olarak calistim, yani hukukla uzaktan yakindan alakasi yok, af cikti okula geri dondum gecen sene ve daha 1 hafta once okul bitti. Yurt disinda uzun seneler kaldigim icin gercekten cok cok iyi ingilizcem var aksansiz bir de gelistirilmeye ihtiyac duyan almancam var. Beni lutfen yonlendirin ne yapmam lazim, kendime hedef bile koyamiyorum. Afta okulu bitirebilmek icin isten gucten herseyden ciktim cepten yemeye basladim 5 kurus param kalmadi ve acil calisip kazanmam lazim. Ya uni mezunuyum diye saga sola normal islere basvuracam ya da hukukla ilgili bir seyler yapmam lazim ama finansal durumum iyi degil dusunun artik sadece bazi borclarimi odeyebilmek icin yedek subayligi askere gitmek uzere meslek olarak goruyorum hatta kisa vadede tek kurtulusum gibi..

Lutfen onerilerinizi benimle paylasin arkadaslar.29 yasindayim

Sevgi ve saygilarimla
Batur
Old 27-12-2006, 18:08   #10
akgulhukuk

Mutlu Yolunuz açık olsun

sevgili meslektaşım,
öncelikle okulu bitirdiğiniz için sizi tebrik ediyorum.
belirtmiş olduğunuz gibi bir dil seviyesine sahip olmak siz gerçekten çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Maddi imkansızlıklardan dolayı, çıkmaz içine sürüklendiğinizi düşünüp, kendi bilgi seviyenizle girebileceğinizden daha düşük kalitede işleri tercih etmemenizi tavsiye edebilirim sizlere. Bahsettiğiniz kalitede ingilizce bilen ve de almanca bilgisine sahip olan meslektaşlarımıza ihtiyaç duyan özellikle istanbul ve izmir gibi şehirlerde deniz hukuku ağırlıklı ya da hukuki danışmanlık üzerine çalışan bir çok büro var. Stajınızı evveliyetle böyle bir büroda başlatmanızı ve de meslek hayatınızı böyle bir yolda tesisi etmenizi tavsiye ederim . Eğer kamu sektörü düşünüyorsanız da 2007 KPSS sınavına girmeniz gerekecek,30 yaş haddi doldurulana kadar zaten devlet kadrolarına yerleşebiliyorsunuz. iyi derecede ingilizce bilen hukukçulara genelde Ankara da bulunan üst kurullar, BDDK, TK, EPDK v.b ve debakanlıklar uzman yardımcısı kadrolarından başlatılmak üzere ihityaç duymaktadırlar. bahsetti,ğim bu kadrolarda çalışmaya başlayan hukukçu arkadaşlarım 2000 ytl ile 3000 ytl arasında maaşlar almaktalar şu anda.

YOLUNUZ AÇIK OLSUN!
Old 26-10-2009, 20:56   #11
Sefa USLU

kaymakamlık sınavına girebililiyor muyuz?
bu sınavda kamu yönetimi öğrencilerine daha kolaylık sağlanıyor mu?
peki bu sınav kolaymı?
teşekkürler...
Old 28-10-2009, 11:24   #12
erkanakca84

Sayın Uslu, Kaymakamlık sınavına elbette girebilirsiniz bunun için bir mani yok. Hukuk mezunu olduğunuzda bir çok kuruma iş başvurusu yapabilirsiniz eğer küçük bir araştırma yaparsanız katılım şartlarıda başta hukuk,işletme iktisat vs diye devam eder.
Bu sınavlarda özellikle yazılı sınavlarda kimseye kolaylık sağlanmaz tamamen bilgiye yönelik bir sınavdır. Kamu mezunlarının avantajı olduğu düşünülebilir bunun nedenide fakültede aldıkları dersler nedeniyledir. Ama bir hukukçuda bu derslerin birçoğuna hakim olur zira Kamu derlerinin birçoğu hukukla ilintilidir.
Ayrıca ilk önce Kpss Sınavınının Genel kültür-Genel Yetenek Bölümü ve Pazar sabahtan Hukuk Oturumu ve Pazar öğleden sonraki Oturuma girmeniz ve neticede Kpss 37 Puan Türünden yıllara göre değişmekle birlikte ortalama 75 puanın üzerinde alarak Kaymakamlık Sınav hakkı elde etmeniz gerekmektedir.

Nacizane tavsiyem tüm hayatınız boyunca zorluk-kolaylık kavramlarının göreceli olduğunu unutmamanızdır.
Old 28-10-2009, 14:23   #13
Sefa USLU

sayın erkanakca84 çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Old 30-10-2009, 10:03   #14
erkanakca84

Ben teşekkür ederim Sayın Uslu...Başarı dileklerimle...
Old 30-10-2009, 18:25   #15
c a n b e r k

pharaoh isimli üyenin mesajında ki küçük bir yanlışlığa dikkat çekmek istiyorum yanlış yönlendirme olmaması açısından; idari yargı hakimliği hukuk fakültesi mezunları için tercihler arasındadır fakat idari yargıda savcılık makamı bulunmamaktadır!
Old 31-10-2009, 11:40   #16
salih282

öncelikle herkese adaletli günler diliyorum. ben bu sene hukuk 3, sınıf öğrencisiyim. okulu bitirince ne olsam diye düşünmüyorum. hakimlik tek isteğim. ancak karar veremediğim konu adli hakimlik mi idari hakimlik mi. aslında kesinlikle idari hakimlik istiyorum. ancak çok az kişi alındığı ve kazanmanın imkansıza yakın olduğu konusunda dedikodular var. bu konuda fikir beyan edebilecek siz değerli büyüklerimizin yaedımlarını bekliyorum çünkü biran önce karar verip çalışamay başlamak istiyorum sınavlara. şimdiden teşekkür ediyorum değerli fikirleriniz için
Old 24-01-2010, 13:07   #17
ist hukuk mehmet emrah

Varsayılan düzeltme

"CANBERK - pharaoh isimli üyenin mesajında ki küçük bir yanlışlığa dikkat çekmek istiyorum yanlış yönlendirme olmaması açısından; idari yargı hakimliği hukuk fakültesi mezunları için tercihler arasındadır fakat idari yargıda savcılık makamı bulunmamaktadır!"

Bende sizin bir yanlışınızı düzeltmek istiyorum.
Hakimler ve Savcılar Kanunu md 3'e göre idari yargıda savcılık makamı mevcut olup idari yargıda savcılık kurumu, Danıştay savcıları ile Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında idari görevlerde çalışan savcıları ifade eder.
Selam ve sevgilerimle..

Hakimler ve Savcılar Kanunu md.3
b) Savcı:
1. (Değişik alt bent: 12/02/1989 - KHK-360/1 md.; Değiştirilerek Kabul : 24/01/1990 - 3611/1 md.) Adli yargıda: İl ve ilçe Cumhuriyet başsavcılarını, Cumhuriyet başsavcı vekillerini, Cumhuriyet savcılarını, Yargıtay Cumhuriyet savcıları ile Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında idari görevlerde çalışan savcıları,
2. İdari yargıda : Danıştay savcıları ile Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında idari görevlerde çalışan savcıları,
ifade eder.
Old 25-01-2010, 10:12   #18
c a n b e r k

teşekkür ederim zaten mesajı yazdıktan sonra emin olamadığım için küçük bir araştırma yaptım ve bu bilgiye ulaşmıştım... yinede düzeltme için teşekkür etmek isterim..
Old 11-03-2010, 23:56   #19
c-lem

merhabalar ben Çilem Yaka, Hukuk fakültesinden 1 ay önce mezun oldum ve şuanda ne yapacağım konusunda kararsızlık yaşıyorum, staj ve iş hayatı için istanbul'a yerleşmeyi düşünüyorum ama malum satjyerlere bir ücret ödenmemekte ve dolayısıyla stajımı bulunduğum şehirde hiç istemesemde başlatmak zorunda olduğum kanısına varmaya başlıyorum, ancak sizler de takdir edersiniz ki staj yapılan yer veya satj yapılan avukat, bir avukat adayı için diplomasından sonra ikinci kimlik gibidir, en azından ben öle düşünüyorum. Şimdi eğer stajımı bulunduğum yerde başlatırsam 1 yıl sonra istanbul barosuna geçiş yapabilmek için büyük bir meblağ ödemek gerektiğini duydum bunun ne kadar doğru olduğu konusunda beni aydınlatırsanız ve karasızlıklarımla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi akşamlar
Old 12-03-2010, 11:31   #20
Levent Cirit

Merhaba Çilem hanım;
Öncelikle tebrik ederim. Diplomanızın ve yeni mesleğinizin hayırlı olmasını temenni ederim. Bu konuda iki şey yapabilirsiniz;
1) Stajınızı bulunduğunuz yerde yaparsınız ama ruhsatınızı almazsınız. Bu durumda staj bitim belgeniz hazırlanır, siz daha sonra başka bir şehre taşınır, ikamet edinirsiniz ve ilgili şehrin barosuna durumunuzu belirtir bir dilekçe ile başvurarak ruhsat talep edersiniz. Bunu yaptığınızda herhangi bir nakil ücreti ödenmemektedir.

2) Stajınızı tamamladığınız ilde ruhsatınızı da alır ve daha sonra taşınırsanız barodan baroya değişen oranlarda nakil ücreti ödemek zorunda kalırsınız.
Old 16-03-2010, 15:36   #21
c-lem

merhabalar ben Çilem Yaka, bir konuda sizlerin yardımınıza ihtiyacım var. Ben şuanda avukatlık sıfatına nail olmamış hatta stajada başlamamış yeni mezun bir hukukçuyum, bu nedenle bazı konularda eksik durumdayım. Sizlere sormak istediğim kafama takılan bi durum var; şöyle ki,bir aile babasının çeşitli illerde bazı gayrimenkulleri ve bankada belli bir miktar parası olduğunu varsayarsak ve bu aile babası ailesi için değil de akrabaları yani abi, abla, kardeş ve onunların çocukları için bu malları ve parayı harcamayı düşündüğünü zannediliyor olsa ki, bu konuda bir çok belirti göstermekte olduğunu belirtmek isterim, bu durumla ilgili olarak söz konusu gayrimenkuller için tapuya anne tarafından şerh verilmesi halinde anneden habersiz yada izinsiz aile babası hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacağı konusunda bir bilgiye sahibim aynı zamanda yine söz konusu bankadaki para ile ilgili olarak parayı aile babasının adından anne adına çevirmek ve malların himayesini anne anneye verebilmek için baba hakkında kıstlılık kararı alabilmek için heyet raporu gerektiğini biliyorum acaba bu konulardaki bilgilerimin doğruluk derecesi konusunda yardımcı olabilirmisiniz ve varsa başka herhangi bir yol önere bilirmisiniz, teşekkürler iyi günler.
Old 09-12-2010, 13:57   #22
NUR SÖNMEZ

Merhaba Çilem hanım ben de sizin gibi kararsız kalmış bir Marmara Hukuk mezunu olarak stajımı İstanbul'da yapıp Bursa'ya geldim ve ruhsatım için buradaki baroya başvurdum Levent beyin de açıkladığı üzere 2 seçimiz var bir de şunu belirtmek isterim diğer sorularınız ile igili olarak forum başlıklarını araştırır o başlıkların altında sorarsanız daha kolay ve sağlıklı cevaplar alırsınız diye düşünmekteyim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi