Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

İsminizin anlamı

Yanıt
Old 29-09-2007, 14:56   #1
üye18721

Varsayılan İsminizin anlamı

İsminizin anlamını ve koyulma nedenini biliyor musunuz? İsminizin anlamını bilmiyorsanız; bilen üyeler i(isminizin anlamını) yazabilirler.(Koyulma nedeni kısmını Sayın Suat Bey'in önerisini akla yatkın bulduğum için sonradan ekledim. Teşekkürler Suat Bey.)Benim ismimin anlamı; Ferda: Yarın, ertesi gün, istikbal, gelecek zaman.Bu ismin neden koyulduğunu tam bilmiyorum.Çünkü ismimi hastanedeki hemşire önermiş annem de koymuş.Ablamın adı da Ferhan olduğu için ona uyumlu olsun diye olabilir.Eskiden adımı sevmezdim; sonradan anlamını öğrenince sevmeye başladım.
Old 29-09-2007, 16:06   #2
yağmurdamlası

Varsayılan :)

İsmim münevver anlamı:aydın,aydınlık,nur demektir....
Old 29-09-2007, 17:13   #3
Armağan Konyalı

Armağan adının iki anlamı bulunmaktadır:

- Adımı babam koyduğundan, babamın anneme bir armağanı olduğumu düşünürüm. Babam hediye almaktan pek anlamazdı.

- Armağan’ın ikinci anlamı ise yaşama daha uygundur: Armağan ‘’THS’den ayrılamayan’’ demektir.

Armağan adının adaşı AYKUT’ dur.

Saygılarımla
Old 29-09-2007, 17:22   #4
Av.Suat Ergin

Bence forum "isminizin anlamı ve koyulma nedeni" başlığı altında olsaydı daha iyiydi. İlginç hikayeler çıkabilirdi(Bknz.Armağan Bey'in hikayesine).
Old 29-09-2007, 22:46   #5
Av.Duygu Keleş

BAzen ismimin anlamını sorduklarında üç harften oluşan kelimeyi söylediğimde bizimkiler sırf "amannnn isim koyacaz da nolacak" demişler gibi hissediyorum.HİS...

Aslında benim adımın koyulma nedeni maneviyat falan da değil.Babamın çok sevdiği ve çok akıllı bi öğrencisi varmış Duygu diye.Kızım onun gibi akıllı güzel olsun demiş koymuş.

Gerçi annemin alternatifinin yanında bu isim süper ama GÜVEM.Tahta kurusu diye dalga gececeklerdi benle.
Old 29-09-2007, 23:06   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İlk kez sorulmadan ben söyleyeyim: Kuş kanadının en uzun tüyü.

Bazen duruşmalarda soruluyor, afallıyorum, bazen yanlış yazım harikaları yaratılıyor, usanıyorum. En çok da, "b"er değil, "p"er, hani perdenin peri, demekten, bilumum gereken yerlerde, telefondaki ses anlamadığında, durun, kodlayayım, (Şanlıurfa Urfa oldu ama bende bu nedenle hala Şanlı'dır )demekten usandım TC de adaş bir meslektaşım olmadığı gibi, herhangi bir yerde de adaşımla tanışma keyfini yaşayabilmiş değilim -hiç aramıza girip dilek dileyen olmadı mesela-. İlk kez ortaokulda okul kitabına bir bölümü alınan Handan romanında rastladığımda, gururla "böyle isim olmaz" diyenlere kitabın ilgili sayfasını büyük bir mutlulukla açtırmıştım -aslında onlarla beraber o an ben de ilk kez ikna olmaktaydım- Adımla ilgili hikayem çok, uzatmayayım.

Ama en sevdiğim anım, bir dostun adımı yeniden anlamlandırdığı an. İşte kuş, tüy demiştim anlamını sorunca. Aa, demişti, ama bilmiyor musun, oka yönünü veren de en uzun tüyüdür.

Umarım öyledir!
Old 30-09-2007, 00:31   #7
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Adım, annemin babasının anneannesinin adı.

Anlamı ise "GÜLERYÜZLÜ"
Old 30-09-2007, 01:06   #8
serhatdemirel

adımın iki anlamı var
birincisi hepimizin bildiği gibi sınır boyu demek
ikinci anlamı ise tecrübeli görmüş geçirmiş kişi
Old 01-10-2007, 13:29   #10
Veysel

Alıntı:
Yazan osmaniye
Adım, annemin babasının anneannesinin adı.

Anlamı ise "GÜLERYÜZLÜ"

Ne güzel de anlatmışsınız. "Delilden - suçluya" gibi olmuş.
Old 01-10-2007, 13:40   #11
Veysel

Eskiden bucaklarda, yani şimdiki adıyla beldelerde Nahiye Müdürleri vardı. Bu müdürler kamu görevlisi olup,oranın en büyük mülki amirleriydi. Bir gün Nahiye Müdürü Babamı ziyarete gelmiş. Tesadüf bu ya, o ara ben doğmuşum. Ama hastanedeymişim. "Adını ne koyacaksınız? " diye sormuş babama. O da herhalde kem-küm etmiş ki "Hasan Ağa, çocuğun adını Veysel koydum" demiş.
Veysel/Veyseli Karani' den esinlendiğini ifade etmiş. Babam da kırmamış, hatta daha sonra Türbesini ziyarete gitmiş.

O gün bu gündür adım Veysel.
Old 01-10-2007, 14:17   #12
Av. Çetin

Varsayılan babam istemiş bu ismi...

NİLÜFER: Geniş yapraklı, durgun sularda yetişen bir su bitkisi

Çocuklara neden çiçek ismi koyarlar hiç anlamam
Old 01-10-2007, 15:37   #13
suskun_juliette

Benim adım:Elif..

1-Arap alfabesinin ilk harfi
2-Alışmış,alışkın
3-İnce,uzun boylu,zarif kız (Bunlar TDK'daki anlamları)

Bu üçüncü anlam benimle bağdaşmıyor,adımı taşıyamıyorum ben sanırımAma insanların Elif'e yüklediği anlamlar çok farklı,Elif tektir,dimdik durur kağıtta,boyun eğmez,onunla başlar her şey..
Old 03-10-2007, 09:28   #14
*sinequanon*

İsmim İrem.TDK'ya göre anlamı;
1. Cennete benzetilerek yapılan bahçe. 2. Efsanelerde, masallarda ve edebiyatta adı geçen mutluluk simgesi olan şehir veya bahçe.

Bulmacalarda da hep cennet veya cennet bahçesinin karşılığıdır.Hikayem Duygu hanımınkine benziyor aslında.Annemin öğretmenlerinden birinin kızının adıymış.Annem hem öğretmenini hem de kızını çok severmiş.İsim de çok hoşlarına gidince adım İrem olmuş.Ama iyi ki olmuş.Çok severim adımı.
Old 03-10-2007, 10:28   #15
Av.Ufuk Bozoğlu

İsmim Ufuk,

Bir rivayete göre; Babam beni tam güneş batmak üzereyken kucağına almış ve ülkenin geleceği ufukları aydınlık olsun diye bu ismi koymuş.

Benim şüphelendiğim durum ise, babam ilk çocuğunun erkek olmasını çok istiyormuş, erkek olmadı bari ismi erkek ismi olsun demiş.

En isminden memnun saygılarımla...
Old 03-10-2007, 11:54   #17
avnihal

benim ismim Nihal
anlamı taze fidan,sevgili demek.
iyi günler
Old 03-10-2007, 11:58   #18
avnihal

birde konulma sebebi var tabi.
ablamın ismi Hilal olunca babaannem de buda Nihal olsun demiş.

erkek kardeşlerimde Mikail,Bilal
çok uyumlu değilmi
Old 06-10-2007, 22:18   #19
..Deniz..

adımın anlamını nasıl açıklasam acaba..deniz..
Old 08-10-2007, 01:32   #20
Opioid

Bir rivayete göre denir ki;
her kim 7 başlı,acımasız dragonların su içtiği yeşil gölden bir bardak su alıp krallığa getirebilirse şayet, o insan ululardan ulu Saphen kralı'nın huzuruna 30 metre yaklaşabilecektir.
işte o ejderhaların dördüncü ve en liberal olanının adı Tayfun'dur diye söylenir.(ruhları şad olsun)
sayygılarımla..
Old 20-10-2007, 22:15   #21
üye16069

Naime'nin anlamı:Nazlı büyütülmüş; güzel ve zarif.
Old 21-10-2007, 10:02   #22
Envanter

OĞUZ: Doğru ve iyi adam, sağlam, güçlü dost mert anlamında
OĞUZ: Oğuzlar-Türk kolu
ismimin bana lutfedilme nedeni: doktorum öyle istemiş babamda gitmiş nüfus müdürlüğüne kaydımı yaptırmış.
ben ismimden çok memnunum.
Old 27-10-2007, 11:59   #23
Ayşegül Kanat

Babaannemin adı Ayşe, anneannemin adı Gül, olmuş Ayşegül.(Bileşik olarak)

Kavga çıkmamış böylece. Evde ve okulda "Ayşe" derlerdi, Gül'ü eklemeden. Hiç Ayşegül yoktu çevremde.İlk kez Refik Halid Karay'ın öyküsünde karşılaştım adımla.Sanki beni anlatıyordu "güzel Ayşegül, akıllı Ayşegül" diye. :=)

Sonra bir gün lisede edebiyat öğretmenim(tüm kız öğrenciler hayrandı ona) bana "Ayşegül" deyiverdi. Duyduğum mutluluğu, zevki anlatamam. Üniversiteye başladığım yıl, artık Ayşegül'düm. Kimse adımı bölerek konuşamaz benimle.

Geçen yıl kimlik belgemi yeniletmek için baş vurdum. Bir türlü çıkmaz. Kısa bir araştırmadan sonra "Ayşegül" yok ama "Ayşe Gül" var dediler.Canımdan can koptu sanki. Yarım asırdır taşıdığım isim gitmiş, yerine başka bir isim gelmişti.

Kaydım Ceyhan'da. Oraya gitmem gerekmiş. Gittim, itirazımı yaptım. Kütük açıldı orada ayrı yazıyor. Bir itiraz daha... Kütükler bilgisayara aktarılırken oluşmuş bir hata. Tanık bulmamı istediler. Eski belgelerim yanımdaydı. Pasaport, ehliyet falan. Kütükte başka Ayşegül aradılar. Aynı tarihlerde doğan. Bulamayacaklarını söyledim övünçle, tek Ayşegül bendim.Nüfus Müdürü kendi yetkisini kullandı ve isteğim doğrultusunda kimliğim çıktı.

Ne büyük bir keyif.İki kadının genlerini taşıyan ben, onların ayrılmalarını engellemiştim.

Anlamları mı? Yalnızca Ayşe'nin "dinsel" mesajını bilirim anlamını değil. Gül ise herkesin bildiği bir söz.

Yazarlık derslerimde öğrencilerime öykü kişilerinin isimlerini bilinçle oluşturmalarını öğütlerim. Kahramanınız Alevi kökenliyse adı asla "Ayşe" olamaz. Sünni biriyse "Timur" kullanılamaz.(Örnekler çoğaltılabilir) Kenan, Bülent, Rahşan, Adnan, Seçil, Bayram, Ramazan gibi isimler de kimlik ve dönem belirten örnekler arasındadır.
Old 28-10-2007, 14:08   #24
imge_nil

Varsayılan Tam bana göre bir isim: İMGE

İMGE: Hayal

Doğduğumda ailem uzun uzun düşünmüş, isminin ne olacağı hususunda hemfikir olamayınca ,almışlar ellerine sözlükleri başlamışlar karıştırmaya, değişik bir şey olsun ,değişik bir şey bulmalıyız diye ve İMGE de karar kılmışlar.Anlamı da tam beni yansıtıyor.Nedeni ise BALIK burcu olmam.Tam bir HAYALPERESTİM yani Ama nedense bu yaşıma kadar bu huyumdan hiç rahatsız olmadım.
İsmimi buldukları sözlüğe gelince, hala odamda saklarım 1984 yılının mart ayında İMGE kelimesi kırmızı tükenmez kalemle öyle bir çizilip işaretlenmiş ki

Rahatsız olduğum hususa gelince; SİMGE, SİMGE, SİMGE diye çağrılıp durmak ve maalesef duruşma zaptına da BİLGE diye yazılması ,ismimi doğru anlamak karşımdakinin yaratıcılığına kalmış.
Old 28-10-2007, 15:20   #25
PINAR YILMAZ

Pınar : Belli bir kaynaktan fışkırarak akan ve kendiliğinden doğmuş su demek.. Bİlmeyen yoktur sanırım Ama herkes açıklayınca bende yazma gereği hissettim Babam su gibi temiz ve güzel olayım diye koymuş...
Old 28-10-2007, 16:01   #26
nurten çakmak

selam nur_ışık ten _yüz demek ışıkyüz anlamınına geliyor sanırım
Old 31-10-2007, 12:05   #27
Av. Hatun Olguner

Herkesin ne kadar güzel adı ve adının anlamı var...Ama forum ortamındaki yazışmalarda birbirine soyisimle hitap etmeyi, sahiplerinin,isminin özel anlamı ile anılma hakkını ve lüksünü ortadan kaldıran ve soğuk etkili bir yöntem olarak bulurum. İsminiz size aittir,soyisminiz soyunuza;resmi kayıt ve belgelerde,benzerlerinizden ayrılmaya yarar,isme göre daha özelliksiz,teknik bir yanı var. Forum gibi,akıcı,sözlü iletişimin daha hakim olduğu, karşılıklı konuşma,tartışma,fikir alışverişine dayalı bir ortamda,arkadaşça sohbet ve katılım,sıcak bir sözel karşılaşma,soyisimle hitap anında sarsılıyor.İsimlerle hitap çok daha sevecen,samimi,saygı ve sevgiyi birleştiren,daha çok bize ait bir yöntem... Yabancı kültürlerde,isimle anılmak yalnızca asilzedelere ait bir ayrıcalık olabileceği için olmalı,asiller,hiçbir zaman soyadı ile anılmaz,yalnızca adı ile çağrılır,bilinir. Çünkü onlar özeldir,çok değerlidir,diğerlerinden ayrılmaları için ayrıca soyisimlerine gerek yoktur. (Kraliçeler,prensler,prensesleri yalnızca adı ile biliriz. Hiçkimse soyisimlerini bilmez,kullanmaz...) Oysa vatandaşlarının resmi ve özel yaşamda yalnızca soyismi ile bahsi geçer...Adı ile ayrılmamış normal vatandaşa,ancak soyismi ile hitap edilir.
Old 05-11-2007, 13:01   #28
Av.Nur

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
İsminizin anlamını ve koyulma nedenini biliyor musunuz?
...
İsmime oldukça çok rastlanıyor. Bana bu adı veren ise, anneannem. Annem benim için Aylin yahut Ülkü adını düşünüyormuş. Babam annemin seçenekleri karşısında sessizliğini koruduğu sırada, anneannem adımı önermiş. Sevdiği bir arkadaşının adıymış ve iyi bir insan olsun diye dua ederek bu adı vermiş. Böylece annem de babam da seçim yapmaktan kurtulmanın rahatlığı ile kabul etmişler.
Old 11-11-2007, 11:25   #29
Doç. Dr. Özge Yücel

Adım bir önad. Tüm sözlüklerde anlamı "başka" yazar. Çok eskiden gelen ve hâlâ kullanılan bir Türkçe sözcüktür. Ailemin bu adı koymasında yalın ve Türkçe olması etkili olmuş sanırım.
Adıma da uygun olmuşum, çocukluğumda yaşıtlarımdan hep farklı ilgilere sahip oldum. Bu durum büyüdüğümde de sürdü gerçi. Çocukluğumda çevremdekiler farklılığımı garipserdi ama büyüdükçe saygı duyuldu. Bu nedenle büyümekten mutluyum belki de.
Old 16-11-2007, 12:05   #30
medusa09

ismim Emel hedef anlamında.Ablam koymuş ozamanlar Emel Sayın şarkıları filmleri heryerde çok yayınlanırmış ablamda benden 3 yaş büyük.o çocuk aklıyla Emel Sayın olsun demiş Tabikide Sayınsız Emel olarak kaldık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi