Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 14-08-2008, 00:32   #31
Nur Deniz

Varsayılan Özür

Hayatım boyunca sigara içmedim diyenlere sinir oluyorum elimde değil. Nolur kusura bakmayın. Hep aklıma bu durumda Nasreddin Hoca nın fıkrası gelir.Hoca damdan düşmüş, yolda öle yatıyormuş,gelen giden ne yerde yatıyosun, bu kadar abartılır mı, sen hocasın neden kalkmıyosun deyip duruyomuş. Hoca da demiş ki -Bana damdan düşen birini getirin..
Ya elim de değil , ben de keyif alıyorum bu illet şeyden , bırakacağım ama nolur içmeyenler o iğrenç şey içilir mi demesin.Otopsi ye bile girdim, karar verdim, her türlü şeyi biliyorum bu konuyla ilgili gelin görün ki hareket henüz başlamadı.Bırakmaya karar veren herkese hayırlı olsun diyor ve bir teklifte bulunuyorum. Birer günlük hazırlayalım bırakmayı düşünenler.Bıraktıkları günden itibaren ne hissettiğimizi yazabiliriz.Bence herkese faydası olur.Listemiz ve ödülümüz olsun.. Mesela ödül belli bir süre içmeyenler için bir gezi organizasyonu olabilir.
Kaç gündür aklımda düşündüklerimi yazmak istiyorum yazamıyorum. Bu siteye giriş amacım evet faydalanmak içindi , çok zor bir hukuki süreç içindeydim ve etkisi oldu. Hayatımdan çok zararlı şeyleri başarılı bir şekilde çıkardım sayenizde. Bir de sayenizde eğer bundan da kurtulursam ne derler di körün istediği bir göz ths nin faydası çift badem göz olcak.. Hepinize saygı ve sevgiler..
Bir kusurum olduysa affola, naçizane karar aşamasında , nikotin eksikliğine verin efendim.
İyi ve hoş kalın..
Old 14-08-2008, 00:45   #32
Nur Deniz

Varsayılan Sn . Muzaffer Erdoğan

Mesajınıza karşılık verebilmek için anca kendime gelebildim efendim. Ankara'yı işi düşen her memurun bileceği kadar biliyorum malesef. Çinçin bağlarını bilmiyorum.Hayatım boyunca ne kadar güçlü bir irademin olduğu söylendi. Ki kanserden dikkatim sayesinde erken teşhisle kurtulduğum gün pataloji raporunu elimde sigara ile okumuştum. Çok zor bir dönemimde intihar bile düşünecek duruma girdim ama eylemim olmadı. Bundan şunu anladım hayat bazen kendisinden vazgeçecek kadar kötü gittiyse o halde hayata dair her şey vazgeçilmeyecek kadar önemli değildir.Kendimi çok beğenip ,takdir edip,şımartacağım bırakınca.
Ben de size bu bırakma işi ile ilgili olarak hem kendi hayatımdan hem de bildiğim bütün eğlenceli hikayeleri anlatıp eğleneceğimize dair söz veriyorum.Şimdi hedefi belli olanlar için söylüyorum hadi gerçekten bırakalım ve gülüp geçecek kadar önemsiz olduğunu anlatalım bu ucuz, basit ve ayakaltı namussuza..
Old 14-08-2008, 02:53   #33
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Alıntı:
Bu "düşünüp-taşınma" işlemi tam 11 dakika sürmüş.

İlk 6 dakika yanımda idi. gerçek karar verme sürecim 5 dakika
Old 14-08-2008, 03:08   #34
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn Deniz:

O kadar abartılacak bir şey yok.

Size sigarayı anımsatan şeylerden uzak durun. Kuşkusuz ki isteyeceksiniz. O zaman da ben içmeyeceğim. kendime söz verdim diyebilin. Ben nikotin bandı kullanmıştım. Vucuda belli oranda nikotin verdiği için krizleri atlatmakta yararlı oluyor. El alışkanlığı ile uğraşıyorsunuz. El alışkanlığınızı yendiğinizde çok zor değil.

Ben dediğim gibi 6 ay bırakmıştım. Stajyerim, amcamın oğlu ve çok yakın bir arkadaşım yakın aralıklarla öldü. Yak bir tane birşey olmaz dediler. Ben de yaktım. Kötü bir tadı da geldi. İstediğim zaman bırakırım dedim. Bu güne geldim.

Ben aklımda kalanları anlattım. Artık benim için özel bir günde bırakmanın da önemi yok.

Size söz verdim bırakacağım.

Cumartesiden itibaren herkes hesap sorabilir.
Old 14-08-2008, 09:46   #35
sabire sanem yılmaz

suat bey destek hattınız her an hizmetinizde bıraktırabilirsem ne ala. siz her sigara içmek istediğinizde beni bulun...
Old 14-08-2008, 11:41   #36
Gülümse

Sigarayı bırakmadan üç sene önce sigarayı bırakmayı denemiş, dürüstçe söylemek gerekirse 8 ay kadar büyük başarı ile sigaradan uzak durmuştum.

Sonradan sigarayı bırakmış olmanın getirdiği zafer duygusu ve inanılmaz bir kibirle "bir taneden bir şey olmaz" mantığından bir tane yakıveriştim...

Bir tane içtiğim gün gerçekten başka sigara içmeyince, tamam demiştim ben bu işi başardım. Ardından ikinci sigara sonra dört sonra beş... Bir baktım küçük yaramaz çocuklar gibi sık sık tuvalete gidip bir tane tüttürüp sonra hiç bir şey olmamış gibi hayatıma devam ediyordum.

O dönemde kendi kendime söylemeyi seçtiğim yalan ise "Sigarayı yeniden bırakırım kimse fark etmez" idi. Tabi başaramadım.

Tekrar bıraktığımda kulaklarıma tek bir ses yerleştirdim. "Bir taneden çok şey olur".

Halen kulağımda tuttuğum ses bu... "Bir taneden çok şey olur". Eğer sigarayı bırakacaksanız siz de bu sloganı kullanın.

Sakın unutmayın, sigara azaltılmaz, günde bir taneye düşürülmez, bu sadece insanların kendilerine söyledikleri yalandır. Ve üzgünüm bağımlıların ortak noktası ise önce kendilerine sonra çevrelerindekilere yalan söylemesidir.
Old 14-08-2008, 18:05   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sabire sanem yılmaz
suat bey destek hattınız her an hizmetinizde bıraktırabilirsem ne ala. siz her sigara içmek istediğinizde beni bulun...

Şu an sigara içmek istiyorum. Ama THS'de yoksunuz.
Old 14-08-2008, 18:09   #39
Av.Suat Ergin

Alıntı:
varım

Bu ne hız.Destek bekliyorum şu an.
Old 14-08-2008, 18:52   #40
Derebey06

25 gün bıraktım bigün birini kıramadım içmeye gittik eee tabi içkinin baş mezesi sigara gene başladık şimdi gene bırakıcam..
Old 14-08-2008, 18:54   #41
Av.Mehmet Saim Dikici

Kusura bakmayın lütfen. Kontenjanımız doldu. Psikolojik desteği sadece Suat Bey alacak. Siz artık kendi imkanlarınızla veyahut Yeşilay Genel Müdürlüğüne müracaatla sıgarayı bırakacaksınız.
Old 14-08-2008, 19:06   #42
Envanter

Sigaranın zararları, nikotin ve alışkanlıklarla olan mücadelenizde başarılar dilerim.
Old 14-08-2008, 20:59   #43
Derebey06

saolun zaten psikolojik destekçim hemen mutfağımda baş harfi : patlıcan. bırakmak isteyenlere duyrulur...
Old 14-08-2008, 22:07   #44
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:

Yandınız. Günde en az altmış defa...
Old 14-08-2008, 22:13   #45
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu ne hız.Destek bekliyorum şu an.

Ben bir giriş yapayım: Suat abi sıgara içme!
Old 14-08-2008, 22:17   #46
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Ben bir giriş yapayım: Suat abi sıgara içme!

Tamam deyip yakacak bir tane.
Old 14-08-2008, 22:42   #47
supernatural

Neşeli

buraya yazmamam için sitedeki adım bile yetiyor sanırım
Old 14-08-2008, 23:08   #48
Nur Deniz

Varsayılan 10 saat

Ben bu gün 10 saat içmeyerek bırakacağım tarihe alıştırma yapıp, erkene almaya karar verdim.Sadece 3 tane içtim.Sevindim.
Old 14-08-2008, 23:09   #49
Gülümse

Varsayılan Bir öneri...

Oturup kendi kendinize bir hesap yapın. Günde ortalama kaç sigara içiyorsunuz. Ardından günlük sigara masrafınızın ne kadar olduğunu sonra aylık ve senelik sigara maliyetini hesaplayın.

O parayla denk düşen en sevdiğiniz şeyi bulun. Bu bir seyahat olabilir yada bir takı, aksesuar. Sigarayı bıraktığınızda gidip o parayı seçimize harcayın.

Tabi seçiminizin devamlı kullanacağınız aksesuar veya takı olması da destekleyici bir yöntem. Ona baktıkça sigarayı bıraktığınızı hatırlayacak ve ondan güç alacaksınız...
Old 15-08-2008, 00:33   #50
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz

Vatandaşın birine sormuşlar sigarayı bırakmaz zor mu diye

Yoo demiş: Ben her gece bırakıp sabah başlıyorum çok kolay.

Ben de öyle bir espri yapmıştım. Şeker hastası olduğumu da bilen bir arkadaşım çok ısrar etti. Sigarayı bırak diye. Ben de tamam dedim. Paketi çıkarım masaya bıraktım işte bıraktım dedim

Gerçekten istediğinizde zor değil.

sadece istediğinize karar verin. Ben içmeyeceğim deyin.

Bu ifade içmesem iyi olur ile eş anlamlı değildir. İçmemem gerekir ile de eş anlamlı değildir. İçmemem gerekir+içmeyeceğimdir.
Old 15-08-2008, 00:40   #51
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Gerçekten çok ciddibir sorun oluşturmuyor;Sn Deniz açıklamış. Bir günde üç sigara

Ciddi bir aşama demek ki sadece içmeyeceğim demekle olabiliyor. Boşver yarına erteleyeyeyim demekle olmuyor.

Karar versa bir yerden başlanacak.
Old 15-08-2008, 01:44   #52
Nur Deniz

Ben ortalama 1 paket bazen 1.5 içiyorum. Aslında 1 yıl öncesi tam 2 paketti.Ama o kadar çok bırakamazsın diyen oldu ki? O yüzden bırakma isteğimi kimse ile paylaşamamıştım.Beni en çok etkileyen sigara içen annelerin bebeklerini kanserden koruyan bir genden yoksun olarak dünyaya getirdiklerini anne olduktan sonra öğrenmemdi. Ama biricik varlığım için çok geçti. Telafisi mümkün değilken yani.Belki ilerde kendisi içer mi bilmiyorum ama bana bu yaz söylediği şey ;
-Ben sensiz naparım, bilmiyomusun sigara kanser yapar, kanser de öldürür. demesiydi.

Çok etkilendim. 6 yaşında kanserin öldüreceğini , sigaranın kanser yapacağını bilen bir çocuk büyütmüşüm ama onu bu genden yoksun büyütecek kadar iradesi zayıf bir insanmışım diye düşündüm , kapalı ortamda içmemeye başladım.4-5 yaş arası sorumsuzdum.Evde , salon gibi geniş mekanda yanında içip , havalandırıyodum. Yani kendimi kandırıyordum.

Şimdi 15 gündür yanımda değil ve ben onu çok özledim. Güzel bir hediye benimki.Dışarısı, açık alan filan değil artık , bir taneden bi şey olmaz da değil artık ben oğlumun yanında asla sigara içmeyeceğim.Ben bu dakikadan itibaren artık arabamda , evde ve oğlumun bulunduğu her alanda sigarayı bıraktım. İş yerim mi? 24 saat nöbet 3 gün izin çalışıyorum bu da ayda en az 21 gün sigarayı bıraktım anlamına gelir. İyi oran , çok hesapçı gördüm kendimi.)Nöbette de en fazla 3 , rakam takıntım var, ya 3 ya hiç.
Old 15-08-2008, 02:19   #53
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn deniz;

Bizi etkileyen nikotin bağımlılığı ve el alışkanlığı.

Ben iddialıyım. Şu anda günde 3 paket içiyorum ve cumadan(yarından) (hangi cuma da diyebilirdim) (Cuma bana aittir cumartesi sigarasızlara) içmeyeceğim. Ben daha önce bıraktım hiç zor değil. Bir hemşirte olarak vucudun kendisine düşman olan bir maddeyi istdiğini düşünebilir misiniz? O maddeyi biz istiyoruz. Beynimiz istiyor. Çünkü bir uyarıcı. O uyarım ihtiyacını geçtiğinizde sorun kalmayacaktır. Örneğin tespih çekebilirsiniz

Saygılar
Old 15-08-2008, 10:14   #54
Atahun

Korkum, "sigarayı bırakıyoruz" konu başlığı altında yazılan mesajların, bu gidişle "sigarayı bırakamıyoruz"' la son bulması.

Lütfen sigara ile birlikte umutlarınızı da tüketmeyiniz. Ha gayret...
Old 15-08-2008, 10:15   #55
Av.Nilay TOPRAK

Alıntı:
Yazan nur deniz
sigara içen annelerin bebeklerini kanserden koruyan bir genden yoksun olarak dünyaya getirdikleri

Gerçekten mi?

Bir kaç teneden bi şey olmaz demi?
Old 15-08-2008, 10:31   #56
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Nilay TOPRAK
Gerçekten mi?

Bir kaç teneden bi şey olmaz demi?

Bence bunun hiç hesabını yapmayın Sayın Toprak... Bu hesabın hemen arkasından, hesabını yapamadığımız pasif içiciliğimize dayanacak. Yani "ben içmeyi seviyorum, bırakamıyorum" tarzıyla yakılan her sigara, o mekanda bulunan birinin gelecekte doğacak bebeğinin genlerini etkiliyecektir.

Üstelik bunun kadını erkeği yok. Her alerjik astımlı yada kanser genleri taşıyan çocuk da sigara içenler olarak payımız olma olasılığı çok büyük.

Bu hesap yüzünden toplu mekanlarda sigara içme yasağı konuluyor. İçenleri içmeyenlerden korumak, yada o topluluğun gelecek jenerasyonunu temiz tutmak için.

Yani sigarayı bırakmamız sadece kendimiz için değil, gelecekteki neslimizi de korumamız için şart.
Old 15-08-2008, 10:48   #57
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.Muzaffer ERDOĞAN

Örneğin tespih çekebilirsiniz

Fakülte son sınıftayken bizim arkadaşlar da ,toplu sigarayı bırakma eylemine girişmişlerdi.

Yurttaki küçük odamızın en göze çarpan ranzasının üst katında kalan bir arkadaşı anımsatı bana bu söz.
Sigarayı bıraktığı için tespihe dadanmıştı.Tespih çekenlere sinir olmama rağmen ona bir şey demiyordum.Tespihin bir bayana yakışabileceğini ilk ve son olarak onda görmüştüm çünkü.

Ranzasında bir elinde altıncı defa okuduğu Suç ve Ceza kitabı,diğer elinde tesbih...Bize Raskolnikov'u anlatır dururdu.Ona göre Raskolnikov'un özelliklerini taşıyan ruh bugüne kadar dünyaya iki kez gelmişti.Birincisi 9.yüzyılda bir düşünür ikincisi ise bir günümüz şairinde...Bu tezini de sürrealist bir yaklaşımın alabileceği en büyüleyici şekilde kaleme almıştı.

Konu sigarayı bırakmaktı değil mi?
Sigarayı bırakma denince ,beynimin bir köşesinde tespih,Suç ve Ceza ve Raskolnikov'u anımsatan ve gülümseten anılar canlanıyor.

O arkadaşım ne mi oldu,bir daha O'nu sigara içerken gören olmadı.Suç ve Ceza'yı yedinci dafa okumuş mu onu ben de bilmiyorum.
Old 15-08-2008, 13:46   #58
Gemici

Varsayılan Sigarayı Bırakıyorum!!!!

Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN 'Sigarayı Bırakıyoruz!' başlığını atarken neler düşündü bilemiyeceğim. Ama merak ettim, neden ‘sigarayı bırakıyorum’ değilde ‘ sigarayı bırakıyoruz’?

İki üç arkadaşın kendi aralarında sigarayı bırakmaya karar vermelerini bilirim ve anlarım; sık sık görüşme olanakları ve birinin diğerini kontrol etmesi gibi bir sosyal baskı söz konusudur bu küçük gurupta. İnternet ortamında bu olanak yoktur. Kolektif sigarayı bırakma eyleminin kolektifi oluşmamıştır.

Bana öyle geliyor ki Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN sigarayı bırakmada kendisine kolektif bir destek arıyor. ‘Sigarayı Bırakıyoruz’ sloganı bana bağlayıcı özelliği olmayan bir slogan olarak görünüyor. İşin özü ‘SİGARAYI BIRAKIYORUM’dan geçer bence. Hem kişinin kendisine karşı hem de dışarıya karşı bir bağlayıcılık vardır SİGARAYI BIRAKIYORUM’da.

Sigarayı bırakıp bırakmamak herkesin kendi şahsi kararı ve problemidir.

Önerilerim:
1. Sigarayı bırakmak isteyenlerin ‘sigarayı bırakıyoruz’ değil ‘sigarayı bırakıyorum’ demeleri.
2. gerekirse bu forumda ‘sigarayı bırakıyorum’ başlığı altında açılacak bir listeye ismini yazması.
3. kendi kendisine verdiği sözün sadece kendisini bağladığını ve kendi kendisine karşı sorumluluğu olduğunu bilmesi.
4. En önemlisi sigarayı neden ve hangi sebebe dayanarak bırakmak istediğini bilmesi. Sırf sigarayı bırakmak için sigarayı bırakmaya çalışmanın fazla bir faydası olacağını zannetmiyorum.
5. Sigara size saldıran bir köpek gibidir, kaçtığınız sürece peşinizi bırakmaz.(Bu söz yazacaklarımı yazdıktan sonra aklıma geldi ve ekledim, hoşuma gitti nedense)

Saygılarımla

Uzun süre günde üç pakete yakın sigara içen, şimdi yeniden sigara içerim korkusu olmayan ve ciddi olarak sigarayı bırakmak isteyenlere candan başarılar dileyen eski bir tiryaki.
Old 15-08-2008, 14:46   #59
Nur Deniz

Varsayılan Sn Gemici

Sigara bizi kovalayan bir köpek değil bence, o söz şöyleydi, iftira sizi kovalayan kuduz bir köpektir. kaçtıkça peşinden gelir , kormak yerine dönüp hışımla gözlerine bakarsan durur ve geri döner. Bu durumda madem sigarayı köpeğe benzettiniz onu peşimize takan bizim kendi irademizse , onun takip edip bizi yormasına fırsat vermeden, peşimizden ayrılmasını sağlayamaya çalışıyoruz.Köpekse köpek neden herhangi bir şeyden kaçalım ki. Ondan kurtulup , duraklayıp, yürüyüp etraftaki daha güzel şeyleri seyredip, tadına bakabiliriz.Bu tamamen benim kendi düşüncemdir.Sigarayı bırakıyoruz mu, benle beraber kaç kişi bırakıyor bilemem ama, biz sigarayı bırakıyoruz. Benle beraber sigarayı bırakan çevremde pasif içiciliği bırakıyor.O halde bence güzel bir başlık Sigarayı Bırakıyoruz Sn Gemici,yoksa siz hala kaçmaya devam mı edeceksiniz?

Bir filmde bir söz duydum bu aralar, sağlık banka hesabı gibidir. Kiminin trilyonları, kiminin milyarları, kiminin milyonları varsa, bazıları günde bir kaç binlik harcaması bi şey yapmaz ama , sizin hesabınızda sadece bi kaç binlik varsa eğer harcamalarınıza çok dikkat etmelisiniz diyordu..

Ben hesabımı bilmiyorum ama iki şey konusunda çok cimriyimdir. Huzur ve sağlık. Tüm herkeste olmasını istediğim şeylerdir bunlar. Huzur ve sağlık hesabınızın durmadan artması dileği ile iyi günler efendim..Ben biraz çalışıp artırmaya çalışacağım çünkü..
Old 15-08-2008, 14:47   #60
Nur Deniz

Varsayılan Tespih

Çok güzel bir fikirdi.Aslında benim elimede yakışır.Çıkardım oltu taşı tespihi, şıkır şıkır çekcem. Teşekkürler efendim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi